Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Restaurare Dacia 1300 din 1969 serie de sasiu 00002
Reno.ro - Forum Renault Romania > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
danut 69-71
QUOTE(marian_ariciuc @ 13 Aug 2014, 13:11)
mai bine asa...gaseai vreun ghiolban care râcâia cu surubelnita...
*


Legal, nimeni nu are voie sa-ti zgarie masina pentru identificare...nici macar cei de la RAR. Daca ati citi normele de aplicare si legislatia in vigoare, nu va mai "imbrobodeste" nimeni, crede-ma.
Dragos BN-LIA10
QUOTE(danut 69-71 @ 13 Aug 2014, 14:50)
Legal, nimeni nu are voie sa-ti zgarie masina pentru identificare...nici macar cei de la RAR. Daca ati citi normele de aplicare si legislatia in vigoare, nu va mai "imbrobodeste" nimeni, crede-ma.
*



Asa ar trebuii sa fie normal, mie spre exemplu saptamina trecuta la breakul albastru la cererea noii "cetatenii" (ca l-am facut Austriac) si-au cerut voie domnii ingineri sa stearga seria stantata a caroseriei cu apa si cu o cirpa usca pentru ca era plina de solutie de protectie a cavitatilor si numai dupa ce am fost deacord au sters cu mare grija locul dorit l-au fotografiat, bagat la acte si au pus stampila in "Pasaportul" nou.
Scuze Danut de Off Topic dar mi-am adus aminte de o faza asemanatoare cu surubelnita in Oradea la RAR cind am transcris aceasi masina din Bucuresti pe Bihor unde era sa-i rup mina la tehniceanu de la RAR cind l-am oprit la vreo 2 cm de caroserie si l-am intrabat daca este din greseala sub influenta alcolului sau are nevoie de ochelari, la care el a inceput sa sara intr-un picior si sa strige RESPINS + citeva injuraturi tipice ultimilor borfasi din Ferentari (dar el cica era domn Ing.) dar sa linistit cind am aparut cu seful RAR-lui pe Bihor liga el care spre nefericirea lui era verisolul unei cunostinte de familie. I-ti dai seama ce circ a iesit acolo, a fost demn de filmat si pus pe net. smile.gif
razvan32
danut 69-71 vreau sa te-ntreb: cum este mai bine sa dai lacul? l-ai dat separat de vopsea sau l-ai amestecat impreuna cu vopseaua?
danut 69-71
QUOTE(Dragos BN-LIA10 @ 13 Aug 2014, 20:09)
Asa ar trebuii sa fie normal, mie spre exemplu saptamina trecuta la breakul  albastru la cererea noii "cetatenii" (ca l-am facut Austriac) si-au cerut voie domnii ingineri sa stearga seria stantata a caroseriei cu apa si cu o cirpa usca pentru ca era plina de solutie de protectie a cavitatilor si numai dupa ce am fost deacord au sters cu mare grija locul dorit l-au fotografiat, bagat la acte si au pus stampila in "Pasaportul" nou.
Scuze Danut de Off Topic dar mi-am adus aminte de o faza asemanatoare cu surubelnita in Oradea la RAR cind am transcris aceasi masina din Bucuresti pe Bihor unde era sa-i rup mina la tehniceanu de la RAR cind l-am oprit la vreo 2 cm de caroserie si l-am intrabat daca este din greseala sub influenta alcolului sau are nevoie de ochelari, la care el a inceput sa sara intr-un picior si sa strige RESPINS + citeva injuraturi tipice ultimilor borfasi din Ferentari (dar el cica era domn Ing.) dar sa linistit cind am aparut cu seful RAR-lui pe Bihor liga el care spre nefericirea lui era verisolul unei cunostinte de familie. I-ti dai seama ce circ a iesit acolo, a fost demn de filmat si pus pe net. smile.gif
*


Dragos, in Romania nu ma mai mira absolut nimic...majoritatea se bazeaza pe dezinformarea "prostimii" si daca vii cu legi/argumente sar de cur in sus si spun: " Ce ba ai venit tu sa ma inveti pe mine?" de regula astea-s lovituri sub centura.

