Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Geam impuls
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio IV
Radi2oo7
Buna ziua.

Cum pot face sa am si eu geamurile pe impuls. Este foarte deranjant sa tin apasat pe buton pana se inchide/deschide. Din cate am inteles ele trebuie activate, cica ar veni din fabrica cu releeul acela pe buton.
Cine ma poate ajuta?

Multumesc!
catalin_macovei88
Daca exista functia pe modele cu echipare de top, atunci foarte probabil poate fi activata si pe variante mai ieftine. Dar am impresia ca functia nu exista deloc la clio. A, normal butonul trebuie sa aiba 2 pozitii, prima e manuala, si daca tragi/apesi butonul pana in a doua pozitie se duce geamul automat.
ionutmar
Pe Dynamique are standard geamuri electrice fata si spate, cu impuls pentru sofer iar pe expression se putea pune optional Pachet Card de acces si demaraj cu functia"Maini Libere" si Geamuri electrice fata cu impuls pentru sofer


Ar trebui sa vedem cate fire vin la butonul de la sofer, pentru partea cu impul ar trebui sa fie 4-5 fire.
Radi2oo7
pai si pot cumpara butoanele sau releeul acela ?
ionutmar
Ma intereseaza si pe mine treaba cu impulsul. Asa ca am demontat fata de usa de la sofer.

[attachmentid=1627956091]

[attachmentid=1627956092]
Mufa pentru reglajul oglinzilor

[attachmentid=1627956093] [attachmentid=1627956094] [attachmentid=1627956095]

Mufa pentru butoanele geamuri, una are 4 fire si una are 3 fire. Interesant e cel albastru care e mai subtire

Si eu cred ca e un releu diferit pe undeva.
Radi2oo7
am gasit eu un baiat si cica ar avea butoanele cu releeul respectiv (costa cam 70-100 lei butonul ) si mai mi a zis ca cu 200 lei imi face ceva din nu stiu ce butoane sa activeze impulsul la cele dupa masina

ps: eu nu am avut curajul sa desfac fata usi biggrin.gif
orex
si totusi...cat ar fi modulele cu impuls?
ursge
Geamul cu impuls are un mecanism special. Are un sistem de limitare a cuplului ca sa nu-ti prinda (tie dar mai ales copilului tau) gatul in geam cand ajunge la cap de cursa - la o anumita forta geamul se opreste. Acelasi mecanism opreste miscarea geamului la ambele capete de cursa. Acest mecanism este numai la usa soferului, celelalte geamuri nu au nici o limitare. Deci nu e vorba numai de buton sau releu, geamul trebuie sa stie unde sa se opreasca.
Vasilica007
Salut,

Pentru Clio IV se potrivesc modulele impuls de la Logan 2 Aniversar:

http://www.reno.ro/https://www.reno.ro/index.php?showtopic=283...dpost&p=4369740

O zi buna,
Mihai F.
orex
Salut!
Multumesc pentru feed-back! O sa incerc intai cu unul sa vad cum merge. Sper sa fie de acord si cei de la Cobalcescu sa mi le monteze pe cele indicate de tine!
mariusik88
A mai facut cineva ceva cu geamurile pe impuls?
ciprishor
Salut, module cu impuls pentru gama Clio 4 cu mufele din fotografiile din primul post am facut eu.

Module cu impuls cu mufe originale, plug and play. Nu se taie niciun fir, se inseriaza intre buton si mufa actuala.

Pentru geamul din dreapta comanda se poate face si de la sofer si de la pasager.

Exista un topic dedicat la sectiunea Bursa-Anunturi permanente unde se discuta detaliile despre pret.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.