Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: martori bord aprinsi SERVICE
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
cv02gen
Salut. De cateva zile mi=a aparut in bord Serv+ martorul din dreapta sus al bordului (semnul acela al exlamarii)...sa fie oare de la ABS ? imi indica si pe consola centrala roata stanga a masinii ...care se se tot sting si se aprind intermitent. care ar fii cauza?
PS: scuzati ca am deschis topic nou...[attachmentid=1627932235]
z_fdd bacau
posibil sa gresesc, dar nu stiu ca masinile noastre sa aiba senzor de abs pe spate...

poate o fi roata infranata sau ceva... eu chiar nu am martori care sa arate roata. dar ai putea incerca o chestie in 5 minute: o pui pe cric, bagata in viteza, blochezi o roata, ca sa nu se miste, apoi incerci sa invartesti roata cu pricina... daca nu se misca (frana de mana sa nu fie trasa)...poate fi de aici problema

daca are cineva o idee mai buna sigur o sa primesti un raspuns

13 Feb 2014, 23:11:
PS: tu ai megane? vezi ca e loc dedicat lor, cum intri pe reno.ro - te duci pe megane, nu pe clio smile.gif
cv02gen
roata nu e blocata...am facut chestia asta de care ai spus tu...si am verificat si mufa de la abs ce vine pe disc si pare in regula...!!!am scris in rubric Megane I...poate primesc raspunsul! Mersi smile.gif
z_fdd bacau
ai frana pe disc... sorry smile.gif abia dupa aia am vazut ca ai megane si ti-am trimis PM-ul smile.gif bafta!
luckas_itd
Din cate vad acela din bord este martorul pentru roata desumflata,ori ai probleme la senzorul abs,ori este roata desumflata.
cj98czh
QUOTE(z_fdd bacau @ 13 Feb 2014, 23:07)
posibil sa gresesc, dar nu stiu ca masinile noastre sa aiba senzor de abs pe spate...

*



Gresesti ... cauta senzorul de ABS la butucul din spate .. trebuie dat jos tamburul .. doar biggrin.gif

luckas_itd - pentru probleme la ABS se aprinde martorul specific de ABS, lui ii da lipsa presiune sau presiune sub limita pe roata respectiva.
luckas_itd
Nu stiam ca are are si martor pt. defectiune abs,Atunci trebuie doar adusa presiunea la limita normala si in maxim cativa km de mers se va stinge.
cj98czh
Pai ar cam trebui sa-l vezi de fiecare data cand pui contactul .. se aprinde si dupa ce ce termina testul se stinge ..

luckas_itd
Nu are abs a mea
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.