Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: O Laguna indragita
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
anecula_08
Se ia una bucata Renault Laguna 2 Facelift din iunie 2005, cu motor de 1.6 16v 82kw - 112 cp, destul de bine dotata (xenon, navigatie, senzori presiune roti, geamuri electrice, oglinzi electrice si incalzite, pilot automat, climatizare automata, etc) si se da pe mana unui maniac(eu biggrin.gif).
Urmeaza cateva imbunatatiri dar toate la timpul lor. Scuze pt haosul din curte dar la tara este "work in progress" blush.gif
mars
QUOTE(anecula_08 @ 29 Jun 2014, 18:33)
Se ia una bucata Renault Laguna 2 Facelift din iunie 2005, cu motor de 1.6 16v[...] si se da pe mana unui maniac (eu biggrin.gif). Urmeaza cateva imbunatatiri [...]
*



Turbo smile.gif?
anecula_08
ras hohote.gif nu, nu imbunatatiri la motor smile.gif
mars
Mie mi se pare ca arata foarte bine, cel putin in poze. In afara de niste jante de aliaj de 16", eu nu i-as face nimic, cel putin la interior.
cata50
Arata K9. Sa o stapanesti sanatos. blush.gif
anecula_08
Multumesc, masina arata foarte bine (eu sunt foarte ciufut in privinta asta). Ca imbunatatiri urmeaza: jante(16 sau 17), scaune incalzite, niste senzori de parcare, de preferat originali smile.gif si alte nimicuri dastea biggrin.gif
Raduchu
Arata super, pacat ca nu are motorul potrivit tongue.gif.

Sa o stapanesti sanatos!
anecula_08
Ms frumos, din pacate cu motorul potrivit nu am gasit sa arate asa de bine. Cu motorul asta, este cam in aceasi categorie cu Solenza 1.4 (la acceleratie biggrin.gif)

Am nevoie de un sfat, trebuie sa ii schimb distributia(cu toate ca fostul proprietar a zis ca este schimbata, nu vreau sa risc) si nu stiu ce sa aleg, Gates sau Contitech (si rolele INA). Ce imi recomandati? Pana acum la Solenza am folosit numai curea Gates si rola KOYO si nu am avut nici un fel de probleme.
BoR
Foarte, foarte frumoasa! Sa te bucuri de ea si sa-ti aduca cel putin aceleasi satisfactii ca si Solenza! wub.gif
Mie mi se pare ok motorul, care are o fiabilitate dovedita in timp.
Banuiesc ca si Solenza ramane in familie.
anecula_08
Merci, da, ramane la mine si va fi la fel de ingrijita ca si pana acum wub.gif
MuciX
Curele conti, role ina.


S-o porti sanatos.
andri1940
Sa o stapanesti sanatos!

Pentru distributie de ce nu iei kitul de origine? Gasesti pe toate drumurile pentru ca se potriveste la Logan si Duster 1.6 16v.

anecula_08
Merci, nu stiam daca este la fel. smile.gif
kum
Foarte frumoasa. Culoarea este mortala. Mai este un in Galati aceeasi culoare (dar diesel).
cdadan
Io-s curios sa vad numerele. Sau ma rog, primii 4-5 cm din stanga.
leolache
Să o stăpânești cu plăcere! Culoarea e superbă, am avut-o și eu pe 2.0T din 2006, și am îndrăgit-o tare mult.
Diac
Probabil e adusa de afara si e EURO 4. Deci la un moment dat va avea si nr de Ro. smile.gif

De curiozitate, asta de 1.6 are fulie defazoare? E acelsi motor de pe M2?


Razvione
Sa o stapanesti sanatos!
Foarte frumoasa!
anecula_08
Multumesc pt urari, masina este adusa de afara, dar va fi inscrisa pe Romania smile.gif
Bejenaru Ionut
Masina asta a stat pe net vreo 4 zile la vanzare. Am vazut-o si eu. Are multe dotari. Era bine daca avea motor de 2 litri aspirat sau de ce nu cel cu T. Sa te poarte fara probleme.
argon
QUOTE(andri1940 @ 29 Jun 2014, 22:42)
Sa o stapanesti sanatos!

