Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ciobitura parbriz!
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
bylexus
Buna seara!
In urma intrarii in depasire a unui TIR mi-a sarit o piatra in parbriz si a lasat urme...
Ce considerati ca ar fi bine sa fac? Sa apelez la un service si sa mi-l repar sau sa-l las asa fiind foarte mica crapatura si nu se renteaza.
S-ar putea ca ciobitura sa se mareasca in urmatoarele zile?
Cine stie un service bun pentru astfel de probleme in Oradea?
Multumesc!
espacern
Umple gaura cu oja/lac de unghi incolor...de urgenta!
Astfel acolo nu intra apa si nu se extinde in fisura...sper!
Sau poti sa incerci varianta de reparatie propusa de firmele de montaj parbrize...cauta pe net.

@+
bylexus
wow smile.gif) ce sperietura mi-ai tras smile.gif cred ca maine ma duc sa o repar... Are cineva recomandari in acest sens, pentru Oradea?
Astept si alte pareri.

10 Dec 2013, 20:59:
Nu prea as vrea sa pun lac, ma tem sa nu contaminez locul...
espacern
Nu pune lac atunci si acopera cu un cerc taiat din banda schoci...chiar daca nu tine la atacul stergatoare.
Gaura este deja "contaminata"daca au trecut stergatoarele pe acolo.
In sezonul asta rece apa ajunsa acolo se dilata/contracta cu toate urmarile....fisura sau steluta!

@+
adrian_74
Nu spala parbrizu, sufla cu aer comprimat sa iasa mizeria dupa care procedeaza cum ti-a explicat @espacern...
Cauta pe net sunt destui care iti reconditioneaza ciobitura , in Bucuresti m-a costat 110 ron cum 2 ani, dupa care sa aflu ca o puteam rezolva cu 40 ron...
geluoradea
pe centura spre santandrei, parca dupa RAR e euroglass. repara parbrize crapate. pe astia ii stiu de mult. pe langa ei cred ca mai sunt deja vreo 10 firme. vezi google.
bylexus
multumesc de indrumari. Nu am dat cu stergatoarele peste, nu am pus apa... nimic din toate astea. La dimineata intentionez sa o repar si promit ca revin cu fotografii.
BannedHost
undeva la maxim 40 lei te costa ... si iti da si garantie pe lucrare, in caz ca fuge crepatura ... o sa iti dea o gaura micuta cu un burghiu si o sa o umple cu ceva rasina care se intareste la uv ...
diesel_power
In Oradea nu stiu, dar in Bucuresti la AGER service se poate repara asa ceva.
Ciobitura se va vedea pentru totdeauna in parbriz, doar i se va opri extinderea.
bylexus
Am reparat ciobitura la Euro Glas -centura Oradea-.Acum acel loc a fost umplut cu rasina si se vede un punct (o gaura) ca de ac din exterior. E normal? In rest, din interior locul respectiv parca e patat cu "muc", scuzati expresia. smile.gif)
Revin cu poze, mai tarziu.
Mr.NiceGuy
Acum am vazut topicul tau. Tot la EuroGlas ti-as fi recomandat sa te duci. Mi-am reparat acolo doua astfel de ciobituri de mai bine de 4 ani si inca nu s-au extins.
De fiecare data cand ma duc sa spal masina, le spun celor de la spalatorie sa nu dea cu jetul de apa direct pe ele, mai ales vara.
Kojak
Eu am in parbriz 4 asemenea ciobituri mai mici sau mai mari, tratate la Ager service.
Cea mai veche are 4 ani si ceva vechime, cea mai noua 1 an si ceva. Cu preturi variind intre 20-40lei / per ciobitura.
Intr-adevar, in timp, rasina aia se inchide la culoare si capata aspectu' unui "muc" sau o alunita biggrin.gif
La inceput insa, daca zona e curatata bine de mesteri, rasina e incolora luni bune de zile si de-abia se distinge zona tratata.
Oricum, important e ca n-au fugit ciobiturile, in conditiile in care nu menajez deloc parbrizu'.
Daca nu le-as fi tratat cat mai urgent (24-48 ore), pana acum as fi schimbat 4 parbrize...
vallixx
QUOTE(Kojak @ 11 Dec 2013, 18:34)
Oricum, important e ca n-au fugit ciobiturile, in conditiile in care nu menajez deloc parbrizu'.
*


