Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dauna totala cu RCA vinovat la Uniqa
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
ovydyuc
Am patit si eu nenorocirea sa intre unul in mine in plin. Acum astept sa se decida cei de la Uniqa daca platesc devizul de la Euromotor sau intra pe dauna totala. Din cate inteleg reparatiile sunt aprox 5000 de euro (usi stanga, airbag cortina airbag st scaun sofer, calculator airbaguri, stalp si in rest cosmetica plafon scaun), asa ca ma astept la dauna totala.
Nu ma intereseaza care varianta o dau ori o repara ori o valoare apropiata de val masinii.
Din socoteala mea masina nu va fi evaluata peste 4000 de eur.
Ceva sfaturi ca sa mearga mai repede?
kosfunny
Asiguratorul este obligat ca in cazul unei daune majore sa iti comunice valoarea maxima de despagubire si modul de calcul al acesteia .
Aminteste-le asta in scris celor de la asigurari !
ovydyuc
Pe ei ii cam doare in basca evident, vineri am sunat la call center si am aflat ca devizul nu e la ei in sistem desi cei de la service l-au trimis. (au trimis da nu unde trebuie).
Astept sa vad luni ce zice inspectorul si probabil incepe distractia cu modul de calcul al epavei.
In scris intelegi email sau documente depuse prin registratura?
Txk
mircea_aq
Fii foarte atent cu cei de la Uniqa, uita sa mai plateasca, mie mi s-a intamplat cu casco facut de renault (masina in leasing) si m-am trezit ca nu o pot ridica din service.
kikked
Dar cum au stabilit ca masina ta valoreaza doar 4000 de euro? blink.gif
ovydyuc
Nu au stabilit inca, scriam ca asa ma astept eu sa o evalueze dupa ce am citit ce am gasit pe net. Ca val de piata e mai mare .... Mda . Vom vedea
Brainie
Dacă ai Casco, vezi cât e valoarea asigurată, probabil mai mare decât se evaluează prin RCA.
b76bgaarh
mijtio parcare.
ovydyuc
Tocmai am primit un raspuns ft sec pe mail
Se achita catre proprietar suma de 12782 ron
Cu stima, ....

Daca e cineva interesat astept oferte pt epava.
Nu ma intrebati de piese pt. ca nu ma apuc sa o dezmembrez.


29 Apr 2014, 13:45:
Img2
Brainie
Vezi că sunt diverși indivizi / firme care se ocupă cu asta (cumpără epave și le valorifică, ei știu cum). Caută să dai peste unii d-ăștia. Google, servisuri (băieții ăștia mai au relații cu servisurile).
ovydyuc
Multumesc de sfat,
Sunt ft ofticat
1 pt ca sunt nevinovat si ma trezesc ca imi vand masina de voie de nevoie (eu nu am chef sa o repar si sa o vand)
2 pt ca nu vroiam sa o vand si tocmai ii facusem distributia sa nu aiba nevastamea probl cu masina
3 pt ca am facut amiabila si individul scapa doar cu dauna lui fara alte repercursiuni militienesti si ma gandesc ca poate ne mai intalnim in intersectia aia

Are cineva idee unde ma incadrez dupa norma CSA la starea de uzura ?
masina are 123358 km fabr iulie 2007
kikked
Jegosii dracului, mi se pare foarte mica despagubirea.
Smiley
raspunde-le si tu ca suma oferita este foarte mica si nu acopera nici valoarea masinii dar nici reparatiile necesare, apoi cere-le sa-ti trimita modul de calcul.
ovydyuc
Am primit si modul de calcul

Valoare de nou 13650 eur (cred ca fix atat am dat pe ea)

1 e=4.4591

Uzura: 72% conf nr kilometri (123.358km)

