Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema sunet Clio 4
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio IV
barichello
salut tuturor smile.gif nici pana in ziua de astazi n-am gasit niste setari pentru audio la clio 4 sa se auda bine la volum mare. de exemplu la o melodie cu mai mult bass, la volum peste 18 incepe sa vajaie ca dracu in boxe si intelegi aproape nimic. stie cineva care are logan 2/clio 4 niste setari ok pentru a nu mai avea probleme de genu? ma refer la setarile de la bass, medii si inalte.
z_fdd bacau
salut!

nu stiu cum e la tine, dar la mine reglez basul la nivelul 3/4 cand ascult mai tare (pana pe la vol 20-21) si se aude acceptabil. Depinde si de puterea pe care o scoate...

nu stiu ce putere au noile playere de pe Clio, poti afla exact doar daca il scoti si te uiti pe finali sa vezi seria, apoi cauti pe net un datasheet pentru modelul ala. De ce spun asta? Pentru ca e posibil ca acel vajait / gajait sa se auda in momentul in care playerul ajunge aproape de capacitatea maxima, pentru ca apar distorsiunile.

spre exemplu, la mine este TDA7385 (4 x 22W @14.4V, distorsiuni 10% sau
4 x 18.5W @ 13.2V, distorsiuni 10%), puterea fiind asemanatoare cu a multor playere din comert (Sony, JVC, Blaupunkt...)

sper ca nu am fost prea tehnic si ai inteles cam ce am vrut sa spun smile.gif
djkallu2006
Barichello, asa se aude si la mine indiferent daca melodia e la calitate sunet de 128 sau 320 kmps. Chiar sunt dezamagit ... bass reflex-ul acela este egal cu zero. dry.gif
Mai am un Symbol din 2007 si pot spune ca se aude perfect. Nu exista comparatie symbol - clio 4 la capitolul sunet ..

12 Feb 2014, 22:58:
Barichello eu am setat sunetul cam asa : bass -1 medii 0 inalte 5 si volumul maxim fara distorsiuni la aprozimativ 18.
lucianm
Playerele sunt ok, difuzoarele sunt praf. Incearca sa schimbi difuzoarle si vei avea o surpriza.
Trocariciu
Stie cineva ce dimensiuni au difuzoarele de pe Clio 4? Al meu inca nu a venit, dar m-am gandit la schimbat difuzoarele imediat dupa ce l-am comandat. smile.gif
Ma intereseaza sa vad ce optiuni sunt pe piata.

Merci
espacern
13cm woofer, 5.5cm tweeter,13cm spate
Se poate face modificare si la 16cm.

@+
Trocariciu
Sar'na "espacern".

Sa ma apuc sa sap netu' dupa inlocuitoare.
crisolro
pe spate sunt trase fire pt. boxe (in portierele spate)?
si daca sunt si se monteaza boxe, se va putea regla din bord sunetul astfel incat sa se auda doar cele de pe spate/fata sau sa se regleze care sa se auda mai tare etc. ... asa cum face mai modestul symbol?
paul1981
Pe spate nu sunt trase fire , dar se pun usor , ducandule pana la mufa aceea care este intre usi , la capat punand papuci speciali . Eu am pus boxe Alpine spate de 13 cm .
Iar pe urma pt a putea regla si boxele spate separat de cele fata trebuie sa te duci in service Renault pt a punea masina pe taster pt a debloca aceasta optiune. Eu am reusit aceasta operatie .
Marius.braila75g
Poti da mai mu;te detalii despre cum ai facut operatiunea de adaugare boxe spate? Ce versiune de echipare este masina ta, unde ai facut operatiunea, si cat te-a costat. Au fost necesare inele adaptoare pentru boxe, sau ai luat suporti originali? Merci.
paul1981
Eu unul personal nu am avut nevoie de inelele adaptoare , difuzoarele Alpine cumparate au un diametru exterior mic, practic la montaj sa verificat si nu atinge macaraua spate ,geamul la urcarea sau coborarea lui . Cablurile si papucii care se monteaza intre usi au fost puse acolo si cu tot cu manopera costul a fost de 90 ron . Difuzoarele undeva la 200 ron aproape . Varianta de echipare a masinii este Life insa dupa mai bine de 3 luni de joaca pe la ea , acum pot spune ca este aproape ca nivelul de echipare Intens .
Jante aliaj 16" Passion + 4 senzori presiune TPMS , ornamente cromate usi fata + spate , muchie portbagaj , cotiera , senzori parcare spate cu afisaj digital Directed , paravanturi Heko , perdelute dedicate Clio 4 geamuri spate + luneta , protectii aripi spate si fata Renault speciale Clio4 , huse scaune fata , imbracat volan si schimbator piele . Si nu ma voi oprii aici smile.gif
StefanJipa
@paul1981 - Si cu aproximatie cat ai investit pana acum in toate aceste modificari?
paul1981
Aproximativ 1500 euro , insa ma declar multumit , cel putin este frumos sa te joci cu o masina facand-o sa para din ce in ce mai frumoasa pe zi ce trece . Jantele sunt singurele care sunt luate de la dezmembrari insa fara nici o pb dupa o verificare amanuntita . Daca le cumparam de noi nu se merita , mai bine o echipai de noua smile.gif

