Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ce am patit si eu
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
Pages: 1, 2
darky85
Salut tuturor,
Mi-am cumparat de curand un Megane constatare la Renault totul ok imi zic ca masina mai are un an garantie , incep sa fac actele de inmatriculare totul bine pana la inmatriculari unde imi cere hartie de la anaf ca taxa nu a fost restituita , ma duc la ANAF fac cerere , langa ANAF era un ghiseu cu asigurari auto ma gandesc sa vad cat ma costa sa ii fac un Casco ca na e bun la casa omului cand stupoare imi zice nenea ala de acolo ca nu poate sa imi faca casco deoarece masina este pe lista neagra ca si dauna totala. Masina ce e drept ca nu are urme de lovitura mi-am dat seama mai tarziu ca a fost schimbata usa de la portbagaj .... si acum nu stiu ce sa fac puteti sa imi recomandati un service bun (nu renault) unde sa se uite cineva la ea ? Masina merge bine , nu troncane , nu bate , nu nimic ... Am uitat sa spun ca este vorba de un renault megane 2011 hatchback.

P.S. Bine inteles ca proprietarul nu mai raspunde la telefon, sms, e-mail.
corbex
E masina Lego. S-o montezi-demontezi sanatos!
UXE
Nu poti sa incerci sa faci CASCO la alta companie? sau deja e baza de date comuna?
darky85
Este deja in baza de date comuna , cel putin asa am inteles ca nu are cum sa imi faca casco
UXE
Eu stiu pe cineva care a avut dauna totala la masina (acum 2 ani) si si-a facut CASCO la alta firma . Chiar daca zici ca e baza de date comuna situ ca anul trecut si-a prelungit polita. Nu i-a zis nimeni nimic cum ca ar figura ca dauna totala si sa nu o mai prelungeasca. Dar poate in cazul respectiv sunt alte reguli.. Mai bine ia legatura cu un alt Broker , nu te opri aici ca a zis nu stiu care ca nu iti face CASCO.
corbex
N-ai inteles. Seria de sasiu figureaza ca dauna totala. Pai masina ori e dauna, ori are casco. ori exista, ori nu. Din aceasta dilema nu putem iesi.
Smiley
QUOTE(UXE @ 7 Mar 2014, 12:11)
Nu poti sa incerci sa faci CASCO la alta companie?  sau deja e baza de date comuna?
*


cred ca pe el il intereseaza mai degraba sa afle care-i teaba cu dauna totala, nu sa-i faca asigurare casco.
kosfunny
Ii poti face Casco doar daca obtii o derogare de la vreun director .
In ce priveste dauna, ce sa zic, ti-ai luat-o .
adi_ar
Asa, ca o meditatie retorica fara prea mult rost: sunt foarte rare vanzarile in care proprietarul sa recunoasca onest TOT istoricul!
Un acces la o baza de date publica referitoare la istoricul despagubirilor, pe langa cel al istoricului de service ar fi deosebit de util!

INGERUL_DANUTZ
Daca ai inima tare, poti sa-mi trimiti seria de sasiu intr-un mesaj, poate reusesc sa-ti ofer pozele cu masinuta la momentul daunei.
sorin1983
mai bine mergi cu ea asa si uiti de eveniment... nu are rost sa iti faci sange rau... totusi du-o sa vezi cam cum e reparata si ce a fost lovit... daca nu fa-i vant mai departe.
C@talin
Pai poate pune Danutz poze pe aici .
darky85
Multumesc pentru raspunsuri tuturor.
Da stiu mi-am luat-o si sper ca nimeni sa nu mai pateasca asa ceva, maine ma duc cu ea la un service pentru verificare, sincer masinuta merge bine si de cand am luat-o in fiecare zi cand ma urc in ea imi aduce asa un zambet si uit de toate (lasand consumul smile.gif) ) , dupa cum am zis nu pocane, nu trozneste nimic doar motorul si singura problema este ca atunci cand bag in marsalier nu se aprind becurile , dar din ce am inteles e vorba de sonda de marsalier, oricum aflu maine mai multe
Va tin la curent cu ce am aflat

Si daca as vrea sa ii fac vant tot nu cred ca as fi in putere sa nu zic ca a fost dauna, eu am un principiu prost dar na fiecare cu prostiile lui (ce tine nu iti place, altuia nu ii face)


P.S. Nu pot trimite PM daca imi dai o adresa de mail iti trimit
INGERUL_DANUTZ
pune @yahoo.com la id-ul meu si trimite smile.gif

