Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Babetzica Militzica
Reno.ro - Forum Renault Romania > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
Hormonelul

E foarte frumoasa si detaliile sunt lustruite, impecabile si la locul lor !

Felicitari si cat mai multe iesiri si povesti frumoase !

smile.gif
tunderbird
QUOTE(Tractozaur @ 6 Apr 2014, 13:24)
...
Lasati-ma pe mine, va rog, sa am aceasta problema!  cool.gif


Frumusica foc, babette in noua ei costumatie! Felicitari! 111.gif

P.S. Scrisul cred ca trebuia sa-l faci un pic mai lat...cel de pe usi, iar cel de pe capota ceva mai mare... daca apelai la subsemnatu' il scoteam proportionat exact cum era cel "de origine"... dar nimic nu este mai presus de rezultatul pasiunii tale!... sper ca nu stergi si tu posturile care nu contin laude... wacko.gif wacko.gif


Tractozaur
QUOTE(Ampt @ 7 Apr 2014, 07:42)
Cea mai apropiată ocazie este Duminica viitoare, de Florii, unde sper să ne întâlnim cu cât mai mulți pasionați de ..., Retro! smile.gif
Multă baftă în continuare!

Rectific: Întâlnirea este Sâmbătă, ca avanpremieră la ziua de Florii! wink.gif
*



Din pacate nu am cum sa ajung (chiar acum cateva ore a fost pe la mine presedintele Retromobil Bogdan Coconoiu si cand a auzit ca nu am cum sa ajung cu Babetzica, a fost un pic dezamagit... sleep.gif ) sunt la Ramnicu Valcea, dar am sa merg acolo ca simplu vizitator! wink.gif Asa ca..., la urmatoarele, ca nu au intrat zilele in sac..., sper doar intre timp sa nu intre rusii peste noi! radmasa.gif


QUOTE(Ov @ 7 Apr 2014, 09:23)
Singura problema dpdv legal este sa umbli cu girofarul albastru la vedere (chiar si oprit). De aceea cine si-a mai facut dacie de militie, chiar daca e prieten bun cu actuala politie, din respect (da, mai exista si "militieni" care respecta legea) cand se afla in deplasare pe drumurile publice acopera girofarul cu o husa.
*



Multumesc Ov-ule de precizari! Exact asa voi proceda si eu, doar nu am sa fac sectia Dacia din R.C.R. de ras... icon_mrgreen.gif

QUOTE(Viorel Balmez @ 7 Apr 2014, 10:19)
Salutare! In Bucuresti sunt acum trei masini reconstruite in Dacii de Militie. Iar in tara mai sunt inca trei, cu acte in regula (in talon trecut alb/albastru). A iesit foarte frumoasa, felicitari! Cat depre legalitate, poti sa mergi fara grija. Singurul lucru pe care trebuie sa-l faci este sa pui o husa pe girofar. In lege scrie ca nu trebuie sa fie la vedere. In rest, ne vedem sambata in Parcul Carol la parada organizata de Retromobil. Vin si eu cu militianca...ma mai gandesc daca sa vin imbracat in militian  biggrin.gif

Ai mai jos intrebarile mele puse pe un forum de specialitate.

http://www.politisti.ro/topic/9402-replica-masina-militie/
*



Salut! Multumesc de aprecieri, stiam foarte bine cum stau lucrurile, ma bucur sa mai vad o militzianca noua (a ta wink.gif ) , sunt la curent de ceva ani cu fenomenul si am informatii (dupa cum bine s-a vazut si mai sus smile.gif ) despre fiecare Dacie de Militie reconstruita in parte, deoarece, dupa cum am precizat deja, ma batea gandul de ceva ani sa-mi transform Dacia intr-una de Militie...
Sa ne vedem cu bine la urmatoarele evenimente! cool.gif

QUOTE(Hormonelul @ 7 Apr 2014, 16:51)
E foarte frumoasa si detaliile sunt lustruite, impecabile si la locul lor !

