Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema sistem inchidere usa Laguna III
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna III
Pages: 1, 2, 3
bogdann2010
Buna seara!
Am si eu o problema in leg. cu inchiderea la usa din partea dreapta: am sesizat ca in mom. cand plec de langa masina toate trei usile se inchid iar usa din partea dreapta fata nu se inchide. Am incercat sa o inchid din telecomanda, din interior butonul care blocheaza usile dar nimic sad.gif
In mom de fata stau cu ea in parcare iar usa din partea dreapta este deschisa sad.gif
Ma poate ajuta cineva sa-mi spuna ce are, ce trebuie sa fac, ce trebuie schimbat?
Va multumesc!
george84
Problema e generata de motorasul de la iala, aduna pilitura si alte mizerii si intra in scurt. Trebuie sa desfaci iala si sa cureti motorasul. Iala e incapsulata dar cu putina vointa se desface si se pune la loc fara probleme. Se curanta cu WD40 si e ca nou. Eu am facut aceasta operatie si dupa nu am mai avut probleme. Daca nu te pricepi poti apela la un mecanic, e o munca de aprox 2 ore...
darwin
Tocmai mi-a venit mecanismul comandat acum trei saptamani (720 lei).
O sa aplic ideea ta pe cel vechi. Poate ma aleg cu unul de rezerva.
george84
O observatie: nu stiu daca WD40 e bun, nu mai tin minte cu ce am curatat, a trecut ceva timp. Oricum exista ceva spray-uri pentru curatat motorase electrice.
ariciul76
Intr adevar si la mine era doar motorasul. Dar nestiind am cumparat tot mecanismul...
WD 40 curata dar il poate pune iar in scurt...
Ideea este sa l desfaci si sa l curati nu sa bagi doar wd 40 in motoras...
darwin
QUOTE(george84 @ 23 Jun 2014, 12:09)
Problema e generata de motorasul de la iala...
... e o munca de aprox 2 ore...
*


Confirm ca motorasul este problema. La mine nu mai mergea deloc. Restul mecanismelor sunt intacte. Ma asteptam sa gasesc dinti rupti in angrenaje, dar totul este ok. Multe multumiri (sic) NISSANului pentru motorase.

Mie mi-a luat 3 ore jumatate sa pun ansamblul fara sa ma grabesc. Sper sa nu mai schimb altul.
ariciul76
Motorasele 'e' chinezesti...
tse
Ceva poze cu ansamblul broasca desfacut - poate ne dam seama cam ce motorase intra acolo. Un actuator nou se gaseste in targ, sau un sh, dar de la alta masina.
bogdann2010
Buna seara,
in leg cu problema de la usa fata dreapta care nu mergea sa o inchid si ramanea peste noapte deschisa am rzv simplu sa zic asa cu un baiat care mi-a fost de mare ajutor.
era vb de motorasul care este bagat intr-o caseta sa zic asa...o caseta in care motorasul lucreaza cu alte piese.
Problema a fost mortorasul ars: este adv ca am cautat motorasul separat dar nu am avut sansa de a gasi acest motoras.
Un prieten care lucreaza la o companie auto m a ajutat sa-mi gaseasca motoras nou si dupa ce a fost pus(montat) in caseta de atunci merge super ok
am sa expun cateva poze sa va faceti o idee cum arata si despre ce este vb...daca aveti intrebari va rasp cu mare placere
maytow_airis
Bogdann,esti mare prietene !
Acum printez pozele,si cand am timp desfac sa vad ce kkt are acolo.... ca de 4 luni,sau mai bine,inchid usa dreapta fata din cheie....
Am desfacut eu odata acolo...dar mi-sa parut foarte greu de scos mecanismul din usa. Si referitor la asta,imi poti descrie in cateva cuvinte cum este prinsa piesa in usa? Mi.e sa nu rup vre-o clema ceva....
Multumesc!
ariciul76
Este destul de complicat si eu nu imi amibtesc amanuntele. Doar ca mecanismul este prins cu un nit situat chiar sub manerul de la usa, imi amintesc ca eu am taiat nitul iar la montare am pus un surub.