VR= 13650*0.28*4.4591=17042.68

VMD=17042.68*0.75=12782.01 ron

Pare corect.
Daca se considera coeficientul de uzura medie de 65% atunci se ia in calcul valoarea rulajului de 105.000 Km (7anix15000 km). Diferenta de 18358 Km (123.358-105.000km) se inmulteste cu 0.5% pentru fiecare mie de Km ce depaseste rulajul luat in calcul la stabilirea coeficientului de uzura medie( 19x0,5%). In orice caz valoarea coeficientului de uzura nu poate depasi valoarea de 72% (65+9,5=74,5). In cazul acesta coeficientul de uzura corect calculat conform prevederilor ordinului CSA- 72%
iulimlc
Salut. Ti-am trimis si un PM. As fii interesat de epava. 0727839375. toata stima
ovydyuc
Cand incasez banii de dauna discutam despre vanzarea epavei.
Multumesc pt oferte.
kikked
QUOTE(ovydyuc @ 30 Apr 2014, 12:50)
Am primit si modul de calcul

Valoare de nou 13650 eur (cred ca fix atat am dat pe ea)

1 e=4.4591

Uzura: 72% conf nr kilometri  (123.358km)

VR= 13650*0.28*4.4591=17042.68

VMD=17042.68*0.75=12782.01 ron

Pare corect.
Daca se considera coeficientul de uzura medie de 65% atunci se ia in calcul valoarea rulajului de 105.000 Km (7anix15000 km). Diferenta de 18358 Km (123.358-105.000km) se inmulteste cu 0.5% pentru fiecare mie de Km ce depaseste rulajul luat in calcul la stabilirea coeficientului de uzura medie( 19x0,5%). In orice caz valoarea coeficientului de uzura nu poate depasi valoarea de 72% (65+9,5=74,5). In cazul acesta coeficientul de uzura corect calculat conform prevederilor ordinului CSA-  72%
*


Sa inteleg ca nu te pot despagubi cu mai putin de 28% din valoarea masinii noi, indiferent cati ani sau km are masina?
ovydyuc
Da, intelegi bine si daca aveam 400.000 km tot atat luam.
La ani se schimba grila trebuie sa vezi tabelul CSA unde te incadrezi.
Pe casco aveam 5400 eur dar ... anu asta nu l-am mai facut am zis ca si asa nu am evenimente si nu are rost sa il platesc .
kikked
Pacat, ca ieseai mai bine. Oricum, bine ca esti tu ok, fiarele vin si se duc...
ovydyuc
Da, bine ca am scapat fara nici o zgarietura. Despre fiare ... eram multumit de masinuta si nu era in plan sa ii schimb masina nevestei, acu s-a cam scos de o masina noua. Evident ca va avea CASCO
b06fcn
Bine ca esti tu teafar, asta e mai important. In cazuri din astea trebuie mers la politie, nu se face amiabila. Macar stii ca il lasai fara carnet pe dobitoc. Am observat ca mai nou e ultima fita sa nu cedezi trecerea si sa iesi ca vaca in trafic...
Mi se pare cam mica despagubirea, poti incerca sa o maresti, pe baza starii de intretinere a masinii.
Dupa cum arata masina, la prima vedere este reparabila...interseaza-te si cat ar costa sa o repari...
espacern
QUOTE(b06fcn @ 2 May 2014, 09:27)

Dupa cum arata masina, la prima vedere este reparabila...interseaza-te si cat ar costa sa o repari...

Daca sunt "bubuite" Air-Bag-uri pretul este cu 4 cifre in €.....doar la piese fara manopera/vopsitorie/etc.
Daca stalpul dintre usi este lovit/deplasat.....inseamna alte cifre tot in €.
Bineinteles pentru o reparatie...nu carpeala.

@+
ovydyuc
Piesele sunt aprox 2000 eur la pret de service fara adaos. Asta in cond in care tot ce tine de airbaguri e 1000 eur.
AIRBAG CORTINA STG x 136 (400 ron negociabil http://olx.ro/oferta/airbag-cortina-renaul...3-ID1kOZt.html)
AIRBAG SPATAR SCAUN STG FATA x 111
CALCULATOR AIRBAG x 306
TAPITERIE PAVILION x 330 eur ( pe net Tapiterie plafon 50 de euro http://www.daciaclub.ro/-VAND-Dezmembrez-R...I-t231667.html)
TAPITERIE SPATAR SCAUN STG FATA 120
Din dezmembrari 200 ron un airbag nu mai scriu restul - gasiti cei interesati.
O usa e cam 400 ron completa, daca ai noroc sa o gasesti la culoare nu mai trebuie nici vopsita si o schimbi in 15 min.
Ramane pragul ..52 eur.. nou . si stalpul175 eur nou.

