Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Sfaturi achizitionare
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Legislatie
adriano2br
Salut din nou, nu incerc sa fac topicuri aiurea in aceasta ramura a forumului, doar am nevoie de raspunsuri si cum topicurile nu au legatura unul cu altul , am facut unul nou.

De ceva vreme ma uit dupa o masina "noua", dar sh in acelasi timp. Acum am vorbit cu cineva sa cumpar o masina inmatriculata pe bulgaria. Am cautat pe google ce acte ar trebui facute la vanzare/cumparare..dar am gasit numai topicuri vechi, din 2011-2012 si de atunci sigur s-au mai schimbat legile. Intrebarile mele ar fi urmatoarele:

1) Ce acte trebuiesc facute pentru a circula legal daca eu cumpar masina gata inscrisa pe bulgaria de la un roman ?

2) Daca proprietarul actual are procura de la bulgar, eu pot circula cu procura proprietarului si in caz ca ma opreste politia sa le spun ca nu e masina mea, ci doar am imprumutat-o de la "prietenul meu" cel care e trecut in procura?

3) Pot face procura cu romanul sau trebuie sa ma duc la bulgar ?

4) Ca sa prelungesc asig/itp trebuie sa iau legatura cu proprietarul din acte? sau sa ma duc in bulgaria? (acum cativa ani asa era legea parca)

Ps: inca nu stiu daca masina are proprietar bulgar sau roman, sau daca e pe firma bulgareasca si are procura romanul..o sa revin cu mai multe detalii si cu niste intrebari mai exacte in scurt timp.
corbex
Vezi pe Balgarskii_Konsel_za_rumunskii_zaietz.bg
adriano2br
Nu stiu ce vrea sa insemne asta, site sigur nu este in acest format.

Am aflat urmatoarele : proprietar in acte este bulgarul si cel de la care iau masina are procura pe numele sau.

Pot sa circul cu procura lui?
daca trebuie sa fac alta procura, trebuie sa fac cu bulgarul?
Maxy25
Poti circula cu procura lui fara probleme(daca ai restul de acte OK - asigurare(de-a noastra sau de-a lor) , ITP(Bulgaria) , certificat inmatriculare ) cat timp nu ai vreun eveniment rutier , atunci trebuie sa-l contactezi pe cel cu procura sau pe proprietar sa-ti elibereze tie o si tie o procura. Va trebui sa mergi anual la bulgari sa-ti reinnoiesti (asigurare, ITP(Bulgaria)) unul din dezavantaje . Parerea mea daca masina este pe benzina si are motorul sub 2000 cm. nu mai merita sa te incurci cu bulgarii , mai bine o treci pe romania , ai ceva de umblat dar daca vrei sa o tii mai mult iti scoti banii .
adriano2br
Asta cu dusul in bulgaria pentru prelungirea actelor o stiam si eu, dar cica asa era mai demult. Acum am mai auzit diferite discutii intre oameni cu masini pe bulgaria si cica se fac actele in tara...deci cum e pana la urma? iar eu daca circul cu procura lui, care nu e pe numele meu..pot face asig/itp asa fara sa mai am treaba cu proprietarul ?
Babaq139QMB2
QUOTE(adriano2br @ 9 Mar 2014, 18:31)
Nu stiu ce vrea sa insemne asta, site sigur nu este in acest format.

Am aflat urmatoarele : proprietar in acte este bulgarul si cel de la care iau masina are procura pe numele sau.