Ca idee, o "daunta totala" nu inseamna intotdeuna o masina facuta acordeon/lego, se poate da dauna totala si atc cand valoarea reparatiei (cheltuieli transport+piese+manopera) atinge cca 80% din suma asigurata dinpolita.
darky85
Am trimis, ms mult
corbex
Sint baieti care din trei aripi de skoda si doua usi de VW iti scot 4 logane noi. Cei mai buni tinichigii lucreaza in bransa asta. Fa-i niste masuratori la structura suprafetei portante, daca e in regula si e vopsita cu raspundere (mai ales pe unde e sensibila la rugina), las-o asa. Mergi cu ea cit te tin curelele, poate o sa te tina mai mult decit un logan mioveni-made.
INGERUL_DANUTZ
@ - darky85;
Masina asta apre in baza cu fraude si a avut si o dauna in 2013 la
Allianz...

Eu inca nu am acces la pozele de acolo, dar am rugat pe cineva sa se uite.

Deci, fostul propietar nu prea a fost cuminte.
darky85
@ingerul_danutz - ms mult de tot astept poze :-SS , ce as vrea sa te intreb ce e aia baza cu fradue ?

@corbex - cum si unde se fac astfel de masuratori "Fa-i niste masuratori la structura suprafetei portante"
corbex
La o reprezentanta. Se masoara cotele dintre diferitele elemente de rezistenta ale caroseriei, distante si unghiuri intre roti/punti, etc. Deformarile din zona asta duc obligatoriu la dauna totala. Cel putin asa spun producatorii. Asiguratorii se conformeaza sau nu. Poti sa ai devieri la puntea spate/fata in raport cu axa longitudinala si alte chestii, sau axa longitudinala sa fie putin strimba, nu sint de meserie dar abaterile din zona asta fac ca o masina sa nu mai fie masina orice i-ai face.
darky85
Ms mult o sa trec sa vad
sorin1983
QUOTE(darky85 @ 10 Mar 2014, 15:02)
@ingerul_danutz - ms mult de tot astept poze :-SS , ce as vrea sa te intreb ce e aia baza cu fradue ?


accident suspect... adica posibil facut intentionat cu scopul de a scoate banii pe casco si dupa aceea sa vanda masina.
darky85
Ms mult pentru raspuns.
Am fost cu masina la service unde s-a verificat tot la ea , nu a fost afectata structura de rezistenta a masini, toba se vede ca a fost sudata si la geometrie a iesit ok ... deci se pare ca totusi am avut noroc in cele din urma.

Acum sa ii pun niste senzori pe spate de parcare si poate reusesc cumva sa activez DLR pe care cum am citit si la alti este becul in far dar nu se aprinde biggrin.gif
Highwayman
Exista vreo posibilitate s-o scoti de pe lista neagra?
darky85
Nu stiu trebuie sa ma interesesz
corbex
Pina la urma poate sa fie bine, daca ai dat putin pe ea si a fost facuta bine. Multi Kmp fara probleme!
darky85
Ms mult si sper ca intr-o vineri sa va fac o vizita la intalnire biggrin.gif
rtBK
Cum arata in poze?
darky85
Nu stiu ca inca nu am primit nimic banuiesc ca mai dureaza,
C a t a l i n
QUOTE(darky85 @ 11 Mar 2014, 18:27)
intr-o vineri sa va fac o vizita la intalnire biggrin.gif
*




Ai īntālnire cu fostul proprietar?
rtBK
are meci biggrin.gif
INGERUL_DANUTZ
Deci, la cine am apelat nu a putut sa mi le transmita fiindca politica companiei este f stricta, etc. ..iar daca facea poze cu telefonu` nu s-ar fi inteles nimic.
Sugestia a fost sa se adreseze unei unitati pentru oferta casco si cu bunavointa inspectorului i le poate arata.
Ov
De regula frauda in asigurare nu inseamna ca a dat neaparat cu masina tare in stalp. Se practica mutarea unor elemente lovite de pe alta masina (radiatoare, airbaguri, chestii scumpe care adunate scot suma minima pt care se da dauna totala), se obtin banii, apoi se muta la loc pe masina. Deci e ff posibil ca masina ta sa nu fi fost avariata (sau cel putin nu rau). Eu as verifica fizic daca exista airbag-urile (adica as desface pe sub bord, stalpii si volanul).
b06fcn
Eu cred ca cea mai buna solutie, daca nu reusesti sa obtii o derogare pentru a incheia o polita Casco, este sa soliciti oficial un punct de vedere de la compania de asigurare cu privire la refuz, in care se va specifica faptul ca masina apare in baza de date ca dauna totala, dupa care sa ii faci frumos celui care ti-a vandut-o plangere penala pentru inselaciune. Si, cu ceva papagal, poti spune si ca persoana in cauza ti-a pus potential viata in pericol, vanzandu-ti o masina care a fost dauna totala si neprecizand acest lucru...
Problema e ca probabil ai platit Megane-ul din 2011 la pret de Megane din 2011, deci undeva intre 8-10 k euro, iar fara Casco e ca si cum ai plasa suma in cauza direct in strada, la mila oricui.
cj98czh
Daca masina a fost reparata cum trebuie (adica sunt toate la locul lor) si toate sistemele masinii functioneaza asa cum trebuie .. se poate sterge in partea dorsala cu plangerea ...

