Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Scartiit schimbator viteze
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
Prowlers
Salutare tuturor,

Dupa o perioada de 2 sapt cat au fost super zapezile si nu am miscat masina, - acum ori de cate ori scartiie schimbatorul in variate feluri indiferent de treapta de viteza. Au trecut inca 2 sapt de cand scartiie de ma scoate din minti si nici nu s-a diminuat nici nu a crescut zgomotul.

Calc desigur ambreiajul la podea - dar indiferent cum cupleaza - tot se aude la fel.

Zgomotul e un fel de frecare plastic pe plastic destul de deranjant. Ce sa ii fac?


Va multumesc!
bvandrei
Nu pot sa iti garantez ca e de la asta...dar oricum faci bine
Maneta de schimbator are un manson mai\ jos,pe consola din "piele"...tragi usor,cu grija din toate partile cu mana il ridici si incerca sa pui acolo ulei si vaselina...uleiul o sa cada sub masina ,deci sa nu te sperii dar oricum e bine pentru ca unge tot pana la sasiu si vaselina pui dupaia pe marginea aia ,poti sa pui si pe cablu si in timpul ala calca ambreiajul si schimba in toate treptele ca sa intre peste tot si poti sa mai pui

La montare ,ajezi bine mansonul sa nu fie sifonat si il pui prima oara in partea dinspre bord(ceasurile clima) apoi prin presare apesi si in partea dinspre tine( partea cu frana de mana)...nu forta ca intra usor,si nu folosi surubelnita sau alte prostii sa nu rupi ceva


Sper sa te ajute!
Prowlers
Scuze pt ca rapund abia acum - dar abia ieri am facut operatiunea.
Cu o siringa mai mare am pus ulei la schimbatorul de viteze. Dupa jumatate de ora cat a durat ungerea... nu se mai aude nici un scartiit.

Si pedala de ambreiaj parca merge mai bine.

Se aude doar angrenajul - dar nu avem ce-i face - ca nu e cutie de audi sa mearga "silky smooth".

Multumesc!
cezar13
Da, clar pedala de ambreiaj ar trebui sa mearga mult mai bine dupa ungerea schimbatorului radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif icon_mrgreen.gif Numai bine!
Prowlers
Pedala scartiia inainte pe la jumatatea cursei - moment in care si opunea rezistenta mai mare. Acum nu mai scartiie deloc si merge mai usor.
Prowlers
Revin cu update.
Din seara asta scartiitul pedalei a revenit. sad.gif
Schimbatorul inca merge bine. smile.gif
cezar13
pai mai insista cu niste unsoare la scimbatorul de viteze radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif

Prowlers acum serios, nu exista legatura intre pedala si schimbator care sa produca efectul zis de tine aici, ca sa nu mai comenteze pedala baga te sub bord si da cu un spary cu silicon sau vaselina efectiv pe sistemul de culisare al pedalei si daca ajungi poti da si pe tija pompei de ambreiaj, Bafta biggrin.gif
vasilecool
Nu mai fiti rai ...
Incearca omule ,sa pui ulei cu seringa si la pedala de ambreiaj.Apoi scoate celalalt capat al cablului 'din furca ambreiajului ,tine-l cat mai sus si baga ulei intre cablu si camasa acestuia .Si la mine scartaia ,am facut asa si merge mai usor si nici nu mai scartaie .
Referitor la schimbator ,am vazut la logan ,ca se poate pune in inel ca o bucsa ,care preia din joc .la noi nu cred ca se poate .
lucianm
pentru eliminarea jocului din schimbator la clio se poate rezolva cu o folie metalica subtire infasurata peste surubul de la tija.
jas2
Wd-40 pe axul pedalei si in zona si ulei pe cablu de ambreiaj.
Scoti cablu de la cutie,il ridici aproape de vertical si pui ulei (de care vrei tu ,numai de bucatarie nu) cu o seringa...Pune o seringa intreaga medie.
In acelasi timp trebuie sa misti cablul in camasa pentru a penetra uleiul.

O sa vezi diferenta.

Iar la nuca schimbatorului indeasa-i o lingura de vaselina si s-a terminat.NU ulei !
zerillos
Am si eu scartait la schimbator. La mine parca se freaca de un cauciuc ceva ca e un scartait ciudat. Am pus ulei de mecanisme fine si nimic. Am pus cam 5 min. Incerc mai mult si pun si vaselina sa vedem daca il pacalesc...
jas2
Pai ala este mecanism fin ?
zerillos
Pai am pus ce am avut smile.gif ... ce ulei sa pun ? voi ce folositi ?
espacern
Cauta si foloseste pentru asa ceva spray cu vaselina lichida.

@+
bvandrei
Oricat ulei puneti,el se scurge sub masina....este bine sa puneti ulei pentru a unge tot in calea lui pana la sol dar nu ramane in cutia de viteze..deci aveti grija ca se va scurge sub masina

ca sa nu mai frece este buna vaselina ca e vascoasa si mai ales dupa un timp de la caldura se mai inmoaie...

Eu am pus combinata (ulei+vaselina) si merge foarte usor

Puteti sa faceti asta chiar daca nu va scartaie,nu faceti nimic rau!

27 Mar 2014, 17:46:
QUOTE(zerillos @ 27 Mar 2014, 09:58)
Pai am pus ce am avut smile.gif ... ce ulei sa pun ? voi ce folositi ?
*




Nu trebuie un ulei anume...daca e mai gros e mai bun dar nu e o regula...
degeaba pui ulei pentru ca el pana la urma se scurge tot sub masina...
pune prima oara ulei cat vrei,de care ai (recomandat mai gros) apoi la sfarsit pui vaselina pe calbul de la marsalier,la masnon jos si poti sa indesi bine.....apoi calca ambreiajul si schimba in toate treptele ca sa vezi daca se duce peste tot...si poti sa mai completezi daca trebuie
Ai grija cand pui protectia de la schimbator (piesa din imitatie piele) ca ai niste ghidaje,sa nu fortezi!

Spor la treaba!


alexgeogabriel
Ce vaselina sa pun sub protectia aia de vinilin? Ma refer ca dau protectia deoparte si am acces la acea nuca de la schimbator, vad ca inainte era ceva vaselina alba, am in casa niste vaselina normala "lithium grease", o fi buna? Ulei nu vreau sa pun ca stiu ca ala roade in timp plasticul.
verde
Aia alba e rezistenta la temperatura , adica pana in 70 grade cat se face vara in masina , sta ca untu si nu curge.Ma rog ea rezista mult mai sus da asta ne intereseaza aici.
z_fdd bacau
auzisem de vaselina care nu e pe baza de petrol, cica aia ar fi recomandata... dar de unde si cum faci rost, nu mai stiu...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.