Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: S-ar putea repara o macara la geam?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
Grapinio
Buna ziua.

Am o problema: am montat modul de impuls pe geamurile din fata si se opreste pe la jumatate. Cu modulele date jos, merge foarte greu geamul. Din ce m-am documentat si am intrebat, s-ar parea ca macaraua de la geam e pe gata. Știți dacă s-ar putea repara, nu de alta, dar una noua e mult, foaaaaarte mult,

Multumesc anticipat de raspunsuri.
verde
Pai cand o da caldura desfaci macaraua o cureti de mizerii , eventual o revizie si la motorase , desfacut curatat gresat si dupa ce merge usor pui la loc modulele. Si pana atunci foloseste cat mai putin posibil macaralele. Nu cred ca au decat niste vaselina uscata si imbacsita cu mizerii.

2 Feb 2014, 12:38:
alexme24
Se pricepe cineva la treaba asta? ca si ale mele pe fata(cel putin pe dreapta) face ca si cum intampina rezistenta cand ridic geamu si banuiesc ca doar trebuei cu putina vaselina si curatat pe acolo motorasu, dar eu unu nu prea ma bag:). E vorba tot de clio 2 si la mine.
espacern
Este un user pe sectiunea Bursa care vinde piese de macara si face si reparatie/montaj.

@+
Grapinio
Deci se pot repara. Super. Am observat ca atunci cand se incalzeste merg mai bine, deci clar e de la ceva vasilina. Multumesc de raspunsuri. Pana vine caldura mai am timp de documentare.


z_fdd bacau
+ ca pe timp de iarna garniturile care freaca pe geamuri ingreuneaza miscarea lor, fiind inghetate de la frig si pline de mizerie din ''alba ca zapada'' de pe drumurile noastre
verde
Probabil cablurile merg greu prin tuburile alea de ghidaj/protectie. Ceva cum ingheta cablu de frana de mana la Dacie pe vremuri.
Grapinio
Si fiindca m-am mai interesat, am cumparat un tub(spray) de Silicon profesional, si am dat ghidajele(santurile prin care culiseaza geamurile) si acuma merg ca noi. In vara dau fetele de la usi jos si dau toata instalatia. E bun de dat toata instalatia pentru ca formeaza o pelicula de silicon care nu aduna mizerie si dupa uscare ramane respectiva pelica. Pentru cine vrea sa cumpere silicon, cautati silicon auto rezistent la temperaturi: al meu e de la -30 la 200, ceva in genul asta.
razvantrc
zi-ne direct firma, poate ne rezolva si noua problema cu pedala de ambreiaj la clio 1.4 (mersul in trepte cand se incalzeste)
alexgeogabriel
Ciudat, mie imi face asa cand nu prea circul cu masina-> ungere deficitara.
Grapinio
Asta e sprayul si este si de la wd asta. Eu am cumparat primul
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.