Din pacate la noi legea este mult prea permisiva .. dar asta este ..
argon
QUOTE(b06fcn @ 12 Mar 2014, 17:05)
Problema e ca probabil ai platit Megane-ul din 2011 la pret de Megane din 2011, deci undeva intre 8-10 k euro
*



8-10K pe una ok, ca pe net preturile la magane 2011 incep de la 6000, dar din alea facute din lego.
b06fcn
QUOTE(cj98czh @ 12 Mar 2014, 16:11)
Daca masina a fost reparata cum trebuie (adica sunt toate la locul lor) si toate sistemele masinii functioneaza asa cum trebuie .. se poate sterge in partea dorsala cu plangerea ...

Din pacate la noi legea este mult prea permisiva .. dar asta este ..
*



Daca asta ar fi cazul, masina nu ar avea interdictie la CASCO. Chiar si in cazul in care masina este OK, plangerea poate fi sustinuta pe partea cu inselaciunea si chiar pentru vicii ascunse (vanzatorul a omis sa prezinte faptul ca masina a fost grav avariata si reparata) si pe partea cu distrugerea (care, cf. codului penal nu este doar producerea unui prejudiciu ci si punerea unei persoane in imposibilitatea de a-si pastra/prezerva/proteja un bun). Stiu ca e nitel tras de par, insa se poate sustine.
Ai dreptate la capitolul ca legea este prea permisiva, desi as spune ca permisive sunt autoritatile prin atitudinea lor.
Am insa o rugaminte catre initiator, sa ne spuna cu cat a luat masina si ce dotari are, sa ne facem si noi o idee...
darky85
Scz ca raspund asa tarziu dar astazi am avut treaba .
Pe masina am dat 9500e, 22.000km, este Sport Edition in plus mai are clima dual - zone , senzori lumina si ploaie (asta am vazut ca era un pachet) + culoare metalizata (gri sobolan in talon scrie gri).

As fi foarte fericit daca as reusi sa inchei o polita CASCO, cu judecatoria e putin aiurea mai ales la noi, termene peste termene , in plus nu am nimic scris de la proprietar ca masina este ok , fara daune si alte chesti de genu asta, asa ca e destul de greu.

Si eu m-am gandit initial sa il dau in judecata dar am un sentiment ca sunt cam bani aruncati.

@Ov unde m-as putea duce sa verific airbagurile vizual ? ca eu sincer nu prea am tupeu sa desfac , oricum din cate am inteles de la danutz si dupa ce am desfacut toate plasticele din spate , masina a fost lovita in spate stanga deci in mod normal nu ar fi trebuit sa sara cel putin asa stiu eu :">
b06fcn
Nu se pune problema de judecata, pana acolo e cale lunga, se incepe cu plangere penala impotriva individului, daca sunt intrunite toate elementele si ai nervi poti recupera o parte din paguba. Tu nu ai nevoie sa ai ceva de la proprietar care sa confirme starea masinii, este suficient daca, in cazul in care companiile de asigurari refuza asigurarea CASCO, trebuie sa motiveze acest lucru. Iar asta coroborat cu faptul ca ai dat pe masina pretul ca pentru o masina normala si nu una care fusese dauna totala este suficient ca sa il strangi nitel cu usa pe individ, masina avand vicii ascunse de care nu stiai la inceput.
Si revenind la garantie, esti sigur ca masina mai are garantie? Daca nu s-a umblat la ea in service Renault, s-ar putea sa fie si acolo o problema...
darky85
In legatura cu garantia asa mi-au zis cei de la service de la renault, si de la vocea clientului - ca mai are 4 sau 5 luni de garantie de la fabricant + 1 an garantie comerciala, nimeni nu a fost in stare sa imi explice care este diferenta, de fapt cei de la service mi-au zis ca nu este nicio diferenta iar de la vocea clientului tanti aia de la telefon a zis ca e un contract diferit dar sa sun dupa ce o am pe numele meu pentru a afla mai multe date X-(, acum nu sunt foarte sigur am sa vad cu garantia dupa ce o inmatriculez pe numele meu, pt ca inca astept hartia de la ANAF (mama ei de hartie).
b06fcn
Hartia aia dureaza cam o saptamana sa vina. Eu am depus-o intr-o zi de vineri si am ridicat-o miercurea urmatoare. La sectorul care este...
UXE
QUOTE(darky85 @ 12 Mar 2014, 21:53)

