Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Restaurare Dacia 1300 din 1969 serie de sasiu 00002
Reno.ro - Forum Renault Romania > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
DACIOTUL_97
up.gif
maru
sper sa ne incantati cu poze cat mai multe in diverse stadii ale lucrarii
o restaurare ca la carte
felicitari !

up.gif up.gif up.gif
danut 69-71
@maru

Multumesc, cu siguranta va voi pune la dispozitie cat mai multe poze in timpul echiparii.

22 Jul 2014, 00:51:
Pana ajunge 00002 la echipare, va incant cu cateva poze...una originala din coletie.
razvan32
cauciucurile sunt VICTORIA FLORESTI?
DACIOTUL_97
Victoria Floresti categoric happy.gif
danut 69-71
QUOTE(razvan32 @ 22 Jul 2014, 11:24)
cauciucurile sunt VICTORIA FLORESTI?
*


Da, toate 5.
danut 69-71
S-a vopsit pe dedesubt...unde se vad urme de negru, nu-s decat umbre, live se vede altfel.
95bogdi
QUOTE(danut 69-71 @ 25 Jul 2014, 19:48)
S-a vopsit pe dedesubt...unde se vad urme de negru, nu-s decat umbre, live se vede altfel.
*


Aur ! la anul cand vin vreau sa o vad biggrin.gif
postez si aici pozele !
danut 69-71
Bogdane, ai s-o vezi si pe asta.

@ maho

Uite cum se vad sudurile si la 72 UAP.

26 Jul 2014, 00:28:
Alta
iulica89
Motivul sudurii: [attachmentid=1627955306]

Si podeaua:[attachmentid=1627955307]

Spor la treaba Danut!
maho
QUOTE(danut 69-71 @ 25 Jul 2014, 23:19)
@ maho

Uite cum se vad sudurile si la 72 UAP.

Iti dai seama ca dupa aia, le-am remarcat si la mine. biggrin.gif

QUOTE(iulica89 @ 26 Jul 2014, 13:30)
Motivul sudurii: [attachmentid=1627955306]

up.gif
danut 69-71
N-am stiu ca le-ai identificat. wink.gif
maho
M-am lasat de mult de inginerie, dar mai tin minte cum arata o sudura in puncte.
Doar nu-ti imaginezi ca pana acum m-am uitat la fiecare cm din masina mea, mai sunt si alte placeri de vizionat.
Ov
superba poza cu cele 2 bucati de caroserie la imbinare in uzina!
danut 69-71
QUOTE(maho @ 27 Jul 2014, 23:43)
M-am lasat de mult de inginerie, dar mai tin minte cum arata o sudura in puncte.
Doar nu-ti imaginezi ca pana acum m-am uitat la fiecare cm din masina mea, mai sunt si alte placeri de vizionat.
*


N-am spus ca ai uitat de inginerie...la multe masini nu se mai observa din pricina straturilor de vopsea. wink.gif
danut 69-71
Am coborat de pe cric pe celebrul suport, masina este in fuler si se pregateste pentru vopsire.

Usile, capotele au fost date din nou jos de pe masina si luate la un CTC sever, inclusiv caroseria...enjoy.
STORMTROOPER
Opera de profesionist. Cred ca daca se faceau asa masinile la Dacia, costurile de productie ar fi fost enorme si nu multi dintre romani si-ar fi permis sa o cumpere. Danut, rugaminte mare, poti pune citeva poze cu interiorul portierelor? Multumesc
danut 69-71
Am pus ceva poze cu portierele pe la inceputul topicului...doar pe astea le am disponibile, daca e nevoie iti fac poze mai detaliate.
STORMTROOPER
Multumesc frumos Danut, m-am edificat. Eram curios in legatura cu intaritura/ranforsarea din interiorul portierelor, la D1300 exista la D1310 a disparut ca magarul in ceata.
Ov
arata bine in pielea goala naughty.gif
danut 69-71
QUOTE(STORMTROOPER @ 4 Aug 2014, 00:23)
Multumesc frumos Danut, m-am edificat. Eram curios in legatura cu intaritura/ranforsarea din interiorul portierelor, la D1300 exista la D1310 a disparut ca magarul in ceata.
*


Stai linistit nu la toate 1300 gasesti ranfortarile pe portiere.

De exemplu la unele din 72 nu mai gasesti ranfortarile superioare si nici cele inferioare...asa sunt din fabrica, probabil au mai redus din costuri.

Multumesc Ov, inca.
Raduchu
173.gif

Ceva de vis. Multa bafta in continuare!
fullhouse
Ce masina o sa iasa din asta, de muzeu. Abia astept sa o vad si "imbracata" tongue.gif
marian_ariciuc
sincer sunt mut! cand vad cata munca si bani poate investi acest OM!
toata stima si tot respectul!
o infima obiectie as avea dar nefiind de fata, pe viu, cred ca OM-ul a stiut mult mai bine ca mine:
de ce nu ai demontat aripile fata?

cea mai mare antireclama o am catre DACIA!
RUSINE DACIA; RUSINE DACIA RENAULT NISSAN sau cum v-oti mai spune voi, cretinilor, lacomilor, avarilor, si ma refer la incomptentii de la Dacia ce au putere de decizie:
va era greu sa faceti o reducere de un tichet rabla celui ce a dus masina cu seria 00001 la casat?

dar lacomia, avarismul si prostia&incompetenta este la cote mari in tara de prosti, asa ca nu ma mai dezamagsc profund, multe!
sleep.gif
hellcat
QUOTE(marian_ariciuc @ 5 Aug 2014, 09:22)
o infima obiectie as avea dar nefiind de fata, pe viu, cred ca OM-ul a stiut mult mai bine ca mine:
de ce nu ai demontat aripile fata?
*


Daca citesti macar 1-2 pagini din urma si urmaresti pozele, vei observa ca si aripile fata au fost demontate.
marian_ariciuc
retrag cuvintele cu privire la aripa, din greseala am sarit peste pagina 7 a topicului, mai exact #181!
acolo este dovada ca am tras concluzia gresita!
blush.gif
danut 69-71
QUOTE(hellcat @ 5 Aug 2014, 10:31)
Daca citesti macar 1-2 pagini din urma si urmaresti pozele, vei observa ca si aripile fata au fost demontate.
*


Multumesc de interventia prompta.