Felicitari si cat mai multe iesiri si povesti frumoase !

smile.gif
*



Multumesc Hormonelul, ma bucura sa aud aceste aprecieri venite de la un veteran al forumului! wink.gif

QUOTE(tunderbird @ 7 Apr 2014, 18:25)
Frumusica foc, babette in noua ei costumatie!  Felicitari!  111.gif

P.S. Scrisul cred ca trebuia sa-l faci un pic mai lat...cel de pe usi, iar cel de pe capota ceva mai mare... daca apelai la subsemnatu' il scoteam proportionat exact cum era cel "de origine"... dar nimic nu este mai presus de rezultatul pasiunii tale!... sper ca nu stergi si tu posturile care nu contin laude...   wacko.gif  wacko.gif
*



Mah, da` rau mai esti..., ca de obicei...! wink.gif radmasa.gif Uita-te mai atent si ai sa vezi ca am respectat in proportie de 98%..., proportiiile (in special la poza in care apare Marina Voica sau cea din Constanta..., nu mai spun de cea cu militianul ce trage din masina cu Carpati-ul care, de altfel, mi-a servit drept sablon...), dar deh..., oameni suntem! tongue.gif
De data asta las comentariu asa, dar sa nu se mai intample..., mai ales de la tine..., un prieten..., cica...! icon_mrgreen.gif radmasa.gif
Astept acum sa vad de la tine cum faci o Dacie de Militie 1100! wink.gif Te prind eu..., cu "cioara vopsita"! radmasa.gif
Viorel Balmez
Poate vreodata ne intalnim sa le facem cunostinta masinutelor. Cred ca acum facem o mica sectie de Militie in Bucuresti biggrin.gif
DACIOTUL_97
QUOTE(Viorel Balmez @ 8 Apr 2014, 08:27)
Poate vreodata ne intalnim sa le facem cunostinta masinutelor. Cred ca acum facem o mica sectie de Militie in Bucuresti  biggrin.gif
*



Ar fi frumos sa faceti acest lucru.O sectie de militie muzeu cu tot ce este legat de perioada apusa,inclusiv cu daciile de militie ! wub.gif
Viorel Balmez
Un mic inventar wink.gif

http://www.daciaclub.ro/Dacia-Militie-t277271.html
UXE
QUOTE(DACIOTUL_97 @ 8 Apr 2014, 08:32)
Ar fi frumos sa faceti acest lucru.O sectie de militie muzeu cu tot ce este legat de perioada apusa,inclusiv cu daciile de militie !  wub.gif
*




eventual si cu niste infractori in ea luati cu pwlanul...
tunderbird
<span class='edit'>8 Apr 2014, 16:36:</span>
QUOTE(Tractozaur @ 7 Apr 2014, 23:24)
Mah, da` rau mai esti..., ca de obicei...! wink.gif  radmasa.gif  Uita-te mai atent si ai sa vezi ca am respectat in proportie de 98%..., proportiiile (in special la poza in care apare Marina Voica sau cea din Constanta..., nu mai spun de cea cu militianul ce trage din masina cu Carpati-ul care, de altfel, mi-a servit drept sablon...), dar deh..., oameni suntem!  tongue.gif
De data asta las comentariu asa, dar sa nu se mai intample..., mai ales de la tine..., un prieten..., cica...!  icon_mrgreen.gif  radmasa.gif
Astept acum sa vad de la tine cum faci o Dacie de Militie 1100!  wink.gif  Te prind eu..., cu "cioara vopsita"!  radmasa.gif
*



blink.gif blink.gif blink.gif blink.gif blink.gif

Bai frate, super tare ideea ta!
Este al naibii de tentanta... sa vedem de unde as putea face rost de girofar si statie... accept orice fel de ajutor/consiliere in acest sens... yupy.gif
Ov
adevaru' e ca in momentul in care a zis asta, mi-a trecut prin fata ochilor mintii o sutica militianca biggrin.gif
tunderbird
Da, da! Ideea este excelenta! Si vine manusa, pentru sutica care ma tot asteapta sa ma urnesc si in favoarea ei... ramane de vazut de unde facem rost de echiparea standard... inclusiv uniforma radmasa.gif
Tractozaur
Uite o poza in care se vede (vag, ce-i drept huh.gif ) o sutica de Militie si alta cu o sutica fara girofar (poate mellow.gif )... biggrin.gif