28 Oct 2015, 16:22:
Si in banii astia se adauga si o navigatie de 5" Garmin cu update gratuit pe viata la trasee si radare .
Marius.braila75g
Paul am vrut sa iti trimit un PM dar nu am destule posturi, as dori sa iau legatura cu tine pentru mai multe intrebari, daca se poate. Da-mi tu un PM cu nr de telefon, deoarece in weekend sunt in Slobozia, si poate ne intalnim (asta daca esti din oras si nu din judet). Merci.
paul1981
Nici eu nu pot sa iti dau PM insa sambata eu vin pe la Promenada Mall . Imi poti da o adresa de facebook si vb acolo .
LuLuBear
Salut!
As dori sa intreb daca a incercat cineva difuzoarele Focal Music Live IFR 165-4 pt Clio 4 Zen?
Am vazut pe site-ul Focal ca au dimensiune de 165mm pentru portierele din fata si se pare ca ar fi compatibile, insa toata lumea spune ca portierele de la Clio 4 accepta difuzoare de 130.
Oare pentru montarea tweeterelor trebuie desfacut bordul?
Mersi frumos!
djkallu2006
QUOTE(LuLuBear @ 28 Dec 2015, 11:51)
Salut!
As dori sa intreb daca a incercat cineva difuzoarele Focal Music Live IFR 165-4 pt Clio 4 Zen?
Am vazut pe site-ul Focal ca au dimensiune de 165mm pentru portierele din fata si se pare ca ar fi compatibile, insa toata lumea spune ca portierele de la Clio 4 accepta difuzoare de 130.
Oare pentru montarea tweeterelor trebuie desfacut bordul?
Mersi frumos!
*






Nu trebuie sa desfaci bordul!! Cu mare atentie sa nu zarii bordul scoti capacele de acolo. Surpriza este ca lacasul unde vine tweeter-ul este acelasi cu clio symbol. Eu am legat 2 tweetere (de Symbol) dar am tras fire direct de la Media Nav. Legatura originala se face cu fire de conexiune intre difuzoarele din usa si tweetere.
baban sergiu
Deci - azi din curiozitate m-am gandit sa ma uit si eu la sistemul bass-reflex de la clio
din nefericire nu am vazut absolut nici un system bass-reflex.
Acuma intrebarea este - daca merg la reprezentanta si expun problema - se va schimba ceva - sau mai bine o las moarta ?
StefanJipa
Mai exact ce nu ai gasit si ce te asteptai sa gasesti?
LuLuBear
Salut

Cred ca se astepta sa gaseasca acele "cutii" in care erau inainte puse difuzoarele pe usile din fata ale lui Clio 4 constituind sistemul bas reflex.
Puteti vedea aici despre ce cutii este vorba https://www.youtube.com/watch?v=yDdA-GW5LzA

Acele cutii preluau aerul pe care partea din spate a difuzorului de 13 cm il misca si il dirijau spre in jos-in cabina. Acesta era asa zis sistemul bass reflex prin care difuzorului i se dadea la dispozitie mai mult aer cu care sa se joace.
Incepand cu Clio 4 fabricat dupa iunie 2014 acestea au disparut.
De la acea data s-a renuntat la acele cutii iar difuzoarele din fata sunt de acum de 16.5 cm montate direct in usa cu ajutorul distantierului. Spatele difuzorului poate misca acum doar aerul din usa care nu mai ajunge in cabina.
Nu mai este dirijat in cabina decat aerul miscat de fata difuzorului....o parte prin grila fetei de usa si cealalta parte prin partea fetei de usa care ajuta inainte la sistemul bass reflex.Cu alte cuvinte sistemul bass reflex este doar inscris...textual...pe fetele de usa.

