Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: My TYGer - Dacia 1310 MLS 1986
Reno.ro - Forum Renault Romania > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17
DACIOTUL_97
Da ma,si mie imi plac biggrin.gif Astazi a fost zi de plimbare si cumparaturi.Am gasit in Praktiker,Decanol.Asta ca sa-mi usureze munca la jante.Pentru curiosi: 17 lei/400 ml. ph34r.gif

New record today: 100 km/h la 5000 rot/min,pe A1 LolLolLo.gif
Alex 23
cu a 3-a?
DACIOTUL_97
Da wink.gif
razvan1985
tie ti se pare ceva de laudat,sa mergi cu masina la 5000 rot/min? blink.gif
DACIOTUL_97
Si care ar fii problema in treaba asta ? blink.gif ph34r.gif
razvan1985
aaa,nici una,spor la"treaba",dar merge mai bine in turatii ridicate,dupa ce-i scoti busonul de golire al baii de ulei(urca mai repede in ture)... radmasa.gif
Equinox
QUOTE(razvan1985 @ 5 Apr 2015, 20:20)
aaa,nici una,spor la"treaba",dar merge mai bine in turatii ridicate,dupa ce-i scoti busonul de golire al baii de ulei(urca mai repede in ture)... radmasa.gif
*



Buna gluma..nu o mai fa smile.gif

Sunt dacii care vad si 6000rpm si nu au nici pe dq..
razvan1985
teoretic,dar la 50000km,ii repari motorul,(daca se utilizeaza frecvent la aceste turatii)eu din cate am inteles din descrierile initiatorului acestui topic,se vrea a fi o masina de "termen lung",nu una de surubarit zilnic...
Alex 23
In afara de faptul ca urla motoru ca toti dracii la 5000-6000 rpm ce senzatie poti avea? excl.gif
bucatzel
QUOTE(DACIOTUL_97 @ 5 Apr 2015, 12:44)
New record today: 100 km/h la 5000 rot/min,pe A1 LolLolLo.gif
*



Asta asa, ca i-ai dat de placere. Cand descoperi ca drumul in fata nu era gol, ci ca pe el vine un autocar de exact aceeasi culoare ca si asfaltul, si nu mai ai cum sa te repliezi din depasire, prinde si mai mult tongue.gif

Cat despre uzat, io zic ca-i mult mai mare bai sa tot fie turata de nebuna la rece, cum vad si-n ziua de azi ca se mai poarta, decat dupa ce-o ajuns in temperatura de regim.
DACIOTUL_97
In concluzie,la viteza aia mai aveam putin si decolam laugh.gif

Astazi am reusit sa ma ocup de 2 canade.Am apucat doar sa le grunduiesc.Decanolul ala e minunat.Mi-a usurat munca.Nu au iesit perfect cum imi doream,dar asta e acum.Next time will be better wacko.gif .Maine le dau o vopsea si mai vedem.Pana la sfarsitul saptamanii,sper sa le fac si pe celelalte doua.Saptamana viitoare,sper sa le am pe masina biggrin.gif
iulica89
Mai asteapta cu vopseaua pentru ca sa se usuce bine-oricum nu e graba.
Cat despre viteze incercate: treapta 1-60km/h, 2-80 km/h, 3-120km/h, 4-155km/h.
Motorul a "cedat" din cauza unui idiot ce mi-a strans suruburile de la chiulasa cu ulei in filet...
Setul a dus parca pana la 125kkm (de la 86000 daca nu ma inseala memoria) in alt bloc cu segmenti noi, dar niciodata nu a mai fost ce era (axa cu came era apoape blocata-fixa in blocul original-cu greu am scos-o).
Equinox
Hai ca a iesit bine jantele biggrin.gif
Nu te grabi cand le dai culoarea.. tongue.gif
DACIOTUL_97
@iulica89 - la mine e o situatie mai ciudata:setul motor a fost schimbat prima data prin 2000 de un mester foarte priceput (lucrase in uzina),iar acum ar cam fii nevoie sa-l schimb iarasi,pentru ca:
1-imi cam papa ulei;
2-de la un timp scoate fum albastru intr-o veselie (citisem undeva ca in acest caz,sunt segmentii sau pistoanele uzate-nu stiu cat e de adevarat ca nu ma pricep);
3-nu mai are motorul puterea pe care o avea acum cativa ani...e din ce in ce mai lenes;
@Equinox - mersi mah laugh.gif ,dar neavand scule potrivite,m-am chinuit mare parte din zi cu spaclul si smirghelul blink.gif
iulica89
Poate fi si chiulasa-am vazut motor cu 38kkm la 250 lei de pe una din 96-mult superioare celor de pana-n 92. Si cu restul de bani il treci in carte, sau pui de 1.6.
Rob3rto
Cu ce grund ai dat jantele? Daca e dinala la spray e o porcarie, fa rost de un compresor si un pistol si le dai cum trebuie wink.gif
DACIOTUL_97
La pistol se lucreaza ! cool.gif
Equinox
Uite cine e baiat muncitor...de dimineata munceste biggrin.gif biggrin.gif
Spor!
Ov
QUOTE(Rob3rto @ 8 Apr 2015, 08:53)
Cu ce grund ai dat jantele? Daca e dinala la spray e o porcarie, fa rost de un compresor si un pistol si le dai cum trebuie wink.gif
*



