Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Babetzica Militzica
Reno.ro - Forum Renault Romania > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
marksman
@maho: "bătrâna" familiei, fabricata '83 avea faruri duble, stopuri simple, bord cu 3 "ochiuri", volan cu 4 spite, bare de protectie de 1300 cu tampoane mici, si inscriptia "Dacia 1300" pe portbagaj.
tunderbird
QUOTE(Tractozaur @ 25 Apr 2014, 11:06)
... trebuie sa urmariti sa respectati cateva, sa le spunem..., adevaruri istorice  wink.gif :


Dar despre litera Ț versus T
care sunt acele adevaruri istorice? big_wheel.gif
Tractozaur
QUOTE(Viorel Balmez @ 25 Apr 2014, 14:02)
Multumesc!

Poza asta este reala? Cu doua girofare mari?

user posted image
*



Este cat se poate de reala, dar vorbim de o Dacia 1310 de POLITIE cool.gif de dupa Revolutia din 1989... wink.gif


QUOTE(tunderbird @ 25 Apr 2014, 17:51)
Dar despre litera Ț versus T
care sunt acele adevaruri istorice?  big_wheel.gif
*



Pai... biggrin.gif , la inceput au fost cele cu T (dupa cum bine ai vazut ca scria si pe sutica wink.gif ) si ulterior au aparut si cele cu Ț, predominant fiind insa cele cu T... tongue.gif
iustin_uap
QUOTE(maho @ 25 Apr 2014, 14:22)
Prin anii aia ('83-'84) erau la moda "struto-camilele"...(si pe spate scrie "1310"). Pare a fi la fel ca a mea, cu doua mici diferente: robinetul de langa bricheta, care la mine lipseste, si bara spate, care pare a fi o bara fata, dupa tampoane. Totusi, incepand cu '84, grilele de radiator (masca) nu erau groase (la 1310) ?
*



Initial aveam de gand sa spun ca nu are cum sa fie o bara fata pentru ca acelea aveau gauri pt. semnalizari si pozitii, dar apoi m-am uitat la poze si am vazut ca exact zonele cu pricina sunt acoperite de niste abtibilduri. In orice caz, am vazut si bare spate de tipul ala care aveau tampoane.

Masca groasa a fost montata incepand cu anul 1985.

Din punctul meu de vedere, daca e sa ne luam dupa pliantele vremii, masina este o Dacie 1310 din primele serii. As cataloga modelele din 81-82, care prezinta toate combinatiile posibile de masti, stopuri si bare, ca fiind 1300 cu elemente de 1310.

Imi cer scuze daca am poluat topicul cu aceste opinii.
maho
QUOTE(iustin_uap @ 26 Apr 2014, 13:57)
Masca groasa a fost montata incepand cu anul 1985.

Sigur ?
http://www.photos-of-models.com/6561-ixois...n-msl-ixoist120
http://www.imcdb.org/vehicle_449748-Dacia-1310-1984.html
QUOTE(iustin_uap @ 26 Apr 2014, 13:57)
Din punctul meu de vedere, daca e sa ne luam dupa pliantele vremii, masina este o Dacie 1310 din primele serii. As cataloga modelele din 81-82, care prezinta toate combinatiile posibile de masti, stopuri si bare, ca fiind 1300 cu elemente de 1310.

Corect, mai putin informatiile din pliantele alea:
CP: 54, nu 56; v. max (pe kilometraj sad.gif ): 160, nu 140; consumul ... rolleyes.gif (mai ales in oras).
A 2-a poza e mai degraba o 1300, cu elemente de 1310 (dupa bara fata, si faruri).
QUOTE(iustin_uap @ 26 Apr 2014, 13:57)
Imi cer scuze daca am poluat topicul cu aceste opinii.

