Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Polish Faruri Megane 2
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Diverse > Modificari si imbunatatiri
body_bwa
Salut . De curand am un far matuit destul de bine la un megane 2.1 hatchback ... am cautat pe net preturile cam cat ar costa sa le polish-ez pe amandoua .. iar preturile sunt cam 50 de lei ambele, dar am gasit si cu 100 de lei sau chiar mai mult... intrebarea mea este se merita polish-ate farurile ? Am citit pe net ca lacul aplicat pe faruri se poate exfolia la jetul de apa... un sfat se poate sa imi dati si mie cei ce deja ati polish-at farurile va rog... smile.gif laugh.gif
Alyn07GR
Hai sa iti spun cum am procedat eu.. am gasit un baiat ce le polisheaza la mana cu smirghel din ce in ce mai fin, din ce mi sa spus mie asta e cea mai buna metoda pentru ca cica nu ar lua asa mult din stratul farului asa cum o face o masina de polishat.. legat de lac dupa ce mi le-a polishat le-a dat cu silicone glaze si mi-a recomandat ca ori de cate ori am eu timp sau dupa spalare sa ii aplic un strat subtire de silicon. precizez ca toata manopera ma costat 36 lei
Dupa parerea mea cea mai buna metoda dupa ce iti polishezi farurile este sa ii aplici o folie transparenta in felul asta scapi de grija matuiri.. tot asa am de gand sa fac si eu zilele astea

atasez cateva poze inainte si dupa polish

[attachmentid=1627957833] [attachmentid=1627957834] [attachmentid=1627957835] [attachmentid=1627957836]
octavian.gagu
Pune-i repede folie...ca in 6 luni nu mai vezi nimic...
body_bwa
Alyn , diferentelr sunt mari fata de cum erau inainte , cred ca o sa ma duc sa mi le popishez si eu si le aplic dirrct folie dupa sa nu mai am probleme cu ea sa stau cu grija... cam cat ar costa foliile? Ai vreo idee? :-?
Alyn07GR
@body_bwa e cel mai bine asa dupa polish aplici folie si ai scapat de griji, tot de la colegul hellcat am sa cumpar si eu folie.
body_bwa
@Alyn07GR daca poti sa ma ajuti si pe mine care dintre cele 3 marimi le-ai luat?
31cm x 100cm
62cm x 50cm
62cm x 100cm
darem
quote=Alyn07GR,16 Aug 2014, 18:23
Hai sa iti spun cum am procedat eu.. am gasit un baiat ce le polisheaza la mana cu smirghel din ce in ce mai fin, din ce mi sa spus mie asta e cea mai buna metoda pentru ca cica nu ar lua asa mult din stratul farului asa cum o face o masina de polishat..

Eu v-as recomanda sa nu mai credeti tot ce va spun micii meseriasi, nu de alta dar ei isi pun metoda pe care o folosesc in cea mai buna lumina si in felul acesta isi iau banii meritati/nemeritati samd (dupa aprecierea fiecaruia).

Polish-ul isi are rostul dupa ce indepartezi acel lac oxidat/deteriorat/ingalbenit prin smirgheluire. Farul/plasticul farului ar trebui sa arate, dupa aceasta operatie de polish, perfect clar (ceea ce am senzatia ca la tine nu este)...
Serios acum, chiar ai crezut ca un burete si o pasta de polish indeparteaza mai mult decat un smirghel in 2-3 granulatii...etapa cea mai abraziva de smirghel musca mai mult decat o face cea de polish



legat de lac dupa ce mi le-a polishat le-a dat cu silicone glaze si mi-a recomandat ca ori de cate ori am eu timp sau dupa spalare sa ii aplic un strat subtire de silicon. precizez ca toata manopera ma costat 36 lei
Dupa parerea mea cea mai buna metoda dupa ce iti polishezi farurile este sa ii aplici o folie transparenta in felul asta scapi de grija matuiri.. tot asa am de gand sa fac si eu zilele astea

De acord cu tine, depinde de tipul foliei aplicate si de mana de lucru la aplicare.
Siliconul pe faruri e asa...degeaba dupa parerea mea.