care-i diferenta intre spray si compresor la grunduit o janta?
Rob3rto
Calitatea grundului smile.gif
Alex 23
Parerea ta. Eu am folosit grund la spray, pentru bari si a fost foarte bun.
DACIOTUL_97
Eu nu cred ca exista vreo diferenta intre vopseaua data la pistol,si cea data la spray.
harby ;))
QUOTE(DACIOTUL_97 @ 8 Apr 2015, 20:32)
Eu nu cred ca exista vreo diferenta intre vopseaua data la pistol,si cea data la spray.
*


aici gresesti... vopseste masina cu vopsea la spray si o sa vezi cat de frumoasa iese .
Tu te referi strict la spray. Exista un grund bun la tub.. imi scapa numele,dar e foarte bun. O sa caut si va spun.

Bafta cu jantele.
Ov
Diferenta evident exista la cum iese, pt ca la compresor ai presiune mare si constanta, pe cand la spray e cum ti-e norocul. In plus nu poti compara nici cel mai ieftin pistol de vopsit cu diuza de plastic a spray-ului. In schimb si in spray si in cutia de vopsea se afla fix acelasi lucru. Valabil si pentru grund. Acum daca compari un spray cu grund de 10 lei cu o cutie de grund mai de soi, normal ca sunt diferente de calitate smile.gif
maho
Spray-ul are avantajul ca nu intra aer dupa ce incepi sa-l folosesti; la cutie nu prea-ti convine sa desfaci una pt. o suprafata mica, ca dupa aia grundul ramas (sau vopseaua) se usuca, si tre' sa incepi sa-l pacalesti cu diluant.
DACIOTUL_97
Va multumesc pentru precizari.

Jante gata:[attachmentid=1627990148] [attachmentid=1627990149]

Jante in lucru:[attachmentid=1627990150]

Alex 23
Sunt sanse sa le vedem maine pe masina??
DACIOTUL_97
Din pacate nu.Pentru jantele de 5,5 am nevoie de cauciucuri putin mai late,asa ceva eu neavand in posesie (bani pentru unele noi,nici atat).Astazi mi-am dat seama ca nu pot sa le echipez cu gumele de pe cn-uri...se pare ca raman la 4,5 pana o sa am bani sa-mi cumpar cauciuce pentru 5,5 sad.gif

Cat despre intalnirea de la Brasov,anul asta sunt nevoit sa spun pas.Mai este mult de lucru si nu termin pana la inceputul lui mai.Sper doar sa fiu prezent la retroparada toamnei din Pitesti/Bucuresti....momentan incep pregatirile pentru ITP.
Alex 23
Presupun ca pe jantele initiale ai 155/80/13 pe care le poti monta fara probleme pe jantele de canada late. Asa am si eu pe 1300 si merg fara probleme. Sus cu ele.
DACIOTUL_97
Astazi am reusit sa ma apuc si de celelalte doua jante.Cat de curand voi fii gata cu tot setul biggrin.gif