Spor!
darwin
QUOTE(maytow_airis @ 14 Jul 2014, 11:26)
...imi poti descrie in cateva cuvinte cum este prinsa piesa in usa?

E destul de greu. Pasii ar fi urmatorii:
- se da manerul usii jos. Te folosesti de ambele maini pentru ca pe interior trebuie impinsa o piesa de aluminiu catre fata, in timp ce se scoate manerul.
- se trage acea piesa de aluminiu catre interiorul masinii aceasta iesind impreuna cu o piesa de plastic alba in care este unul din cele doua cabluri ale mecanismului de inchidere deschidere
La montare se pune inca de afara cablul in piesa alba pentru ca inauntru eu nu am reusit.
bogdancosarca
bogdann2010 de unde ai luat motorasul? sau unde l-ai gasit? ms
andru1973
e in franceza dar se poate folosi traducatorul

http://www.forum-auto.com/pole-technique/m...sujet573198.htm
Florinut
Cam de cateva saptamani am observat ca incuietoarea de la usa soferului da rateuri. De incuiat se incuie atat din telecomanda cat si la indepartarea de masina, insa de descuiat nu se descuie mereu, ci doar cand doreste ea, trebuind sa o descui in aceasta situatie cu cheia mecanica. O fi pe duca yala sau se mai poate face ceva in situatia asta, ex: curatat, uns, ceva?

P.S. Si am mai observat ceva. Cand totusi se descuie singura, toate celelalte 3 usi se descuie simultan, insa cea de la sofer o face cam cu o secunda intarziere.
andru1973
Florinut si la mine face la fel ,nu e pe duca ,uitete in http://www.forum-auto.com/pole-technique/m...sujet573198.htm
de aici e cauza trebuie desfacuta e din motoras curtal si merge se gripeaza,curatat uns din nou si merge ca nou
Florinut
Multumesc, Andru!

Acum, intreb si eu: daca si la tine face la fel, nu ai incercat sa repari?
andru1973
ba da am desfacut curtat ,uns din nou ,si merge bine ,pina cind nu stiu smile.gif)
r_vlad
Am si eu probleme cu incuietoarea de pe partea soferului. Vreau sa incerc sa curat mecanismul. Pentru demontarea incuietorii este necesara demontarea manerului exterior al portierei ?
madhorsefuzzy
Da, trebuie scos manerul exterior.
r_vlad
Mersi. M-am lamurit si eu ieri seara cand am incercat sa dau jos incuietoarea fara sa scot manerul exterior si nu am reusit. In manualul de service este mentionat faptul ca trebuie eliminat un nit si apoi banuiesc ca trebuie inlocuit cu un surub. Stii cumva cat de lung si ce diametru ar trebuie sa aiba surubul. As vrea sa am deja pregatit surubul si piulita cand ma apuc de demontat.
John_SB
exista vreun tutorial pentru asta ?
madhorsefuzzy
QUOTE(r_vlad @ 14 Apr 2017, 09:45)
Mersi. M-am lamurit si eu ieri seara cand am incercat sa dau jos incuietoarea fara sa scot manerul exterior si nu am reusit. In manualul de service este mentionat faptul ca trebuie eliminat un nit si apoi banuiesc ca trebuie inlocuit cu un surub. Stii cumva cat de lung si ce diametru ar trebuie sa aiba surubul. As vrea sa am deja pregatit surubul si piulita cand ma apuc de demontat.
La mine am reusit fara sa ma ating de acel nit. Desfaci pe interior cablul din clanta. La final te chiunui ceva sa-l pui la loc dar poti lasa nitul in pace. wink.gif
Florinut
Stie cineva vreun meserias de isprava care sa imi demonteze, desfaca si curate mecanismul de inchidere de la usa soferului?
dydycom
Daca imi permiteti:

Nu adaugati vaselina decat minimal pe rotile dintate. Curatati f f f bine motorasul de orice forma de vaselina. Vaselina ajunsa pe periile colectoare este de fapt problema acestor incuietori
andru1973
am demontat yala de la usa mea si e din motor(a doua oara am demontat) ,motorul face figuri,cind invirte cind nu ,motorasul are figuri smile.gif) o sa caut unul sa il schimb,nu e greu de demontat,poti sa o demontezi tu Florinut nu tre sa fii " inginer "
madhorsefuzzy
Desfa motorasul si curata-l inauntru: intre cele 3 sectiuni intra praf de carbune si intra in scurt. Apoi o sa mearga ca nou.

Scoti capacelul de plastic din lateral si o sa vezi despre ce e vorba.

Partea grea ai facut-o: cea cu scosul din usa si din mecanism.
Florinut
De cand s-a incalzit afara, nu mai am probleme cu incuiatul/descuiatul. Nu stiu de ce, dar am senzatia ca se ajunge in final la inlocuit piesa asta cu bucluc... sad.gif
andru1973
am putina teama sa desfac motorașul
maytow_airis
QUOTE(andru1973 @ 20 May 2017, 11:44)
am putina teama sa desfac motorașul
*


Ce cod are piesa?
Florinut
Ai desfacut motorasul sau ai ramas doar cu teama? smile.gif
andru1973
nu,inca nu am desfăcut,am zis ca mie teama sa ne se rupă ceva la motoras ,cum e plastic...de asta am zis "teama" nu m-am uitat la referința,dar o sa vad si te anunț
andru1973
Astăzi am schimbat motorașul merge perfect închide și deschide perfect cele din spate au 2 motorașe unul mic și cel mare. in poza e motorașul nou
maytow_airis
Vreau și eu un motoraș de ăsta!
Poți da detalii?
kyller187
Si eu am nevoie de motoras, unde pot gasi de cumparat?


