Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Revizie Clio II 60.000 km
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
vargamihai11tm
Buna ziua,
Caut ( chiar si cu functia cautare) de cca 2x8 ore si nu gasesc raspunsuri la intrebarile care ma framanta. Stiu ca multi o sa zica ca s-a deschis acest topic de multe ori.
Am un Renault Clio II(cel cu coada scurta) 1149 cmc, 16V benzina motorul BB2T, tipul motorului D4F-G7. an de fabricatie 2004 luna 11. Am ajuns cu el la 60.000 Km. Si am inteles ca trebuie sa fac revizia de 60.000 km. Am vazut ca la Renault fac cca 1.200 lei piesele si mai vreo 600-800 manopera.
Este dupa mine foarte mult. Am fost la diferite firme si mi-au spus ca la ei schimbarea distributiei si a pompei de apa face ( manopera ) 200 lei si piesele originale ma mai fac cam 450-500 de lei.
Si sunt in ceata totala. Nu stiu ce inseamna piese originale. Gasesc kituri de la Konitech, Gates, Ina, Bosch Febi, Swang SKF, si mai cate si mai cate. Sunt astea originale?. INA si SKF stiu ca sunt tari in rulmenti ( in special INA, SKF mai mult cu firma) Eu nu stiu ce am original in masina.
1 - Care sunt mai bune?
2 - Ce se mai schimba in afara de kitul de distributie si pompa de apa la 60 000 km? Masina merge ca si noua poate nu mai merge cu 180km/ora dar in rest numai bine.
Nu vreau sa-i ingras pe cei de la Reno service, dar nici nu vreau sa fac praf supapele de distributie sau mai stiu eu ce sa stric.
Face treaba buna Renault, dar cam scump in vremurile astea. De ex. la schimbarea uleiului din motor au venit cu o taxa pentru ca au verificat ca este pus bine dopul de scurgere al uleiului cu 5o lei in plus !!! ( scie negru pe alb pe factura,)
Astept raspunsurile voastre pertinente la subiectul care ma doare.
Va multumesc
alexgeogabriel
Nu pot sa cred ca tu cautand, nu ai gasit ditamai topicul de schimbare distributie la 60k km(mie mi-a sarit in ochi in primele secunde). Ca sa iti faci o idee, in general, curelele originale au fost fie Gates, fie Contitech. La reprezentana e scump domne' dar ai certitudinea ca daca a fost o problema, te duci inapoi peste ei. Vrrei mai ieftin, cauta si la reprezentantele Dacia ca-s un pic mai ieftine. De schimbat, se poate schimba distributia si la alte service-uri, totusi vorbim de niste motoare vechi dar te poti alege si cu patanii de acolo. Spor la lecturat.
vargamihai11tm
QUOTE(alexgeogabriel @ 4 Feb 2014, 19:24)
Nu pot sa cred ca tu cautand, nu ai gasit ditamai topicul de schimbare distributie la 60k km(mie mi-a sarit in ochi in primele secunde). Ca sa iti faci o idee, in general, curelele originale au fost fie Gates, fie Contitech. La reprezentana e scump domne' dar ai certitudinea ca daca a fost o problema, te duci inapoi peste ei. Vrrei mai ieftin, cauta si la reprezentantele Dacia ca-s un pic mai ieftine. De schimbat, se poate schimba distributia si la alte service-uri, totusi vorbim de niste motoare vechi dar te poti alege si cu patanii de acolo. Spor la lecturat.
*


Multumesc de raspuns
Nu ma refeream ca nu am gasit cele 57 de pagini referitor la revizie. Ma refeream la cele doua intrebari ale mele strict la CLIO II 1,2 16V.
Ce am eu de impartit cu motorul de 1,4 sau cu cel pe Diesel ( in acest caz)?
Stiu ca masina mea este " o pasare mai rara"
Multumesc inca odata, la prima nelamurire un pic m-am mai luminat, dar nu ma supar daca mai aud si alte pareri si la intrebarea 2 mai astept opinii.
alexik
si ai vrea sa fiecate un topic pentru fiecare tip de motor???
ai impresia ca o rola sau curea de o anumita marca e mai bune pentru un motor 1.2 sau 1.4??? ideea era sa intelegi ce marca produce role sau curele mai bune(la general)
la intrebarea 2:
ulei + filtre ca la orice revizie
plus ce mai gasesc aia pe acolo
cu siguranta nu stim cand a fost schimbat antigelul, lichidul de frana...care dupa carte se schimba la 3 ani(am motor 1.2, si nu e deloc pasare rara)
oricum schimba unde iti da garantie si factura.
oricum masina ta are 10 ani...daca ai tinut distributia atata timp neschimbata considera-te norocos
mult spor
z_fdd bacau
1. recomand Gates (astea au fost la mine pe masina)
a) kit distributie (rola + curea)
cool.gif pompa apa (recomand hepu)

