Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dacia 1310 CN1 `91
Reno.ro - Forum Renault Romania > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
DACIOTUL_97
Noutati ?
sobolan
QUOTE(Alex1300BV @ 6 Mar 2016, 02:37)
Sincer, sudeaza bine la ea, sa nu se dezintegreze când vei iesii cu ea din curte... Nu zic asta la misto.

*

nu vreau sa dezgrop mortii dar am incercat si eu o data electric ca pe tabla si nu imi iesea.....singurul loc unde a mers ok a fost la praguri(acolo e tabla zdravana )....nici cu invertorul nu prea merge dar se apropie bine cat de cat(am dat la o dacie mai de mult la contra-aripa in puncte-gaura/sudura,a iesit stas)....mig-ul si autogenul is baza la tabla de 07,primul e aur,al doilea iti phoote tabla in timp dar ambele-s necesare intr-un service.....
harby ;))
QUOTE(sobolan @ 9 Mar 2016, 00:56)
nu vreau sa dezgrop mortii dar am incercat si eu o data electric ca pe tabla si nu imi iesea.....singurul loc unde a mers ok a fost la praguri(acolo e tabla zdravana )....nici cu invertorul nu prea merge dar se apropie bine cat de cat(am dat la o dacie mai de mult la contra-aripa in puncte-gaura/sudura,a iesit stas)....mig-ul si autogenul is baza la tabla de 07,primul e aur,al doilea iti phoote tabla in timp dar ambele-s necesare intr-un service.....
*

Unde scrie ca masina e facuta in "electric"?
Barbalex
Alex1300bv,multumesc la fel!

Sobolan,nu stiu de unde ai ajuns la concluzia asta cu electricul.Masina am facut-o integral cu mig-ul,acesta avand o multitudine de setari n-am avut treaba cu tabla subtire sau groasa.

Printre picaturi am reusit sa mai lucrez cate ceva pe la ea.Am schimbat stalpul fata,diverse petice si repararea intariturii amortizorului fata.Am decis s-o repar pentru ca nu era necesara schimbare integrala,acolo au fost tinute carpe care s-au udat la fiecare ploaie si au tinut umezeala.

Pozele imi apar pe verticala in calculator,nu stiu de ce apar invers aici.

DACIOTUL_97
Hai ca ce a fost mai greu a trecut smile.gif Nice work man !
Victor3001
De ceva vreme iti urmarest topicul. Nu pot spune altceva decat FELICITARI worship.gif up.gif up.gif pentru ambitia si rabdarea ta. Eu la cateva gaurele pe care le am si disper. wink.gif
sobolan
QUOTE(Barbalex @ 9 Mar 2016, 20:37)

Sobolan,nu stiu de unde ai ajuns la concluzia asta cu electricul.Masina am facut-o integral cu mig-ul,
*

CLAR DA,asta e ok...nu stiu de ce traiam cu impresia ca ai dat cu rutilic,cred ca am confundat topicul,parca era una p-aci sudata electric...
In fine,nu lua ca repros ceea ce zic,poate mai citesc si altii dar o tabla de 0.7 sudata cu electrod nu face doi lei......au fost locuri in care am dat cu rutilic inox si eu(la capurile de praguri) dar acolo e tabla de 1 sau mai mult si acolo am fost nevoit oarecum pentru ca la mig nici nu prea am mana formata la anumite pozitii si table.....la autogen ma descurc oriunde biggrin.gif
Acum am luat la citit topicul tau de la inceput....si eu am mesterit tot singur la troaca mea dar nu asa de mult ca nu era cazul dar nu aveam nervii necesari sa fac ceea ce ai facut tu.....
Nu pot sa spun decat spor la mestereala si iti urmaresc topicul atent ! happy.gif
DACIOTUL_97
QUOTE(Victor3001 @ 9 Mar 2016, 20:43)
Eu la cateva gaurele pe care le am si disper. wink.gif
*

+1
sobolan
QUOTE(Victor3001 @ 9 Mar 2016, 21:43)
Eu la cateva gaurele pe care le am si disper. wink.gif
*

QUOTE(DACIOTUL_97 @ 9 Mar 2016, 22:55)
+1
*

eu n-as dispera daca e vorba de gaurele radmasa.gif ,chiar deloc , m-as chinui cu ele pana la capat !!! biggrin.gif
gavrisan lucian
Meserie frate nu gluma!!!
Barbalex
Multumesc tuturor! cheers.gif

Sobolan,nici o gaura nu trebuie lasata neatisa,toate trebuie rezolvate,mai tarziu o sa-mi para rau ca nu le-am rezolvat cand trebuie. radmasa.gif
DACIOTUL_97
QUOTE(sobolan @ 9 Mar 2016, 22:28)
eu n-as dispera daca e vorba de gaurele radmasa.gif 
*

Pai astea iti dau cel mai mult de munca,sunt migaloase LolLolLo.gif
sobolan
deh biggrin.gif ....ar fi multe de zis si de facut dar sa nu uitam ca toate-s bune de facut la timpul lor.......cu cat trece mai mult timp si nu le lucrezi regreti si mai mult ! wink.gif

Apropo de break-uri,o sa ma apuc si eu maine sa fac o aripa spate la unul din 98...arata ca dracu',e putreda rau.......
Barbalex
Noutăți

Barbalex
Ar fi o idee,dar nu.Din motive de originalitate,voi lasa masina asa cum a facut-o mama ei.
razvan1985
Las-o originala,cum a facut-o mama ei(CN 1),pt ca sunt foarte rare.
maho
QUOTE(Alex1300BV @ 14 Mar 2016, 23:56)
La final, i-ar sta bine cu faruri rotunde...