Nu cred ca seful topicului va considera opiniile personale drept "poluare". unsure.gif
iustin_uap
QUOTE(maho @ 26 Apr 2014, 14:17)
Sigur ?
http://www.photos-of-models.com/6561-ixois...n-msl-ixoist120
http://www.imcdb.org/vehicle_449748-Dacia-1310-1984.html

Corect, mai putin informatiile din pliantele alea:
CP: 54, nu 56; v. max (pe kilometraj sad.gif ): 160, nu 140; consumul ... rolleyes.gif  (mai ales in oras).
A 2-a poza e mai degraba o 1300, cu elemente de 1310 (dupa bara fata, si faruri).

Nu cred ca seful topicului va considera opiniile personale drept "poluare". unsure.gif
*



Alea sunt Dacii de export si nu le-am luat in considerare. Eu m-am referit strict la masinile destinate pietei romanesti. Ca fapt divers si primele MLS-uri care au plecat la export (vezi poza), la inceputul anilor '80, aveau aerisirile verticale.

Asta am si vrut sa ilustrez cu a doua poza din postarea precedenta, una dintre variatele infatisari ale Daciilor 1300 de tranzitie.
Tractozaur
Pentru mine biggrin.gif (apropo de pareri personale wink.gif ) Dacia cu 4 faruri rotunde (ca are bari, aerisiri, elemente de caroserie, etc, etc, de Dacia 1300) din 1984, tot Dacia 1310 ramane... radmasa.gif De la Mondiru citire... icon_mrgreen.gif

Si daca am tot vorbit despre 1310 smile.gif si daca am pomenit si de cele de Politie imediat de dupa Revolutie, si daca tot spuneam ca aveau rampa dubla Daciile 1310 de Militie (ulterior transformate in de Politie), iata un alt mic (si la propriu, poza dupa cum vedeti este minuscula radmasa.gif ) exemplu de Dacia 1310 de Politie, dar cu rampa dubla cu doua girofare mici si goarna pe mijloc! wink.gif

user posted image

Si tot ca exemplu, sa vedeti ca nu era ceva nou la Dacia 1310 de Politie sa aiba rampa cu doua girofare mari (sincer am vazut acest fel de rampa cu girofare mari, de curand, pe un ROMAN vechi de la Pompieri wink.gif ), iata un ARO de Militie in care se vede cat se poate de clar rampa cu doua girofare mari! cool.gif

user posted image
maho
In Romania (balcanica, of course), flexibilitatea e la ea acasa, altfel nu s-ar fi nascut aici teribilul "las' ca merge si-asa". sad.gif
Tractozaur
ADA 02... wub.gif Daaaaa... biggrin.gif Ce cuvant frumos!!! cool.gif Incet-incet, dar sigur icon_mrgreen.gif elementele originale vin singurele catre Babetzica Militzica! wink.gif

user posted image
tunderbird
Si functioneste?

Adicatelea poti sa faci si tu ca Sergiu?... "Mai baiete, opreste! am intrat in zona de explozie...n-auzi?... opreste!... am intrat in zona de explozie..." radmasa.gif
Abia astept sa-ti aud vocea in megafon!

Ce militianca dulcica si-a tras bosorogu'! Mai mai s-o calce masina lu' Besoiu! mad.gif

Dar cel mai tare este revolverul invizibil care apare in cadru totdeauna la momentul oportun... era dotata Militia cu asa ceva? Unde dracu il tinea? In chiloti?

Si vulpea care alerga in timpul exploziei...
Tractozaur
Functioneste si face si nino-nino! Mai baiete, dar tu ce credeai, ca eu umblu cu vulpea..., pardon, cioara vopsita? icon_mrgreen.gif Vezi ca ai intrat in zona de explozie!!! radmasa.gif