La Oradea dupa ce a stat omul la rand la inmatriculare, i s-a pretins certificat de autenticitate la vehicul istoric, comform "Ordinului MAI 1501/2006", nu-ti trebuie...prietenul meu a mers cu lectia invatat de acasa si cu legea in mana, nici macar atunci nu a vrut sa-i inmatriculeze masina pana nu a mers la sef si ala alt...

Asa a patit si colegul nostru "maho" cu masina lui la Brasov...ce vorbim! Sunt spetze si specimene in toata tarisoara asta, oameni nepotriviti in locuri nepotrivite.

QUOTE(razvan32 @ 13 Aug 2014, 21:57)
danut 69-71 vreau sa te-ntreb: cum este mai bine sa dai lacul? l-ai dat separat de vopsea sau l-ai amestecat impreuna cu vopseaua?
*


Razvan, masina a fost vopsita cu vopsea cu lac inclus si pe vopseaua uda s-au dat 3 maini de lac ceramic, nu-ti recomand deoarece si tehnicienii au fost reticienti la acest procedeu.

Uite cum a iesit, spectacol in aer liber.

Voi face poze mai in detaliu cand ajunge la mine in "laborator".
Rob3rto
Cum se pot scoate usile din bolturi? smile.gif
remusro
Danut, poti sa o lasi asa nemontata, arata de milioane deja!!
bucatzel
QUOTE(danut 69-71 @ 13 Aug 2014, 22:10)
masina a fost vopsita cu vopsea cu lac inclus si pe vopseaua uda s-au dat 3 maini de lac ceramic, nu-ti recomand deoarece si tehnicienii au fost reticienti la acest procedeu.
*



Alternativa mai sigura fiind ? Si care-s avantajele sa faci asa?
danut 69-71
QUOTE(Rob3rto @ 14 Aug 2014, 09:39)
Cum se pot scoate usile din bolturi? smile.gif
*



Se scot sigurantele de pe bolturi si indeparteaza portiera de pe balama...pot fi scoase si cu tot cu balamale, desfacand 6 piulite de 8 / portiera.
QUOTE(remusro @ 14 Aug 2014, 11:13)
Danut, poti sa o lasi asa nemontata, arata de milioane deja!!
*



Tardiv, au inceput deja lucrarile de echipare si punerea masinii pe roti.
QUOTE(bucatzel @ 14 Aug 2014, 12:24)
Alternativa mai sigura fiind ? Si care-s avantajele sa faci asa?
*


Alternativa sigura este si in functie de buget...d.p.m.d.v. ambele alternative sunt sigure.
N-am patit niciodata ce a patit Ov cu jantele si am folosit acelasi procedeu. ohmy.gif

Masinuta incepe sa prinda forme. wub.gif

Se vad si pe poze avantajele dar si in timp.
Dragos BN-LIA10
173.gif fantastic !!! oglinda ce mai ..... wub.gif wub.gif wub.gif
4x4
Asta nui dacie, e ou Faberge pe roti!
danut 69-71
QUOTE(Dragos BN-LIA10 @ 15 Aug 2014, 13:59)
173.gif fantastic !!! oglinda ce mai ..... wub.gif  wub.gif  wub.gif
*



In realitate arata mult mai bine, pozele sunt facute cu mobilul.
QUOTE(4x4 @ 15 Aug 2014, 15:11)
Asta nui dacie, e ou Faberge pe roti!
*


Vorba lui Remus, mai bine o las asa. Va fi ca orice alta dacie cu care se va circula ocazional la diverse evenimente cum e si normal.