Si sa vezi ce ma iau eu de scrisul pe care o sa-l folosesti tu, ca nu este suficient de mare, lat, drept, stramb, etc, etc ..., radmasa.gif apropo, sa-ti dau codul de culoare wink.gif pentru ca din ce am vazut din poze, codul folosit de mine pe Babetzica, a fost folosit si pe sutici... icon_mrgreen.gif
Ov
1100 militie au fost si fara girofar/sirena wink.gif
DACIOTUL_97
QUOTE(Ov @ 9 Apr 2014, 11:21)
1100 militie au fost si fara girofar/sirena wink.gif
*


La fel si la Dacia 1300 dupa cate stiu...
sorin105
Foarte frumos a iesit,sper ca ai montat sirena de la mine,acum mi-am dat seama de ce vroiai girofar.

Mai sunt dacii de militie in tara,daca se cauta in garajele ''militiei'' actuale.
gotronic
Eu cred ca le-au dat la programul Rabla pentru reinoirea parcului auto.
DACIOTUL_97
QUOTE(gotronic @ 9 Apr 2014, 16:01)
Eu cred ca le-au dat la programul Rabla pentru reinoirea parcului auto.
*



Orice este posibil.....in Romania.....
Tractozaur
QUOTE(Ov @ 9 Apr 2014, 10:21)
1100 militie au fost si fara girofar/sirena wink.gif
*


QUOTE(DACIOTUL_97 @ 9 Apr 2014, 11:12)
La fel si la Dacia 1300 dupa cate stiu...
*



Si eu stiam la fel wink.gif de aceea am zis ca in poza respectiva, tot posibilul ca sutica sa fie militzianca... biggrin.gif


QUOTE(sorin105 @ 9 Apr 2014, 12:53)
Foarte frumos a iesit,sper ca ai montat sirena de la mine,acum mi-am dat seama de ce vroiai girofar.

Mai sunt dacii de militie in tara,daca se cauta in garajele ''militiei'' actuale.
*


QUOTE(gotronic @ 9 Apr 2014, 15:01)
Eu cred ca le-au dat la programul Rabla pentru reinoirea parcului auto.
*



Sorin, initial am vrut sa montez sirena de la tine, cum era ea la origine, in compartimentul motor si sa aiba doar girofar prins direct pe plafonul masinii (vezi foto)
user posted image

dar acum m-am sucit icon_mrgreen.gif si vreau sa-i pun goarna TOA!

Am vorbit cu foarte multi fosti militieni si majoritatea mi-au explicat asa: cool.gif dupa Revolutie, multe "babaciuni" 1300, impreuna cu mai noile 1310, au fost revopsite in culorile Politiei si folosite pana a cazut tabla de pe ele laugh.gif , acesta fiind motivul pentru care nu s-au pastrat exemplare intacte, cum a fost in cazul IMS-ului, spre exemplu, care atunci cand a fost scos din uz, (inca in perioada comunista wink.gif ), a fost inlocuit cu noul ARO, si din acest motiv multe au ramas in remiza in unitatile militare si ne-am putut bucura noi de ele, cumparandu-le cu licitatie de la Romtehnica..., dupa Revolutie... wink.gif Ceea ce nu este cazul Daciilor de Militie, ma repet, acestea nu au fost scoase la vanzare dupa Revolutie, nu au fost pastrate in remiza, ci puse in continuare la munca si de aici situatia actuala...

user posted image

Dar, Sorine, iti spun si tie acelasi lucru pe care l-am spus mai sus biggrin.gif , gaseste-mi tu una ORIGINALA (atentie, cea originala avea niste mici modificari icon_mrgreen.gif , stiu care sunt acelea si pot dovedi oricui destul de repede, daca este una reconstruita sau originala! happy.gif ), dar nu doar din vorbe, ci faptic SI TE PREMIEZ!!! trophy.gif
sorin105
QUOTE(Tractozaur @ 9 Apr 2014, 20:43)
Si eu stiam la fel  wink.gif de aceea am zis ca in poza respectiva, tot posibilul ca sutica sa fie militzianca...  biggrin.gif
Sorin, initial am vrut sa montez sirena de la tine, cum era ea la origine, in compartimentul motor si sa aiba doar girofar prins direct pe plafonul masinii (vezi foto)
user posted image

dar acum m-am sucit  icon_mrgreen.gif si vreau sa-i pun goarna TOA!