@marian_ariciuc

Aripile sunt deja fixate si centrate pe masina la "M"...nu stiu daca poti intelege ce ar insemna s-o iei de la capat cu centratul, riscul este mult prea mare cand totul este vopsit.
marian_ariciuc
QUOTE
nu stiu daca poti intelege ce ar insemna s-o iei de la capat cu centratul, riscul este mult prea mare cand totul este vopsit.

inteleg!

intrebare un pic off topic:
cum e cu legislatia in care se incadreaza acest autovehicul?
este incadrat automobil de epoca?
poti s-o inmatriculezi pe numele tau? se plateste taxa de poluare? dry.gif
Ov
dupa ce-o termina va primi atestat pentru vehicul istoric
evident o poate inmatricula pe numele lui. Nu se plateste taxa de poluare (nici impozit, nici taxa de drum)
danut 69-71
QUOTE(marian_ariciuc @ 6 Aug 2014, 08:35)
poti s-o inmatriculezi pe numele tau? se plateste taxa de poluare?
*


Atata timp cat platesc impozit pentru ea, inseamna ca sunt proprietarul de drept... urmeaza sa fie si transcrisa pe actele de inmatriculare.

Daca o atest ca si " Vehicul Istoric" nu-i platesc taxa de poluare, a mai explicat si Ov.
marian_ariciuc
pai si certificatul de vehicul istoric de unde se obine? de la RAR cumva?
Ov
certificatul se obtine de la retromobil, dar cand o fi masina gata
apoi cu certificatul se merge la rar unde se face atestarea efectiva
roby_1300_rap
QUOTE(danut 69-71 @ 5 Aug 2014, 16:17)
Multumesc de interventia prompta.

@marian_ariciuc

Aripile sunt deja fixate si centrate pe masina la "M"...nu stiu daca poti intelege ce ar insemna s-o iei de la capat cu centratul, riscul este mult prea mare cand totul este vopsit.
*



la colturile de la luneta , nu trebuia sa fie un canal sau un sant pe unde sa se scurga apa ?? smile.gif naughty.gif
danut 69-71
La acest model, sunt altfel canalele de scurgere. wink.gif
roby_1300_rap
QUOTE(danut 69-71 @ 8 Aug 2014, 09:30)
La acest model, sunt altfel canalele de scurgere. wink.gif
*



am inteles acu smile.gif mie mesteru mi-o facut canalu mult mai mare decat era inainte sa nu mai am treaba cu apa smile.gif
danut 69-71
Si etapa mult asteptata...puntina culoare la interioare. wub.gif
Equinox
Incet incet ajunge in garajul mult asteptat tongue.gif

Tare interesanti suporti de radiator blink.gif
danut 69-71
La toate daciile 1300 originale, gasesti asemenea suporti. wink.gif
Equinox
Aveti dreptate..

Se vede lucru de calitate pe vremuri...acum sunt doar 2 gauri si 2 tampoane de cauciuc micute si sanatate laugh.gif

danut 69-71
Restul de poze cu interioarele.
bogdan2001
Wow!Arata bine usile vopsite.Spor la lucru,sa o admiram la anul la intalnirea Dacia Clasic! biggrin.gif
danut 69-71
Saptamana ce urmeaza, sper sa va incant cu pozele de final din episodul "tinichigerie/vopsitorie".
remusro
Ce se intampla aici e pur spectacol.

Pasiune si dragoste pentru aceasta marca dusa la extrem.

O deosebita onoare sa il cunosc pe posesorul acestei masini.
marian_ariciuc
QUOTE(remusro @ 10 Aug 2014, 21:26)
Ce se intampla aici e pur spectacol.

nu e joaca! wub.gif

@colegu restaurator! pe portiunea unde este seria ștanțată, lasi tabla goala? sau ai fâsâit putin lac?
danut 69-71
QUOTE(marian_ariciuc @ 11 Aug 2014, 12:10)
Pe portiunea unde este seria ștanțată, lasi tabla goala? sau ai fâsâit putin lac?
*


Sa-i scutesc pe cei de RAR de un efort, am preferat sa dau doar 3 straturi de lac peste seria curatata.

Si stadiul actual, sper ca pana la sfarsitul acestei saptamani s-o vedeti in toata splendoarea ei...usi, capote si pe roti, restul la garaj.
remusro
Nu se poate ce frumos arata, Doamne.
Dragos BN-LIA10
173.gif

Multa sanatate si rabdare in continuare!

smile.gif smile.gif smile.gif
razvan32
foarte faina masina
danut 69-71
Multumesc Razvan, Dragos, Remus, etc.

GREUL, abia acum incepe. gun3.gif
marian_ariciuc
QUOTE(danut 69-71 @ 12 Aug 2014, 00:30)
am preferat sa dau doar 3 straturi de lac peste seria curatata.

mai bine asa...gaseai vreun ghiolban care râcâia cu surubelnita...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.