Am montat si garniturile de etansare intre ochelar si aripa...o proba cu ochelarii din plastic. wacko.gif
Ov
i-as ridica statuie aluia de-a aliniat asa aripile
danut 69-71
Ovidiu, nu numai pentru aripi merita acest privilegiu...intreaga masina este o "Opera de arta".
jak_ati
De vis...
danut 69-71
Da, cred ca-i visul oricarui om sa-si faca asa o masina.
BennyORWO
Fara suparare...dar cred ca arata mai bine decat atunci cand era lucrata la UAP.
Este pur si simplu impecabil.
danut 69-71
Nu esti singurul care face aceasta afirmatie...in fabrica nu se statea "X" luni sa faca o masina, ar fi devenit extrem de scumpa si nu-si mai permiteau multi achizitionarea ei.
maho
Normal, e diferenta dintre lucrul de serie, si unicat.
Eu astept s-o vad "live", si poate sa-mi pun si pretiosul fund la interiorul ei, o data (in dreapta sau stanga, nu conteaza). rolleyes.gif
remusro
Si culoarea este frumoasa tare. Gri, gri, dar cat de frumos e aplicat.
maho
QUOTE(maho @ 16 Aug 2014, 09:28)
(in dreapta sau stanga, nu conteaza). rolleyes.gif
*


De fapt, conteaza: cand mi-aduc aminte cum mergea Danut cu Gordina, parca n-as prea sta in dreapta... frustrat.gif
tongue.gif
danut 69-71
QUOTE(maho @ 16 Aug 2014, 10:28)
Eu astept s-o vad "live", si poate sa-mi pun si pretiosul fund la interiorul ei, o data (in dreapta sau stanga, nu conteaza). rolleyes.gif
*


Oricand cu placere. wink.gif

Lucram romaneste in 3 viteze: incet, foarte incet si pe loc sau deloc.
remusro
Nova Brazilia frate. cool.gif
jak_ati
Maternitate frate... , se naste a doua oara... , mai ceva ca prima data.
marian_ariciuc
QUOTE(jak_ati @ 17 Aug 2014, 11:30)
Maternitate frate... , se naste a doua oara... , mai ceva ca prima data.
*


si eu am tendinta sa cred ca i-a acordat mai multa atentie ca fabrica... smile.gif
LE: daca as fi un cârnat dintr-ăsta cu bani(tiria, becal, bases), sau vreun mafiot cu bani căcălău, crede-ma ca te-ai pomeni cu mine la poarta sa-ti fac oferta dupa oferta pana ti-o cumpar.
PS: n-ar strica ca dupa ce o pui pe picioare, sa dai o tura doua prin fata lui Tiriac, ca si ala e bolnav cu masinile...

LLE: ALOO! ohmy.gif păi ce-am facut? acum am vazut ca m-am reuitat la poze!
nu, pe bune acum, facem si noi o schela de sustinere a caroseriei pana o lasam pe rotile ei?
ph34r.gif
bucatzel
QUOTE(danut 69-71 @ 15 Aug 2014, 01:23)
Alternativa sigura este si in functie de buget...d.p.m.d.v. ambele alternative sunt sigure.
*


Danut, lasa-l in pana mea de buget, ca nu aia am intrebat.

Daca ambele abordari sunt sigure, de ce ai preferat s-o vopsesti "cu creationisme" si nu normal?

danut 69-71
QUOTE(marian_ariciuc @ 19 Aug 2014, 09:53)
si eu am tendinta sa cred ca i-a acordat mai multa atentie ca fabrica... smile.gif
LE: daca as fi un cârnat dintr-ăsta cu bani(tiria, becal, bases), sau vreun mafiot cu bani căcălău, crede-ma ca te-ai pomeni cu mine la poarta sa-ti fac oferta dupa oferta pana ti-o cumpar.
PS: n-ar strica ca dupa ce o pui pe picioare, sa dai o tura doua prin fata lui Tiriac, ca si ala e bolnav cu masinile...

LLE: ALOO! ohmy.gif păi ce-am facut? acum am vazut ca m-am reuitat la poze!
nu, pe bune acum, facem si noi o schela de sustinere a caroseriei pana  o lasam pe rotile ei?
ph34r.gif
*


Din pacate, masina nu-i de vanzare...daca ai fi blindat de bani, nu te-ai uita la o dacie!

