Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Opinie Symbol 2007
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
economistu
Salutare,
As avea si eu mare nevoie de un sfat (parere) in legatura cu achizitia unui Symbol 1.5 diesel din 2007. Am de ales intre 2 masini (asa cum am mentionat Symbol diesel 2007): ambele sunt la primul proprietar, au taxa de inmatriculare platita, fara accidente, arata bine amandoua, diferenta este ca una are 100.000 km, iar cealalta are 44.000 km. DIferenta de pret dintre cele 2 este de 800-1000 EUR, cea cu mai putini km fiind mai scumpa.

Ce ar fi mai bine sa aleg? sa merg pe varianta mai putin bani? sau sa merg pe varianta mai putini km si implicit mai putina uzura? sunt sansele mai mari sa bag mai multi bani in prima masina (cea cu 100.000 km) si sa ajung per total la aceleasi costuri daca as cumpara masina mai scumpa?

Astept pareri / sfaturi biggrin.gif

Multumesc frumos.
espacern
Alege-o pe aia care are servisarea mai "la zi"....indiferent de Km rulati!

@+
economistu
Nu prea am cum sa stiu care a servisarea la zi. ambii au ultimele revizii in carte prin 2010, cand au iesit din garantie. trebuie sa ma ghidez dupa datele pe care le am, sunt constient ca oricine poate " infrumuseta" modificarile facute, schimburi facuta la service-urile de cartier..
Yan78
km mai putini.
alexme24
corect ar fi: p-aia cu km reali mai putini
LUCCI LUCIANO
Sigur poti observa diferente clare la nivelul uzuii volanului.Un volan de Renault la 100000, are supafata destul de uzata, vezi si tapiteiile scaunelor sofeilor si schimbatorul.Ar meita 6-700 euro un rulaj in minus de 55000km, numai daca este cinstit vanzatorul.Vezu ca antigelul din vas sa nu fie mai inchis la culoare decat cel nou pt. ca ar presupune ceva probleme la nivel de etanseitate a sist de racire din motor.
Concord
E o diferenta de 60k intre masini. Diferenta de uzura ar trebui sa fie vizibila. Probabil ai gasit anunturile pe net, nu le poti pune aici sa ne dam cu parerea?
#Dino
DACA POTI TESTA AMBELE MASINI SI NU ITI DAI SEAMA CARE MERITA, PLATESTE 50 EURO CUIVA CARE SE PRICEPE SI O SA DORMI LINISTIT.
svclio
E foarte simplu: mergi la orice service mai rasarit, sau chiar la reprezentanta, pentru o opinie, cam 100 de lei costa. Eu mi-am luat masina SH si asa am facut, cand am gasit una care mi-a placut, am vorbit cu vanzatorul si a fost deacord sa mergem la un service ales de mine pentru verficare.

Incearca sa afli cum a fost folosita masina, nu-i tot una o masina care a mers in oras si una care a mers mai mult in afara.

ph34r.gif nu cumpara dci condus de doamne, in oras...
theodor2004
eu as testa intai masina cu km mai putini, dar la reprezentanta. Costa max 100 RON, si o verifica destul de bine. Apoi, pe baza seriei VIN, sa o caute in calculator, sa vezi ce interventii a avut la reprezentanta, cand s-a facut ultima revizie, si la cati km.
Daca trece testul, eu pe asta as alege-o, fara macar sa ma mai uit la cealalta.
De principiu, eu aleg masinile cu km mai putini. biggrin.gif
economistu
va multumesc pentru raspunsuri. Ma hotarasem sa o aleg pe cea mai scumpa cu mai putini km si sa o verific bine inainte, pe baza sfaturilor primite de la voi, insa intre timp proprietarul s-a razgandit, nu o mia vinde. Deci ramane varianta cu 100.000 km, ma intalnesc maine cu proprietarul sa mergem la un service (voi alege o reprezentanta renault).

o singura intrebare as mai avea - omul acesta zice ca are taxa platita in 2007 (am vazut chitanta din 2007), dar de la taxe nu a vrut sa i se elibereze adeverinta ca taxa nu a fost recuperata, ca cica i s-ar fi zis ca doar cumparatorul poate cere aceasta cerere / adeerinta. proprietarul sta in Bucurestii noi, oare a adevarat, asa o fi la sectorul 1? ma gandesc ca poate a recuperat intre timp taxa..
espacern
Nu cumpara nici o masina pana nu ai certitudinea(acte)ca taxa a fost platita/recuperata/alte situatii......daca nu vrei "surprize".

@+
Concord
QUOTE(economistu @ 31 Jan 2014, 12:28)
va multumesc pentru raspunsuri. Ma hotarasem sa o aleg pe cea mai scumpa cu mai putini km si sa o verific bine inainte, pe baza sfaturilor primite de la voi, insa intre timp proprietarul s-a razgandit, nu o mia vinde. Deci ramane varianta cu 100.000 km, ma intalnesc maine cu proprietarul sa mergem la un service (voi alege o reprezentanta renault).

o singura intrebare as mai avea - omul acesta zice ca are taxa platita in 2007 (am vazut chitanta din 2007), dar de la taxe nu a vrut sa i se elibereze adeverinta ca taxa nu a fost recuperata, ca cica i s-ar fi zis ca doar cumparatorul poate cere aceasta cerere / adeerinta. proprietarul sta in Bucurestii noi, oare a adevarat, asa o fi la sectorul 1? ma gandesc ca poate a recuperat intre timp taxa..
*



Nu este adevarat. Vanzatorul solicita dovada...am patit cu cineva chestia asta si m-am dus personal cu el la ghiseu. Dupa 10 zile a ridicat dovada. La fel spunea si el ca nu si nu... Mergi cu el si intreaba acolo. Unii nu inteleg, se exprima gresit sau de ce nu...fac pe prostii.

In orice caz....fara dovada nu cumperi masina! Gasesti symboluri pe toate drumurile...ai de unde alege daca asta vrei neaparat.
Concord
Update

Se pare ca am gresit cand am spus ca vanzatorul cere dovoda platii taxei de prima inmatriculare. In momentul in care am fost la administratia fiscala pentru a inregistra masina mi s-a spus ca eu (cumparatorul) trebuie sa solicit aceasta dovada la administratia de care apartin indiferent daca am deja aceasta dovada de la vanzator sau nu. Cica au fost foarte multe dovezi false...si de aici noua politica
economistu
Da,ca la noi la nimeni...Mersi mult pentru update. ma voi duce oricum cu vanzatorul de mana sa intreb.
theodor2004
oricum, daca nu obtii adeverinta ca taxa a fost platitasi nerecuperata, nu are sens sa mai iei masina. mai gasesti tu Symbol.
La reprezentanta cum a fost? i-au gasit vreo buba?
economistu
inca nu am fost in service, ca e plecat vanzatorul din Bucuresti. si oricum vreau sa merg intai cu el la administratia fiscala.
Da,asta e clar fara dovezile ca are taxa platita si nerecuperata, nu fac nimic.

Mersi frumos pentru toate sfaturile.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.