Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Scaune Renault Coach pe Clio Bicorp
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
SorynZ
Salutari,

Din ce am cautat referitor la subiectul de fata nu am gasit nimic relevant, motiv pentru care incep un thread now.
Urmeaza sa-mi achizitionez un set de scaune fata de renault megane coach 2001. Am masurat distanta dintre sine, si defazajul dintre inaltime sinei stangi fata de cea dreapta si sunt identice cu cele de pe Clio. Singura diferenta fiind la lungimile celor 2 sine..
Eu am un clio bicorp din 2004 iar scaunele sunt teribile, motiv pentru care vreau sa le schimb. Singura "problema" e la conectarea mufelor de airbag.

Are cineva idee care este schema electrica, daca ele merg sau cum as putea sa le fac sa mearga?

Mersi mult! rolleyes.gif
hellcat
QUOTE(SorynZ @ 7 Apr 2014, 20:33)
Eu am un clio bicorp din 2004 iar scaunele sunt teribile
*


Ai scaunele model sport, cu lateralele pronuntate?...la ce te referi cand spui ca-s teribile?

O sa caut schema electrica la clio sa o compari cu firele de la scunele de megane...oricum ar trebui sa fie aceleasi fire, principiul de functionare al airbag-urilor laterale e identic.
SorynZ
QUOTE(hellcat @ 7 Apr 2014, 19:42)
Ai scaunele model sport, cu lateralele pronuntate?...la ce te referi cand spui ca-s teribile?

O sa caut schema electrica la clio sa o compari cu firele de la scunele de megane...oricum ar trebui sa fie aceleasi fire, principiul de functionare al airbag-urilor laterale e identic.
*


Am scaunele stock, cele fara nici un fel de sustinere laterala. Vreau sa le pun pe cele de megane pt ca au reglaj pe inaltime plus suport lateral f. bun.
Mersi de ajutor
SorynZ
Au venit scaunele. Nu sunt in cea mai buna conditie dar o sa le rezolvam pe toate. Din cate am vazut, ele vin cu 6 fire prin 3 conectori, la clio parca erau 4 fire, 2 conectori.. ramane de verificat.
Scaunele provin de pe o masina cu volan pe dreapta asa ca va fi nevoie sa mut senzorul de la centura.
Atasez o poza si o sa revin cand mai fac progrese.

Are cineva idee unde as putea sa gasesc schema electrica pentru cele 2 modele? Clio Bicorp 2004 si Megane Coach 2001?
Costi.88
Sinele scaunelor de megane sunt mai lungi decat sinele scaunelor de clio ?
Daca nu se potrivesc punctele de prindere, vezi daca nu cumva merge sa montezi sinele de la scaunele de clio la cele de megane. Am impresia ca sinele sunt prinse pe un "subcadru", care la randul lui este prins pe scheletul scaunului.
Te rog sa ne tii la curent cu modificarile, este un topic foarte interesant.
Inteleg perfect de ce vrei sa faci aceasta modificare, scaunele de megane 1 mi s-au parut foarte confortabile fata de cele clio smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.