Miile pt piese au devenit sub 1000 in cond in care eu ma pricep doar la "googalit".
Ramane manopera ...
Daca as repara masina pt mine as lua calculatorul de airbaguri nou si restul de unde se nimereste.
Nu e dracu chiar asa de negru chiar daca are 4 cifre tongue.gif

Cat sa cer pe ea? Vreau un pret win-win (amandoi castigam decent si suntem multumiti de deal) Doritorii scrieti aici ofertele ca sa nu mai mut eu de pe privat, sa stie urmatorul cu belele ce si cum.
espacern
QUOTE(ovydyuc @ 2 May 2014, 15:25)
Miile pt piese au devenit sub 1000 in cond in care eu ma pricep doar la "googalit".
Ramane manopera ...


Daca citesti devizul estimativ de la service intelegi si diferenta dintre "googalit" si realitate.

@+
ovydyuc
Nu l-am citit pt ca nu mi l-au dat si mie. NU stiu daca mi-l vor da avand in vedere ca il platesc cei de la Uniqa.
Dar zi clar ce vrei sa zici. o usa din 2007 in aceeasi culoare e din pctul meu de vedere usa mea din 2007. Valoarea sentimentala e zero tongue.gif

sorin1983
eu sunt curios ce oferte primesti smile.gif
ovydyuc
Pana acum 4 interesati 2 oferte la 1500 eur si 2 asteapta sa zic cat vreau.
Pe unii ii ingrijoreaza cat imi iese mie valoarea finala "adica domle doar nu vrei sa iesi in 5000 euro cu ea troznita ca pe mercador e 4000 una gata "facuta"".
Ma intereseaza dupa cum scriam sa fie o vanzare din care amandoi iesim bine si as da-o mai degraba la unul care o repara pt el calumea decat la unul care trage stalpul si face cosmetica si da o tzeapa scotzand-o la vanzare ca primul proprietar si fara accident.


espacern
QUOTE(ovydyuc @ 2 May 2014, 16:46)
Dar zi clar ce vrei sa zici.

Zic(adica scriu).......eu am vazut devizul si totalul este foarte departe de ce ai gasit tu.
Masina normal trebuia sa ajunga piese de schimb nu vanduta intreaga...dar legea este asa cum este.
O masina declarata dauna totala nu mai trebuie sa se regaseasca in circulatie....parerea mea.
Masinile "machiate"ajung pe piata si datorita celor ca tine care le vand intregi.....spor la vanzare!

@+
ovydyuc
Devizul la euromotor e pe la 5000 eur. (zi tu exact cat e daca l-ai vazut)
Ce am scris eu e cat sunt in depozit fara adaos si fara manopera.
Cu cat le iei de pe net... atata e. O usa nebusita e o usa nebusita. Un calc de airbag nou e nou.
Preferam ca RCA-ul sa imi dea reparatie la Euromotor sa o stiu facuta calumea si sa o vand.
5000 ... nu dau nici eu ca sa o repar oricat de draga imi e masina. Daca o puteam da la rabla ajungea la remat si luam diferenta de la asigurator asa ....
ovydyuc
Astazi am avut surpriza sa vad banii in cont 12.782 ron. (fara reclamatie la CSA, fara nervi, doar cateva telefoane la call center si emailuri la agentul care a preluat dosarul)
In afara de comunicarea inexistenta din directia celor de la Uniqa,
a faptului ca nu au virat inca si costul platformei (170 roni - nu crap pt suma asta dar asa era corect si asa am cerut in cererea de despagubire ...) nu as avea ce sa le reprosez.
Epava s-a dat cu 1500 eur.
Brainie
Despăgubirea totală pe care o poți primi e fixă. Suma asta o primești parțial cash și rămâi cu epava, pe care o valorifici (ambele s-au realizat deja). Nu primești separat pentru platformă. Deci nu (cred că) mai primești altceva.