2. consumabile normale (ulei, filtre si altceva, daca e cazul)

service reno? ai garantie??????????????? daca nu, service normal!!!!
vargamihai11tm
QUOTE(alexik @ 4 Feb 2014, 23:31)
si ai vrea sa fiecate un topic pentru fiecare tip de motor???
ai impresia ca o rola sau curea de o anumita marca e mai bune pentru un motor 1.2 sau 1.4??? ideea era sa intelegi ce marca produce role sau curele mai bune(la general)
la intrebarea 2:
ulei + filtre ca la orice revizie
plus ce mai gasesc aia pe acolo
cu siguranta nu stim cand a fost schimbat antigelul, lichidul de frana...care dupa carte se schimba la 3 ani(am motor 1.2, si nu e deloc pasare rara)
oricum schimba unde iti da garantie si factura.
oricum masina ta are 10 ani...daca ai tinut distributia atata timp neschimbata considera-te norocos
mult spor
*


Multumesc de raspuns
Da asta era ideea sa stiu care marca sunt alea de le zice originale. Imi inchipui ca si Renault echipeaza masiniile de la diferite firme. Si cand am gasit 17 firme care toate fac si se potrivesc la mine am intrat in incurcatura. Eu nu stiu/stiam ce firma inseamna original. Voiam sa aud si alte pareri. Eu lucrez de 35 de ani in domeniul intretinerii si toate masiniile au curele si rulmenti. Eu stiu ca cureua Atlanta este mai buna ca si Conitech. ( cele pe care le-am folosit eu categoria HTD si At). Si am invatat in tot acesti ani daca vrei sa faci ceva simplu,ieftin si bine e sa inlocuiesti cu originalul. Ce gasesti in masina sau cartea masinii. Cum carte nu am nici nustiu pe cineva care a desfact.... Uleiul si filtrele binenteles ca le schimb. Lichidul de frana si antigelul nu au fost schimbate nicodata. Multumesc de ideea am sa le schimb si pe ele.

5 Feb 2014, 10:36:
QUOTE(z_fdd bacau @ 5 Feb 2014, 01:18)
1. recomand Gates (astea au fost la mine pe masina)
a) kit distributie (rola + curea)
cool.gif pompa apa (recomand hepu)

2. consumabile normale (ulei, filtre si altceva, daca e cazul)

service reno? ai garantie??????????????? daca nu, service normal!!!!
*


Multumesc de raspunsul si mai multumesc inca odata de raspunsul strict la obiect.
Numai am garantie, are 9 ani masina. Pana acuma am facut numai la Reno service-urile. Fac bine dar scump. Eu vreau mai ieftin si tot asa de bine. Se poate oare?

5 Feb 2014, 10:36:
QUOTE(z_fdd bacau @ 5 Feb 2014, 01:18)
1. recomand Gates (astea au fost la mine pe masina)
a) kit distributie (rola + curea)
cool.gif pompa apa (recomand hepu)

2. consumabile normale (ulei, filtre si altceva, daca e cazul)

service reno? ai garantie??????????????? daca nu, service normal!!!!
*


Multumesc de raspunsul si mai multumesc inca odata de raspunsul strict la obiect.
Numai am garantie, are 9 ani masina. Pana acuma am facut numai la Reno service-urile. Fac bine dar scump. Eu vreau mai ieftin si tot asa de bine. Se poate oare?
theodor2004
1)eu cred ca se schimba aceleasi lucruri ca la 1.4 mpi, adica:
-curea de distributie
-curea de accesorii si rola intinzatoare
-pompa de apa
-antigel
-lichid de frana.
-filtru ulei, ulei, filtru benzina, eventual filtru de habitaclu
-bujii
2)dupa 9 ani nu mai are sens sa mergi la Renault, eu m-as duce la o reprezentanta Dacia.
z_fdd bacau
daca vrei service de origine, du-te la reno / Dacia.
Acum depinde ce asteapta fiecare.... Eu ma impac foarte bine cu niste baieti de la un service particular, unde o schimbare de distributie e 200-250 de lei, cu factura si garantie pentru manopera.

tu decizi daca te duci la reno, dacia sau alt service.

cat despre piese... uitasem de cureaua de accesorii si de rola. eu personal am schimbat numai cureaua. rola era foarte scumpa la momentul respectiv, nu ma tinea buzunarul sa mai scot cateva sute de lei si pentru ea... dar daca te incadrezi, schimb-o.

despre distributie: cureaua a fost gates, rola a fost koyo (facuta la Alexandria, la noi in tara, sub ''patent'' japonez, dar si-a facut treaba fara probleme...)

pentru lichid de frana, antigel, filtre, ulei....te poti duce la un service rapid, operatiunile sunt mult mai ieftine (10-15 lei pentru un filtru, vreo 20 de lei pentru ulei + filtru...)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.