Intre timp smile.gif am mai achizitionat din stocurile secrete ale Militiei, wink.gif inca o statie ADA-02 (AAAAH, DAAAAA 124.gif ) impreuna cu goarna originala TOA! wub.gif

user posted image
user posted image
user posted image
user posted image

Si impreuna cu fratele meu "ai IMS-u esti prietenul meu" laugh.gif Pantelimon de Ferentari, am conceput, creat si manufacturat rampa pe care vor sta la loc de cinste girofarul si goarna! cool.gif

user posted image
user posted image
user posted image
user posted image

Colac peste pupaza ohmy.gif , am facut rost si de un girofar cu baza de metal, cum au fost initial girofarele pe primele Dacia 1300 de Militie, manufacturate la I.S. METALICA din Oradea, inainte de a aparea girofarurile cu baza de plastic de la ELBA Timisoara! happy.gif
Dupa cum se vede, "se pupa" perfect la culoare cu masina, adica am nimerit-o si de data asta cu revolverul maestrului Nicolaescu! ph34r.gif

user posted image



tunderbird
Pai nu asa! Daca nu ne pui si poze cu militianca, nu se pune... si revolverul... vrem sa vedem revolverul! radmasa.gif
Ca manusile lui George le-am admirat deja! happy.gif

Apropos! Daca iti prisoseste ceva, sunt interesat. M-ai convins sa ma apuc de cea de-a treia sutica. Insa nu cred ca o sa semene 100% cu cele originale... pentru ca acelea erau 1100 S, cu patru faruri, exact ca R8Gordini... si n-as prea vrea sa modific panoul fata original... plus ca nu sunt prea sigur ca RAR-ul ar accepta... in fine, ramane de vazut.
Tractozaur
Esteee si revolverul..., radmasa.gif mai mult in varianta Clint Eastwood... post-336-1110552449.gif , adica tot un fel de Sergiu..., american! biggrin.gif Culmea..., cei doi sunt nascuti in acelasi an... wink.gif

user posted image
tunderbird
Tunul lui Dirty Harry! radmasa.gif

Do You ( I ) Feel Lucky Punk? gun3.gif


Chica cui, va fi? A lui Sergiu, sau a lui Clint?
DACIOTUL_97
Foarte frumos lucrat acolo ! smile.gif Acum comunista este si ea "intreaga'' biggrin.gif radmasa.gif
Tractozaur
Chica va fi a lui Vin Diesel... radmasa.gif

Intreaga, intreaga biggrin.gif va fi luni seara! wink.gif Revin cu poze dupa ce montez statiile, goarna, girofarul..., s.a... cool.gif

Intre timp, s-au mai facut mici retusuri... icon_mrgreen.gif

user posted image
user posted image
user posted image

P.S.
Nu va luati de luft-ul de la portbagaj..., era deschis! Atat! biggrin.gif
ice-man
Foarte frumoasa, felicitari.
Tractozaur
Multumesc ice-man! smile.gif

Pana vin pozele cu toate acareturile montate pe masina, postez una cu girofarul reimprospatat! wink.gif

user posted image
Tractozaur
In sfarsiiiiiit... biggrin.gif Am finalizat proiectul! 124.gif

user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image

Revin cu poze din interior..., sa vedeti logistica! cool.gif
DACIOTUL_97
Felicitari pentru finalizare ! biggrin.gif Acum mai trebe sa iesi cu ea pe drumurile patriei si sa si iei la tras pe dreapta masinile straine naughty1.gif
tunderbird
La interior sa ai grija cum maschezi "bransamentul" care vine de pe casa...acela pe care il maschezi cu manuta, in ultima poza.... smile.gif

Pe alta parte, asteptam sa te vedem neintarziat cu diagonala pe abdomen si pistolul la brau.... cool.gif
Tractozaur
QUOTE(DACIOTUL_97 @ 20 May 2014, 17:48)
Felicitari pentru finalizare !  biggrin.gif Acum mai trebe sa iesi cu ea pe drumurile patriei si sa si iei la tras pe dreapta masinile straine  naughty1.gif
*



Multumesc de aprecieri!
Vor fi trase pe dreapta toate masinile "straine" de cauza Dacia! icon_mrgreen.gif


