Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme consum benzina la Clio RNA
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
alexbogdan
Buna ziua,
Am un Renault Clio RNA - la care mi s-a ars partea de aprindere din computerul de bord (am inlocuit computerul de bord).
Dupa un timp a inceput sa consume 20l la 130km... sau 15l la 100km...
Am fost la Autocobalcescu si mi-a pus masina pe stand, am verificat-o si mi-a rezultat ca trebuie sa schimb sonda lambda amonte si canistra de carbuni.
Consumul este tot mare - in jur de 10-12l la 100km...
Este computerul parametrizat prost? Ce se poate face pentru reducerea consumului de benzina.
Multumesc de sfaturi.
Bogdan
P.S. Va rog fara discutii in afara subiectului si comentarii pe alt subiect decat cel din acest topic. Multumesc.
razvantrc
consumul asta prin ce metoda l-ai scos? plin-plin, doar cb?
sa intelegem ca ai schimbat sonda si canistra de carbon?
cati km ai parcurs de la interventia in service
alexbogdan
Am bagat 20L am facut 130km, am bagat 15L am facut 100km.
Am schimbat sonda lambda amonte si canistra de carbon.
Am bagat 20L am mers 240km, am bagat 20L am mers 152km...Azi am bagat iar 20L...
Am mers din semnalizare rezervor in semnalizare rezervor, NU pe rezervor plin.

23 May 2014, 14:36:
Sa inteleg ca este un consum normal acum, dupa ce am schimbat acele piese, da?
nascutinvingator
Sa intelegi ca indicatorul din bord arata valori relative iar consumul se determina prin metoda plin la plin cu acelasi tip de benzina si daca se poate alimentand la aceeasi pompa si asta de mai multe ori pentru a scoate o medie cat mai corecta.
razvantrc
"Am bagat 20L am mers 240km"

asta inseamna un consum de 12, unde? In Bucruresti? trafic aglomerat? daca da, cred ca este normal.(depinde ce zona)
daca ai facut afara 240km cu viteza normala 90/100 km/h este mult
Nu ai precizat unde ai consumat benzina, evident poti face si pe autostrada consum de 9 10 daca tragi de ea.
motoarele astea afara consuma undeva la 6 mers linistit max 100
in oras este alta mancare de peste variaza intre 8 si ..... zona oras
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.