Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dacia 1310 CN1 `91
Reno.ro - Forum Renault Romania > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
Daciotul_98
ai nevoie de far dreapta fata cn 1 nou,flapsuri spate break noi, si bandouri?
mariusciprian78
Asta-i dupa pasarica plecat.pana iti raspunde......
DACIOTUL_97
QUOTE(mariusciprian78 @ 11 Aug 2014, 13:12)
Asta-i dupa pasarica plecat.pana iti raspunde......
*



radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
Barbalex
Gata,m-am intors! biggrin.gif radmasa.gif Astazi am curatat+grunduit+schimbat bucsi+pivot TRW la basculele de pe dreapta.Curatat+vopsit ansamblul portfuzetei,curatat+pasivat+grunduit podul pedalier pe care s-ar putea sa il sudez zilele astea.Am dat si pe rezervorul de benzina preventiv un strat de grund. blush.gif cool.gif
DACIOTUL_97
Frumos lucrat wink.gif Cursuri de calificare in domeniu nu faceti ? naughty.gif
harby ;))
QUOTE(DACIOTUL_97 @ 14 Aug 2014, 23:41)
Frumos lucrat  wink.gif Cursuri de calificare in domeniu nu faceti ? naughty.gif
*


ar fi cazu,ca de tu esti mai comod .. masina e facuta de service smile.gif)
DACIOTUL_97
wink.gif)+16 Aug 2014, 20:06-->
QUOTE(harby wink.gif) @ 16 Aug 2014, 20:06)
ar fi cazu,ca de tu esti mai comod .. masina e facuta de service smile.gif)
*


Stai tu linistit...dabia acum incepe lupta ! ph34r.gif mecanica nu o revizuieste mama ! happy.gif
harby ;))
QUOTE(DACIOTUL_97 @ 17 Aug 2014, 17:44)
Stai tu linistit...dabia acum incepe lupta !  ph34r.gif mecanica nu o revizuieste mama !  happy.gif
*


te hajuta je smile.gif) ca le am cu ciocanele smile.gif)
Barbalex
Negru sta iar cu mainile in buzunar si se uita la tine si Claudiu cum munciti! radmasa.gif P.S.:Lasa Negrule ca te chem eu vara viitoare sa treci la munca si la mine radmasa.gif
DACIOTUL_97
wink.gif)+17 Aug 2014, 22:37-->
QUOTE(harby wink.gif) @ 17 Aug 2014, 22:37)
te hajuta je smile.gif) ca le am cu ciocanele smile.gif)
*



Merci beaucoup wink.gif

QUOTE(Barbalex @ 17 Aug 2014, 22:54)
Negru sta iar cu mainile in buzunar si se uita la tine si Claudiu cum munciti!  radmasa.gif  P.S.:Lasa Negrule ca te chem eu vara viitoare sa treci la munca si la mine  radmasa.gif
*



Sa vezi tu ce-ti fac cand ajung in Bucuresti... radmasa.gif
Daciotul_98
negru e mai special ce aveti cu el masina alba om negru radmasa.gif Zi ai nevoie de ceva din ce am intrebat? far,ochelar far,falpsuri spate,bandouri fata-spate

DACIOTUL_97
Nimic nou ?? intrebare.gif
mariusciprian78
a inceput scoala.......acu-i cu nasu si ciocanu dupa colege tongue.gif icon_mrgreen.gif
DACIOTUL_97
radmasa.gif
Barbalex
Daciuca n-a murit!Asteapta in garaj la caldurica,primavara.Pana atunci strang piesele necesare! biggrin.gif Chiar azi mi-a sosit un pachet cu piese blush.gif Daca cunoasteti vreun tinichigiu care face treaba buna in Bucuresti,sa-mi lasati un mesaj va rog.