QUOTE(tunderbird @ 20 May 2014, 18:22)
La interior sa ai grija cum maschezi "bransamentul" care vine de pe casa...acela pe care il maschezi cu manuta, in ultima poza.... smile.gif

Pe alta parte, asteptam sa te vedem neintarziat cu diagonala pe abdomen si pistolul la brau.... cool.gif
*



Abdomen..., am smile.gif , centura cu diagonala..., este biggrin.gif , pistoale..., banuiesc ca nu mai exista nici o indoiala ca n-ar fi radmasa.gif incerc sa ma conformez standardelor pe cat posibil! cool.gif
tunderbird
Si cu braul cum ramane?
Tractozaur
La care dintre ele te referi? cool.gif

user posted image

Am senzatia ca noi avem deja un bialog aici... wink.gif

Atentie Continut Caustic! adica ACC pulbere pentru solutie orala radmasa.gif
tunderbird
Auleo sefu'! Va radeti de noi!

Pai cu d-astea defilau "meletzeni" de la IGM Directia Circulatie?

Astea "este" alu' plutonieru' Capsuna si alu' brigadieru' Arpalete, bre!
Viorel Balmez
Un pic de rabdare, pana la prima intalnire. Prietenii stiu de ce biggrin.gif
Tractozaur
QUOTE(tunderbird @ 27 May 2014, 23:26)
Auleo sefu'! Va radeti de noi!

Pai cu d-astea defilau "meletzeni" de la IGM Directia Circulatie?

Astea "este" alu' plutonieru' Capsuna si alu' brigadieru' Arpalete, bre!
*



Daaaaaa Booooss biggrin.gif ..., simpatici to`arasi Capsuna si Arpalete!

user posted image

Trebuie sa fac doua mici precizari wink.gif :

1) Dacia de Militie nu era folosita doar de Serviciul Circulatie (cum este cazul si in zilele noastre icon_mrgreen.gif ), prin urmare nu trebuia sa fii imbracat neaparat in militian ..., de la Serviciul Circulatie ca sa fi mers cu acest tip de Dacia 1300! cool.gif

2) Nu exista (si nu a existat nici in trecut) nici o prevedere legala ca numai cei cu centuri si coafe albe sa dirijeze si sa aiba competenta in trafic, nu exista diferenta intre costumul de militian din Serviciul Judiciar si cel de Circulatie, spre exemplu...
Cei de la Serviciul Circulatie purtau (si poarta in continuare) coafa alba, centura alba sau gri cu material reflectorizant si manusi cu mansete albe (tot din material reflectorizant) tocmai pentru protectia lor in trafic, deoarece fiind serviciu specializat pe asa ceva (recte Circulatie rolleyes.gif ) isi desfasoara activitatea in mare parte..., printre masini si trebuie sa-i vada si sa-i identifice foarte bine conducatorii auto participanti la trafic! wink.gif

Un militian in costumul clasic de militian, spre exemplu, ca cel al plutonierului Capsuna de mai sus biggrin.gif putea sa devina in orice moment de circulatie punandu-si coafa alba pe cascheta si manusi albe cu mansete..., eventual... icon_mrgreen.gif
tunderbird
Un screen shoot insotit de comentarii referitoare la (H)Arpalete(Carcalete) aplicand procedeu de arte martiale? smile.gif
Tractozaur
N-am gasit, dar puteti urmari dementiala faza la minutul 55:37... "Stiu si Jiujitsu (corect wink.gif Jujutsu)..."! radmasa.gif



Cat despre ce spuneam mai devreme smile.gif , varianta cea mai simpla si cea mai rapida de transformare, care s-a practicat in trecut (am poze si cu politisti din perioada interbelica) si se practica si in zilele noastre... icon_mrgreen.gif

Fara coafa...

user posted image

Cu coafa! wink.gif

user posted image
Tractozaur
QUOTE(tunderbird @ 20 May 2014, 18:22)
La interior sa ai grija cum maschezi "bransamentul" care vine de pe casa...acela pe care il maschezi cu manuta, in ultima poza.... smile.gif

Pe alta parte, asteptam sa te vedem neintarziat cu diagonala pe abdomen si pistolul la brau.... cool.gif
*



Poze cu logistica din interior..., demascata! cool.gif

user posted image
user posted image
user posted image
user posted image

Si una de la primul eveniment Retromobil din acest an la care am participat cu Militzica! wink.gif

user posted image
tunderbird
Foarte frumos to'arasu' colonel!