Mi-am polishat farurile la M2 de mai bine de 1 an si nu au patit nimic fara silicon si fara folie.

Numi bine!
Alyn07GR
@body_bwa 31cm x 100cm

@darem posibil sa ai dreptate in tot ceea ce spui, nu te contrazic dar mie unu la vremea aia mi-a fost cea mai la indemana solutie sa scap de matuire.. de obicei in giurgiu gasesti multi samsari jmecheri care iti spun vorbe de "dulce" numai ca sa iti ia banu.
sincer sa fiu doar o singura data i-am dat cu silicon de cand le-am polishat si chiar si in ziua de azi dupa cateva luni bune se prezinta in perfecta stare.
conteaza mult si cum iti protejezi farurile in sensul in care sa nu o lasi sa bata soarele ala puternic in ele.. sa nu se aseze gagica cu curu pe ele sa mai aibe si o pereche de blugi cu capse si sa faca opturi pe farul tau, nu e recomandat smile.gif) sau din cauza zgriburei.. si asa usor usor apare matuire.
Fuzz
In Bucuresti un loc bun pt. polish ? Inclusiv aplicare folie, daca tot fac o treaba.
darem
@Sharky
Fuzz
Mersi, am gasit si am trimis PM.
oanadenisa
eu la clio le am dat polish si aplicat folie 180ron a iesit super
solidconvert
eu am polishat farurile la megane 2 de vreo 3 ori pana acum... si de fiecare data au iesit impecabil. Exact ca atunci cand erau noi. Cel mai mult au stat fro 2 ani intre polishuri si n au patit nimic. Nu le am dat cu nimic dupa polish si n am pus nicio folie... wink.gif
STALEX2004
Primul polish al farurilor...eu zic ca au iesit bine fata de cum erau
Fuzz
Le-ai facut tu sau intr-un loc anume ?
STALEX2004
am vorbit cu un tip de pe net...a venit la mine acasa si a facut treaba in 80 min.70 lei ambele faruri + o solutie de curatat/intretinut farurile.
aluibasarabeanu
Stie cineva concret cu ce granulatie a jmirgherului incepem si cu care terminam polisharea farului?
Gabryel.GLN
Incepi cu 1000 sau 1500, aici depinde de cat este matuit/zgariat farul si termini cu 3000.
aluibasarabeanu
Farurile sunt foarte putin zgariate , matuite foarte fni, in acest caz ma apuc de treaba direct cu 3000?Ca vreau sa le pun folie si sa fie impecabile inainte de a pune folia.
Gabryel.GLN
Eu zic sa le faci cu 2000-2500-3000 si pasta polisat.
espacern
Neaparat smirghel rezistent la apa....si "frecat" cu apa din abundenta!

@+
vasilecool
2000-2500-3000 si la sfarsit ... pasta de dinti din abundenta, frecata cu o carpa . face minuni !
succes
replici
Pai? Le miroase gura la faruri? laugh.gif (joke)
Cine ziceati ca poliseaza si aplica folie in Bucuresti? PM cu un contact ceva se poate?
Danke.
Fuzz
As avea si eu nevoie de contact polish+folie. Doar de polish am gasit dar parca as vrea sa suflu si in iaurt ca incepe iarna si numai cand ma gandesc la toate substantele alea folosite pt. deszapezire ma trec fiorii...
vallixx
Eu mi le-am facut AICI !
Fuzz
Mersi frumos, am sunat, e 200 ron polish + folie.
bg17aw
Pt cine vrea sa incerce singur, BBC recomanda pasta dinti:

http://www.bbc.com/autos/story/20160511-th...foggy-headlamps
Dreamer
Faza cu pasta de dinti este o mare prostie. Mergeti si achizitionati un kit pentru asa ceva, apoi folositi fosie sau lac ( dar mai bine folie ), altfel se vor matui din nou. Cel mai simplu mergeti la o firma care se ocupa cu asa ceva si care are echipamentele si experienta necesara.
nlu
Sau poate fi folosit cif pt vase. Rămâneți uimiți de ce poate...
Catalinlungu
Polishat farurile a 3 mașini din familie (renault, hyundai, Ford) de mai multe ori în ultimii ani cu pasta de dinți. Frecat la mana cu un tifon aprox 5 minute fiecare far de câte 2 ori. Rezultatul este uimitor! Si tine de la un sezon la altul fără probleme.
Pentru cine nu crede ar fi bine să facă o încercare... Ce aveți de pierdut?
E ușor să zici ca nu merge dar ai încercat înainte??
Spor la treaba!
aluibasarabeanu
Am incercat, nici macar o mica diferenta !!! Pasta o fi devina !?
catalin1
exista pasta de dinti cristal e mai abraziva putin celelalte sunt mai gelatinoase .
argon
QUOTE(aluibasarabeanu @ 18 Sep 2016, 00:51)
Am incercat, nici macar o mica diferenta !!! Pasta o fi devina !?
*



Nu pasta e de vina, tu esti, prima oara iei la smirghel cu apa de 800-1500-2000, si apoi cu pasta de dinti. Daca faci direct, nu ai nici o sansa.
Catalinlungu
Daca sunt matuite rau si se simte ca agata unghia cand dai pe ele atunci trebuie facut cum spune colegul argon mai sus. Luat in trepte cu smilger, intqi mai abraziv si apoi mai fin.
Dupa trebuie luat cu pasta de dinti sau Axion (apropo merge si cu asta de minune) si apoi eventual luati un polish de luciu si vor iesi impecabile. Am facut la o Astra H si la un Audi iar farurile ies ca noi.
Este chiar uimitor, nu ma asteptam ca dupa ce actionezi cu un smilger pe un platic transpartent sa ii poti readuce luciul dar iese 100% stiiiicla!
Atentie ca e nevoie de ceva munca la frecat. Daca nu sunteti dispusi sa o luati la mana exista si tampoane ptr bromasina si nu va mai obositi degetele wink.gif.
Eu la urmatoarea nu mai fac la mana...
cezar13
daca nu se aplica folie dupa e cam nasol k se vor matui la loc mult mai repede ; vedeti k folia o se gaseste si separat destul de ieftin si o aplicati voi
balauru_327
Montati becuri fara UV si vor disparea problemele matuirii farurilor !
R19/16v
Si punem si umbrele antiuv deasupra lor?
valikris2002
Becul cu uv e pentru protectia lupelor, ce treaba are cu lacul de pe exteriorul farului care sa ingalbenit si scorojit? Luni le polishez si pun si folie sa vedem cum iese!
Catalinmodena
Iese bine.Iar aia cu UV radmasa.gif
balauru_327
"Becul cu UV" NU e pentru protectia lupelor !!!

wiki

In manualul Reno scrie sa folosesti DOAR becuri fara UV. Oare de ce se subliniaza acest detaliu?
cosmin&b
a-pro-pos de lupe

La mine par ingalbenite si nu stiu cum as putea sa rezolv problema asta.
Lumina e cu tenta galbena, desi am pus becuri cu lumina alba.
Cateva sfaturi pentru curatarea lupelor ar fi bine-venite
Josephhh
Salut.
Parerea mea este ca atunci cand ai ajuns in faza de a polisha farurile...cel mai bun polish este lacul auto.
balauru_327
de ce spui asta?
Josephhh
Matuite bine si date cu lac,vor tine minim 5 ani,poate chiar mai mult si vor arata mai bine ca noi...stiu ce spun,am facut la multe faruri asa ceva.
Muale
lacul nu e polish.
intai farul se polisheaza cu smirghel (repet, smirghel ca vad ca unii nu scriu denumirea corect) de granulatii progresive, pe ud.
apoi pasta polish si rotativa.
la final se aplica protectie (folie, lac spray sau protectie ceramica).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.