Eu am ales sa-mi schimb difuzoarele pe care masina le avea din fabrica intrucat eram nemultumit de calitatea sunetului.
Pt schimb am folosit difozoare Focal Music Drive IFR 165-2 in fata (Réf. Renault : 77 11 575 880) , iar in spate Focal Music Drive IFR 130-2 (Réf. Renault : 77 11 578 131). Pt Clio 4 inainte de iunie2014 sunt compatibile doar difuzoarele de 130mm fata si spate.
Referintele le-am luat de pe site-ul Renault Franta.
Am sunat la vocea clientului sa intreb daca sunt disponibile in Romania si sa confirm compatibilitatea cu masina insa cei de acolo nu stiu absolut nimic si te directioneaza catre un service agreat unde chipurile dupa codul VIN ti se va spune daca piesele sunt compatibile.
Am mers la Serus pe Bd Timisoara, ei gasesc referintele difuzoarelor in sistem dar iti spun ca nu stiu daca sunt compatibile cu Clio 4, ca se aduc doar pe comanda cu plata avans, si ca daca in final nu sunt compatibile nu se pot returna. Te trimit inapoi la vocea clientului deoarece ei ar trebui sa stie daca sunt compatibile. Dar ...spun cei de la reprezentanta... daca ai luat codurile de pe site-ul Renault ...sunt sanse sa fie compatibile.

In final am dat comanda, am asteptat 2 saptamani si am mers la ei sa imi monteze difuzoarele pe masina. La desfacerea portierelor am observat ca pe difuzoarele de 165mm din fata scria Nissan iar cele din spate de 130mm era scris Renault.
Difuzoarele au fost montate ok in nituri nu am ce comenta dar atentie. Pe linga suruburi fetele de usi mai au pt fixare cateva clips-uri se vad cu alb in poze (sunt prezentate si in filmulet spre sfarsit) care se rup automat la demontarea fetei de usa. Persoana de la reprezentanta am impresia ca a schimbat prima data difuzoare la Clio 4 pentru ca incerca la instinct sa vada de ce nu se desprind usile din spate dupa ce a scos suruburile. Si in plus nu a stiut sa inlocuiasca aceste clipsuri cu altele noi la inchiderea fetelor de usi. Nici nu cred ca avea disponibile in service, altfel ar fi stiu ce sunt si la ce se folosesc.
Ca si tarife am platit pentru IFR 165-2 80 euro, pt IFR 130-2 65 euro + manopera 10euro per difuzor schimbat.

Exista din cate am vazut tot pt Clio 4 si sistemul de difuzoare split cu tweeter in bord si difuzorul de medii/bass in port Focal Music Live IFR 165-4 (Réf. Renault : 77 11 578 132) si inca un sistem Focal Music Premium pt Clio 4 IFR A165-4.1 cu 6 difuzoare + Subwoofer .
La reprezentanta ti se spune ca masina nu are difuzoare decat in portiere si ca nu ar fi compatibil. Cand auzi asa ceva ti se face frica sa lasi o astfel de persoana neavizata sa iti umble la nimereala in bordul masinii pentru a instala tweeterele si renunti.

O sa mai adaug pt cei care vor dori sa isi schimbe ca pachetul IFR include tot ce este necesar, cabluri, nituri iar difuzorul vine gata montat cu distantierul care face ca geamul usii sa nu fie blocat de magnet.
Am atasat si cateva poze pt a se vedea cum difuzorul din fata nu mai are treaba cu sistemul bass reflex nici cum era el din fabricatie nici dupa schimb.
baban sergiu
ok... tocmai m-am trezit ca media-nav-ul meu imi cere un pin de 4 cifre si habar nu am de unde sa il scot. cineva ceva idee ?
vvede
Este codul de la Radio. Ar trebui sa fie scris la inceputul manualului de garantie
baban sergiu
da, ai dreptate trebuia sa il am pe un stiker in manualul masini. am stikerul si codul dar nu functioneaza
asa ca am zis sa verific seria vin din carte cu cea de pe factura si masina.
binenteles cu nu este aceasi serie, factura + masina sunt la fel - dar seria din carte difere ultimele 3 cifre- normal ca nu o sa mearga codul
Renojohny
Salut! Si eu am problema cu sunetul infect din dif stiti cumva daca aduc eu difuzoarele sunt deacord sa mi le schimbe cei de la la reno deoarece masina este in garantie sau daca le schimb in alta parte afecteaza garantia? Rog sfaturi .
baban sergiu
QUOTE(LuLuBear @ 28 Jan 2016, 00:40)
Salut

