Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Distributie Twingo 1998
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Twingo
sebastian0o0
va salut! mi-am achizitionat de ceva timp un twingo 1998 motor d7f
nu am nici o informatie de la proprietarul anterior despre distributie...cand a fost schimbata..
as dori sa schimb distributia si nu stiu daca e absolut necesar sa schimb si rolele..
e cineva care a schimbat doar cureaua?
as vrea sa precizez ca suportul motorului din dreapta are un capac pe care daca il dai jos poti vedea rola si cureaua..dupa parerea mea rola nu pare prea uzata si cred ca ar fi suficient sa schimb doar cureua..vreun sfat?
devilgenius
Eu am schimbat doar cureaua in urma cu vreo 2 ani si nu am avut nici o problema ! smile.gif
espacern
La motorul asta distributia are o singura rola si costul ei este mic....la fel si cureaua.
Daca tot schimbi cureaua faci treaba completa......si schimbi si rola up.gif

@+
sebastian0o0
multumesc!

1 Jun 2014, 20:11:
inca o intrebare?am nevoie de vreo cheie speciala pentru intindere curea?sau la capacele alea acolo?
espacern
Trebuie cheie speciala pentru rola intinzatoare....si ceva documentatie/experienta.

@+
twinbubu
Nu te juca cu distributia,daca nu stii cum sa pui cureaua risti sa distrugi motorul.In general cand umbli la distributie s himbi curea,rola intinzator si capac pompa de apa.Ca idee toata distractia e pe undeva pe la 600-700 ron cu tot cu manopera.
sebastian0o0
nu cred ca e mare lucru daca ai scule..adica sunt ghidajele pe role si pe curea+pentru vibrochen e un ghidaj pe volanta..dupa ce la reglezi strangi cureaua si pentru mai multa siguranta scoti bujiilte si rotesti vibrochenul cu o chiei 2-3 ture..nu stiu care e treaba cu mecanismul de intindere a curelei la acest motor..daca are cineva poze sau explicatie ceva?

1 Jun 2014, 22:07:
cum arata o astfel de cheie?mai multe informatii?
espacern
Cureaua se tensioneaza cu cheie speciala.

@+
bubu782001
QUOTE
Cureaua se tensioneaza cu cheie speciala.


Sau cu un banal IMBUS. http://images.forum-auto.com/mesimages/221...%28Small%29.JPG
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.