QUOTE(bucatzel @ 19 Aug 2014, 13:26)
Danut, lasa-l in pana mea de buget, ca nu aia am intrebat.

Daca ambele abordari sunt sigure, de ce ai preferat s-o vopsesti "cu creationisme" si nu normal?
*


Da, stiu ca nu asta ai intrebat...varianta aleasa de mine tine si de buget deoarece trebuie sa mai adaugi peste vopseaua de "Glasurit" cu lac inclus care nu-i tocmai ieftina si lacul ceramic.

Vopsea cu lac inclus + lac ceramic peste, confera un luciu demn de invidiat si o elastaicitate durabila in timp.
danut 69-71
In sfarsit...acasa! wub.gif
Daciotul_98
frumoasa canadele sunt de proba nu?
Mihai,ro
blink.gif woow.. realmente.. ce sa zic, superbitate blink.gif macar pa juma' dac'ar ajunge si a mea rolleyes.gif

Felicitari Danut, esti taticu' daciilor, creca defapt Dumnezeu' lor mellow.gif la asa proiect, asa laude.. tot respectul, si spor la lucru, eu unu, ca toti ceilalti defapt, d'abia astept sa ma minunez cand o fi gata cool.gif

Dacia asta, e fara exagerare, cea mai buna dintre cele mai bune wink.gif
remusro
Cand o vad asa in cuminte, imi aduce aminte de a mea, abia sosita de la vopsit.. Acum aproape 4 ani... Tot in garajul magic al lui Danut.

Ce vremuri minunate.

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

20 Aug 2014, 21:09:
user posted image
Equinox
Anii trec,amintirile raman..
Spor la montaj domnu Danut..
danut 69-71
QUOTE(Daciotul_98 @ 20 Aug 2014, 18:19)
frumoasa canadele sunt de proba nu?
*


Sunt rotile pentru perioada cand masina e in reparatie.

QUOTE(Mihai @ ro,20 Aug 2014, 19:53)
blink.gif  woow.. realmente.. ce sa zic, superbitate  blink.gif  macar pa juma' dac'ar ajunge si a mea  rolleyes.gif 

Felicitari Danut, esti taticu' daciilor, creca defapt Dumnezeu' lor  mellow.gif  la asa proiect, asa laude.. tot respectul, si spor la lucru, eu unu, ca toti ceilalti defapt, d'abia astept sa ma minunez cand o fi gata  cool.gif

Dacia asta, e fara exagerare, cea mai buna dintre cele mai bune  wink.gif
*



Nu exagera pana nu-i gata masina, acum e pusa la pastrare deoarece am un eveniment la Suceava pe 23 August, " Fabricat in Romania", de care trebuie sa ma ingrijesc pana la cel mai mic detaliu, urmeaza raliul de la Chisinau din 5-6-7 septembrie, urmat de un binemeritat concediu de odihna, urmand sa ma intorc cu forte proaspete.

QUOTE(remusro @ 20 Aug 2014, 23:07)
Cand o vad asa in cuminte, imi aduce aminte de a mea, abia sosita de la vopsit.. Acum aproape 4 ani... Tot in garajul magic al lui Danut.

Ce vremuri minunate.

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

<span class='edit'>20 Aug 2014, 21:09:</span>
user posted image
*



Astazi s-au implinit un an si o saptama de cand a parasit acest minunat garaj...intoarcerea a fost una spectaculoasa tinand cont cum a plecat si cum s-a intors. wub.gif

Te astept sa ma ajuti la echipare, ca acum 4 ani. wink.gif

QUOTE(Equinox @ 21 Aug 2014, 00:06)
Anii trec,amintirile raman..
Spor la montaj domnu Danut..
*


Asa este, tot ce-i frumos trece repede, dar nu se uita.
Multumesc frumos.
roby_1300_rap
mama ce frumoasa e ohmy.gif ohmy.gif Jos palaria pentru munca depusa la aceasta masina wub.gif , sa impachetez si eu masina si mai fac un pelerinaj la suceava radmasa.gif
danut 69-71
Roby, oricand cu mare placere, oricine e binevenit. wink.gif

Da, am imbondolit-o cu folie antistatica sa nu o imbacsesc de parf cat nu se munceste la ea.
Hormonelul
Jos palaria, e impecabila ! Ai avut dreptate Danut, cu lacul ceramic arata desavarsit si scoate in evidenta liniile perfecte.

