Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: My TYGer - Dacia 1310 MLS 1986
Reno.ro - Forum Renault Romania > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17
madalin78
vezi tu cu obiectul ala de pe vremea lui nenea....ca nu prea e legal.....in loc de el ai coarba ....e mai rezistenta daca tot vrei ceva dur si eficient......smile.gif
Equinox
QUOTE(DACIOTUL_97 @ 22 Sep 2014, 13:29)
Un mic "obiect" de pe timpu' lu Ceasca pe care il folosesc drept aparare in caz ca face vreunul pe Jackie Chan.Nu de alta,dar in ziua de azi trebuie sa fii prudent peste tot 04.gif
Zilele astea am mai schimbat o yala de portbagaj,am mai facut un retus,doua...Urmeaza o aprindere tranzistorizata Gotronic si momentan atat,ca bugetul nu ne mai permite orice ph34r.gif
*



Punei si niste cuie in capat tongue.gif tongue.gif

Un telescop e perfect daca e nevoie..pus langa scaunu de la sofer..si nici nu se observa.. laugh.gif
harby ;))
=)) va e cam frica
Daciotul_98
ce zici de astea?
DACIOTUL_97
QUOTE(madalin78 @ 24 Sep 2014, 21:08)
vezi tu cu obiectul ala de pe vremea lui nenea....ca nu prea e legal.....in loc de el ai coarba ....e mai rezistenta daca tot vrei ceva dur si eficient......smile.gif
*



Corect laugh.gif

QUOTE(Equinox @ 24 Sep 2014, 21:26)
Punei si niste cuie in capat tongue.gif  tongue.gif
Un telescop e perfect daca e nevoie..pus langa scaunu de la sofer..si nici nu se observa.. laugh.gif
*



Cel mai bine ph34r.gif

wink.gif)+24 Sep 2014, 22:03-->
QUOTE(harby wink.gif) @ 24 Sep 2014, 22:03)
=)) va e cam frica
*



Asa s-ar parea huh.gif

QUOTE(Daciotul_98 @ 24 Sep 2014, 23:17)
ce zici de astea?
*



Vorbim wink.gif
DACIOTUL_97
Problema noua.Zilele urmatoare trebuie sa schimb radiatorul,deoarece a inceput sa curga zdravan.L-am cumparat acum 4 ani si de atunci nu am avut nici un fel de problema cu el...pana acum cand isi da obstescul sfarsit.Am achizitionat altul nou,din aluminiu.Imi pare ca e mai frumos lucrat si sper sa aduca ceva plusuri fata de cel care l-am avut pana acum,si bineinteles sa reziste mai mult.Daca o sa ma intrebati de producator,acesta este Breckner Germany.Am auzit ca parerile despre acest producator sunt impartite,dar piesa in sine pare facuta destul de bine.Voi reveni cu poze de la operatiune.
DACIOTUL_97
Am rezolvat problema cu radiatorul.Am mare nevoie de un cheder subtire de portbagaj si nu gasesc niciunde.Daca are cineva,e rugat sa-mi dea un semn.
Daciotul_98
cat a costat radiatorul?Iti fac rost eu de cheder tongue.gif
Ov
Eu l-as fi reparat pe cel vechi (fiind de cupru se poate cositori). Facut cum trebuie tine mult mai mult decat cel de aluminiu (care in schimb e posibil sa raceasca mai bine, dar oricum dacia, mai ales cea cu radiator mare, nu are probleme deloc cu racirea).
DACIOTUL_97
QUOTE(Daciotul_98 @ 30 Sep 2014, 21:57)
cat a costat radiatorul?Iti fac rost eu de cheder tongue.gif
*



90 lei.Cheder cat mai repede !

QUOTE(Ov @ 1 Oct 2014, 09:51)
Eu l-as fi reparat pe cel vechi (fiind de cupru se poate cositori). Facut cum trebuie tine mult mai mult decat cel de aluminiu (care in schimb e posibil sa raceasca mai bine, dar oricum dacia, mai ales cea cu radiator mare, nu are probleme deloc cu racirea).
*



Radiatorul vechi nu era din cupru din pacate.Si oricum daca era din cupru,il reparam si il tineam ca rezerva ca sincer sa fiu,din experienta anilor trecuti nu prea mai am curaj sa pun pe masina un radiator la care s-a umblat pentru reparatii.Pana la urma,ce e nou,e nou biggrin.gif
DACIOTUL_97
Bunatati de la mama fabrica: bujii si furtune frana 04.gif
razvan1985
ce pret au avut racordurile de frana?
sorin105
E bine ca cumpari piese de ''uzina'' prima piesa se observa ca nu este de ''uzina'',cine stie cunoaste...

La buji cred ca SINTEROM este perfect pentru motorul de dacie.

