Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cuplu strangere chiulasa
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna I
eddyzzo
Salut,am si eu o intrebare ,detin o laguna 1ph2 ,1.9DTI,si am rectificat chiulasa si vreau sa stiu la ce forta trebuie so strang,si nu gasesc nicaieri,dak stie cineva sa imi spuna si mie ..ms
iulex80
84159
732610

20 Nm
20 Nm
240 grade
maytow_airis
pentru codul de motor F9Q :
[attachmentid=1627946123]
[attachmentid=1627946124]
Traducerea o faci cu google translate.
Acolo mai specifica ca este doar pentru garnituri de chiuloasa care NU SUNT din metal....
Daca ai pus garnitura de chiuloasa de metal,sunt alt parametri.
succes.

<span class='edit'>15 May 2014, 22:36:</span>
QUOTE(iulex80 @ 15 May 2014, 22:30)
84159
732610

20 Nm
20 Nm
240 grade
*


cred ca gresesti...
eddyzzo
pai garnitura mea nu e din metal,adik metal e doar la capurile pistoanelor,Si mersi frumos pt raspuns wink.gif icon_mrgreen.gif
katalyn03
QUOTE(eddyzzo @ 15 May 2014, 21:20)
Salut,am si eu o intrebare ,detin o laguna 1ph2 ,1.9DTI,si am rectificat chiulasa si vreau sa stiu la ce forta trebuie so strang,si nu gasesc nicaieri,dak stie cineva sa imi spuna si mie ..ms
*



pe orice garnitura de chiulasa noua scrie cuplu de strangere
bafta!
espacern
QUOTE(eddyzzo @ 16 May 2014, 07:38)
pai garnitura mea nu e din metal,adik metal e doar la capurile pistoanelor

"Metalul"la care se face referire trebuie sa-l cauti la interiorul materialului din care este fabricata garnitura....nu pe la exterior.

@+
AeoN
Salut,
GArniturile de chiulasa pt motoarele moderne sunt numai din metal(au mai multe straturi (3-7) si da sunt complet din metal,practic sunt 3-4 garnituri foarte subtiri prinse una de alta.
Ceea ce nu cred ca este cazul la tine .
Vezi daca chiulasa ta are suruburi TTY (cauta pe net ce inseamna) daca are inseamna ca trebuie sa le schimbi neaparat.
Daca este specificat si unghiul la strangere atunci se complica treaba iti mai trebuie si o cheie dinamometrica mai speciala.......sau mult...mult noroc la strans .


liman64br
Salut are cineva informatii despre cuplul si metode de strangere chiuloasa 1.8 16v din 2003
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.