Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dacia 1100
Reno.ro - Forum Renault Romania > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
Pages: 1, 2
johnybic
http://m.subito.it/vim/191266770.htm

23 Jan 2017, 15:04:
Sau surioara mai mica și mai ieftină
http://m.subito.it/vim/190850480.htm?&first=1
sobolan
Exact ce-am scris mai sus.....nu orice om da 55k pe o masina din anii 60,ala care da asemenea bani pe o masina d-asta are si bani s-o intretina si-si permite lejer sa mearga cu ea oricand i se scoala s-o faca.....
Ce farmec are sa ai o colectie sau macar 2 masini de astea vechi si restaurate si sa nu le conduci ? pentru ce le mai ai ?Pentru ce le-ai luat ?
Nimeni nu zice sa le folosesti ca daily-drive dar nici asa sa vada lumina zilei o data pe an si atunci sa nu ploua,sa nu ninga si sa nu stea afara mai mult de 5 ore.....mai da-o dracu de pasiune atunci....adica eu,un parlit care nu-si permite un gordini,am stat sub troaca mea un an si m-am chinuit ca un vierme si numai eu stiu cati nervi am mancat si acum n-ar trebui sa ma bucur de ea.....fuck-it,daca nu merge ii dau foc dry.gif ,am pretentia sa cred ca daca ii pun benzina in ea si-mi iau doua-trei acaraturi de rezerva prin portbagaj ajung pana la Milano....cred ca asta urmeaza la vara,un drum lung intr-o rabla reconditionata,ceva fantastic pentru mine.....
johnybic
Merge sigur pana la milano, singura problemă ar putea ceda pompa de benzina

23 Jan 2017, 17:19:
Asta am avut-o In italia am adus-o pe platformă și am făcut naveta zilnic cu ea la muncă apoi sa întors pe rotile ei în românia 1600 de km fără nici o problemă cu opriri de cafea sau necesități fiziologice
tunderbird
Fiecare se bucura de colectia lui in felul sau propriu si personal.
Sunt colectionari care isi tin masina (masinile) in living room!
Pentru acestia satisfactia finala este sa le pastreze doar pentru ei si sa le admire in intimitate sau doar in cercuri restranse!
Altii sunt nelipsiti la evenimentele de profil unde le place sa se mandreasca cu colectia lor in fata intregii lumi... altii nu vor neaparat sa colectioneze masini de epoca, ei colectioneza de fapt, cat mai multa adrenalina la volanul unei masini de epoca dandu-i de zor talpa prin gropile Romaniei... fiecare cu nebunia lui!
Asa cum tu nu ai cum sa-i intelegi pe acestia, nu poti avea pretentia ca tu sa fii inteles de ei!

Dealtfel paralela Dacia-R8G nu prea isi are sensul... este ca si cum un colectionar de cutii de bere s-ar compara cu un colectionar de sticle de sampanie si vinuri nobile. Cel cu berea cand nu se poate abtine, sacrifica lesne o cutie de acum 5 ani... la urma urmei e o bere care cu trecerea timpului se poate deprecia... pe cand colectionarul de vinuri nu consuma din vinoteca lui de 50 ani, decat in conditii de mare exceptie.
Robescu Ciprian
Cand pleci spre Milano o pauza de cafea o asigur eu in Timisoara indiferent de ora la care treci pe aici
sobolan
QUOTE(johnybic @ 23 Jan 2017, 18:09)
Merge sigur pana la milano, singura problemă ar putea ceda pompa de benzina
*



La asta ma gandeam si eu si daca contaminezi uleiul cu benzina e nasol,se "spala" cuzinetii......un schimb de ulei dureaza 10-15 minute si se poate face pe marginea soselei fara problema.....si cine e chiar asa de ingust la minte sa n-aiba prin portbagaj/torpedou o membrana de pompa de benzina si una de pomp de spritz la carbelitor ???
Deci se poate lejer si cu dacia.....

QUOTE(tunderbird @ 23 Jan 2017, 18:31)
Dealtfel paralela Dacia-R8G nu prea isi are sensul... este ca si cum un colectionar de cutii de bere s-ar compara cu un colectionar de sticle de sampanie si vinuri nobile.
*



hai sa-ti zic ceva.....daca esti "colectionar" cum spui tu apoi tii la toate,indiferent ca e dacia sau trabant....stiu pe cineva care n-ar da trabantul nici pe 10 dacii noi pe injectie si stii de ce ? pentru ca tine la el......e ca si cum ai avea doi copii dar pe unul din ei il iubesti mai mult,n-are cum ! wink.gif
tunderbird
Eu nu am spus niciodata despre mine ca as fi vreun soi de colectionar! smile.gif


Din pacate nici comparatia cu copiii nu prea iese, dupa parerea mea...
Mi-as fi dorit sa am mai multi copii, dar a trebuit sa ma limitez doar la doi, pentru a le putea asigura un viitor decent. Cam tot asa este si la masini... te limitezi la atatea cate iti incap in garaj, restul mai bine le dai altcuiva capabil sa le intretina, decat sa se degradeze in ploaie si zapada... este si asta un mod de a-ti pasa de viitorul fiecareia!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.