Spor la treaba sa o vedem gata pana la intalnirea de anul viitor.
Daciotul_98
intre "pies d'orijin" franceze si contrafacute e o subtila diferenta cele de la mama lor au alta culoare radmasa.gif
harby ;))
QUOTE(Daciotul_98 @ 9 Oct 2014, 21:08)
intre "pies d'orijin" franceze si contrafacute e o subtila diferenta cele de la mama lor au alta culoare radmasa.gif
*


Toa'rasu .. cutiile de la piesele de Megane , de origine , sunt la fel . Nu asta e diferenta , diferenta e ca astea de sus "ie facute in Romania"(furtunele).
Daciotul_98
si piese de megan sunt facute in rumani si trimise in franta pt branduire
harby ;))
QUOTE(Daciotul_98 @ 10 Oct 2014, 19:19)
si piese de megan sunt facute in rumani si trimise in franta pt branduire
*


vorbe fara rost smile.gif) pai crapa motoru daca erau piesele romanesti ( gen asam)
Daciotul_98
nu bre asam piese facute la uzinica noastra pleaca la frantuzi si se rebranduiesc ca si cum ar fi originare de acolo,in fine am poluat destul cu piesele.Noi sa fim sanatosi radmasa.gif
DACIOTUL_97
QUOTE(sorin105 @ 9 Oct 2014, 11:32)
La buji cred ca SINTEROM este perfect pentru motorul de dacie.

*



Nu cred.[attachmentid=1627966118]

Black and white biggrin.gif
Rob3rto
Uite oameni dobitoci! N-au dat si ei jos abtipildul de pe fusta fata, nu mai zic de lampile laterale spate... sad.gif
DACIOTUL_97
Acestea nu sunt detalii care sa afecteze in vreun fel functionalitatea autoturismului.Lampile oricum le schimb,deci nu e ceva de o gravitate extraordinara.

15 Oct 2014, 14:03:
wub.gif

Sursa: Bucurestiul meu drag.
nelu_1985
Spoilerul tot aiurea l-ai montat...
DACIOTUL_97
Inca nu l-am montat corect deoarece bara e stramba si trebuie sa o schimb.Bara o am dar nu prea mai am timp sa ma ocup de masina.
harby ;))
QUOTE(DACIOTUL_97 @ 14 Oct 2014, 13:20)
Acestea nu sunt detalii care sa afecteze in vreun fel functionalitatea autoturismului.Lampile oricum le schimb,deci nu e ceva de o gravitate extraordinara.

<span class='edit'>15 Oct 2014, 14:03:</span>
wub.gif

Sursa: Bucurestiul meu drag.
*



Acu te cred ca avea pragurile negre.



N-ai timp ? smile.gif) ee :>
DACIOTUL_97
Pai la varsta mea trebuie sa ma ocup si de alte "chestii" 04.gif
DACIOTUL_97
Weekendul asta ne-am facut de lucru biggrin.gif
harby ;))
QUOTE(DACIOTUL_97 @ 7 Nov 2014, 16:37)
Weekendul asta ne-am facut de lucru biggrin.gif
*


E sarbatoare nenea ! smile.gif) biggrin.gif
Cosmin.nova
Felicitari si sper sa-ti iasa ce-ti doresti!
DACIOTUL_97
wink.gif)+7 Nov 2014, 18:05-->
QUOTE(harby wink.gif) @ 7 Nov 2014, 18:05)
E sarbatoare nenea ! smile.gif) biggrin.gif
*


Nu-i bai biggrin.gif Numai maine e sarbatoare.Duminica e zi de lucru la dacie icon_mrgreen.gif

QUOTE(Cosmin.nova @ 7 Nov 2014, 20:12)
Felicitari si sper sa-ti iasa ce-ti doresti!
*


Merci !
Mihai,ro
ai gasit cheder de portbagaj?

apropo simpatica furia, tine'o cat mai originala, ca ai vazut pe strazi sunt din ce in ce mai rare, astea originale ies in evidenta mai mult cool.gif
DACIOTUL_97
Multumesc de aprecieri ! Inca nu am gasit cheder.Se pare ca si asta intra la categoria raritatilor.Am cumparat unul din magazin care e umpic mai mare decat cel original si capota nu se inchide sub nici o forma.O voi pastra mereu originala.Raritatea a fost unul din motivele pentru care am salvat-o de la moarte.

L.E.:Astazi am montat in sfarsit aprinderea electronica.O sa revin cu poze de la operatiunile din acest weekend.
maho
QUOTE(DACIOTUL_97 @ 15 Nov 2014, 19:22)
Inca nu am gasit cheder.Se pare ca si asta intra la categoria raritatilor.Am cumparat unul din magazin care e umpic mai mare decat cel original si capota nu se inchide sub nici o forma.

