Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Mica problema electrica
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
SCViper
Problema este simpla: cand franez se aprinde putin indicatorul de bord pentru pozitiile de ceata. Uneori abia se vede aprins, alteori intensitatea este mai mare, dar nu se aprinde niciodata la intensitate maxima.

Becurile de frana functioneaza perfect, nu palpaie, nu au alte probleme.

Are cineva idee ce as putea sa fac in afara de a duce masina la electrician?
Mariusgl
Ai o masa la una din triple.Eu am rezolvat-o cu 30 de lei la un electrician.
geluoradea
sau ai lipsa masa...
si la mine face la fel. inca nu am apucat sa desfac sa vad, dar suspectez ceva fir de masa oxidat.
Addyd
sau becu de la frana isi ia masa prin becu de la ceata
vallixx
Oricum ar fi e simplu de reparat. Dai tripla jos ca nu e mare inginerie (2 pilulite fluture in portbagaj), scoti un pic lampa, deconectezi mufa, dai lampa afara, scoti becele, cureti bine contactele, le sufli bine ca sa nu existe umezeala, sufli bine si mufa, faci proba.

Daca ai rezolvat, e ok, daca nu, mai exista posibilitatea sa ai scurt intr-un bec.
radunre
99% din cazuri e o problema de contact la mufa "triplei". E nevoie de curatare si eventual intarirea lamelor elastice.
IancuMIC
Lipsa masa.
Solutii.
1 Masa suplimentara direct in tripla
2 Curatare mufa si aplicare vaselina cu cupru.
SCViper
Multumesc pentru raspunsuri, o sa incerc solutiile respective, dar am si eu o intrebare de incepator:
Ce este o "tripla"? smile.gif
IancuMIC
Stopuri. Cam neacademic, dar asa e mai ...sofereste.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.