Avem si radiotelefon pe masina! Deci la tine a ajuns statia cu butoanele incomplete...
Sunt impresionat! Si mirat in acelasi timp pentru ca Inca n-ai gasit epoleti si cuc de militie biggrin.gif
Tractozaur
Multumesc to`arasu`! cool.gif

Butoanele nu sunt incomplete, doua dintre ele nu au capacele, in rest functioneaza perfect toate! biggrin.gif

Si te inseli... smile.gif epoletii sunt chiar de Militie, de colonel, cu insemnele de arma cu tot! Daca te referi la culoare..., sunt de parada wink.gif ca doar am participat la o... parada! tongue.gif
Am si o pereche de zi cu zi, albi cu insemnele de arma argintii! icon_mrgreen.gif

Later edit
Am si cuc argintiu... radmasa.gif
tunderbird
QUOTE(Tractozaur @ 31 May 2014, 20:02)
ca doar am participat la o... parada!  tongue.gif 



Ce sa mai zic? Regret ca nu am putut veni la parada! Ca sa te admir cum bati pasul de defilare, cu stangul pe toba... ala al nostru romanesc, nu asta de tip NATO! icon_mrgreen.gif
Ori coloneii nu defileaza decat prin fata organelor de partid si de stat?
Tractozaur
Adica sa ma vezi asa... biggrin.gif

user posted image

... inspectand produsele capitalistilor burghezi cu americancele lor? radmasa.gif

Cred ca te refereai la cuc din acesta de ofiter superior argintiu? smile.gif

user posted image

Sau la insemnele Militia tot argintii... rolleyes.gif

user posted image

Omu`... icon_mrgreen.gif eu am venit cu raritati, epoleti cu insemne de arma aurii, have a look! blink.gif

user posted image
user posted image
user posted image
user posted image

Dar daca nu plac laugh.gif ma fac plutonier data viitoare! radmasa.gif

user posted image

tunderbird
Am inteles, coloneii nu bat pasul de defilare. Ei inspecteaza trupe in termen si relicve capitaliste.

Mi-ai fi trezit mai multe amintiri in uniforma de tablagiu... de astia ne loveam peste tot, in acele vremuri... coloneii umblau numai in civil... si nu isi conduceau singuri masinile de serviciu.
Petria alias Nicolaescu, este exceptia care confirma regula. rolleyes.gif

Si-apoi nu vad burtica... pe unde ai pierdut-o? Existau pe vremuri colonei de militie fara burtica?
Tractozaur
Ai dreptate biggrin.gif , decadenta relicvelor capitaliste radmasa.gif plus ca Petria era maior! wink.gif

Pot sa transform vestonul oricand, am si petlite de plotonier laugh.gif , dar m-am gandit ca da mai bine cu petlitele cu lauri, plus insigna Agent Circulatie da foarte bine la culoare cu epoletii si petlitele, nu-i asa? rolleyes.gif

user posted image
user posted image

Il am ca mentor si advisor in ale Militiei, pe ultimul cavalerist, Constantin Voicu, fost instructor (actualmente iesit la pensie) al Militiei Calare, ulterior Politia Calare (actualmente Jandarmeria Calare), cel ce mi-a fost profesor si mi-a destainuit multe din secretele echitatiei intr-o perioada din viata mea pe care am petrecut-o prin unitatile Politiei Calare! wink.gif

Cat despre burtica... biggrin.gif a mai disparut putin (se trateaza cu abdomene..., multe...) wink.gif dar sa stii ca nu era o rusine smile.gif , se purta si la plutonieri, ia de vezi! icon_mrgreen.gif
user posted image
tunderbird
Petria a fost maior in Accident... in Viraj periculos era colonel plin...