Cred ca se astepta sa gaseasca acele "cutii" in care erau inainte puse difuzoarele pe usile din fata ale lui Clio 4 constituind sistemul bas reflex.
Puteti vedea aici despre ce cutii este vorba https://www.youtube.com/watch?v=yDdA-GW5LzA

Acele cutii preluau aerul pe care partea din spate a difuzorului de 13 cm il misca si il dirijau spre in jos-in cabina. Acesta era asa zis sistemul bass reflex prin care difuzorului i se dadea la dispozitie mai mult aer cu care sa se joace.
Incepand cu Clio 4 fabricat dupa iunie 2014 acestea au disparut.
De la acea data s-a renuntat la acele cutii iar difuzoarele din fata sunt de acum de 16.5 cm montate direct in usa cu ajutorul distantierului. Spatele difuzorului poate misca acum doar aerul din usa care nu mai ajunge in cabina.
Nu mai este dirijat in cabina decat aerul miscat de fata difuzorului....o parte prin grila fetei de usa si cealalta parte prin partea fetei de usa care ajuta inainte la sistemul bass reflex.Cu alte cuvinte sistemul bass reflex este doar inscris...textual...pe fetele de usa.

Eu am ales sa-mi schimb difuzoarele pe care masina le avea din fabrica intrucat eram nemultumit de calitatea sunetului.
Pt schimb am folosit difozoare Focal Music Drive IFR 165-2 in fata (Réf. Renault : 77 11 575 880) , iar in spate Focal Music Drive IFR 130-2 (Réf. Renault : 77 11 578 131). Pt Clio 4 inainte de iunie2014 sunt compatibile doar difuzoarele de 130mm fata si spate.
Referintele le-am luat de pe site-ul Renault Franta.
Am sunat la vocea clientului sa intreb daca sunt disponibile in Romania si sa confirm compatibilitatea cu masina insa cei de acolo nu stiu absolut nimic si te directioneaza catre un service agreat unde chipurile dupa codul VIN ti se va spune daca piesele sunt compatibile.
Am mers la Serus pe Bd Timisoara, ei gasesc referintele difuzoarelor in sistem dar iti spun ca nu stiu daca sunt compatibile cu Clio 4, ca se aduc doar pe comanda cu plata avans, si ca daca in final nu sunt compatibile nu se pot returna. Te trimit inapoi la vocea clientului deoarece ei ar trebui sa stie daca sunt compatibile. Dar ...spun cei de la reprezentanta... daca ai luat codurile de pe site-ul Renault ...sunt sanse sa fie compatibile.

In final am dat comanda, am asteptat 2 saptamani si am mers la ei sa imi monteze difuzoarele pe masina. La desfacerea portierelor am observat ca pe difuzoarele de 165mm din fata scria Nissan iar cele din spate de 130mm era scris Renault.
Difuzoarele au fost montate ok in nituri nu am ce comenta dar atentie. Pe linga suruburi fetele de usi mai au pt fixare cateva clips-uri se vad cu alb in poze (sunt prezentate si in filmulet spre sfarsit) care se rup automat la demontarea fetei de usa. Persoana de la reprezentanta am impresia ca a schimbat prima data difuzoare la Clio 4 pentru ca incerca la instinct sa vada de ce nu se desprind usile din spate dupa ce a scos suruburile. Si in plus nu a stiut sa inlocuiasca aceste clipsuri cu altele noi la inchiderea fetelor de usi. Nici nu cred ca avea disponibile in service, altfel ar fi stiu ce sunt si la ce se folosesc.
Ca si tarife am platit pentru IFR 165-2 80 euro, pt IFR 130-2 65 euro + manopera 10euro per difuzor schimbat.

Exista din cate am vazut tot pt Clio 4 si sistemul de difuzoare split cu tweeter in bord si difuzorul de medii/bass in port Focal Music Live IFR 165-4 (Réf. Renault : 77 11 578 132) si inca un sistem Focal Music Premium pt Clio 4 IFR A165-4.1 cu 6 difuzoare + Subwoofer .
La reprezentanta ti se spune ca masina nu are difuzoare decat in portiere si ca nu ar fi compatibil. Cand auzi asa ceva ti se face frica sa lasi o astfel de persoana neavizata sa iti umble la nimereala in bordul masinii pentru a instala tweeterele si renunti.