Am vorbit cu foarte multi fosti militieni si majoritatea mi-au explicat asa:  cool.gif dupa Revolutie, multe "babaciuni" 1300, impreuna cu mai noile 1310, au fost revopsite in culorile Politiei si folosite pana a cazut tabla de pe ele  laugh.gif , acesta fiind motivul pentru care nu s-au pastrat exemplare intacte, cum a fost in cazul IMS-ului, spre exemplu, care atunci cand a fost scos din uz, (inca in perioada comunista  wink.gif ), a fost inlocuit cu noul ARO, si din acest motiv multe au ramas in remiza in unitatile militare si ne-am putut bucura noi de ele, cumparandu-le cu licitatie de la Romtehnica..., dupa Revolutie...  wink.gif  Ceea ce nu este cazul Daciilor de Militie, ma repet, acestea nu au fost scoase la vanzare dupa Revolutie, nu au fost pastrate in remiza, ci puse in continuare la munca si de aici situatia actuala...

user posted image

Dar, Sorine, iti spun si tie acelasi lucru pe care l-am spus mai sus  biggrin.gif , gaseste-mi tu una ORIGINALA (atentie, cea originala avea niste mici modificari  icon_mrgreen.gif , stiu care sunt acelea si pot dovedi oricui destul de repede, daca este una reconstruita sau originala!  happy.gif ), dar nu doar din vorbe, ci faptic SI TE PREMIEZ!!!  trophy.gif
*


Da domnule se gaseste,de cand astept sa taie un aro 243 de Militie si 2 dacii 1310.
Tractozaur
Pai Sorine biggrin.gif , eu vorbesc de mere si altii inteleg pere... radmasa.gif
Eu am afirmat ca NU nono.gif mai exista Dacii de Militie 1300, nu m-am referit nici o clipa la 1310, ARO sau alte acareturi... bash.gif
DACIOTUL_97
radmasa.gif radmasa.gif

Exact.Nu are cum sa mai existe asa ceva ! happy.gif
Tractozaur
ORIGINALE mon cher tongue.gif , ORIGINALE... icon_mrgreen.gif
DACIOTUL_97
up.gif up.gif up.gif up.gif 168.gif
sorin105
QUOTE(Tractozaur @ 10 Apr 2014, 16:19)
Pai Sorine  biggrin.gif , eu vorbesc de mere si altii inteleg pere...  radmasa.gif
Eu am afirmat ca NU  nono.gif  mai exista Dacii de Militie 1300, nu m-am referit nici o clipa la 1310, ARO sau alte acareturi...  bash.gif
*


Dar bune mai sunt perele dry.gif ,eu ma refeream cand le va taia vei avea piesele,daca nu vei cumpara,nu ca mai exista 1300 de militie originale,ai inteles gresit.
Tractozaur
QUOTE(sorin105 @ 10 Apr 2014, 13:42)
Da domnule se gaseste,de cand astept sa taie un aro 243 de Militie si 2 dacii 1310.
*



In conditiile in care eu am afirmat ca NU se mai gasesc Dacii 1300 de Militie si tu mi-ai spus ca, citez: "se gaseste" si pe urma ai mentionat, citez din nou: "2 dacii 1310", am incheiat citatul, ce..., paru` marului sa mai inteleg... radmasa.gif

Acum am priceput pe deplin biggrin.gif ce ai vrut sa afirmi..., chestie de semantica... wink.gif
iustin_uap
Am gasit pe net o imagine cu o Dacie 1100 de militie. Banuiesc ca este o replica, dar nu stiu daca mai exista si nici cat de fidel sunt reproduse detaliile.
[attachmentid=1627941849]
Tractozaur
Ai ghicit bine smile.gif , dar nu este o replica, este reconstruita wink.gif deoarece din ce vad eu, sutica este originala! icon_mrgreen.gif
La culoare a nimerit-o, cu scrisul cred ca trebuia sa se mai documenteze... wink.gif
quick
buna treaba cristi up.gif ...dar de ce n-ai luat tu alta dacie s-o faci de militie? si lasai asta originala cum a venit de la mama ei, da probabil tu stii mai bine...oricum un pasionat adevarat intr-ale fieratanelor cu motor si roti...felicitari pt toate masinile tale in care pui suflet si pasiune....
remusro
Tractozaur, mult succes in acest proiect unic! cool.gif

