Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Clio - 1.2 16v din 2004
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
Deliric88
Vreau sa achizionez un Renault Clio 1.2 16v din 2004. As avea cateva intrebari pentru alti utilizatori :
- motorul D4F-G7 are norma de poluare E3 sau E4?
- la ralanti, se aude un zgomot ciudat dar dupa 1-2 minute nu se mai aude; este de la alternator?
- se exfoliaza des bara neagra din spate de langa portbagaj sau de la aceasta masina a fost revopsita?
- puteti sa imi recomandati un dealer din Bucuresti la care pot testa masina?
- masina are clima, dar nu da prea mult aer rece; necesita incarcarea cu freon sau asa a fost de la inceput?
Detin un Logan 1.2 16v din 2010 dar este masina familiei, de aceea vreau o masina ieftina si asemanatoare.
alexgeogabriel
Nu are cum sa fie asa de la inceput, are nevoie de incarcare freon, in general, in perioadele cu umiditate crescuta, scartaie cureaua de la alternator. La loganul tau se exfoliaza bara de protectie? Normal ca a fost revopsita si nu a prins bine vopseaua daca nu s-a folosit un primer bun sau alte cauze.
bylexus
Pentru a sti ce cumperi, mergi cu masina in reprezentanta Renault...
Deliric88
Asta va fi urmatorul pas. Dar vroiam sa stiu cateva informatii si la ce dealer imi recomandati sa merg sa o verific.
Marea intrebare a mea este daca motorizarea este E3 sau E4? Am vazut ca masina a fost comercializata ca E4 dar nu as vrea sa am surprize la RAR ca e E3.
bylexus
cel mai probabil si corect iti va raspunde espacern smile.gif
Mariusgl
Oricum taxa la euro 3 este mai mica ca la euro 4 asa ca eu m-as bucura.Ar fi muuult mai bine sa fi fost mai jos de euro 3 unde taxele sunt infime.
Deliric88
Timbrul de mediu este mai dur cu E3 decat cu E4 si veche. De exemplu pentru aceasta masina : E3 ~550 euro, E4 ~180 euro. Oricum sper sa aflu si de la reprezentanta ce norma de poluare are masina.
theodor2004
QUOTE(Mariusgl @ 11 May 2014, 10:34)
Oricum taxa la euro 3 este mai mica ca la euro 4 asa ca eu m-as bucura.Ar fi muuult mai bine sa fi fost mai jos de euro 3 unde taxele sunt infime.
*



cred ca ai fost dezinformat.
danbravoksv
Pt. Twingo din semnatura, acelasi tip motor, a iesit E4 la RAR. Pentru a inlatura orice suspiciune, da o fuga la rar si verifica.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.