icon_mrgreen.gif
Cum naiba menajezi sau nu un parbriz?
bylexus
E normal ca din exerior sa ramana o gaurica cat un varf de ac (probabil pe acolo a fost injectata rasina) ????
Kojak
QUOTE(Mr.NiceGuy @ 11 Dec 2013, 19:19)
De fiecare data cand ma duc sa spal masina, le spun celor de la spalatorie sa nu dea cu jetul de apa direct pe ele, mai ales vara.
*




QUOTE(vallixx @ 11 Dec 2013, 20:23)
icon_mrgreen.gif
Cum naiba menajezi sau nu un parbriz?
*



Ma refeream la ce a spus colegu' mai sus.
M-am exprimat io gresit, era vb. de menajarea ciobiturilor tratate, nu a parbrizului in sine.

QUOTE(bylexus @ 11 Dec 2013, 20:28)
E normal ca din exerior sa ramana o gaurica cat un varf de ac (probabil pe acolo a fost injectata rasina) ????
*



Nu o sa ai niciodata in zona ciobiturii tratate "textura" pe care o ai pe sticla de geam neafectata, deci da, e ok sa simti cand treci cu degetu', o gaura cat un vf. de ac.
Stai linistit ca nu o sa cada "plomba' aia de acolo si nici nu o sa se adaceasca / mareasca. Doar nuanta rasinii aplicate o sa se inchida in timp.
bylexus
Ideea este ca eu chiar vad o gaurica facuta parca cu un ac in acea plomba. Nu e problema avand in vedere ca acolo s-ar putea strecura umiditate si astfel de la inghet/dezghet sa crape plomba(parbrizul)? E gaurica in profunzimea plombei.
Kojak
N-o sa se intample nimic, stai linistit. smile.gif
kimi_ro
Buna seara,

Cu exceptia AGER service, recomandati si alte service-uri pt parbrize in Bucuresti?

De SMART AUTO GROUP sau PILKINGTON stiti ceva? Sunt muuult mai aproape de locul unde locuiesc.

Multumesc,
aleksanders
zona ciuperca 1mai - pe aviator popisteanu daca sunt mai aproape de tine
kimi_ro
New Auto Glass? Ii recomanzi? Lucreaza ok?
aleksanders
http://www.hndautoglass.ro/en/contact.php

pe ei ii recomand
kimi_ro
Ouch, 90 RON/ciobitura. Sun maine la cei din zona sa aflu un pret.
Multumesc,

@later edit:
Din pacate, azi, "floarea" a inceput sa faca coada....si, de dimineata, de la ora 08:30 si pana pe la ora 16:00 s-a lungit de a facut ~15 cm. Totusi, am zis sa merg si pana la Ager Service. Mi-au spus ca in aceste conditii nu mai e nimic de facut si trebuie schimbat parbrizul. Mi-au dat un pret de 900 RON, cu tot cu montaj, parbriz atermic.
Am fost si la reprezentanta Renault de pe Bdul Timisoara. Aici am primit un pret de ~1.700 RON, parbriz atermic, cu tot cu montaj.
Avand in vedere aceste preturi, mai mult ca sigur ca voi apela la polita CASCO. Ce ma enerveaza e ca atat cei de la Ager cat si cei de la Renault nu au putut sa imi spuna producatorul parbrizului.

Asadar, aveti vreo recomandare de service auto (din Bucuresti) unde sa imi inlocuiesc parbrizul si care sa aibe decontare cu Allianz Tiriac Asigurari? Cei de la Renault au decontare directa cu Allianz.

Ce producator recomandati?

Parbrizul pe care il am acum e produs de Saint Gobain, e atermic si in partea centrala, jos, are un dreptunghi pe care il folosesc cand montez detectorul de radar. Inteleg ca partea respectiva are un anumit rol dar nu imi dau seama care. Cei de la Ager Service mi-au spus ca parbrizul oferit de ei nu are acel dreptunghi.

Multumesc,

25 May 2015, 21:20:
pareri, oameni buni?!?!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.