... dar nu cu "sticla" din plastic.
Barbalex
News
sobolan
traversa aia frontala probabil ca s-a mancat asa din cauza unui radiator care a curs.....ai de treaba la greu....
Barbalex
Da... A fost o porcărie de radiator care a curs constant pe la un cot, si faptul ca masina a stat o vreme îndelungată trasă pe dreapta si-a pus si mai rău amprenta, apa respectiva de la radiator stand in traversa.Ca sa fie tot tacamul complet,am gasit `formidabile`reparatii ale unor mari tinichigii.Dupa cum se observa in poze s-au sudat ochelari noi peste cei vechi,in partea dreapta s-a schimbat o singura data,in timp ce pe partea stanga s-au schimbat de doua ori,prin urmare erau sudate trei table suprapuse...fara cuvine.

Semimasca si traversa puse doar de forma blush.gif

Dupa lungi cautari,am reusit sa-i achizitionez o mocheta noua,identica cu cea originala a masinii,alaturi de bara spate+flapsuri noi.
sobolan
QUOTE(Barbalex @ 18 Mar 2016, 01:36)
.Ca sa fie tot tacamul complet,am gasit `formidabile`reparatii ale unor mari tinichigii.Dupa cum se observa in poze s-au sudat ochelari noi peste cei vechi,
*

mda.....tinichigii cu experienta in domeniul carpelilor blink.gif
Barbalex
Continuare
sobolan
usor p-aci,usor p-acolo incepe sa apara a masina smile.gif ....ai rabdare de fier,nu gluma !
Barbalex
Contrastul before-after
sobolan
n-ai mai lucrat ? nimic nou ?
Barbalex
Am mai lucrat,dar putin.

Daciaa97
Ce bine a iesit masca,se vede ca le ai si vrei sa faci ceva ca la carte,nu orice carpeala smile.gif Felicitari ! mai asteptam vesti si poze !
Alex1300BV
Ce se mai sudeaza?
mariusciprian78
Nu mai are sarma.... biggrin.gif tongue.gif laugh.gif
sobolan
apoi la cate suduri a aplicat e posibil radmasa.gif .....probabil ca omu' asta are nervi de otel sau e ambitie,oricum respectele mele pentru asta......
Barbalex
Ce le ai cu ghicitu,mister Marius,intr-adevar chiar am ramas fara sarma. laugh.gif
sobolan
bravo man......esti cel mai meserias in ale tablei de aici,pe bune,fapte nu vorbarie,manopera facuta de mana ta,respect talentul si ambitia ta....da-i inainte ! up.gif
Barbalex
Multumesc colegi! cheers.gif
Cateva poze de pe parcursul lucrarilor +o parte dintre materialele pentru izolat si vopsit pe dedesubt biggrin.gif
Alex 23
Jos palaria, esti artist. Ai construit masina asta bucatica cu bucatica!!
Ov
up.gif
dacia_gpg
Ambitie multa are.Bravo omule!
iustin_uap
Impresionant, felicitari!
Alex1300BV
Hai, inca un pic si e gata!
sobolan
cu emaur 1k am vopsit si eu....nu stiu cat de ok este dar era mai ok 2k(bagai si intaritor)......probabil ca duce mai mult,asta 1k e mai firav .....e bun ca incepe sa prinda forma masina,stii ca e facuta de tine pentru tine,o sa te tina daca o ingrijesti in timp......pana acum e cel mai indraznet proiect de pe aici facut de proprietar,s-a lucrat mai ok dacat in multe service-uri cu pretentii, mai are putin si prinde forma finala....inca o data spun BRAVO !!!
Alex1300BV
merge treaba?
Barbalex
Dupa o lunga perioada de inactivitate,m-am reapucat de treaba happy.gif

maho
Merge cam greu. Ai ceva examene? Bafta, daca da. Nu astepta s-o prinda toamna tarziu nevopsita, ar fi pacat de munca depusa cu tinichigeria.
Barbalex
Am avut cateva proiecte in cadrul liceului si nu am mai avut timp deloc de masina,pana acum.De luni incepe treaba in forta.
harby ;))
Inseamna ca maine umblam iara dupa troace =))))
Victor3001
Foarte fain lucrat... up.gif up.gif lurk0000.gif
Stefan.alex78
wink.gif)+29 Jun 2016, 21:56-->
QUOTE(harby wink.gif) @ 29 Jun 2016, 21:56)
Inseamna ca maine umblam iara dupa troace =))))
*

Va mananca iar cainii! ( asta doreai sa spui, nu Stefane:)) ?)
Barbalex
Mergem,mergem,cu Alex cu masina 04.gif

Multam Victor! cheers.gif
harby ;))
QUOTE(Stefan.alex78 @ 29 Jun 2016, 21:42)
Va mananca iar cainii! ( asta doreai sa spui, nu Stefane:)) ?)
*

Nenea, platim transport,dar ajuta-ne =))
Oricum la cat de urati eram,nici ala cu duba nu a vrut sa ne ia 50 m mai "la deal" radmasa.gif
Barbalex
Intre timp am mai gasit niste poze dinainte de a baga flexu` in partea din spate.

Un om cu scaun la cap nu se apuca de o asa rabla,dar deh,nu puteam sterge cu buretele toate amintirile pe care le-am trait cu aceasta masina si care mi-au insemnat copilaria si tineretea parintilor mei.Mai jos este o poza realizata intr-o zi deosebita,nunta alor mei la care a fost prezenta si Daciana wub.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2020 Invision Power Services, Inc.