30 May 2017, 00:20:
Si eu am nevoie de motoras, unde pot gasi de cumparat?
tek_IDs
@andru1973 - baga si tu ceva poze si detalii despre lucrare!
andru1973
ce pot sa spun,procedura de demontare o cunoașteți pentru a demonta fata de usa si minerul ușii cit si yala,la yala are ca niște nituri din plastic (am pus poze )acele nituri se da capul jos (cu un cutter)se da capacul jos ,pe capac e motorașul,motorașul l-am luat din dezmembrări, maytow_airis de la desguace la torre(am luat 2 motorașe sa am de rezerva daca se mai întâmpla)am schimbat motorașul ,l-am probat înainte de a monta yala sa vad daca funcționează merge bine ,in momentul când apeși pe telecomanda sa deschizi sau sa închizi ,motorașul trebuie sa învârtă (are turație cel vechi nu prea învârtea nu avea turație parca îl ținea ceva ,adică daca făcea un sfert de tura)montat yala probat si merge perfect
Scuze dar ,nu am avut timp sa fac mai multe poze
maytow_airis
Dupa mai bine de 2 ani de cand nu se mai incuia usa fata-dreapta,am reusit sa o rezolv.
Dar nu oricum,ci cu ajutorul colegului nostru @andru1973
Mai degraba,a facut-o el singur, el are o mana de aur.
Dupa ce am desfacut,am probat motorasul,si desigur,nu invartea decat foarte putin.
[attachmentid=1628064175]
Dupa ce am pus totul inapoi, la coborarea geamului,cablul de la maner (pe interior) si yala,a blocat coborarea geamului,iar acesta "la intins" putin,dar destul incat sa nu se mai deschida usa din exterior.
La inceput nu ne dadudsem seama de ce "nu se deschide" din exterior... si am montat si demontat mecanismul de cel putin 20 de ori..caci nu stiam de unde provine cauza.
Am demontat si yala de la Laguna lui andru1973, pentru a vedea diferente,si era totul corect!
Apoi ne-am dat seama ca poate fi cablul. Aici a fost cireasa de pe tort!
L-a demontat colegul nostru,si la montat fara sa taie acel nit,caci nu aveam clestele de nituit la noi.
UN CHIN ! Sa zgariat pe tot antebratul stang,dar pana la urma a reusit !
Am gasit in dezmembrari o laguna ( luase foc motorul) si am luat yala,dar nu luasem si acel cablu.
Ne-am intors la dezmembrari, am luat cablul,l-am montat si gata! Toate problemele rezolvate.
[attachmentid=1628064176]
Inca o data multumesc @andru1973
Poze :
[attachmentid=1628064177] [attachmentid=1628064178] [attachmentid=1628064179]
[attachmentid=1628064180] [attachmentid=1628064181]
St
De curiozitatea, cum ai incuiat masina in cei 2 ani?
maytow_airis
Inainte de a incuia din telecomanda,inchizi usa cu cheia (cea care iese din card).
In poza de mai jos, se vede acea piesa neagra din plastic,care se vede cand deschizi portiera,ai acel orificiu.
Daca ramai fara baterie,nu mai incui masina? Pe fiecare portiera ai acel orificiu.[attachmentid=1628064239]
St
Stiu procesul cu folosirea cheii. Dar sa incui usa cu cheia la fiecare folosire este un efort semnificativ.
tek_IDs
@maytow_airis - piesa indicata de tine este in legatura mecanica cu motorasul in cauza? Intreb deoarece la incuietoarea defecta merge rotit foarte greu in comparatie cu cea care este ok!
maytow_airis
Motorașul cel "melcat" încuie și descuie mașina atunci când este acționat.
Și la mine după ce l-am desfăcut, mergea greu ...
Andru1973 la probat punând-ul în locașul lui, și din telecomandă închizi și
Deschizi. Trebuie să se invarta foarte repede și fără blocaje.
Noi am probat 3 motorașe, și doar unul mergea repede și fără întreruperi.
tek_IDs
Am priceput. Eu intentionez sa schimb broasca cu totul si pe cea actuala sa o curat si sa o tin de rezerva!
andru1973
Nu văd de ce să schimbi yala cu totul,dar mă rog faci cum vrei , schimbi motorașul și o să meargă bine,cauza e motorașul,restul e bine,yala nu are nimic,acele rotite din plastic si ce piese mai sunt in yala e foarte bine făcut nu se strica sa repede părerea mea (nu strica o yala noua)era vorba sa nu cheltui banii smile.gif)
tek_IDs
Mda, pana la urma inclin sa cred ca ai dreptate, si yala second poate avea acelasi defect.
Arnej
Buna ziua,detin un Renault Laguna III 2008 DCI 2.0 hatchback...la fel de ceva timp portiera din dreapta fata nu mi se mai inchide..decat doar daca insist de vreo 6-7 ori de la telecomanda..intr-un final se inchide...iar cand vreau sa deschid masina celelalte 3 portiere se deschid..iar cea cu pricipina nu poate fi deschisa de la yala din exterior..doar din interior...am citit aici care ar fi problema..as fi recunoscator daca mi-ati descrie un tutorial de rezolvare..sau in cel mai bun caz..codul de la broasa..multumesc!
andru1973
Problema este de la motorașul din yală ( e pe capac cînd demontezi),trebuie să demontezi yala și să verifici acel motoraș,el este problema,cel la mine, acum trebuie demontat și văzut la tine,poate fi altă problema, dar din ce ai spus sigur e motorașul
madhorsefuzzy
Care motoras trebuie curatat. Atat. Si merge ca nou: baga un clanck de zici ca e zavorul de la inchisoare.

Eu l-am rezolvat pe ala de la sofer, dar tare imi e ca trebuie sa dau roata la masina si pentru celelalte.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.