Pot sa circul cu procura lui?
daca trebuie sa fac alta procura, trebuie sa fac cu bulgarul?
*




Intrebare de foaie verde , smile.gif

Da ce tre sa ai nr de BG la masina , baga pe RO . ( pe firma lui ( X) .
kxz
QUOTE(adriano2br @ 9 Mar 2014, 21:41)
Asta cu dusul in bulgaria pentru prelungirea actelor o stiam si eu, dar cica asa era mai demult. Acum  am mai auzit diferite discutii intre oameni cu masini pe bulgaria si cica se fac actele in tara...deci cum e pana la urma? iar eu daca circul cu procura lui, care nu e pe numele meu..pot face asig/itp asa fara sa mai am treaba cu proprietarul ?
*


Nu o sa fii decat unul in plus care circula cu acte false.
Pentru itp trebuie sa te duci, asigurare se poate face si aici. Ca sa fii sigur ca nu e nici asta falsa, singurul broker autorizat de bulgari la noi e asigest. Atat ca astia nu incheie asigurari decat la sediul din bucuresti.
Si vezi ca rca bulgaresc poate ajunge la preturi mari, mari.
l@u
Da un PM userului Dragoselu, el are masina inscrisa in Bulgaria.
sorin1983
itp-ul se face la rar la noi biggrin.gif
ufo2912
Buna seara!
In primul rand tin sa precizez ca nu sunt eu cel in cauza ci ma interesez pt. un var de al meu, care si-a luat masina dar imi pare ceva ciudat. Astfel ...
1. Masina a fost achizitionata din Germania, de catre un romulan, in 2011, prin contact de v-c de la o fosta proprietara, pastrand nr. de inmatriculare (nu zoll) si asigurarea pe masina (?). In 2013 figureaza pe cartea de identitea a masinii cu ITP efectuat (dar nu s-a prezentat actul aditional!?!) pe numele fostei proprietare. Cum este posibil asa ceva?! Sa nu fie vreo frauda in asigurari ... ma rog.
2. Varul meu s-a intalnit cu romulanul, vazut masina, placut, verificat la Interpol sa nu fie furata, facut contract de v-c si a primit brief mare, mic si asigurarea pe masina (?).
3. Varul meu va folosi masina pana in octombrie 2014 (auto fiind achizitionat cu o saptamana in urma) cand pleaca din tara, deci nu il intereseaza sa o inmatriculeze definitiv ci cel mult nr. rosii.
4. Mergand la o firma ce face acte pt auto l-a pus sa isi aduca actele de la masina si i-au propus: sa completeze un contract de v-c, in germana, direct intre prima proprietara si el, sa-l semneze in fals in locul proprietarei si sa mearga sa isi scoata nr. rosi.
Si acum urmeaza intrebarile legate de speta in cauza:
- poate sa mearga la RAR pt ITP - caci banuie ca IPT -ul nu ii valabil?
- poate sa isi faca asigurare pe numele lui - caci banuie ca si asigurea este contrafacuta?
bossake
Cu C-V nu este mare bai, este o practica extrem de comuna (nu si legala).

Insa cu itp-ul este belea mare. Aia o sa verifice daca rca-ul este valid (si chiar o sa verifice, am auzit de cazuri in care proprietarul astepta si cate 2-3 ore sa vina Ok-ul de la autoritatile unde e masina inscrisa). Daca nu este valid il baga direct la fals si uz de fals.

Habar nu am daca se poate face asigurare in germania pe numele soferului daca acesta nu are masina trecuta pe numele lui. Dar si daca s-ar putea face ar costa 500-1000euro deci ... singura solutie este sa ia 3 randuri de numere rosii (se pot lua fara sa treci prin RAR) si asta e.
UXE
da n-am inteles de ce tre sa scrii acelasi lucru in 4 locuri...
espacern
QUOTE(bossake @ 14 May 2014, 01:34)
... singura solutie este sa ia 3 randuri de numere rosii (se pot lua fara sa treci prin RAR) si asta e.


Este incorect pentru ca doar pentru primul rand de nr.nu se cere justificativ.
Pentru al doilea set trebuie prezentat justificativ gen programare la RAR...neaparat.
Al treilea set nu se elibereaza(15 zile) fara RAR efectuat si inregistrare la directia financiara.
Asta la BV.....pentru corecta informare.

@+
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.