Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Timonerie Megane II 1.6 16v
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
doryy42
Va salut,
Am o problema cu timoneria la un megane 2 1.6 16v 2003,

Nu prea intra in viteze cum trebuie in mansarier trebuie sa dau de 2 3 ori pana intra, cutia este ok , Kit ambreiaj nou.

Levierul de la schimbator este moale si nu prea revine singur.. cred ca este ori din bile ori din arcuri.

Cunoaste cineva cum se repara aceasta sau poate cineva sa ma ajute cu reparatia ei contra cost si sigur.

Sunt din Bucuresti.
argon
Eu nu am vazut nici o bila sau arc pe acolo, probabil ti s-au tocit camasile e la cabluri, trebuie inlocuite cu totul.
mumus
Iar marsarierul nu este sincronizat cu restul treptelor, deci este normal sa mai dea rateuri, la mine cand nu intra o bag in tr3 si dupa aceea in marsarierre si merge .
dumitrescuandrei
Sau ridici un pic pedala de ambreiaj in timp ce introduci in pozitita R
espacern
Uleiul s-a (mai) schimbat?
Cateodata schimbul de ulei da rezultate minunate!

@+
argon
QUOTE(dumitrescuandrei @ 9 Mar 2014, 23:42)
Sau ridici un pic pedala de ambreiaj in timp ce introduci in pozitita R
*



Sau bagi in a treia si apoi intra in reverse.
doryy42
am sa incerc metodele mentionate.
uleiul sa schimbat recent.

in caz de defect sa inteleg ca trebuie schimbata toata timoneria. multumesc.
doryy42
Va salut din nou si revin cu o intrebare !
Daca schimb cablurile de la timonerie , levierul ar deveni mai ferm ( cum erea la inceput )
Ca, acum este cam slab

Si daca se rezolva cam ce pret au aceste cabluri ptr cine cunoaste.

Va multumesc.
mihaibz18
Ai rezolvat ? smile.gif
TCosmin
Pentru schimbarea timoneriei, trebuie data cutia jos?
Sau se poate dinauntru? (Megane 2)
espacern
Nu trebuie demontata cutia la inlocuirea timoneriei.
TCosmin
Multumesc Espacern.
Mi-a ramas in marsarier si schimbatorul se misca in gol. Cred ca sunt cablurile de la timonerie.
Se poate schimba de mecanic in parcare, sau ar trebui ridicata pe elevator?
espacern
Trebuie demontate protectiile termice de sub masina pentru acces la ansamblul schimbator.....nu se poate face asta cu masina pe roti.
luca76
T Cosmin verifica sa nu fie sărit vre-un cablu de la căutător,deasupra pe cutie.
TCosmin
Maine o transport la service. Ca deh, m-a transportat si ea destul.
jordi
Salut. Aveti idee timoneria se paote regla sau doar se schimba? ma gandeam ca are vreun surub de reglaj ceva...
bogdanpaul
La mine problema consta in ruperea sigurantei cu care se prinde cablul de cutie. Siguranta aia consta intr-un piciorus de plastic cu un arculet in spate care-l impinge intr-o gaura mica. Face un "clic" la introducere. Ar trebui sa inlocuiesc plasticul prin care trece cablul. Piesa din plastic incercuita la cablul de jos e problema. La masina mea are culoarea crem cu rosu. A mai patit cineva asa ceva ? Stie cineva cum se numeste acel plastic ?
adrian_yza
Salutare, stie cineva cum pot sa desfac capacul timoneriei pentru a schimba cablul pe marsarier?Am comandat azi cablul.
vladmgn16
Salut!

Am si eu o problema similara la un Megane 2. 1.6 16v, in sensul ca: desi intra foarte greu, cand motorul este rece reusesc sa o bag in marsarier (nu vad totusi legatura). Dupa cativa km incepe sa nu mai intre nici macar in treapta a doua. Va rog sa imi spuneti daca ati intampinat aceasta problema si cum ati rezolvat-o. Trebuie schimbat cablul de la timonerie sau toata timoneria?

Multumesc!
MarcuMarius2022
Salut! Care este pretul manoperei pentru schimbare timoneriei. Aproximativ ma refer...Fiecare mecanic are pretul lui...Stiu.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.