Deci, pana nu te vad imbracat in uniforma (manusi albe, baston alb cu rosu, chipiu, etc), nu cred nimic de aici. radmasa.gif
Ov
burta o are deja biggrin.gif
tunderbird
QUOTE(Tractozaur @ 8 Apr 2014, 22:21)
Uite o poza in care se vede (vag, ce-i drept  huh.gif ) o sutica de Militie si alta cu o sutica fara girofar (poate  mellow.gif )...  biggrin.gif

Si sa vezi ce ma iau eu de scrisul pe care o sa-l folosesti tu, ca nu este suficient de mare, lat, drept, stramb, etc, etc ...,  radmasa.gif apropo, sa-ti dau codul de culoare  wink.gif  pentru ca din ce am vazut din poze, codul folosit de mine pe Babetzica, a fost folosit si pe sutici...  icon_mrgreen.gif
*




QUOTE(Tractozaur @ 13 Apr 2014, 08:33)
Ai ghicit bine  smile.gif , dar nu este o replica, este reconstruita wink.gif deoarece din ce vad eu, sutica este originala!!  icon_mrgreen.gif
La culoare a nimerit-o, cu scrisul cred ca trebuia sa se mai documenteze...  wink.gif
*




Ai pus numai poze in care nu se vede scrisul... numa', numa' sa ma prinzi la inghesuiala... cica... radmasa.gif
Intrebare de baraj: La interior cum erau vopsite suticile de militie? Albastru sau alb? Sau in ambele culori? laugh.gif

Da' mai bine s-o lasam mai moale cu informatiile pe net... nu de alta dar sunt destui "binevoitori" dispusi sa fure ideea si sa o prezinte in public ca fiind proprie si personala... tipic romanesc radmasa.gif
Tractozaur
QUOTE(remusro @ 16 Apr 2014, 08:22)
Tractozaur, mult succes in acest proiect unic! cool.gif

Deci, pana nu te vad imbracat in uniforma (manusi albe, baston alb cu rosu, chipiu, etc), nu cred nimic de aici. radmasa.gif
*



Am sa incerc sa fac tot posibilul sa ma ridic la nivelul asteptarilor! tongue.gif

QUOTE(Ov @ 16 Apr 2014, 10:47)
burta o are deja biggrin.gif
*



Look who`s talking! radmasa.gif

QUOTE(tunderbird @ 16 Apr 2014, 16:02)
Ai pus numai poze in care nu se vede scrisul... numa', numa' sa ma prinzi la inghesuiala... cica...    radmasa.gif
Intrebare de baraj: La interior cum erau vopsite suticile de militie? Albastru sau alb? Sau in ambele culori?  laugh.gif

Da' mai bine s-o lasam mai moale cu informatiile pe net... nu de alta dar sunt destui "binevoitori" dispusi sa fure ideea si sa o prezinte in public ca fiind proprie si personala... tipic romanesc  radmasa.gif
*


Te prind la inghesuiala cu scrisul... cool.gif Plus ca stiu si cum erau la interior... icon_mrgreen.gif 10561582.gif
tunderbird
QUOTE(Tractozaur @ 16 Apr 2014, 23:03)
Te prind la inghesuiala cu scrisul...  cool.gif Plus ca stiu si cum erau la interior...  icon_mrgreen.gif  10561582.gif
*



