Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Beep-uri la depasirea vitezei
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane III
greenpeace
De curand, a trebuit sa scot borna de la baterie si dupa aceasta, atunci cand depasesc viteza de 120 km/h, se aud din bord 5 beep-uri scurte la un interval de 1 secunda intre ele. Frecventa cu care se repeta este de 2-3 minute. Mentionez ca niciunul din martorii de la bord nu imi arata c-ar fi o problema.
Stie cineva de la ce ar putea fi si mai ales cum pot scapa de ele ?

Multumesc anticipat.
catalin1
eu cred ca masina ta e foarte desteapta si are senzor pentru depasirea vitezei ,cum mai de fapt au multe masini japoneze gen mithubishi
greenpeace
Stiu ca e de SF la Renault dar crede-ma ca asa se intampla ...
Am citit pe un forum englez cum c-ar fi de la "child lock" dar nu e ...am incercat procedura si nu functioneaza.
roland
De unde e cumparata masina? Stiti ca in unele tari e obligatoriu sa faca beep la depasirea vitezei legale pe autostrada...
Highwayman
Inteleg ca problema lui greenpeace este ca pana la deconectarea bateriei nu facea asa.
roland
Corect, ma gandesc ca poate se poate dezafecta beep-ul, insa dupa un reset... revine sad.gif
Stiu ca pentru Arabia Saudita era beep la depasirea vitezei de 120kmh.

20 Jun 2014, 11:38:
http://www.e-guide.renault.com/portail/egu...10#.U6QA7_mSyC4

Depending on the vehicle and country, a buzzer sounds for approximately 10 seconds every 40 seconds, as long as the vehicle is travelling in excess of 72 mph (120 km/h).
Highwayman
greenpeace, te-ai uitat in meniul cu setari?
greenpeace
salut,

m-am uitat si nu apare nimic care sa fie legat de acest buzzer.
intrebarea e daca cineva care stie CLIP, daca exista prin meniuri o posibilitate de a-l face sa taca.
greenpeace
Am rezolvat problema ...se activase o functie (buzzer on overspeed) de care nu stiam - asta dupa chip tunning.

Multumesc tuturor ...
IonutGligan
Eu chiar am vrut sa activez aceasta functie de beep cand depasesti 130 km deoarece am o cutie sus pe masina si mai uit de ea cand sunt pe autostrada, deci cum am spus am reusit sa activez functia din clip..
rovidiuus
QUOTE(greenpeace @ 19 Jun 2014, 19:54)
De curand, a trebuit sa scot borna de la baterie si dupa aceasta, atunci cand depasesc viteza de 120 km/h, se aud din bord 5 beep-uri scurte la un interval de 1 secunda intre ele. Frecventa cu care se repeta este de 2-3 minute. Mentionez ca niciunul din martorii de la bord nu imi arata c-ar fi o problema.
Stie cineva de la ce ar putea fi si mai ales cum pot scapa de ele ?

Multumesc anticipat.
*



Salut,
sper sa te mai gasesc pe forum-ul asta,
mi-am schimbat bateria si am aceeasi problema ca si tine.
cum ai rezolvat bipaitul ala?
Am aflat si cum se cheama: "Overspeed buzzer"
Multumesc.
IonutGligan
Pai daca ai citit atent mai jos a zis ca i s-a activat functia dupa un chip tuning nu dupa luarea jos a bornei de la baterie. O functie ca aia nu se activeaza singura... eu mi-am dorit functia aia si mi-am activat-o cu testerul clip.

Exista functia respectiva si se poate activa sau dezactiva doar cu un tester... in cazul meu clip.
rovidiuus
Hmmm, ma indoiesc, eu i-am schimbat bateria doar , altceva nu i-am facut. Pana atunci ma puteam duce linistit cu oricat peste 130 km/h si nu era niciun bai. Ma rog.
Tester-ul despre care vorbesti e de fapt testerul original Renault sau e altceva? Nu de alta dar vreau sa stiu ce sa-i zic mecanicului, deoarece dupa cum stie toata lumea......mai toti isi pot cumpara un tester, dar sunt atat de putini in stare sa citesca o eroare (sa explice ca la un om de 10ani, stiu doar sa le stearga si atat).
Multumesc.
chivereanumarian
Il dezactivezi din soft, eu l-am activat din greseala 😁😁😁
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.