Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dacia Militie / 1310
Reno.ro - Forum Renault Romania > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
Pages: 1, 2, 3
Tractozaur
DA, DA, DAAAA! cool.gif
autom
Invarte suportul antenei de pavilon cu 90 de grade.

12 Jun 2015, 21:58:
QUOTE(maho @ 13 May 2015, 10:12)
Sa-ndraznesc sa-ntreb cine-i "civilul" cu borseta ? rolleyes.gif
*




,,civilul,, are si dansul o replica de ,,militianca,, blush.gif
maho
M-am lamurit, de-atunci; am vazut ca intr-un timp vroia s-o vanda, chiar destul de ieftin.
Viorel Balmez
QUOTE(autom @ 12 Jun 2015, 21:56)
Invarte suportul antenei de pavilon cu 90 de grade.


Nu am dat gaura. Deocamdata stau cuminte cu gauri in masina smile.gif
sobolan
Intrebare stupida oarecum : ai voie sa detii inscriptiile alea si "echipamentul" electronic pe masina ?
sobolan
QUOTE(Viorel Balmez @ 15 Jun 2015, 10:21)
Este masina cu atestat Retromobil, participa numai la evenimente, iese din garaj de 3-4 ori pe an.
*



mersi de raspuns ! masina e super-ok,imi place.....n-as vinde-o ! wink.gif
Viorel Balmez
Da, ai voie. Totusi, in privinta echipamentului, sunt cateva reguli. In circulatia pe drumurile publice:
- girofarul trebuie sa fie acoperit;
- ADA 02 nu trebuie sa fie conectata (legaturi electrice - alimentata, etc.);
Cat priveste RTM-ul (radiotelefonul mobil), nu ai voie sa utilizezi frecventele fara autorizatie (este montat doar ca exponat, nefiind functional).
Pe de alta parte, nu este o masina de zi cu zi. Este masina cu atestat Retromobil, participa numai la evenimente, iese din garaj de 3-4 ori pe an. Scopul nostru este sa aratam noilor generatii, atat cat putem, o mica parte din istoria noastra (din acest motiv, venim imbracati si in uniforme, chiar daca de multe ori sunt peste 30 de grade afara dry.gif ).
P.S. Ai scris in timp ce am sters din greseala postul, ca sa-l reeditez smile.gif Nu se mai vinde nimic rolleyes.gif
flaviusili
Am nevoie de o goarna TOA pt restaurare Dacia Militie. Girofarul si statia ADA-02 le am.

Are cineva una in plus si ma poate ajuta? smile.gif
Viorel Balmez
Daca tot am cumparat ’’ Cartea Tehnica’’ a RTM-ului (gasita intr-o lada, uitata de vreme), m-am apucat sa refac toata instalatia de comunicare radio:

user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

Am aflat ca au fost patru tipuri de RTM: 1MF; 2MF; 3MF; 4MF (benzi de la l-lV). De regula, in oras se folosea 4MF (146-174 MHz * frecvente inalte), unde antena dispeceratului, era pusa pe o cladire foarte inalta, de unde vedea practic antena auto…sau reflexia acesteia. Pe distante mari (… 30 Km), in afara oraselor (campie), se folosea 1MF (30-41 MHz * frecvente joase). Practic, in functie de misiune, se inlocuia RTM-ul din portbagaj (operatie extrem de simpla, deoarece legatura se face printr-o singura mufa):

user posted image

Asadar, am gasit un RTM –1MF ( fabricat in ’84, intamplator chiar anul masinii) si cablul de legatura. A urmat distractia, cu aranjarea celor 26 de fire si modificarea pentru 12 V (setat din fabrica la 24 V):

user posted image user posted image user posted image user posted image

In final, am pus cap la cap toata instalatia si am reusit sa obtin un ’’fasait’’ in difuzor (in momentul de fata, banda l nu mai este folosita de nimeni):

user posted image

Cu putin avant pionieresc, am mascat firele, refacut legaturile, montat panoul de comanda cu microfonul si pozitionat RTM-ul in portbagaj. Acum, mai avem doar sa o trimitem in anii ’80 si sa vedem cum se descurca laugh.gif
tunderbird
QUOTE
Acum, mai avem doar sa o trimitem in anii ’80 si sa vedem cum se descurca laugh.gif


Incearca frecventele pe rand, poate iti raspunde colonelul Petria din "Viraj periculos"!... ca in filmul "Frequency".