Sa traiti, tovarase gradul! worship.gif worship.gif
Ce scria pe statiile militare?... ATENTIE! DUSMANUL ASCULTA. radmasa.gif
Tractozaur
нет!
Внимание, противник прослушать! radmasa.gif
DACIOTUL_97
radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif ras hohote.gif ras hohote.gif
tunderbird
gun3.gif
Ampt
Mi-ai adus aminte de armată cu pozele astea! wub.gif
tunderbird
Si ai devenit nostalgic, cumva?
Ampt
După vârsta pe care o aveam atunci, da! wink.gif
Viorel Balmez
Am o rugaminte, puteti sa-mi ziceti exact dimensiunea literelor la MILITIE? L,h si grosimea literei (portiera si portbagaj)? Pana la urma m-am bagat la un alt proiect. M-am obisnuit cu militianca si imi fac alta. Prima data am facut-o la ochi, dar acum vreau sa fie cat mai exacta. Culoarea o voi face identica cu prima. Multumesc!
Tractozaur
Depinde din ce an este proiectul... wink.gif Este tot 1310 sau 1300? Au fost mai multe tipuri de scris in functie de perioada, model...

user posted image
user posted image
user posted image
Viorel Balmez
Ramanem tot la 1300 dry.gif Vreau exact cum aveti pe masina. Multumesc.
iulian'71
QUOTE(iustin_uap @ 11 Apr 2014, 19:31)
Am gasit pe net o imagine cu o Dacie 1100 de militie. Banuiesc ca este o replica, dar nu stiu daca mai exista si nici cat de fidel sunt reproduse detaliile.
[attachmentid=1627941849]
*




Dacia 1100 de militie a apartinut unui militian din Craiova: Dinel Staicu, fost plutonier de militie, fost sef la SIF Oltenia, fost patron la Universitatea Craiova, un om de "onoare" si "cinstit", parca gazduit cica la un hotel penitienciar actualmente.
Tractozaur
QUOTE(Viorel Balmez @ 21 Apr 2014, 13:04)
Ramanem tot la 1300 dry.gif Vreau exact cum aveti pe masina. Multumesc.
*



Am prelata pe ea (mai precis 3 biggrin.gif ), de-ndata ce o (le) dau jos, am sa postez masuratorile... wink.gif


QUOTE(iulian'71 @ 21 Apr 2014, 19:55)
Dacia 1100 de militie a apartinut unui militian din Craiova: Dinel Staicu, fost plutonier de militie, fost sef la SIF Oltenia, fost patron la Universitatea Craiova, un om de "onoare" si "cinstit", parca gazduit cica la un hotel penitienciar actualmente.
*



Coooorect! cool.gif icon_mrgreen.gif

Si daca tot ai redeschis iar subiectul despre sutica militzianca laugh.gif , sa-i dam prietenului tunderbird un indiciu despre cum ar trebui sa arate scrisul cu adevarat! wink.gif Nu de alta, dar merita sa primeasca indicatii... radmasa.gif

user posted image
harby ;))
Si de la mine o poza cu o militianca din revista Autoturism. Sper sa nu se supere Tracozaur
tunderbird
QUOTE(Tractozaur @ 21 Apr 2014, 22:56)
lol: , sa-i dam prietenului tunderbird un indiciu despre cum ar trebui sa arate scrisul cu adevarat!  wink.gif Nu de alta, dar merita sa primeasca indicatii...  radmasa.gif


Vai de mine, cat de merituos am devenit! Altii nu sunt de aceeasi parere...
Ma simt onorat! Si indatorat, in acelasi timp! worship.gif
Viorel Balmez
O rugaminte, poate reusiti sa masurati, azi sau maine (vineri). Este albastru 68? Sambata intra la atelier. Multumesc!
Tractozaur
wink.gif)+21 Apr 2014, 23:33-->
QUOTE(harby wink.gif) @ 21 Apr 2014, 23:33)
Si de la mine o poza cu o militianca din revista Autoturism. Sper sa nu se supere Tracozaur
*



Tracozauru` biggrin.gif n-are cum sa se supere harbule... radmasa.gif


QUOTE(tunderbird @ 22 Apr 2014, 00:42)
Vai de mine, cat de merituos am devenit! Altii nu sunt de aceeasi parere...
Ma simt onorat! Si indatorat, in acelasi timp!  worship.gif
*



Hai, lasa, lasa, modest ca de obicei... tongue.gif

QUOTE(Viorel Balmez @ 24 Apr 2014, 14:10)
O rugaminte, poate reusiti sa masurati, azi sau maine (vineri). Este albastru 68?             Sambata intra la atelier. Multumesc!
*



V-am raspuns pe PM, dar pentru transparenta icon_mrgreen.gif o fac si aici... wink.gif

V-am vazut noua achizitie facuta , felicitari, dar este cat se poate de evident o Dacia 1310, nu 1300 cum ati scris mai sus (chiar ma miram de ce ati scris ca "ramaneti" la Dacia 1300, cand initial ati avut 1310)...