Cu aceasta ocazie,eu si TYG va dorim un Paste fericit alaturi de cei dragi !!
DACIOTUL_97
Saptamana viitoare incep legislatia LolLolLo.gif Luni voi fii inscris,si o sa ma duc sa scot o adeverinta de la medic.Sper sa mearga totul ceas,si sa ma vad cu permis vara asta laugh.gif

In weekend,masina o sa aiba incaltari noi icon_mrgreen.gif Stay tuned ! cool.gif
DACIOTUL_97
Dupa o saptamana in care mi-au mancat sufletul,in sfarsit sunt gata...poate le mai dau si vreo doua straturi de lac...vedem.Maine hop cu ele pe masina wub.gif

Si...o poza cu inima batrana care nu inceteaza sa bata blush.gif
roby_1300_rap
deja ti-o frecat palaetele in radiator radmasa.gif ?
DACIOTUL_97
Pai radiatorul e made in china boss smile.gif O sa incerc sa scap de el oricum.

Altceva wub.gif
harby ;))
si pana acum il laudai smile.gif)) 053.gif

alta viata cu canadele!! Parca am si niste doape de piulite de dacie,din platic,daca vrei.
Mi se pare mie sau roata stanga spate are o indoitura? Cred ca e de la poza. blink.gif
Alex 23
I-a schimbat radical look-ul. Asa da.
DACIOTUL_97
Sincer,mie nu-mi vine sa cred ca e aceeasi masina 173.gif
Urmeaza sa revitalizez bestia de sub capota,si sa fac niste modificari pe care le consider necesare,in ceea ce priveste partea mecanica.Caroseria va ramane stock.Fara spoilere,taiat din arcuri,sau alte tampenii.Este un model destul de rar in stare buna,si nu vreau sa abuzez prin tuning.
iustin_uap
Dau bine jantele, asa cum era de asteptat. Tine-o originala, ca vei avea de castigat. wink.gif
Def Jam
Alta viata, arata excelent. Bravo!
DACIOTUL_97
Mersi smile.gif

Poze din ultima zi de vacanta wub.gif
DACIOTUL_97
Revin cu o intrebare: sunt nevoit sa schimb intregul traseu de evacuare,si am gasit pe net tobe facute de firma Orizont SA Campulung.Sunt bune de ceva produsele lor ?
DACIOTUL_97
Nu este perfecta,dar o iubesc asa cum e.Mai e de munca,dar am "temelie" destul de buna zic eu...
owy_2010
QUOTE(DACIOTUL_97 @ 26 Apr 2015, 18:54)
Nu este perfecta,dar o iubesc asa cum e.Mai e de munca,dar am "temelie" destul de buna zic eu...
*


ffff frumos
imi place ce vad acum smile.gif
chiar ii lipsea acele seceri la dacia ta
fiind alba, iar tu pe praguri aveai vopsea neagra, am vazut ca si pe spate exista vopsea neagra pe aripi, deci acum este intradevar schimbare, asa trebuia sa arate ochelaristele canadiene, dar mie meseriasul mi le-a scos acum 14 ani zicand ca arata mai bn fara ele sad.gif
si asa am luat teapa_ dar macar le-am pastrat smile.gif , si le-am dat la alta canadiana
DACIOTUL_97
In cazul meu au fost date jos de un ametit numit tinichigiu auto,cel care a lucrat prima data la masina si a facut numai dezastru (bani aruncati degeaba).De 10 ani lipseau din peisaj secerile,asa ca dupa un timp de analiza a situatiei,m-am hotarat ca ar pica bine sa reintre in dotarea masinii.Cel putin,mie imi place maxim cum arata acum.Mersi frumos !
owy_2010
QUOTE(DACIOTUL_97 @ 26 Apr 2015, 21:32)
In cazul meu au fost date jos de un ametit numit tinichigiu auto,cel care a lucrat prima data la masina si a facut numai dezastru (bani aruncati degeaba).De 10 ani lipseau din peisaj secerile,asa ca dupa un timp de analiza a situatiei,m-am hotarat ca ar pica bine sa reintre in dotarea masinii.Cel putin,mie imi place maxim cum arata acum.Mersi frumos !
*