O sa mai adaug pt cei care vor dori sa isi schimbe ca pachetul IFR include tot ce este necesar, cabluri, nituri iar difuzorul vine gata montat cu distantierul care face ca geamul usii sa nu fie blocat de magnet.
Am atasat si cateva poze pt a se vedea cum difuzorul din fata nu mai are treaba cu sistemul bass reflex nici cum era el din fabricatie nici dupa schimb.
*



mi-am coomandat si eu difuzoarele pt clio ca sunt satul de sunetul pe care il am in masina (stau 8-10 ore pe zi in masina) si de fiecare data cand trec din megane (Bose) in Clio imi vine sa il sparg smile.gif

Acum intrebarea mea este - sunetul este ok doar cu difuzoarele schimmbate sau mai bine cumpar tot pachetul de 6+1 ?

<span class='edit'>21 Feb 2018, 11:41:</span>
Update:
Am montat difuzoarele in usile din fata - este diferenta are intre cele stoc si cele de la Focal.
Astazi imi vine si setul de pe spate si maine imi soseste si subul de la Focal.

Preturii:
- 71 Lire(pounds) fata - din reprezentanta
- 72 Lire spate - din reprezentanta
- 239 Lire - subul - online
- 4 Lire - suruburi - ca nu imi plac pop-niturile
- manopera in regie proprie

Total: 386 Lire


diferente fata de setul 6.1 Focal sppecial pt Clio

- difuzoarele pe fata sunt varianta IFR 165-2 - in setul original sunt difuzoare separate medi si inalte cu filtru extern - pretul dublu
- subwoferul - cel din setul 6.1 are un amplificator de 75W pt subwofer-ul integrat si un aplificator cu 2 iesiri de 55W pt difuzoarele din fata pret 386 lire
- subwoferul ce l-am cumparat eu are doar amplificarea de 75W pt sbwofer-ul integrat

Pretul la sistemul Focal 6.1 in reprezentanta era 605 Lire + TVA

Sistemul 6.1 cu montaj cu tot 1100 Lire deci am spus pass si m-am apucat de treaba

21 Feb 2018, 16:44:
Si pana la urma m-am procopsit cu un sistem 6.1 de la Focal. Baeti de la Renault au avut un set aruncat pe undeva prin depozit si mi-au fãcut un pret de neprecizat.
BestROC
Deci dupa ce am bagat destul de multi bani in sunet, concluzia mea este ca R-link este de tot cacao pe partea de sunet. Dupa ce am izolat usile fata spate fonic am instalat urmatoarele:

Am schimbat fata cu https://www.focal.com/en/car-audio/car-audi...-kits/ps-165-fx
Pe spate am pus https://www.focal.com/en/car-audio/car-audi...ial-kits/pc-130
Am instalat un amp dedicat https://www.focal.com/en/car-audio/car-audi...ial-kits/pc-130
Si in spate am montat un https://www.pioneer-car.eu/eur/products/ts-wx70da

La sfarsitul operatiei sunetul este clar altul dar din pacate sub asteptari cu mult.
baban sergiu
Eu m-am dus pe varianta:
Fata: Focal IFR165-2 - 71 lire
Sppate: Focal IFR130-2 - 72 lire
Subwofer: Focal IBUS 2.1 - 240 lire
- asta a fost in setul de Focal Music Premium IFRA130 4.1 - dar din pacate din set au lipsit un tweter + filtru si un difuzor de pe spate - difuzoarele de pe fata fiind tot de 130mm am ales sa raman cu cele de 165mm

Ca si costuri am ajuns la 400 lire cu suruburi si alte maruntisuri

Ca si sunet mult mai bine decat inainte, nu se aude la fel de bine ca si in Megane dar sunt sigur ca daca schimb playerul su va schimba si sunetul - nu cred ca o sa investesc intr-un player.

