Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Resoftare chiptuning Megane 2 1.4
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Diverse > Tuning
MateiT.
Vreau sa fac o resoftare sau un chip tuning la un megane 1.4 16v 98cp... Aveti ceva sfaturi ? indrumari etc ?
mircea_aq
Sa nu dai banii pe prostii.
Cuplul ramane infim si inainte si dupa remapare, n-ai cum sa simti vreo diferenta, iar potentialii 5-7cp in plus la 6000 rpm, conteaza in 0.1% din cazuri.
Mai bine bagi banii intr-o revizie serioasa, inlocuieste ce trebuie inlocuit pe la trenul de rulare, si vei simti diferenta din plin.
eugenTL
Corect, la benzinarele cu motor mic nu se merita
colorix
cel mai bine sa nu dai cu banii pe geam...
octavian.gagu
Hai sa iti dau exemplu motorul meu. 1.6 16v 113 CP. Am citit ca acesti 113 cai vor fi "completi" ca sa zic asa...in viteza a 5-a la 6000 RPM. Crezi ca vreodata ...tu sau eu...vom merge pe autostrada sa omoram masinile numai ca sa vedem daca intr-adevar avem atatia cai cat scrie pe hartie?
nono.gif
speedman
Remapare nu inseamna doar cai mai multi la turatie maxima, ci si cuolu disponibil de la turatii mai mici, limitarea in treptele inferioare dispare...la mine cu treapta a doua la 6000 rpm taia alimentarea, ulterior am urcat catre 6500 rpm fara probleme...iar la o plecare in forta alaturi de un megane 1.6 16v 115 cp (2.1), megane ul meu 1.6 16v 113 cp cu remap tcm, a fost mai fasnet.
Acum fiecare face ce vrea cu banii lui, dar atata vreme cat nu am avut motor 1.4 nu pot fi obiectiv 100%. Din punctul meu de vedere si tinand cont de preturile la chiptuning care acum sunt modice fata de cum erau o data, cred ca merita...vei simti o masina care raspunde mai bine la comenzi, la a mea asa a fost si acum dupa 60000 de la remap trage bine inclusiv pe gpl. 10% se va simti, nu ca la un benzinar turbo sau diesel, dar ceva mai bine decst acum.
Bafta, decizia iti apartine in totalitate!
ali3n_cop
La motorul de 1.4, efectele vor fi mai mult de gen "placebo", nu arunca banii aiurea. Pune benzina cu cifra octanica mare, pune-ti bujii Iridium (nu te gandi ca vor avea vreun efect miraculos dar fata de bujiile standard pe care le ai acuma si care sunt probabil si afumate, e ceva in plus), curata-i clapeta accelerare si de restul banilor, fa' un tur al Romaniei wink.gif
twinbubu
O toba si un filtru sport,bujiile bune,combustibil bun sau pusa in vanzre si cu banii si o diferenta luat ceva mai puternic..Nu am postat la misto,crede ma am studiat si eu ca si tine diverse metode de a mari puterea la un 1.4 de la Fiat,singura solutie este cea de mai sus,am studiat si turbo electric,remapare,etc.Ar mai fi posibilitatea de a modifica motorul,gen evacuari si admisii slefuite,chiulasa planata,etc,dar daca nu esti ruda cu BillGates nu e recomandabil sa te apuci.Bafta .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.