Frumoasa uniforma, ar fi pacat s-o transformi pe asta, ar trebui sa-i schimbi si nasturii. Mai bine completeaz-o cu eghileti si cu centura de parada... nu cumva exista si o sabie, sau am ramas eu cu amintiri eronate din armata?

Iar pentru misiune, fa rost de vestonul adecvat... si de burtica radmasa.gif ... cred ca putem accepta si una artificiala.

Sper ca nu stergi si tu afirmatiile critice! happy.gif
Tractozaur
Ai dreptate smile.gif am crezut ca te referi la "Accident"... wink.gif Era si normal sa fie colonel plin (apropo, sa te uiti la film sa vezi ce culoare aveau stelele si insemnele de arma pe epoletii lui Sergiu... wink.gif ), trecusera 5 ani, Petria (Sergiu) era invidiat (in film smile.gif ) de toata lumea ca era in forma si fara burtica biggrin.gif ergo fusese avansat la "exceptional"... 04.gif

Nu am cum sa stric o asa frumusete de uniforma..., eventual imi mai fac una..., dar oricum ar fi, incerc sa fie fara burtica! radmasa.gif

Stii tu ceva icon_mrgreen.gif ..., era un stilet de parada! E prea pompos setul complet cu eghileti, manusi albe, centura de parada cu pafta si stilet cu curele de prindere..., merg pe varianta simplificata!

N-am sters (inca tongue.gif ) nici o afirmatie critica sau laudativa de pe acest topic! wink.gif
tunderbird
QUOTE(Tractozaur @ 28 May 2014, 18:55)
......

Un militian in costumul clasic de militian, spre exemplu, ca cel al plutonierului Capsuna de mai sus  biggrin.gif  putea sa devina in orice moment de circulatie punandu-si coafa alba pe cascheta si manusi albe cu mansete..., eventual...  icon_mrgreen.gif


Se stie foarte bine ca si cei in costum clasic aveau prerogativele de agent de circulatie... unii au constat-o pe pielea lor. Dar in legatura cu coafa, esti sigur?
Eu imi amintesc foarte bine inca de pe vremea cand eram copil, cum imi doream foarte tare sa devin "meletzean" la circulatie... stii de ce? pentru ca imi placea tare de tot cascheta aceea impecabila alba cu un aspect total diferit... arata precum cele ale ofiterilor din filmele americane, mult mai frumoasa decat colacele celelalte facute dupa calapodul rusesc. Bineinteles ca mai tarziu mi-a trecut of-ul de a deveni "cap de creta". radmasa.gif
Chiar nu imi amintesc sa fi vazut vreun militian de circulatie care sa aiba cascheta cu aspectul tipic usor sifonat al unei coafe... s-apoi mai era si cozorocul alb...
Ma rog... poate adevarul este undeva la mijloc... cei din posturile de militie din sate poate aveau astfel de dotare din motive de economie, sau din alte motive, poate...
Tractozaur
Treaba sta in felul urmator: biggrin.gif
- existau (cum exista si in zilele noastre) caschete speciale pentru Directia Circulatie, cu cozoroc alb si partea superioara ALBA, dar peste care tot se punea coafa pentru protectia caschetei de toate cele (murdarie, intemperii, etc, etc)...
- existau clasicele caschete, pe care le stii, la care se punea coafa daca vroiau sa exercite atributii de Circulatie...

Prin urmare, coafa se punea si intr-un caz si in altul (vezi foto)...

user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image

si exemplele pot continua...