@Ov unde m-as putea duce sa verific airbagurile vizual ? ca eu sincer nu prea am tupeu sa desfac , oricum din cate am inteles de la danutz si dupa ce am desfacut toate plasticele din spate , masina a fost lovita in spate stanga deci in mod normal nu ar fi trebuit sa sara cel putin asa stiu eu :">
*




Pai n-ar trebui sa se vada pe Diagnoza ce airbag lispeste + calc de airbag ars? Calc masinii stie sigur asta.
darky85
@b06fcn - haria am depus-o pe 4 si abea pe 19 e gata, sector 4
@UXE - la diagnoza nu apare nici o eroare , dar din cate am citit nu poti fi sigur 100% din cauza ca pun niste baieti inteligenti nu stiu ce rezistenta si pacaleste calculatorul
Lord Hades
Daca ai facut verificare in service renault, ii poti acuza pe ei de deglijenta pentru ca nu au descoperit eventualul accident (major).

Eu am facut o verificare la Renault in Brasov, si l-am intrebat pe nenea ce se intampla daca eu cumpar masina si dupa 2 zile constat ca nu mai merge, evident pe un defect "mascat" de vanzator si nedescoperit de inspectie?
A zis ca ii pot trage pe ei la raspundere pt costurile aferente reparatiei.

In cazul tau, dauna totala nu se scoate doar daca masina a facut tumbe peste cap. O lovitura strategica intr-o zona critica, care se scoate in cote doar cu multe ore de manopera (si scumpe), duce la suma considerata de asigurator ca fiind incadrata ca dauna totala. Mai ales daca cel care avea masina a negociat sa ia el epava smile.gif

Ai un raport de la service renault cu verificarea masinii?
Catalinmodena
Dar pune aici cateva foto cu masina sa ne dam o parere,eventual una cu usile deschise,pe la imbinari.Sincer,cat ar fi costat reparatia,daca la o masina din 2011 o dai dauna totala?Ca pentru o aripa si punte spate mai greu.
argon
Evident ca reparatia s-a facut pe genunchi cu costuri minime, nici un samsar nu va investi prea mult sa faca o masina dauna totala ca s-o vanda dupa.
Lord Hades
pentru initiator: masina ai cumparat-o de la proprietar sau de la intermediar?
darky85
Scuze de intarziere dar am fost plecat.

@Lord Hades - Masina am cumparat-o de la nepotul proprietarului, ma rog acum am mari dubi despre asta, am vorbit cu cei de la service unde am facut verificarea si mi-au zis ca ei atunci and au verificat nu le-a aparut nimic si nici in baza de date a lor cu apare masina ca fiind intrata in service pentru deviz de reparatie sau ceva de genu asta asa ca ...

@Catalinmodena - in viitorul apropriat o sa pun si poze cu masina dar momentan am aparatul foto este in service si cu telefonul nu se intelege mare lucru.

Oricum intre timp am mai fost la 2 service-uri unde au testata peste tot si au zis ca masina pare a fi fost facuta pentru cineva fiindca a fost reparata foarte bine. De cand am cumparat-o si pana azi am facut 1.000km si pot zice ca incep sa nu mai regret ca am cumparat-o.
Lord Hades
daca a fost reparata cum trebuie, nu ar trebui sa fie probleme.
eventual poti detalia ce anume s-a reparat la ea?
darky85
Din ce se am inteles, toba finala, bara spate, usa portbagaj, plastice spate + chedere spate, panou spate (parca asa au zis), stopuri spate (tripla) si cam atat parca. Astea le-au descoperit , 3 service-uri mi-au zis ca structura de rezistenta nu a fost afectata, s-au facut masuratori si la punti si totul este bine.
Si din cate am inteles bara spate + usa portbagaj au fost luate de pe o masina deja vopsita din fabrica pt ca la testul de vopsea grosimea vopselei este aceeasi.

In afara de airbaguri care pe calulator apar ca fiind acolo si sper ca asa sa fie (asta o sa aflu saptamana viitoare deoarece am vorbit la unu din serviceurile la care am fost sa vedem si visual daca sunt acolo pt linistea si siguranta mea ) totul dupa cum am zis este ok.

O intrebare am voi cand v-ati luat meganul din show-room cu ce anvelope era incaltat a mea are michelin, si rezerva care este nou este Bridgestone.
adi_ar
Probabil ca la origine erau toate Bridgestone.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.