Urmeaza partea cea mai frumoasa ! Spor !
danut 69-71
Poze mai profesionale.

user posted image


user posted image


user posted image


user posted image


user posted image


user posted image


user posted image


user posted image

Si videoclipul de la evenimentul de astazi:

https://www.youtube.com/watch?v=Fo7aYN_oqRk

24 Aug 2014, 01:43:
A inceput ceruirea/conservarea.

user posted image


user posted image

user posted image


user posted image


user posted image


user posted image


user posted image

24 Aug 2014, 01:47:
Astazi 23 august 2014 doua dintre daciile mele, au implinit frumoasa varsta de 45 de ani. wub.gif

Cateva poze si filmuletul de la evenimentul "Fabricat in Romania" Suceava tongue.gif

user posted image


user posted image


user posted image


user posted image


user posted image


user posted image


user posted image


user posted image


user posted image


user posted image


user posted image


user posted image


user posted image


user posted image







24 Aug 2014, 01:48:
Enjoy! wub.gif wub.gif wub.gif wub.gif


Urmatoarele.

user posted image


user posted image


user posted image



user posted image



user posted image


user posted image


user posted image


user posted image


user posted image



user posted image


user posted image
remusro
Bestial album, pasiune indiscutabila. Bravo Danut!
adrian2011
chiar ca bestial! se poate sa ne spui cu ce model de aparat au fost facute pozele?
danut 69-71
Era un Nikon D810 Full-frame DSLR cu mai multe "obiective"din cate imi aduc eu aminte... pentru acest eveniment, am angajat un fotograf profesionist sa faca o treaba ca la carte. D.p.m.d.v asta presupune diviziunea muncii, ca fiecare sa-si faca treaba foarte bine in ce este specializat.
sorin105
Pot zice ca am ramas uimit ph34r.gif

Aveti bijuterii de masini si nu am zis degeaba bijuterii.

Deabia astept sa vad cum o sa arate 00002 excl.gif

Oricum o sa fie cea mai ravnita masina din Ro,pe latura 1300 icon_mrgreen.gif

Multa bafta si putere de munca ca la anul sa fie gata de nenumarate evenimente sa lase oamenii cu gura cascata wub.gif
Mihai,ro
Da Danut, super masinile, La multi ani! - batranele se tin bine, n'au treaba cool.gif


Cata ceara intra la o caroserie? in total?

si in lonjeroane, inauntru se baga vaselina si apoi se da cu ceara? sau acelasi proces ceara si apoi vaselina?

Multam si spor la lucru !
jak_ati
Fara cuvinte...
Daciotul_98
este a 2-a dacia 1300 dar al catelea renalt 12 de curiozitate?Poze cu masina cum arata la inceput primim?
danut 69-71
QUOTE(sorin105 @ 24 Aug 2014, 13:43)
Pot zice ca am ramas uimit ph34r.gif

Aveti bijuterii de masini si nu am zis degeaba bijuterii.

Deabia astept sa vad cum o sa arate 00002 excl.gif

Oricum o sa fie cea mai ravnita masina din Ro,pe latura 1300 icon_mrgreen.gif

Multa bafta si putere de munca ca la anul sa fie gata de nenumarate evenimente sa lase oamenii cu gura cascata wub.gif
*


Sorin, de regula, bijuteriile se tin in cutii, eu ma bucur de ele purtandu-le.