Unde teoretic puteai câștiga ceva, era la vânzarea epavei, dacă o dădeai cu mai mult decât evaluarea asigurătorului.
kxz
ai face si tu o fapta buna daca ai pune seria de sasiu aici...
ionutz.csi
Salutare domnilor. Am patit si eu un necaz unde sunt implicati cei de la Uniqa. Pe 1 iulie am fost lovit de o masina care mergea cu spatele, iar dobitocul care nu s-a asigurat m-a lovit in partea stanga fata, luandu-mi dupa el bara. Am fost asigurator, unde mi-a facut expertiza si trebuiesc inlocuite bara fata, ambele faruri care au urechile rupte, cele 3 grile si deflectoarele de aer ale radiatorului. Toate bune, insa inspectorul m-a pus sa il caut pe vinovat si sa ii fac poze masinii acestuia, cat si locului unde s-a intamplat. Am considerat ca nu este obligatia mea sa fac poze, mai ales in conditiile in care evenimentul s-a intamplat in Constanta iar eu sunt din Giurgiu.
Intrebarile mele sunt: 1. Au acesti asiguratori un termen in care trebuie sa despagubeasca partea vatamata? Daca da, care este acesta?
2. Am hotarat sa fac reparatia in regie proprie de teama service-urilor care pun piese aftermarket de proasta calitate. Cam ce suma mi-ar fi necesara pentru inlocuirea pieselor enumerate mai sus cu conditia ca acestea sa fie originale si noi. Multumesc
UXE
Mai bine ceri o lista de preturi de la un service/magazin
kosfunny
Sincer eu nu pricep cum pot incheia unii constate amiabile asa usor si neconditionat !

Pai nu e obligatia ta ca pagubit sa dai de vinovat , dar interesul al cui este ? Obligatia este a vinovatului iar asiguratorul are la dispozitie 3 luni sa il caute si sa ii ceara detalii cu privire la accident. Esti dispus sa astepti ? Macar niste poze ai facut la locul accidentului si la masina vinovatului?
ionutz.csi
Pai nu am facut amiabila. Am fost la accidente usoare, politistul de acolo a facut constatarea, iar a doua zi am fost la asigurator cu actele masinii mele, procesul verbal eliberat de la accidente usoare, autorizatia de reparatie, asigurarea vinovatului si actele dansului. Insa nici pana in ziua de azi nu am mai primit vreun raspuns de la Uniqa.
Lord Hades
Întrebare. Unica ăștia au evaluat un Logan troznit bine pe la 2 mii lei. Mașina are 10 ani și era varianta cu motor de 1.4 nivel de echipare mediu. Partă din fata e cât de cât intacta spatele e compromis total.

Sa se accepte 6.500 plus epava sau 8.500 fără ea?
Mulțumesc
romeo_id
Eu as lua banii 8.500. Nu de alta, dar n-as avea timp si nici nu cred ca poti obtine prea mult pe epava.
kosfunny
QUOTE(Lord Hades @ 27 Jun 2016, 10:39)
Întrebare. Unica ăștia au evaluat un Logan troznit bine pe la 2 mii lei. Mașina are 10 ani și era varianta cu motor de 1.4 nivel de echipare mediu. Partă din fata e cât de cât intacta spatele e compromis total.

Sa se accepte 6.500 plus epava sau 8.500 fără ea?
Mulțumesc
*



Daca esti pe RCA epava nu e treaba asiguratorului . Tu o poti valorifica la REMAT iar suma primita de acolo e considerata valoare de epava iar restul banilor trebuie sa ii dea asiguratorul.

Daca esti pe Casco si ai posibilitatea sa iti puna asiguratorul masina la licitatie pentru a primi intreaga suma asigurata ar fi bine sa accepti varianta asta !
cristi_flk
La Remat??? Nu primești mai mult de 2-300 de lei.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.