De aceea, daca doriti sa o faceti si sa aveti un vehicul istoric Dacia 1310 de Militie trebuie sa urmariti sa respectati cateva, sa le spunem..., adevaruri istorice wink.gif :
- fara colant, ci vopsita in doua culori si culoarea care ati avut-o initial pe Dacia ce a plecat la Suceava, este perfecta pentru anul ei, deoarece in 1984 era albastru deschis, nu cel folosit de mine la Babette, adica mai inchis, folosit la primele modele Dacia 1300 (1970-1978)...
user posted image

- scrisul nu este acelasi si nu are aceleasi dimensiuni la o Dacia 1300 din 1970, spre exemplu cu o Dacia 1310 din 1984, in 1984 era un pic mai mic (era alt font, font prezent deja la ultimele modele Dacia 1300) si mai rar, ca cel din pozele atasate;
user posted image
user posted image

- pe Dacia 1310, de fapt incepand cu anii `80, a fost inlocuita rampa cu un singur girofar cu rampa cu doua girofare, in primii anii `80, Dacia 1300 circuland in paralel cu Dacia 1310, dar avand rampa cu doua girofare mai mici si goarna pe mijloc (ca in pozele de mai sus si in cea de mai jos)...
user posted image
Viorel Balmez
Multumesc!

Poza asta este reala? Cu doua girofare mari?

user posted image
harby ;))
QUOTE(Tractozaur @ 25 Apr 2014, 11:06)
Tracozauru` biggrin.gif  n-are cum sa se supere harbule...  radmasa.gif 
Hai, lasa, lasa, modest ca de obicei...  tongue.gif
V-am raspuns pe PM, dar pentru transparenta  icon_mrgreen.gif o fac si aici...  wink.gif

V-am vazut noua achizitie facuta , felicitari, dar este cat se poate de evident o Dacia 1310, nu 1300 cum ati scris mai sus (chiar ma miram de ce ati scris ca "ramaneti" la Dacia 1300, cand initial ati avut 1310)...

De aceea, daca doriti sa o faceti si sa aveti un vehicul istoric Dacia 1310 de Militie trebuie sa urmariti sa respectati cateva, sa le spunem..., adevaruri istorice  wink.gif :
- fara colant, ci vopsita in doua culori si culoarea care ati avut-o initial pe Dacia ce a plecat la Suceava, este perfecta pentru anul ei, deoarece in 1984 era albastru deschis, nu cel folosit de mine la Babette, adica mai inchis, folosit la primele modele Dacia 1300 (1970-1978)...
user posted image

- scrisul nu este acelasi si nu are aceleasi dimensiuni la o Dacia 1300 din 1970, spre exemplu cu o Dacia 1310 din 1984, in 1984 era un pic mai mic (era alt font, font prezent deja la ultimele modele Dacia 1300) si mai rar, ca cel din pozele atasate;
user posted image
user posted image

- pe Dacia 1310, de fapt incepand cu anii `80, a fost inlocuita rampa cu un singur girofar cu rampa cu doua girofare, in primii anii `80, Dacia 1300 circuland in paralel cu Dacia 1310, dar avand rampa cu doua girofare mai mici si goarna pe mijloc (ca in pozele de mai sus si in cea de mai jos)...
user posted image
*



greseala mea smile.gif) , m-am "harbogit" la cap blink.gif
maho
QUOTE(Tractozaur @ 25 Apr 2014, 12:06)
este cat se poate de evident o Dacia 1310, nu 1300 cum ati scris mai sus

Prin anii aia ('83-'84) erau la moda "struto-camilele"...(si pe spate scrie "1310"). Pare a fi la fel ca a mea, cu doua mici diferente: robinetul de langa bricheta, care la mine lipseste, si bara spate, care pare a fi o bara fata, dupa tampoane. Totusi, incepand cu '84, grilele de radiator (masca) nu erau groase (la 1310) ?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.