Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Si-a schimbat cineva scaunele la Clio?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
Prowlers
A reusit cineva? Mi se par cele mai incomode scaune posibile, am 1.80 si stau ciudat rau. Umerii imi ies in afara spatarului, genunchii nu au sustinere pentru ca sezutul este prea scurt etc.

Pe sistemul existent de fixare se pot pune si alte scaune mai de Doamne-ajuta? - de ar fi si cu incalzire deja as zice ca visez!

La drum lung sunt complet anchilozat si dupa 300km sunt rupt de oboseala.


Va multumesc!
UXE
Eu mi-am pus pe symbol , scaune si bancheta de bicorp
diesel_power
E vreo diferenta considerabila intre scaunele de bicorp si cele de symbol ?
espacern
Se pot schimba scaunele cu altele daca se pastreaza sinele de prindere originale ale masinii.
Scaune confortabile gasesti de R25 si R21 dar nu au sistem de retinere in caz de accident-Air-Bag.
Si cele de Megane 1 ph.2 se pot monta pe Clio....cu mici modificari.
Odata scaunele schimbate cu altele mai confortabile...e alt confort la drum!

@+
hellcat
QUOTE(diesel_power @ 19 Feb 2014, 10:46)
E vreo diferenta considerabila intre scaunele de bicorp si cele de symbol ?
*


Da, alea model mai scobit (cu lateralele inaltate) dau dureri de spate sau dureri si mai mari de spate, fata de cele normale. Le-am testat si paratestat.
UXE
Eu n-am nici o durere smile.gif . Depinde de spatele fiecaruia tongue.gif.

Nu regret schimbarea. Am si arcuri sport si nu ma deranjeaza.
hellcat
Da, sigur...tu esti un superb. Nici xenonul de 8000 nu te deranjeaza. tongue.gif
UXE
N-am xenon de 8000k

E de 6000k si maine imi vin de 3000k tongue.gif
R19/16v
Nu conteaza! 3 perechi sa fie!
UXE
3 o sa fie, all yellow smile.gif
Prowlers
Daca exista vreun om intreprinzator - eu vreau sa primesc o oferta pt schimbarea scaunelor din fata cu unele de calitate - gen megane, laguna'. Daca au si incalzire si se poate folosi e si mai bine.

...poate ne si strangem mai multi doritori!
andrei8rea
Aduc in actualitate aceasta minunata problema. Scaunele de Symbol sunt infecte, vreau altele. Macar de Logan... Cineva? Idei?
espacern
Se poate schimba scaunul dar trebuie pastrate sinele de origine ale masinii.....si facut niste mici modificari pe ici/colo.
Scaune confortabile gasesti pe modelele mai vechi dar si pe alte modele mai recente.
alexgeogabriel
Mie imi dadeau dureri de coloana in partea lombara cand tineam scaunul la maxim jos. L-am mai ridicat schimband astfel pozitia picioarelor si nu mai resimt acea durere, plus nu mai lovesc cu genunchiul in volan biggrin.gif
espacern
Scaunele schimbate la Clio dupa ce am pastrat sinele de origine.
argon
QUOTE(andrei8rea @ 16 Jan 2015, 23:41)
Aduc in actualitate aceasta minunata problema. Scaunele de Symbol sunt infecte, vreau altele. Macar de Logan... Cineva? Idei?
*



De Logan sunt la fel de infecte.
animax20000
Eu mi-am luat scaune fata de Clio Extreme si sunt super ok la drum lung..am dat pe ele 150 lei cu montaj cu tot
UXE
Confirm.. si bancheta la fel.
cristi97
Ma scuzati pentru off topic, dar nu vreau sa deschid un alt topic.
Problema e urmatoare:
Dupa reglajul scaunului de la sofer (inainte/inapoi) trebe sa-l imping mai tare, ca sa stea fix. Altfel se misca un pic in fata si in spate. Uneori e enervant deoarece pocneste foarte tare daca il imping. Problema sigur vine de la dinti, care nu sunt aliniati cum trebuie. A mai patit cineva asa?
alexgeogabriel
@cristi97, ti-am zis ca masina aia a avut un accident destul de urat daca si motorul vibreaza in caroserie. La mine scaunul de la pasager daca il imping in graba nu se aseaza cum trebuie, la frana se aseaza corect biggrin.gif.
@espacern, ce scaune sunt alea? Arata sportiv si imi plac dar parca au aceeasi forma cu cele standard, e vreo diferenta in sezut?
@animax, ai vreo poza?
cristi97
Poate s-au deformat dintii din cauza impactului din spate..
animax20000
poza cu scaunele respective...ptr mine la 1.84 inaltime si 100 kg,sunt super ok...stau bine la drum intins si nici nu dau cu capul de plafon..
espacern
QUOTE(alexgeogabriel @ 17 Jan 2015, 17:39)
@espacern, ce scaune sunt alea? Arata sportiv si imi plac dar parca au aceeasi forma cu cele standard, e vreo diferenta in sezut?

Sunt scaune SPORT cu rabatare si nu au nimic asemanator cu cele standard.....sunt rigide cu sustinere perfecta laterala.
alexgeogabriel
Animax, bune tetierele alea...din ce vad sunt ca la Megane de se ridica partea din fata. Cred ca voi cauta si eu pe la dezmembrari.
animax20000
cand am vrut sa vand masina si a vazut lumea scaunele astea...au zis..pai ce domne'?ce scaune sunt astea?ca alea originale sunt mult mai bune....asa ca am tinut in continuare masina si o tin pana rugineste tabla pe ea...deocamdata nu are pic de rugina smile.gif)
svclio
@animax20000 de unde ai facut rost de ele? Sunt dementiale!
animax20000
le-am luat de la o firma de dezmembrari din Constanta..
devilgenius
Am si eu o problema cu doua prinderi de centura de pe bancheta spate, nu intra deloc centura in ele. Se pot schimba separat sau trebuie alta bancheta ?
Concord
QUOTE(animax20000 @ 19 Jan 2015, 19:47)
poza cu scaunele respective...ptr mine la 1.84 inaltime si 100 kg,sunt super ok...stau bine la drum intins si nici nu dau cu capul de plafon..
*




Acelasi lucru si la mine [attachmentid=1627985132]
Sorel74
salut! eu mi-am cumparat 2 scaune pt. al meu clio de la remat sud de pe centura si au si incalzire (110 lei) si provin de la un clio cu volan pe dreapta cu nr de anglia si chiar nu stiu dece era la remat k arata super bn. Trebuie sa trag curent sub scaun sa functioneze. scz daca nu am postat cum trebuie......
aurelyan
Pai daca era cu volan pe dreapta inseamna ca scaunul pasagerului va fi la sofer. Are reglaj pe inaltime?
RazvanF
Si mare atentie daca au airbaguri.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.