Masina mai are de trait cam 1 an jumate apoi o vand si iau alt clio si o sa mut sistemul de sunet pe cel nou si poate atunci fac un upgrade si la player
RazvanF
Vezi ca sunt statii de amplificare care se conecteaza la playerul actual, primesti cabluri si tot ce ai nevoie, e plugnplay.
Eu am gasit in Germania pentru loganul meu. Un kit cu 4 difuzoare Focal 2 tweetere si statie ajunge la 1000 de kr, undeva la 800 de lire.
Asta daca nu vrei sa schimbi playerul original si sa pastrezi lookul.
baban sergiu
Poi tata roblema in ecuatie este playerul care este din pacate de toata jena.
Si degeaba ai un aplificator bun daca sursa este praf. Un exemplu mai pe intelesul tuturor: "Degeaba ai cutie de viteza automata in 9 trepte super rapida daca mootorul este de drujba (1.2 75cp) - tot numa la taiat lemne este bun"
Subwoferul Focal ISUB 2.1 are 75W RMS pe subwofer si 2x55W RMS pe difuzoarele din fata = personal se aude suficient de tare - mai ramane sa ii cresc fidelitatea
clio4edc12
Se rezolva cu asta: https://www.aliexpress.com/item/2GB-RAM-10-...iceBeautifyAB=0
baban sergiu
Da ... il stiu - dar toata problema este ca nu stiu cum suna. si sa bag bani aia intr-un player doar pt ca arata bine - mai bine lipesc un samsung galaxy tab cu superglue si rezoolv problema biggrin.gif
BestROC
Pentru cine este interesat sa schime unitatea am eu una cu Android, similara cu cea din link, care din pacate la mine nu se potriveste pentru ca am R-Link sad.gif(( si ca sa o montez trebuie sa tai cablurile cu care vine masina dar nu vreau sa fac asta.
BestROC
Uite pe olx https://www.olx.ro/oferta/navigatie-android...iv-IDaeowb.html
larkinsen
Salut.Am observat azi ca difuzorul din dreapta fata scoate un zgomot de tipul white noise,deci cred ca e dus,masina (CLIO IV 2018 Life evo)avand doar 4 anisori..N-am ascultat muzica tare dar calitatea Renault nu se dezminte.Din ce am citit pe forum am inteles ca masinile dupa 2014 nu mai au difuzoare de 13 cm pe fata ci de 16 cm.Prin urmare,m-am gandit sa comand un set de 2 boxe despre care s-a vorbit si pe acest thread :Focal Music drive IFR165–2 - Speakers

Intrebarea mea este...ce pot folosi in locul acelor nituri ca sa le montez daca stie cineva?Eventual cu ceva link-uri .N-am nervi sa merg in service pentru o operatie de tip plug and play.Si din pozele puse mai sus de cineva,se pare ca nu este nevoie nici de acele adaptoare mari din plastic din spatele boxelor.

Exista si alte marci de boxe care s-ar potrivi ?De exemplu Herz https://www.soundhouse.ro/sisteme-car-audio...ial-2-cai-165mm cu inele adaptoare https://www.soundhouse.ro/accesorii-audio/i...toare-cod-20550

Mersi anticipat.
nicuval
Salut. Am incheiat azi montajul la usile din spate dupa ce am facut acelasi lucru ieri la cele din fata si de asta scriu acum. Dupa multe cautari si discutii am achizitionat un sistem complet Hertz Dieci dedicat pentru Clio 4 fabricat intre 2012 si 2018 care contine difuzoare fata de 165 mm + inele adaptoare, difuzoare spate de 130 mm cu twiter incorporat + inele adaptoare, doua cross-over si doua twitere pentru bord si doua perechi de folie insonorizanta pentru usi. Fiind vorba de o firma din Brasov si de o manopera de 500 de lei pentru toata afacerea m-am hotarat sa le inlocuiesc chiar eu. Fetele de usi se desfac destul de usor. E suficienta o spatula de plastic de cativa lei si doua chei torx pentru suruburile usilor. O data scoase niturile difuzoarelor se potrivesc in gauri suruburi de 6 mm cu piulite, atat pe fata cat si pe spate. Trebuie doar inlocuite mufele puse din fabrica pe difuzoare cu papuci electrici simpli. Atentie la polaritate daca va apucati de treaba. Iar daca se rupe vreun clips de la fetele de usi se gasesc destul de usor si se inlocuiesc. Mai am nevoie doar de niste timp sa ma tavalesc putin pe sub bord ca sa trag firele pentru twitere dupa care sa le leg la iesirile de boxe de la MediaNav. Spor la treaba celor care vor sa faca singuri asa ceva. Daca mai este nevoie de vreun sfat sau precizari nu ezitati.
A, ca idee, acum volumul poate sta la maxim fara distorsiuni. Si tot ca idee, am montat acum doi ani si un sub JBL sub scaunul meu, dar parca abia acum se simte bine impreuna cu noile difuzoare. Cu stima.
nicuval
Am zis sa revin cu cateva fotografii ale noilor difuzoare. Pe cele originale le postez la sectiunea bursa, poate are cineva nevoie de ele. Cu stima.

[attachmentid=1628142754] [attachmentid=1628142755] [attachmentid=1628142756] [attachmentid=1628142753]
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.