Posturile de Militie de la sate, spre exemplu, nu au intotdeauna agenti din (Serviciul) Brigada Rutiera (in trecut Directia Circulatie), prin urmare la tinuta standard, adauga coafa..., lucru valabil si acum si in trecut...
tunderbird
Da, pozele sunt foarte clare... dar la primele poze se vede bine si forma rotunda, ruseasca... la celelalte, nu...
Acum eu nu bag mana in foc, dar in adancurile memoriei mele vizuale erau si unele cu muchii mai subtiri, mai finute, mai capitaliste parca... probabil coafa ii modifica aspectul (similar sutienului radmasa.gif )
Asta inseamna ca modificarea cu coafa nu era reversibila... nu au existat caschete de judiciar cu cozoroc alb!
Deci piesa alba demontabila era/este pur si simplu folosita din rationamente pur tehnice, igiena fiind motivul principal, si bineinteles, amovibilitatea a permis si extinderea catre caschetele de la judiciar... sau poate ordinea logica a fost inversa.
Deci ne documentaram destul de bine! Q.E.D.

Apropos! Si capitanul alias Ovidiu Iuliu Moldovan, avea insemnele de arma si parca si gradele tot galbene... dar cucul era argintiu, si la el, si la Petria... in pozele tale, cuc de ofiter superior la grade de ofiter inferior si la uniforma din muzeu, cuc de ofiter inferior la grade de subofiter... deci si la meletzeni, si la regizor si in muzeu, un haos relativ similar cu cel din fabricatia/echiparea Dacia 1300 frantuzoaica... asa ca, eu zic sa completezi uniforma de parada cu ceea ce mai este necesar si imi faci si mie rost de una de tablagiu (vezi ca in ultima vreme m-am pricopsit cu o burta de mai mare frumusetea blink.gif ) si pana finalizez eu sutica, ma iei pe post de sofer de colonel pe Dacia 1300 de militie... ne asezam pe diagonala, eu la volan si tu pe locul din spate dreapta, asa cum ii sta bine unui grangur cu masina si sofer radmasa.gif sa moara infractorii de ciuda icon_mrgreen.gif
Cu deschisul si inchisul usii colonelului nu-mi fac probleme, mai rau cu pozitia de drepti... tot burta, bat-o vina!

PS
La radiotelefon ai si antena?
Viorel Balmez
Cred ca mai bine conduc eu, mi-a facut rost de uniforma de locotenent biggrin.gif
Arati bine in uniforma smile.gif Trebuie sa-mi fac si eu o coafa si daca tot vorbiti de burta, de dragul vestonului (masura fixa in momentul de fata), trebuie sa am grija sa nu ma ingras vreodata laugh.gif
BTL gordini
Foarte frumos proiect , e bine ca se mai schimba macazul cu privire la originea dacilor 1300 si mai apar modele''noi '' biggrin.gif . Cristi eu as insista pe statia de emisie, precum si alte piese pt. a le reconditiona iar rezultatul va fi unul frumos,mai ales ca sunt lucruri care vor iesii in evidenta la acest tip de masina, mai ales ca am vazut ca ai facut rost si de accesorii care cu siguranta vor da bine pe '' organul legii" tongue.gif mai ales ca statura ta este demna de a servii patria biggrin.gif .Spor la munca . Sa nu luam aminte la tovarusl din poza
tunderbird
QUOTE(Viorel Balmez @ 1 Jun 2014, 07:28)
Cred ca mai bine conduc eu, mi-a facut rost de uniforma de locotenent  biggrin.gif


Tu o conduci pe a ta pe post de escorta!