La 00002 mai este mult de munca pana sa arate cum imi doresc eu si nu inteleg de ce ar fi cea mai ravnita dintre masini!
QUOTE(Mihai @ ro,24 Aug 2014, 14:12)
Da Danut, super masinile, La multi ani! - batranele se tin bine, n'au treaba  cool.gif
 

Cata ceara intra la o caroserie? in total?

si in lonjeroane, inauntru se baga vaselina si apoi se da cu ceara? sau acelasi proces ceara si apoi vaselina?

Multam si spor la lucru !
*


Daca iti pui mintea, bagi ceara de-ti sar baschetii din picioare...multa se pierde pana se stabilizeaza.
Se baga prin toate gaurile posibil si imposibile...de data asta fara vaselina, doar interioarele vor fi imbacsite cu ceara.


QUOTE(Daciotul_98 @ 24 Aug 2014, 22:23)
este a 2-a dacia 1300 dar al catelea renalt 12 de curiozitate?Poze cu masina cum arata la inceput primim?
*


Din cercetarile facute pana acum, este si cel mai vechi Renault 12 existent in lume.

Da, cand masina va fi gata, voi pune poze pentru comparatie...inainte si acum. wink.gif
Billancourt
Ei da dragii mei, am fost si am vazut cu ochii mei. Este realmente o realizare unica. La acest stadiu iti dai seama ca va iesi o masina demna de istoria ce o reprezinta. Cu sau fara confirmari, este prima masina DACIA1300/RENAULT12 din lume. Eu sunt norocos ca datorita apropierii, in primul rand de Danut si mai apoi cea geografica, am putut sa-i vad. Spun sa-i vad pentru ca Danut era cu fiul sau care ajuta nemijlocit la implinirea acestui proiect. Toata admiratia noastra, dragilor!
DACIOTUL_97
Va respect pentru pasiunea dumneavoastra domnule Danut ! rolleyes.gif Pot spune ca sunteti pasionatul NR.1 din romania. laugh.gif Inca o masina renascuta de mainile unui adevarat maestru ! Multa bafta in continuare si multa putere de munca cool.gif
remusro
QUOTE(Billancourt @ 25 Aug 2014, 21:08)
Cu sau fara confirmari, este prima masina DACIA1300/RENAULT12 din lume.
*



Chiar ar fi o treaba ca tocmai cea mai veche masina Dacia 1300/R12 in existenta in lume sa fie si cea mai pusa la punct, restaurata cu pasiune la nivelul cel mai inalt si pana la ultimul detaliu de originalitate.

Ah, stai! Chiar asa va fi! laugh.gif

Baieti, aici se scrie istoria. cool.gif
Equinox
QUOTE(remusro @ 25 Aug 2014, 23:20)
Chiar ar fi o treaba ca tocmai cea mai veche masina Dacia 1300/R12 in existenta in lume sa fie si cea mai pusa la punct, restaurata cu pasiune la nivelul cel mai inalt si pana la ultimul detaliu de originalitate.

Ah, stai! Chiar asa va fi! laugh.gif

Baieti, aici se scrie istoria. cool.gif
*



Multi si-ar dori sa faca chestia asta..dar deocamdata stam si savuram laugh.gif
marian_ariciuc
mi-ar face placere sa te cunosc personal...(sper sa nu sune dubios)
PS: ce de fiare mai ai in garaj...
danut 69-71
Dupa cum a povestit "Billancourt", iti multumesc de vizita si te mai astept sa vezi cum avanseaza lucrarea... am stat la garaj pana dimineata la 04.30, acum m-am trezit si mai pun cateva poze...volumul de munca este unul extraordinar de mare si trebuie sa lucrezi cu foarte mare atentie si in curatenie ( a nu se interpreta ca ma plang sau pozez in victima), iubesc ceea ce fac. wub.gif

Masina este ceruita, a inceput degresarea exterioara si interioara de suprafata.

Este montat caloriferul de incalzire, diblurile de prindere a mastii centrale, piulite incarcasate la rezervor, dopuri etansare pod portbagaj...incet, incet, masina prinde forme.

@marian_ariciuc

Nu suna "dubios" oricand esti binevenit.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.