"Mai mare", adica mai inalt ? Ca daca-i mai lug nu e o problema, se rezolva cu zama de cutit. Cand e nou chederul, se inchide mai greu, ca nu e aplatizat ca cel vechi, cu timpul se mai lasa; tine-l la soare, sa se mai inmoaie, sau o lasi cu portbagajul inchis pana la primavara... smile.gif
harby ;))
QUOTE(maho @ 15 Nov 2014, 20:42)
"Mai mare", adica mai inalt ? Ca daca-i mai lug nu e o problema, se rezolva cu zama de cutit. Cand e nou chederul, se inchide mai greu, ca nu e aplatizat ca cel vechi, cu timpul se mai lasa; tine-l la soare, sa se mai inmoaie, sau o lasi cu portbagajul inchis pana la primavara... smile.gif
*




Exact ! Trebuie sa se lase , asa se intampla , n-ai ce face .
roby_1300_rap
mai ai un an si o luna , si o scoti de la impozite si rovignieta smile.gif
Cosmin.nova
QUOTE(maho @ 15 Nov 2014, 20:42)
o lasi cu portbagajul inchis pana la primavara... smile.gif
*


up.gif

Interesant rau radiatorul acela! Si la ce bani....... Cum se comporta masina?
DACIOTUL_97
QUOTE(roby_1300_rap @ 16 Nov 2014, 10:26)
mai ai un an si o luna , si o scoti de la impozite si rovignieta smile.gif
*



Ce sa facem...timpul trece icon_mrgreen.gif

QUOTE(Cosmin.nova @ 16 Nov 2014, 10:30)
up.gif

Interesant rau radiatorul acela! Si la ce bani....... Cum se comporta masina?
*



Ce pot sa spun...deocamdata totul functioneaza perfect si in parametrii normali...mai am de facut cateva reglaje la motor,dar se rezolva nu-i bai tongue.gif

Cateva poze din acest weekend :
harby ;))
pune bai mana pe un cutter si da vopseaua de pe lucasurile vechi(cele rosii)!
E frumoasa
Daciotul_98
lucasul pus de mine e cel mai frumos radmasa.gif tongue.gif
DACIOTUL_97
Lucasurile rosii vor primii alte garnituri.
Ce-ar mai fii de facut:
-inlocuirea cablului franei de mana;
-reconstruirea politei de sub bord;
-schimbarea jantelor actuale cu unele de tip "canada" pentru imbunatatirea aspectului exterior;
-achizitionarea unei huse impermeabile ca trebuie sa ne pregatim pentru iarna. biggrin.gif biggrin.gif

Si o problema careia nu-i gasesc solutia: http://www.daciaclub.ro/Probleme-asezare-f...10-t283242.html
harby ;))
QUOTE(DACIOTUL_97 @ 18 Nov 2014, 15:34)
Lucasurile rosii vor primii alte garnituri.
Ce-ar mai fii de facut:
-inlocuirea cablului franei de mana;
-reconstruirea politei de sub bord;
-schimbarea jantelor actuale cu unele de tip "canada" pentru imbunatatirea aspectului exterior;
-achizitionarea unei huse impermeabile ca trebuie sa ne pregatim pentru iarna.  biggrin.gif  biggrin.gif

Si o problema careia nu-i gasesc solutia: http://www.daciaclub.ro/Probleme-asezare-f...10-t283242.html
*


husa- 59 lei la Lidl . Am luat eu ptr frantuza -Megane.
Rob3rto
Din ce material?
Equinox
Parerea mea personala despre husa e una proasta.
E dintr-un material prost.NU cred ca duce o iarna..
Am vrut sa imi cumpar si eu dar cand am vazut ce subtire e materialu am zis nu..
R12G
daca vrei prelata mai buna am gasit eu in autovit in Bucuresti e 85lei si e mult mai buna decat alea din Lidl
sorin105
Daca husa este de culoare albastra de la lidl este foarte proasta,trece apa prin ea,am cumparat anul trecut,eu mi-am facut acum huse din material din cort de armata,am facut si un test,am lasat o masina afara in poaie abundenta si niciun stop de apa.
DACIOTUL_97
La ce m-am orientat eu:


http://m.emag.ro/husa-auto-exterioara-peva...4/pd/DWNQ1BBBM/


O fii buna de ceva ?


CatalinNOVA
La 62 de lei este acceptabila dar v-a crapa si se va exfolia..."Cea mai buna husa" care a fost si va fi este garajul.
DACIOTUL_97
Catalin,momentan nu am garaj bun de care sa ma folosesc.Defapt am unul dar este intr-o stare destul de proasta si mie frica sa nu cada pe masina cand o sa vina zapada.
DACIOTUL_97
Si...ultimele poze pe anul asta.
Cosmin.nova
Schimba triplele de pe spate.
DACIOTUL_97
La primavara ma ocup si de ele.Momentan am schimbat becurile care imi cam puneau probleme,mai ales ca de ieri pana azi am facut un drum de circa 150 de kilometri si nu aveam pus la punct sistemul de iluminare icon_mrgreen.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.