Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: ajutor! spalator cu presiune
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
bylexus
Buna seara!
Doresc sa-mi achizitionez un spalator auto cu presiune care sa-si faca datoria cu brio de doua ori pe luna pentru doua masini.
Pana in acest moment am gasit:
http://www.emag.ro/masina-de-curatat-cu-pr...d/pd/E4STDBBBM/
http://www.emag.ro/masina-de-curatat-cu-pr...a/pd/EFXKTBBBM/
si asta
http://www.emag.ro/masina-de-curatat-cu-pr...0/pd/DXMNCBBBM/
Primele doua au recipient de spuma, in schimb Karcher doar lancea... dar am inteles ca are un furtun in spate pe care il poti baga in bidonul cu detergent.
Eu as vrea sa spal masina mai mult cu spuma activa decat cu sampon auto...
luckas_itd
Salutare,eu am modelul al 2lea skill de peste 1 an, ce imi place cel mai mult la el este ca are cablul si furtunul f.lungi, fata de ce gasesti pe piata la banii astia.Ce nu imi place este lancea, are decat duza cu jet rotund ,ca sa ii dai jet liniar trebuie sa rasucesti de varful ei pentru a apropia 2 lamele,si parca isi cam pierde din putere.Lancea cu bidonul de spumare le-am folosit doar 1data,nu face spuma mai deloc,mai bine folosesti un vermorel.
bylexus
Folosesti spuma activa sau sampon?
luckas_itd
Sampon,dar iti zic ca si cu spuma activa nu va spuma bine.
bylexus
Samponul se aplica din galeata sau cu aparatul? Karcher-ul are un furtun in spate care absoarbe detergentul dintr-un recipient...
luckas_itd
Skill are un recipient (ca un borcan) care se aplica la pistolul de presiune.
lucianm
Spuma activa ataca plasticul, se matuiesc bandourile, farurile... etc. Sunt destule exemple cu faruri matuite, in principal de la spalatorii cu spuma activa.

Chiar daca e mai mult de munca, prefer sampon si burete.
bylexus
dar de combinatia PUR sau Fairy ce parere aveti pe masina??? Pana la urma acestea sunt concepute sa spele vase, inox, pahare, cristal, iar solutiile chimice din ele protejeaza si pielea.
pepelutza
va recomand cu caldura site-urile de detailing auto , veti primi cu siguranta toate informatiile , chiar daca e vorba doar de o banala spalare auto. smile.gif)
UXE
Eu am un Karcher... am dat vreo 7 bulioane pe el acu vreo 4-5 ani... insa nu prea ma incanta deloc... are presiune dar nu atat de mare incat sa dea noroiul jos... cum dau cele de la spalatori... tot la frecat cu mana ajung sad.gif. Acum il folosesc sa spal trotuarul de la tara biggrin.gif .... si chiar ma gandeam sa stropesc pomii radmasa.gif
alexgeogabriel
Fairy si pur, varianta aia sensitive ca iti face manile catifelate. O sa se inmoaie caroseria, adaugati si lenor sa nu va mai descarcati electric de ea. Nu m-am putut abtine. smile.gif Eu am mai folosit pe alocuri detergent de vase pentru a curata grasimi de pe vopsea dar nu e recomandat deloc. Te chinui si pare ca lasa o pelicula dupa uscare. Din cate stiu, distruge stratul de protectie si dupa ploaie o sa vedeti pete albe unde erau stropii.
meggeo81
skill e varianta cea mai buna.
DAR, niciodata nu o sa iasa masina curata fara sa folosesti un nebulizator.
la spalatul masinii, incluiv al motorului, nebulizatorul e totul. pt celelalte exista mastercard
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.