Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Vopsire jenti
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
andutu
M-am hotarat cu un prieten sa ne vopsim jentile si voiam sa va impartasesc rezultatul si metoda.
Intrumente:
1.Pentru 4 jenti intra cam 3 spray-uri daca se da 2 maini.
2.Neaparat o perie de sarma pentru indepartarea mizeriei atat de pe fata jentei dar mai ales de pe spate.
3.Smirghel 2 tipuri de granulatii unul mai fin altul mai tare.
4.Scoci pentru lipirea marginii dintre jante si cauciuc sa nu vosim cauciucul.Minim o rola din aia lata pentru toate jentile.
5.Diluant pentru curatarea jantei am folosit ceva de la policolor

Initial voiam sa dau grund+vopsea dar m-am gandit ca un strat prea gros nu e ok mai ales ca janta se incinge si se poate decojii asa ca am ales doar spray am folosit de la Nigrin.

Sa speram ca va tine.
Atentie trebuie sa aveti rabdare daca sunt foarte ruginite si frecati manual mie mi-a luat cam 5-6 ore cu tot cu vopsit si frecat doar 2 jenti.

Pacat ca nu am facut poza cum erau inainte dar am gasit ceva asemanator pe net.
Cam asa aratau pe spate pe fata aratau mai bine

[attachmentid=1627941354]

Rezultatul

[attachmentid=1627941355]
bylexus
a iesit foarte bine. bravo.
SorynZ
QUOTE(andutu @ 7 Apr 2014, 19:59)
M-am hotarat cu un prieten sa ne vopsim jentile si voiam sa va impartasesc rezultatul si metoda.
Intrumente:
1.Pentru 4 jenti intra cam 3 spray-uri daca se da 2 maini.
2.Neaparat o perie de sarma pentru indepartarea mizeriei atat de pe fata jentei dar mai ales de pe spate.
3.Smirghel 2 tipuri de granulatii unul mai fin altul mai tare.
4.Scoci pentru lipirea marginii dintre jante si cauciuc sa nu vosim cauciucul.Minim o rola din aia lata pentru toate jentile.
5.Diluant pentru curatarea jantei am folosit ceva de la policolor

Initial voiam sa dau grund+vopsea dar m-am gandit ca un strat prea gros nu e ok mai ales ca janta se incinge si se poate decojii asa ca am ales doar spray am folosit de la Nigrin.

Sa speram ca va tine.
Atentie trebuie sa aveti rabdare daca sunt foarte ruginite si frecati manual mie mi-a luat cam 5-6 ore cu tot cu vopsit si frecat doar 2 jenti.

Pacat ca nu am facut poza cum erau inainte dar am gasit ceva asemanator pe net.
Cam asa aratau pe spate pe fata aratau mai bine

[attachmentid=1627941354]

Rezultatul

[attachmentid=1627941355]
*


Am facut si eu operatiunea iarna trecuta, insa starea initiala nu era chiar asa de grava. A durat cam o ora si un pic, toate 4 jantele smilgheluite, curatate cu decarburisolv si date cu vopsea o mana plus eventuale retusuri.
Imi pare rau ca nu am stat sa dau 2 straturi de atunci. acum, dupa o iarna, au ramas niste urme mici de rugina de la sarea excesiva..
Imediat dupa ce le-am curatat:
[attachmentid=1627941376]
Dupa vopsire:
[attachmentid=1627941377]

Dupa o iarna, se tin bine biggrin.gif
[attachmentid=1627941385]
UXE
cam matuite
andutu
Poate au fost facute cu negru mat dar arata bine si asa eu am ales negru lucios, e bine ca nu ai avut cauciucurile pe jenti eu nu am mai stat sa le dau jos sa mai dau vreo 60 lei pe la vulcanizare in schimb cand am pus anvelopele de vara pe interior nu au pic de rugina.
bylexus
cum am mai zis, arata foarte bine, dar le lasati fara capace de plastic?
andutu
eu le am in portbagaj nu am apucat inca sa le curat smile.gif le voi pune.
tulin
la gentile de tabla ati incercat aceste capace,bineinteles ca trebuie si gentile vopsite la aceeeasi culoare
alexgeogabriel
Pai alea acopera jentile cu totul, ce trebuie sa le mai vopsesti, unde le-ai gasit?
tulin
acopera numai prezoanele,au si pe logan.si atunci trebuie vopsita janta ca jumate negru jumate argintiu nu prea se pupa.poza e de pe net cineva vinde din pacate un singur capac.
alexgeogabriel
Vezi ca partea din mijloc face parte tot din capac.
tulin
la asa ceva ma refeream
andutu
am vazut modelul dar mie unul nu imi place , astupa doar prezoanele imi plac mai mult cele care astupa toata roata http://images9.okr.ro/auctions/2009/08/30/...297-500_500.jpg .

Mentiune:La modelele care vin cu capace de genul si janta vopsita GRI nu au pic de rugina si daca au au foarte putina.Banuiesc ca cele vopsite pe negru sunt date doar cu vopsea cele GRI este pur si simplu date cu grund.

Dezavantaj la jentile gri vor parea mereu murdare de la praful produs de frane cele pe fata.
andutu
Am repetat operatiunea deoarece in unele locuri sarise vopseaua iar in unele zone ruginisera din nou.
De data asta am fost ceva mai profi.
Am cumparat o perie pentru bormasina cara pot spune ca merge foarte usor si curata foarte bine.
[attachmentid=1628013828]


Astia sunt pasii care i-am folosit de data asta.
Stare initiala:
[attachmentid=1628013822]
1.Spalat jentile
[attachmentid=1628013823]
2.Curatare jenti
[attachmentid=1628013824]
3.Spalat din nou si dat cu solutie de rugina de la Nigrin.
[attachmentid=1628013825]
4.Am lasat 2 zile timp in s-a format un praf negricios pe ele de zici ca erau vopsite.
5.Le-am spalat si am indepartat acel praf + frecat cu smirgel fin pentru pregatire vopsire.
6.Grunduite cu fuller si lasat o zi sa se usuce
[attachmentid=1628013826]
7.Aplicat vopsea finala Negru Lucios
[attachmentid=1628013827]

Am folosit grund de la dupli color spray din ala mare iar negru lucios la fel un tub mare ajunge sa dai o mana buna si sa mai dai un strat mai gros in partile unde crezi tu ca sunt mai expuse.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.