Pentru distributie de ce nu iei kitul de origine? Gasesti pe toate drumurile pentru ca se potriveste la Logan si Duster 1.6 16v.
*



Tocmai de aia ca e acelasi de Logan, nu lua asa ceva, ca poti sa prinzi niste mizerii contrafacute , cum am patit eu, ia curea conti+role ina.
andri1940
argon, kitul recomandat de mine vine cu certificat de garantie care se completeaza in magazin si in service-ul autorizat unde se face lucrarea.

La asemenea piese nu cred ca e cazul sa se faca economie si imperecheri dupa ureche sau lucrare in regie proprie sau la service de cartier, parerea mea...
roland
Cat a costat si cat e taxa?
sharkky
Frumoasa "jucaria"!

Taxa auto cred ca e intre 750 si 800 E.
sorinnx2
Arata foarte bine , sa o stapanesti sanatos .
Ca fapt divers , o sugestie : nu ar fii mai ok daca i-ai pune proiectoare albe ? sa se potriveasca cu xenon-ul .
argon
QUOTE(sharkky @ 1 Jul 2014, 10:35)
Frumoasa "jucaria"!

Taxa auto cred ca e intre 750 si 800 E.
*



Crezi gresit, este euro 4 pentru ca nu e luata din miraculoasa romanie, deci ~400 euro.

Aiurea si asa, tinand cont ca la un Golf din 2001 cu acelasi motor e 127 euro.
Diac
QUOTE(sorinnx2 @ 1 Jul 2014, 09:54)
Arata foarte bine , sa o stapanesti sanatos .
Ca fapt divers , o sugestie : nu ar fii mai ok daca i-ai pune proiectoare albe ? sa se potriveasca cu xenon-ul .
*



Mai bine niste jante de aliaj wink.gif si poate un eleron de origine. Eu doar atat i-as adauga. Iar daca scaunele incalzite vin la set cu un interior de piele, ar fi si mai bine biggrin.gif
anecula_08
Masina a fost pe net, dar cel care a adus-o este o cunostiinta apropiata.
Taxa este 450 E.
Proiectoarele sunt folosite doar pe ceata si in plus, o lumina mai galbena este mai buna in astfel de conditii. Un eleron(original) cred ca ii voi pune.
Pentru distributie, m-am interesat la servici, pe Contitech(curea, role + pompa de apa) la 550 lei(cu reducerea de angajat biggrin.gif), deci asta va ramane.
pishky
daca ii pui eleron trebuie schimbate si amortizoarele de la haion cu unele ceva mai tari. (ca sa faci lucrarea in cunostinta de cauza)

@argon =. m-am plimbat si cu golf4 si cu laguna2 si e oleac de diferenta intre ele.
e oleac de diferenta si intre laguna 2 si golf6, cu atat mai mult de la golf 4.
de fapt si laguna e un tuingo mai mare
anecula_08
nu stiam faza cu amortizoarele, merci. respekt.gif
cdadan
QUOTE(pishky @ 1 Jul 2014, 18:48)
e oleac de diferenta si intre laguna 2 si golf6, cu atat mai mult de la golf 4.
*


Uat? Sa nu-mi spui ca L2 merge mai misto ca G6, ca in cazul asta, vorba colegului din Galati, n-avem aceleasi gusturi la masini.
gabize
În primul rând, G6 nu e barcă. tongue.gif

Serios vorbind, exceptând scaunele mult prea tari pentru gustul meu (compar cu laguna și țin cont și de problemele mele cu spatele), G6 și mie mi-a lăsat impresia că e peste LII. Dar vorbim de concepte diferite, despărțite în primul rând de niște ani. Comparațiile, oricât de obiectivi am vrea să fim, sunt forțate, nu sunt nici aceeași clasă, nici aceeași generație.
pishky
in fata e ok si golfu, in spate e diferenta.
la aproape 2 m simti diferenta, fara suparare.
iar 1.4 tsi (l-am condus si la 160 si cu chip revo la 200), tragea, nimic de reprosat dar se simtea a motor mic.
nu zic, e geniala masina, dar nu o vad ca un inlocuitor pt laguna. (desi golfu este highline si dsg7)
cdadan
QUOTE(pishky @ 1 Jul 2014, 23:06)
la aproape 2 m simti diferenta, fara suparare.
*


Pai zi asa. Io ce sa-ti fac daca ai stat mult in ploaie cand erai mic? tongue.gif
sharkky
QUOTE(argon @ 1 Jul 2014, 10:56)
Crezi gresit, este euro 4 pentru ca nu e luata din miraculoasa romanie, deci ~400 euro.

