Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Consum l1.5dci 65cp la viteze trepte
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
bvandrei
Buna seara!
Eu nu am computer de bord si rog pe cineva cu clio symbol 2 1.5dci 65cp sa imi spuna ce consum are :
-viteza 1,2,3,4,5 ,mers constant 2000-2200 ture
-cand consuma mai putin? Viteza 3 50-55km/h sau viteza 4 60km/h( in oras daca merg constant asa ,exista vreun risc?) deobicei merg cu viteza 4 constant la 70km/h sa fe peste 2000 ture (dar consmul cum este)




Multumesc!!
bleano1
Mergand cu a 3-a ,oricat ai scadea turatia chiar si sub 2000 tot mult iti ia,ideea e sa ajungi cat mai repede in a 4-tra sau 5-a si sa tii undeva la 2300-2500 ture,,bineinteles consumul cel mai mic e in a 5-a undeva la 2200-2300 ture.Nici eu nu am CB dar fac consumul cu plinul de motorina si iarna cand e zapada pe jos sunt nevoit sa merg cu a 3-a si imi sare consumul la 5,8-6,,dar mai cauta ca s-a mai discutat si cred ca o sa se inchida acest topic.
Numai bine. wink.gif
bvandrei
Multumesc mult pentru sfaturile acordate!
fsilviu86
uite consumul care iul am eu in afara la viteza de 100 km in treapta a 5-a, iar in oras am undeva la 5,4/5,6 si este 1,5 dci cu 83 cai si duparesoftare are mai mult mare diferenta la consum nu este
fsilviu86
uite consumul care iul am eu in afara la viteza de 100 km in treapta a 5-a, iar in oras am undeva la 5,4/5,6 si este 1,5 dci cu 83 cai si duparesoftare are mai mult mare diferenta la consum nu este
fsilviu86
uite consumul care iul am eu in afara la viteza de 100 km in treapta a 5-a, iar in oras am undeva la 5,4/5,6 si este 1,5 dci cu 83 cai si duparesoftare are mai mult mare diferenta la consum nu este
gabize
Consum instant, da. Poate fi și 0. Consum mediu, niciodată.
bvandrei
multumesc mult de raspunsuri!!

19 Mar 2014, 20:24:
multumesc mult de raspunsuri!!
andutu
Nici eu nu am cb.De obicei prin oras incerc sa merg cat mai constant viteza a4a undeva 60km/h viteza 4 ~2000rpm.
Cel mai mic consum insa cred eu ca l-am scos Bucuresti-Constanta adevarat a fost o plictiseala mare am mers 80-90km/h treapta a5a tot cam asa undeva peste 2000rpm dar nu cu mult.
Am facut full pana cand s-a oprit pompa la iesire din CT cand am ajuns in Bucuresti se dusese o liniuta.Imi pare rau ca nu am bagat din nou full sa vad cat intra.
Mentionez ca portiunea Cernavoda-Constanta am facut-o pe drumul vechi unde este drept nu pe batjocora aia de autosdrada cu vai.
vasilecool
nici eu nu am avut instant ,dar am schimbat ceasurile de bord si acum am .
mie imi arata instant ,prin oras de la 3,8 pana la 5,5 si chiar 6 .asta la mers cat de cat linistit .schimb vitezele pe la 2500 . cand o fortez ,se duce instantu' ,instant pe la 12,5 . consumul mediu ,e undeva pe la 6,8-7,3 si ma refer strict la mers in oras .cam asa imi iese si la pistol ,dupa calculele mele . cu 10 litri merg cam 135-145 km .
consum 0 nu am vazut niciodata pe instant ,nici scoasa din viteza pe la 80km/h ,nici in frana de motor .cel mai mult ,a scazut pe la 1,2 si parca o data am vazut 1 .
pe autostrada ,cconstant pe la 110-115 ,constantul e pe la 4,7 ,dar pe la 145 ,era undeva pe la 9 .
oricum ,nu merge cu motorul subturat .pentru o economie de 1-1,5l% ,risti depuneri pe EGR si turbina .
asta este parerea mea ,iar unele date ,pot fi eronate .ceasul meu provine de pe un megane .
luckas_itd
Salut,si eu i-am schimbat ceasurile de bord.Din cate vad pe c.b imi arata consum mai mic decat cel real,ceasurile sant de pe symbol 2007-2008.La mine daca este sa o scot pe liber imi arata consum 0,si in frana de motor imi arata consum oscilant intre 1.2-1.6 etc.
sandu_mda
consumul cel mai bine il faci plin pe plin....faci plinul ,mergi 100 km ,dupa care alimentezi din nou si-ti da consumul exact....si eu am clio 1,5 dci 65 HP , in oras 6 mai sportiv si in afara tot 6 mers cu 130-140
bvandrei
Multumesc mult!
Alte pareri?
kretzu77
Tot plin pe plin e bine sa faci consumul si dupa parerea mea.
bvandrei
Alte pareri?

Multumesc pentru cei care au raspuns
kretzu77
Cum adica alte pareri?
Ce mai sigura masurare a consumului, pe orice masina, este pln pe plin.
Ce alte pareri mai vrei?
bvandrei
Asta stiu dar ma refeream la alte date ,de alti utilizatori!!
razvantrc
oricum este irelevant ce spun alti utilizatori, fiecare are un stil de condus, conduc prin anumite zone ale orasului, aglomerate sau mai putin aglomerate.
Ai o masina care consuma putin, ce mai vrei?
kretzu77
Nu prea te ajuta consumul altor utilizatori: consumul depinde pana si de filtrul de aer, unde condusi, cat de grea ai talpa, etc
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.