Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Demontare far Laguna 2 !
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna II
sylenzyostampa
Rog admin sa mute topicul daca este creat aiurea , dar nu am gasit absolut nimic despre operatiunea de demontare far (stanga) Laguna 2. Am cumparat un far second dar cu geamul si lupa impecabile si doresc sa il schimb , cel vechi era galben si plin de crapaturi,. Problema este ca nu stiu cum si ce sa demontez , fara a strica ceva . Daca stie cineva cum si in ce fel , ii multumesc anticipat smile.gif
emilian69
Se ridica capote,se demonteaza grila fata ,se da spoilerul fata jos si vezi ca ai surub in lateral plus inca doua suruburi in fata.Scoti mufele de la motoras si becuri si gata. Montarea in sens invers,demontarii. Succes.
tuddy93
Salut, eu am putut da surubul lateral jos doar prin indepartarea contra-aripii. Trebuie sa mai ai grija la motoras, daca e nevoie sa il muti de pe un far pe altul, sa pozitionezi bine sfera motorasului pe insula verticala din far (daca oglinda cade in far, poti tine de ea pe la o gaura de bec). Prinderea motorasului in carcasa se face prin rotire.
Mai e mufa farului la care trebuie sa ai grija sa nu rupi clipsul de retinere. In rest, toate cele 3 suruburi sunt cu cap hexagonal de 10 mm.

Spor!
Tudor B.
sylenzyostampa
Sal, astazi m-am intors de la munte si o sa ma apuc de demontare/montare.Farul care il pun in locul celui vechi este complet , cu tot cu motoras si instalatie pe el , la partea asta nu este coplicat smile.gif eu m-am incurcat un pic exact la acel surub din lateral , de sub aripa . Daca reusesc sa dau jos plasticul acela de protectie pentru aripa ,sper sa am loc sa ajung la acel surub sau daca nu , pana la urma o sa dau si bara jos.

Multumesc pentru sfaturi smile.gif
tuddy93
Salut, cu putina rabdare o sa reusesti si fara sa dai bara jos. Cred ca si cu o cheie fixa reusesti sa il desfaci.

Off: ce tip de far e cel care il schimbi, cu xenon din fabrica sau fara?

O seara buna,
Tudor B.
sylenzyostampa
Este cu halogen , nu cu xenon . Este original valeo dar la a mea nu am avut xenon si nici nu ma complic sa implementez asa ceva smile.gif .
gsalexandru
Daca bara este prinsa bine in toate suruburile si clipsurile, nu vei putea da jos farul, fara ca inainte sa dai si bara jos. Iti recomand sa faci o treaba calumea si sa dai bara jos. Farul are o buza care intra sub bara, si din aceasta cauza este foarte dificil sa-l scoti. Bafta la demontare
AndyBAndrei
Atasez un mic tutorial facut pentru un prieten de al meu. Pozele sunt copiate direct de pe situl lui. Poate o sa va ajute ca sa dati jos farul sau sa va schimbati singur balastul daca va fi cazul (cum a fost la mine)

Scule necesare

cheie de 10
tubulara de 10
cheie T20 in stea
surubelnita in linie
balast sau far

1. Se da jos aparatoarea de noroi, e un surub de plastic ce se trage afara, pe urma desurubam un surub de 10 ca sa putem trage aripa in afara.

[attachmentid=1627963812]

2. Scoatem suruburile care tin masca si aparatoarea de noroi. 3 suruburi sunt tip T20 in stea si un surub de 10 care se poate scoate cu o tubulara.

[attachmentid=1627963813]

3. Dam jos grilajul din fata cu ajutorul surubelnitei in linie.
4. Scoatem suruburile de 10 care tin farul.

[attachmentid=1627963814]

5. Ca sa scoatem farul, dupa ce am inlaturat suruburile trebuie sa deconectam cele 3 mufe de la far inainte. Dupa ce am scos farul , ca sa inlocuim balastul trebuie sa desurubam 6 suruburi T20 in stea si sa deconectam cu grija cele 2 mufe din balast.

[attachmentid=1627963815]

6. Dupa ce am terminat, putem reasambla totul. Succes wink.gif

[attachmentid=1627963816]

sylenzyostampa
Foarte bun tutorialul , eu am apucat sa schimb farul desfacand si bara , de fapt doar partea din stg fata a barei, am desfacut-o din suruburi si am indepartat-o un pic cat sa pot scoate farul din lacas. Nu prea mergea fara acesta operatiune deoarece , cum spunea si colegul in postul de mai sus,farul are o tesitura in partea de jos a sticlei si nu am putut extrage farul din in siguranta , mi-a fost teama sa nu rup ceva. M-am chinuit putin dar a decurs ok.
cosmin-daniel
Intrebare: cum se scoate bara? Nu gasesc nimic excact despre procedura....
Multumesc
xmisterx
Destul de simplu, dai scutul jos, desfaci cele 4 clipsuri de desupra, desfaci carenajul rotilor din fata de dedesupt ( numai ce este prins de bara, aici sunt cate 3 suruburi pt fiecare parte), indepartezi usor fara sa se rupa carenajul din zona unde se imbina bara cu aripa si aici este cate un surub pt fiecare parte. Indepartezi usor bara de aripi si apoi tragi de bara din fata c-am din dreptu ficarui far ( aici se cate un suport care fixeaza bara). Gata ai terminat.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.