Aiurea si asa, tinand cont ca la un Golf din 2001 cu acelasi motor e 127 euro.
*



Ai tinut cont cumva si de emisiile de CO2?
Unde ai calculat?
Intreb si eu de curiozitate ... Pana acum nu am reusit sa dau gres la calcule (daca da, se mai intampla si la case mari)
anecula_08
da, pe site la anaf
argon
QUOTE(pishky @ 1 Jul 2014, 18:48)
@argon =. m-am plimbat si cu golf4 si cu laguna2 si e oleac de diferenta intre ele.
e oleac de diferenta si intre laguna 2 si golf6, cu atat mai mult de la golf 4.
de fapt si laguna e un tuingo mai mare
*



Ma refeream strict la acelasi motor cu aceasi norma de poluare, cu acea diferenta enorma de taxa. Trebuia sa zic Passat atunci, ca este passat de 1.6 euro 4, si tot 100 si ceva de euro are taxa.
anecula_08
Salut, are cineva dialogys, sa ma ajute cineva cu un cod pentru placutele de frana fata (pentru discurile de 280 mm), motor 1.6 16v 82 kw K4M. Ms
MyKe89
Daca nu e prea tarziu, maine dimineata ma uit in TecDoc cand ajung acasa si iti comunic codurile. smile.gif
anecula_08
OK, merci mult. Placutele sa fie pt disc de 280 mm, ca s-au pus 3 tipuri de discuri. Am uitat sa mentionez ca este vorba de discurile fata.
r_vlad
Cod Renault: 410607690r
Echivalent producator TRW: GDB1540
MyKe89
Renault:
7701206598
7701208183
7701209808
410607690R
410600012R

Ate 13.0460-7157.2
Bendix 573016B
Bosch 0 986 494 034
Brembo P 68 029
Ferodo (Premier) FDB1440
Pagid T1212
Textar 2321502
TRW GDB1540
Valeo 626.0898
Zimmermann 23215.180.1
anecula_08
Va multumesc mult
anecula_08
Cateva noutati biggrin.gif : Am inmatriculat masina, i-am facut o mica revizie (uleiuri, filtre, placute frana), o baterie noua si mai urmeaza distributia si un set de bujii noi cu iridium (ca sa dorm bine noaptea biggrin.gif ). Caut si un set de senzori de parcare doar cu buzzer (nu imi plac cele cu display) dar pana acum nu am gasit nici unul care sa inspire incredere.

Intrebare, stie cineva ceva de modelul asta de leduri? http://www.okazii.ro/tuning-auto/led-uri/b...rece-a158356983
C a t a l i n
Sunt slabe la 25W, cauta de 50W neapărat CREE.

Senzorii cu buzzer nu-ți indică direcția obstacolului.
Iulikk
Un căcat țiganesc. Oricum... 25W e de 5 ori peste puterea becurilor stoc... deci s-ar putea sa fie ceva probleme pe la fire.
anecula_08
Nu iti face griji ca nu au consumul de 25w, consuma cam 3 w biggrin.gif http://bec-led-auto.blogspot.ro/p/w3w-w5w-w6w-wy5w-t10.html . Atata timp cat piuie cand am ceva in spate ma doare in cot in ce parte este, e clar ca nu mai trebuie sa dau mai mult inapoi smile.gif
C a t a l i n
Nu e chiar asa...
Iulikk
Raman la pararea ca ledurile alea sunt țigănisme.
anecula_08
oricum, ledurile sunt ultimele pe lista, dar ma documentez din timp biggrin.gif , am vazut montate becul de mers cu spatele leduri dastea cree si chiar faceau lumina ok, de aceea ma gandeam la ele.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.