Masina timpului ai pregatit-o ? smile.gif
Viorel Balmez
Sunt gramada pe butoane, un colonel tot trebuie sa raspunda apelului laugh.gif ph34r.gif
In rest, ce sa mai pregatim, putem zice ca asta este masina timpului biggrin.gif Cand ne vedem, te duc in ce an vrei...de fapt are setat numai anii '80 laugh.gif
Viorel Balmez
RTM-ul din portbagaj dry.gif

user posted image
Viorel Balmez
Am petrecut un sfarsit de saptamana extraordinar la Odorheiu Secuiesc. Desi sunt si trabantist, am fost invitat cu Dacia. Cateva poze si un reportaj de la intalnirea trabantistilor smile.gif

user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

http://stiri.tvr.ro/pasionatii-de-trabant-...-vii_62567.html
Viorel Balmez
A aparut si o goarna TOA dry.gif Desi era conforma si cea de Electromagnetica, am decis sa montez japoneza smile.gif

user posted image user posted image
oldtimercraiova
Foarte frumoasa Militianca!
Viorel Balmez
Multumesc! Urmatoarea iesire este pe 15 august la ''Fabricat in Romania'' rolleyes.gif
flaviusili
QUOTE(Viorel Balmez @ 15 Jul 2015, 07:50)
A aparut si o goarna TOA  dry.gif  Desi era conforma si cea de Electromagnetica, am decis sa montez japoneza  smile.gif

user posted image user posted image
*


Sunt în proiect cu o milițiancă 1300.... Nu găsesc goarna.. Aveti una in plus? smile.gif Respect!
Viorel Balmez
In momentul de fata nu mai am nici una in plus. Se gasesc foarte greu...spre imposibil unsure.gif
oldtimercraiova
Extrem de greu gásesti goarna TOA sau ce e necesar sa faci o militianca.
flaviusili
Mulțumesc pentru răspuns.... Sper să găsesc...

Oare..codurile de culoare pentru alb si albastru nu mi le puteți spune?😊 u smile.gif
Viorel Balmez
Nu mai am codurile de culori, era reteta de la ''Babetzica''. Stiu ca reteta a fost facuta prin multe incercari, pana a iesit exact nuanta originala. Eventual sa faci rost de un paletar si sa gasesti ceva apropiat. Sambata voi fi la ''Fabricat in Romania''.
flaviusili
Ok. O să vad ce pot obține..... Am căutat goarna aia si-n depozitele poliției si nu exista... Le-au aruncat pe toate... Dacă aveti informatii cu privire la o bucata goarnă, o vreau eu!
Viorel Balmez
Am cautat pana si pe anunturi in Japonia (unde s-au fabricat). Sunt colegi care au masinile gata de cativa ani si inca nu au gasit. Din cele opt replici, doar patru au goarna conforma (cele din Bucuresti). Nu mai zic ce pret are daca apare intamplator vreuna la vanzare wacko.gif

http://www.daciaclub.ro/Dacia-Militie-t277271.html
flaviusili
Nu-mi ziceti va rog dimensiunile scrisului"Militia" de pe uși si portbagaj...? smile.gif
Viorel Balmez
58/17 cm.
flaviusili
Un milion de mulțumiri! Încet, încet mă apropii de final....
flaviusili
Puteti sa-mi spuneti si latimea cu care este scris, de exemplu latimea unui picioruș de la litera "M". Scuze deranjul. Mulțumesc!
tunderbird
Asta puteai si tu s-o calculezi masurand proportia pe poza... ca si celelalte dimensiuni ale scrisului, dealtfel!
Fara suparare, dar n-ai vrea sa vina sa-ti si vopseasca masina? Unii cauta ani de zile, cheltuiesc bani si stres ca sa obtina minimum de informatii si componente specifice, pe care altii le vor mura-n gura... unde mai este farmecul in toata actiunea asta?
Viorel Balmez
O sa ajung saptamana viitoare la garaj si o sa masor. Scrisul, nuanta vopselei au fost foarte diferite de la an la an si realizate dupa posibilitatile fiecarui garaj/localitate/pricepere, etc. Este bine ca inainte sa te apuci efectiv de masina sa citesti cate ceva din experienta noastra:
http://www.daciaclub.ro/-t277120.html
http://www.politisti.ro/topic/9402-replica...militie/?page=1
Ov
QUOTE(tunderbird @ 18 Aug 2015, 23:08)
Fara suparare, dar n-ai vrea sa vina sa-ti si vopseasca masina? Unii cauta ani de zile, cheltuiesc bani si stres ca sa  obtina minimum de informatii si componente specifice, pe care altii le vor mura-n gura... unde mai este farmecul in toata actiunea asta?
*



nu zice nimeni sa-i dea piese adunate cu greu de-a lungul timpului, dar daca deja ai descoperit o dimensiune de scris, o formula de culoare si alte lucruri "volatile" de ce sa-i faci altuia viata amara lasandu-l sa-si piarda timpul sa redescopere roata? Poate in timpul economisit se ocupa de altceva si intoarce o informatie comunitatii, ca pana la urma toti suntem pasionati si trebuie sa ne ajutam asa cum putem.
flaviusili
Mulțumesc colegii pentru sprijin! Voi posta o poza cu finalul proiectului in semn de recunoștință.
tunderbird
QUOTE(Ov @ 19 Aug 2015, 13:35)
... Poate in timpul economisit se ocupa de altceva si intoarce o informatie comunitatii...


Poate...
YellowStar
interesanta Miltianca !
Viorel Balmez
Noua rampa wink.gif

user posted image user posted image user posted image

oldtimercraiova
Așa da!
sobolan
ce ? huh.gif
Viorel Balmez
QUOTE(oldtimercraiova @ 19 May 2016, 14:21)
Așa da!
*



Era ultimul bastion de cucerit dry.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.