A propos, stiti bancul ala cu : "am sofer colonel!" ?
Viorel Balmez
La un concurs, Ion castiga o masina de lux si cum nu avea sofer s-o duca acasa, sta necajit pe marginea drumului pana cand apare un colonel care il intreaba:
- Ce patisi, bade, si unde vrei sa te duci cu masina asta?
- Pai as duce-o acasa daca as gasi un sofer sa mi-o duca ca o castigai si n-am permis cu ce s-o duc.
- Lasa bade, ca-i in drumul meu si ti-o duc eu.
Merg ei ce merg si la iesirea din Bucuresti sunt opriti la un punct de control.
- Actele masinii, va rog!
- La domnu‘ din spate, spune colonelul.
- Ia, lasa-ma dom‘le in pace! Ce atatea acte?! Nu vezi ca suntem grabiti?
- Da‘ cine sunteti dumneavoastra, domnule, atat de grabit ca nici actele nu considerati ca trebuie sa le prezentati?
- Apoi, domnule draga, daca soferul meu ii colonel, eu cine as putea fi?
- Aaaa, ma scuzati! Sa traiti, domnule ministru!

tunderbird
Asta-i varianta ardeleneasca, mai civilizata biggrin.gif

In varianta miticeasca, badea era un tablagiu, soferul colonelului... se intorceau de la un chef, iar colonelul cherchelit avea chef de drifturi... restul este cam la fel, cu adaugarea catorva injuraturi la adresa agentului de circulatie radmasa.gif
Tractozaur
Pentru to`arasu` plutonier si to`arasu` locotenent, ce fac ei misto de colonei... 10412898.gif charge.gif boxing.gif bicycle.gif pokey_eye.gif rofl1.gif , o poza din 1941, cu un agent de circulatie pe Calea Victoriei..., cu coafa cu tot! wink.gif

user posted image

P.S.
Viorele, coafa nu se face..., se "imprumuta" de la un militian! icon_mrgreen.gif
tunderbird
Superba uniforma asta interbelica!
Tractozaur
QUOTE(BTL gordini @ 1 Jun 2014, 08:05)
Foarte frumos proiect , e bine ca se mai schimba macazul cu privire la originea dacilor 1300 si mai apar modele''noi ''  biggrin.gif . Cristi eu as insista pe statia de emisie, precum si alte piese pt. a le reconditiona iar rezultatul va fi unul frumos,mai ales ca sunt lucruri care vor iesii in evidenta la acest tip de masina, mai ales ca am vazut ca ai facut rost si de accesorii care cu siguranta vor da bine pe '' organul legii"  tongue.gif  mai ales ca statura ta este demna de a servii patria biggrin.gif .Spor la munca . Sa nu luam aminte la tovarusl din poza
*



Multumesc Dani de gandurile frumoase! smile.gif Se stie deja "obsesia" ta radmasa.gif pentru perfectiune, reconditionarile facute de tine fiind aproape extraterestre wink.gif , dar trebuie sa-i intelegi si pe cei ce apreciaza asa zisa patina a timpului... Mie personal asa imi place..., in sensul ca daca un obiect inca se tine bine pentru varsta lui, sa-l las asa cum este... Bineinteles daca nu mai ai ce sa-i faci si e musai sa-l reconditionezi..., sunt 100% de acord si cu asta! Asta este motivul, spre exemplu, pentru care nu am vopsit goarna, consider ca arata foarte bine cu micile "imperfectiuni" datorate timpului smile.gif , cat despre statii..., sunt in stare foarte buna, nu prea am ce sa le fac, probabil pozele facute de mine nu scoate in evidenta uzura minima, ci din contra... wink.gif , plus ca imi doresc sa se vada ca au fost vorbite candva de militieni autentici biggrin.gif si ca nu sunt noi..., scoase acum din tipla! cool.gif

QUOTE(tunderbird @ 3 Jun 2014, 09:51)
Superba uniforma asta interbelica!
*



Ti-am spus ca o sa-ti placa, plus ca... biggrin.gif , daca stai si privesti in ansamblu nu s-au schimbat foarte multe... wink.gif
maho
QUOTE(Tractozaur @ 3 Jun 2014, 15:07)
daca stai si privesti in ansamblu nu s-au schimbat foarte multe...  wink.gif
*


Doar burta, da' asta inseamna traiul bun. tongue.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.