P.S. Dacia galbena se dezmembreaza.
maru
o ai demult pe galbenioara ? ai luat`o cumva de pe str. drumul sarii sau din zona valea ialomitei-valea oltului (Bucuresti) ?
Barbalex
O am de vreo luna-doua.Nuuu,nu-i din zona aia.
sorin105
Aripile fata sunt bune de ceva?un pret,mersi.
Barbalex
Aripa de pe stanga nu e afectata foarte grav,cea de pe dreapta zic eu,e irecuperabila.Daca te intereseaza pretul il faci tu! tongue.gif
sorin105
Nu stiu ce sa zic,par afectate bine ambele...Daca poti dale jos si fale poze pe dedesubt,sa nu aibe umflaturi de rugina(adica gaurele).
Lasa-mi pe privat nr de telefon.
PH-06-BOA
Am văzut câte ceva din ce ai făcut la mașină, și după atâta muncă, înțeleg că vrei să-i faci tinichigeria. Ce să-i mai faci? Am înțeles că i-ai luat și pod. Nu l-ai pus? Eu n-am pus pe nimeni să cumpere piese din tablă, pentru ca toate le fac din tablă decapată, și iese mult mai ieftin, o foaie fiind doar 100 de lei, din care se poate face aproape toată mașina (dacă nu faci praguri și pod, unde intră cea mai multă).Dintr-o foaie, faci două praguri, contrapraguri și mai ramâne și la alte petice, chiar ambele părți la pod în față. Piesele de fabrică, pe lângă faptul că-s subțiri, nici nu vin perfect pe poziție, deci tot trebuie prelucrate, ceea ce inseamnă chiar si jumătate din timpul, in care ar fi fost făcute din nou.
DACIOTUL_97
E o idee buna si ce spui tu dar daca tii la originalitatea masinii e greu sa reproduci anumite "modele" ale tablei ca de exemplu rizurile de la podul pedalier.Oricum ai da-o tot e mult de munca.Bine..daca procedezi asa iesi mai ieftin.Cu banii care i-ai da pe 10.000 de elemente de caroserie,ai lua 2-3 foi de tabla,si ti-ar mai ramane bani de facut si altceva la masina in cauza... sleep.gif
Barbalex
Da,vreau sa-i fac tinichigeria...dar nu am gasit pe nimeni care sa-mi faca aproape identic ca cele din fabrica reperele.Unii ba nu se pricepeau,altii ba nu se mai bagau sa lucreze la Dacie...si am preferat sa cumpar reperele gata prelucrate.Inca nu am montat nici un reper,n-am gasit inca pe cineva competent care sa nu-mi faca treaba de mantuiala.
Executron
Imi place cum realizezi restaurarea. Nu as tine cont de opinii de tipul "renunta la ea si ia alta". Va fi o experienta pe care o vei tine minte, restaurarea vechii Dacii si e si un proiect placut, cred.

Spor maxim si sigur o sa iasa f. OK smile.gif
George Hermenean
Ceva progrese? Ai gasit tinichigiu? Stiu eu pe cineva in bucuresti care se pricepe. Daca vrei pot sa-l intreb daca se baga.
Barbalex
Nu... A ramas la același stadiu din vara. Acum, iarna am strâns reperele, dar din păcate nu am găsit pe nimeni care sa se 'aventureze' la o Dacie veche. Da, chiar te rog sa-i faci o întrebare, si dacă e sa se bage, sa-mi lasi numărul lui de telefon intr-un pm sa-i explic mai detaliat cum sta treaba. Mulțumesc! biggrin.gif

<span class='edit'>9 Jan 2015, 22:16:</span>
sad.gif

<span class='edit'>9 Jan 2015, 22:32:</span>
Treaba asta cu sudatul m-a cam demoralizat,nu prea mai gasesti pe nimeni sa-ti faca treaba la un pret decent daca vreau sa iasa la linie deja cer prea mult...multi au zis ca nu se baga,altii cer o caruta de bani.Si-n conditiile astea vitrege m-am gandit sa-mi achizitionez propriul aparat de sudura mig-mag si incet incet sa o scol la capat.Deja stiu basicurile acestei suduri si nu mai ramane decat sa-mi aprofudez cunostiintele,invand dintr-o carte care explica fiecare proces de sudura si te invata pas cu pas cum sa sudezi corect(daca o doreste cineva pm).Imi recomanda cineva vreo firma sau vreun aparat mig-mag?Multumesc! smile.gif
DACIOTUL_97
Eu te sfatuiesc sa nu te grabesti foarte tare.Mai cauta mester ca poate gasesti pana la urma blink.gif
Barbalex
Sunt in continua cautare de mester,daca nu gasesc pana la primavara-vara ma apuc eu.
harby ;))
ala la 750-800 lei e cel mai bun , doar nu faci un Chevrolet Bel Air. (D-asta am vrut eu sa-mi iau-in Baumax gaseseti).
r3d
frumos imi place ca ai ambitie.bafta cu proiectu incontinuare. pentru ce sa cauti un mester.daca nu e nevoie sa umbli la lonjeroane,apucate de treaba.ai nevoie de un flex si un aparat de sudura.si cu putina rabdare v-a iesi exact cum vrei.
DACIOTUL_97
Noutati ? Ai gasit tinichigiu ?
Barbalex
QUOTE(DACIOTUL_97 @ 31 Jan 2015, 22:56)
Noutati ? Ai gasit tinichigiu ?
*



