Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Inmatriculare masina in Romania
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Legislatie
sevrajvl
Deci astazi am aflat cu stupoare de o chestie despre care nu am citit si aflat niciodata , m-am intalnit cu un baiat care lucreaza la inmatriculari auto si l-am intrebat ce imi trebuie sa aduc dupa ce fac R.A.R si platesc taxa de timbru la ANAF si ceea ce mi-a zis m-a lasat masca . Mi-a spus ca inafara de toate actele care le am imi mai trebuie si o dovada despre cum a fost adusa masina din afara in tara , voi ati mai auzit de asa ceva ? Stiti cum pot rezolva daca numai am nr celui care mi-a vandut masina si numai pot da de el ?
bossake
de cativa ani se procedeaza asa.
am impresia ca poti rezolva cu o hartie de la cineva cu platforma care sa declare ca ti-a adus-o pe platforma.
espacern
Daca masina a mai fost inmatriculata cu nr.provizorii(nr.rosi) atunci trebuie si alte acte.
Oricum grija la ce declari/anexezi la inmatriculare sa nu faci falsuri....parerea mea.

@+
argon
Daca eu ma duc in Germania si aduc o masina pe roti, ce dovada as putea sa le duc, numerele provizorii de Germania nu ajung?
kxz
Daca ai numerele le predai. Daca iti mai trebuie acele numere, stiu eu, pentru radiere in tara de origine, functionarul le taie si ti le returneaza taiate.

daca nu ai numere, trebuie declaratie notariala ca masina e adusa pe platforma. e practic o formalitate, nimanui nu-i pasa ce scrie acolo, sau macar daca numarul declarat e al unei platforme sau a unui tico... oricum tu ramai cu 50 de lei mai sarac...
se intampla la multi sa aiba nevoie, ratacesc numerele, sau cumpara masina cu numere rosii deja si nu se gandesc sa ceara si numerele originale...
argon
Nu cred ca-ti mai trebuie numerele alea in tara de origine, ca alea definitive le lasi acolo si iti dau numere provizorii cu valabilitate limitata, care poti sa le arunci,c a nu le mai trebuie inapoi.
ufo2912
Buna seara!
In primul rand tin sa precizez ca nu sunt eu cel in cauza ci ma interesez pt. un var de al meu, care si-a luat masina dar imi pare ceva ciudat. Astfel ...
1. Masina a fost achizitionata din Germania, de catre un romulan, in 2011, prin contact de v-c de la o fosta proprietara, pastrand nr. de inmatriculare (nu zoll) si asigurarea pe masina (?). In 2013 figureaza pe cartea de identitea a masinii cu ITP efectuat (dar nu s-a prezentat actul aditional!?!) pe numele fostei proprietare. Cum este posibil asa ceva?! Sa nu fie vreo frauda in asigurari ... ma rog.
2. Varul meu s-a intalnit cu romulanul, vazut masina, placut, verificat la Interpol sa nu fie furata, facut contract de v-c si a primit brief mare, mic si asigurarea pe masina (?).
3. Varul meu va folosi masina pana in octombrie 2014 (auto fiind achizitionat cu o saptamana in urma) cand pleaca din tara, deci nu il intereseaza sa o inmatriculeze definitiv ci cel mult nr. rosii.
4. Mergand la o firma ce face acte pt auto l-a pus sa isi aduca actele de la masina si i-au propus: sa completeze un contract de v-c, in germana, direct intre prima proprietara si el, sa-l semneze in fals in locul proprietarei si sa mearga sa isi scoata nr. rosi.
Si acum urmeaza intrebarile legate de speta in cauza:
- poate sa mearga la RAR pt ITP - caci banuie ca IPT -ul nu ii valabil?
- poate sa isi faca asigurare pe numele lui - caci banuie ca si asigurea este contrafacuta?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.