stii imi pare bn ca nu am aruncat multe piese, si le-am pastrat, daca ar fi existat si acum 14 ani pc, iti aratam eu cum lucea dacia rosie, ce linie avea, specific ca nu am umblat in motor si cutie niciodata__ si de aceea nu am renuntat la autoturismul dacia
nu m-a lasat odata in drum, specific ca mereu controlam ba presiunea ulei, ba temperatura, eu nu doar ii puneam benzina si plecam la drum
eu eram si doctorul ei, si stiam cu ce am de- a face.
sincer, acum ca aia rosie a ajuns materie prima pentru noile LOGAN-e biggrin.gif , ma bucur in continuare de aceeasi placere de a conduce o dacia 1310, fiind mai tanara cu 10 ani, deja se cunoaste diferente mari smile.gif
asta pe care o am acum e full option _ si pot sa ma plimb cu viteza mai mare cam 130 , in loc de 100 cu motorul turat la maxim biggrin.gif
in fine, una peste alta, dacia ramane un autoturism cu care vrem nu vrem ar trebui sa ne mandrim smile.gif
DACIOTUL_97
Trebuie sa ne mandrim obligatoriu ! Fiecare proprietar de babuta are povestea lui,amintirile si mai ales placerea de a conduce o masina pe cale de disparitie...daca nu am fii noi pasionatii,dacia era ingropata de mult timp sub maldarele prostiei,incompetentei si dezinteresului.In alta dezordine de idei,pentru mine personal, e masina de suflet,masina cu care am copilarit si pe care ma voi perfectiona dupa ce voi obtine permisul de conducere blush.gif Cam mult off-topic.In concluzie,mai am mult de tras pana va arata cum imi doresc eu... wacko.gif
Equinox
QUOTE(DACIOTUL_97 @ 26 Apr 2015, 22:14)
Trebuie sa ne mandrim obligatoriu ! Fiecare proprietar de babuta are povestea lui,amintirile si mai ales placerea de a conduce o masina pe cale de disparitie...daca nu am fii noi pasionatii,dacia era ingropata de mult timp sub maldarele prostiei,incompetentei si dezinteresului.In alta dezordine de idei,pentru mine personal, e masina de suflet,masina cu care am copilarit si pe care ma voi perfectiona dupa ce voi obtine permisul de conducere blush.gif Cam mult off-topic.In concluzie,mai am mult de tras pana va arata cum imi doresc eu... wacko.gif
*



wub.gif wub.gif

Bravo:)
DACIOTUL_97
Pai asa e ma.Asta e adevarul biggrin.gif

Batranu' si batrana laugh.gif
Equinox
QUOTE(DACIOTUL_97 @ 27 Apr 2015, 17:30)
Pai asa e ma.Asta e adevarul biggrin.gif

Batranu' si batrana laugh.gif
*



Si am zis eu ca nu e adevarat ce ai spus? dry.gif

Stii doar ca am mai vb despre chestia asta tongue.gif tongue.gif
DACIOTUL_97
Adevarat 04.gif

Se pare ca am rezolvat problema electromotorului.Am luat la puricat si contactul,care,cum banuiam,nu a avut nici o legatura.De vina era una dintre borne (cea care se leaga direct la electromotor).O parte din capatul firului iesise din papuc si nu mai facea contact bine (incepusem sa am si scurt rolleyes.gif ).Acum astept sa dau de niste bani sa rezolv cu schimbatul setului motor+ce o mai fii nevoie sa inlocuiesc.Totusi nu inteleg care e treaba cu rectificatul arborelui cotit.Am inteles ca m-ar costa foarte mult operatiunea asta la un atelier dotat cu scule specializate asteapta nervos.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.