Nu...daca stie cineva vreun tinichigiu bun in Bucuresti mi-ar fii de mare ajutor! happy.gif
iulica89
E o caroserie noua in Bucuresti din 1999 cu 2500 lei-ai scapa mai ieftin decat facand'o p'asta.
http://olx.ro/oferta/vand-coroserie-dacia-...html#fe4bf873e6
Barbalex
QUOTE(iulica89 @ 1 Feb 2015, 10:49)
E o caroserie noua in Bucuresti din 1999 cu 2500 lei-ai scapa mai ieftin decat facand'o p'asta.
http://olx.ro/oferta/vand-coroserie-dacia-...html#fe4bf873e6
*



Multumesc pentru sfat,dar vreau sa o fac tot pe a mea. smile.gif
DACIOTUL_97
Hai cu noutati !
Barbalex
Deocamata nu am mai lucrat nimic la masina,astept vremea calda.Intre timp mi-am achizitionat un aparat de sudura mig-mag ajungand la concluzia ca e mai bine sa-mi fac singur tinichigeria,ramas `traumatizat`de incercarile de tinichigerie la care a fost supusa masina in toti acesti ani.Prefer sa fac totul incet,ca la carte,decat sa ma grabesc si sa nu iasa cum imi doresc.
Si o poza `de pe vremuri`,cand era intreaga blush.gif
mariusciprian78
Când era toată la un loc nu împrăștiata ca acuma vrei sa spui
DACIOTUL_97
Acu' e ceva gen interzis minorilor LolLolLo.gif
Barbalex
Ia hai gata,daciotule!Te mai holbezi mult la `bunaciunea` mea??!! radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
Cat de curand o sa inceapa `imbracarea`,cam in 3-4 luni fac tinichigeria dupa care o pregatesc pentru vopsit. blush.gif
DACIOTUL_97
Nu ma holbez...doar admir... sleep.gif

Spor la treaba ! Ai invatat sa folosesti aparatul de sudura ?
Barbalex
Sunt in curs de invatare.Intre timp am mai lucrat la cazan,am dat jos butelia de gpl si am descoperit noi gauri. mad.gif
Imagini horror,la fundu` gol excl.gif excl.gif excl.gif laugh.gif
Equinox
La petice din interior te poti descurca singur.
Dar daca e cazu de lonjeroane..stau un stalp,ceva legat de structura masini eu zic sa nu te bagi..poti scoate masina stramba fara suparare..
Spor la treaba!
DACIOTUL_97
Adevaru' e ca s-au mai reconditionat masini in stare asemanatoare sau chiar mai rau.Daca iti pui ambitie,o faci bec wub.gif
Barbalex
Din fericire lonjeroanele sunt beton,au avut bagat ulei+vaselina in ele.Stalpul spate trebuie schimbat,dar nu-mi fac griji pentru ca o sa sudez un cadru de rigidizare si o sa ramana in aceeasi pozitie,la aceleasi cote.Oricum,tinichigiul nu sta el sa masoare de 10 ori,nu sta sa faca un cadru ca sa nu se strambe caroseria...face treaba cat mai repede sa-mi ia banu,nu sta el sa faca perfect.

Si o poza din 2010 wub.gif
Focusufd
Ai facut treaba buna ca ti ai luat aparatul de sudura .esti tanar si dacia asta asa coapta cum e te va invata multe.nu te astepta ca ce faci tu sa tina o vesnicie .dar importantimportant e ca inveti.fa tot posibilul sa dai cat mai putini bani pe manopera,adica fa cu mana ta cat mai mult posibil.sunt multi mecanici care lucreaza mai prost ca tine si cer o gramada de bani.nu te descuraja daca mai gresesti pe alocuri.asa e la inceput
Barbalex
Se lucreaza cool.gif
DACIOTUL_97
O sa ai mult de munca,succes ! laugh.gif

Ce planuri ai cu janta de canada ? naughty1.gif
Barbalex
Multumesc,sa fie!Nu ma bate la cap ca oricum nu ti-o dau! radmasa.gif
DACIOTUL_97
Eu sper sa te desparti de ea cat mai repede LolLolLo.gif
Equinox
Iti dau un sfat..daca vrei sa il asculti bine...

Scoate absolut tot din interior!..dar tot..lasal chel..
Curata tot pana la tabla..faci petice..tai unde e rugina..sudezi petic..dupa tratezi totu..dai 2 maini de grund..si dupa anticoroziv sau antifon..daca vrei sa dai si o mana de vopsea e mai bine..

Concluzie-incearca sa lucrezi ordonat..curat..cum trebe..
Si asa masina e bucati..scoate tot si pune totu in ordine cum trebe smile.gif

Spor la treaba si te invidiez ca ai un garaj unde sa lucrezi sleep.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.