Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ce motor am pe Modus?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Modus
vand_fan_2009
Salutare.

Am o mare rugaminte la voi, in special catre userul "espacern".

Sunt pe punctul de a-mi achizitiona un Renault Modus, data fabricatiei septembrie 2007. Este modelul facelift cu semnalele albe chiar inainte de phase 2. Motorul, conform talonului din Olanda este de 1.2 16V 74 KW. Ideea e ca, eu am crezut ca e motorul de 75 CP nu de KW. Taxa e aproape dubla in cazul motorului de pe Phase 1 de 100 cai pt ca CO2-ul este de 161. Daca motorul ar fi insa cel de pe Phase 2 ar avea CO2-ul de doar 138. Tradus in bani cam 200 euro minus. Tinand cont ca masina e un model intre, nu sunt f. sigur ce motor si ce emisii are.

M-ar putea ajuta cineva sa-mi spuna exact ce motor e pe baza VIN-ului?

VF1JP0W0538041365

Daca s-ar putea, cat mai repede. Multumesc!
espacern
Motor D4F784 de 100 CP si E4.....fab.in Cehia pentru Germania

@+
vand_fan_2009
QUOTE(espacern @ 25 Nov 2013, 20:53)
Motor D4F784 de 100 CP si E4.....fab.in Cehia pentru Germania

@+
*



Iti multumesc f. mult. Crezi ca ai putea sa ma ajuti si cu emisiile CO2 pentru motorul asta?
espacern
139g/Km pana la 180g/Km la cel phase 2....functie de dotarii.

@+
vand_fan_2009
Din cautarile mele, rezulta ca motorul asta e unul 1.2 TCe? Adica cu turbo? Pentru ca in cazul asta, e exact ceea ce caut.
espacern
Da este motorul 1.2 TCE.

@+
vand_fan_2009
Iti multumesc, mi-ai fost mare ajutor. O singura intrebare mai am. Stii cumva distributia...e pe lant sau pe curea?
espacern
Distributia este pe curea...din fericire!

@+
vand_fan_2009
Am inteles. Dar legat de noxe...cei de la RAR le masoara si cat iese atata trec? Sau pur si simplu au datele de la producator? Ar fi vreo solutie sa aflu cat sunt exact noxele inainte sa ajung la ei?

180 g/Km m-ar ruina, taxa 635 euro smile.gif
139 g/Km ar fi perfect, taxa doar vreo 275 euro

Conform wikipedia (stiu ca nu e o sursa prea sigura), motorul asta are 139. Dar daca spui ca e in functie de dotari...
espacern
Norma o stabileste producatorul si RAR-ul o inscrie in CIV...dupa verificare.
Ce se masoara la esapament este pentru ITP.

@+
M i h a i
QUOTE(espacern @ 26 Nov 2013, 08:58)
Distributia este pe curea...din fericire!
*


din fericire pt ei că fac bani pe seama reviziilor de 60 k? Ori din fericire pt user că lantul de la reno se mai intinde și se poate rupe ... precum la jalnicul 1.2 tsi?
vand_fan_2009
QUOTE(M i h a i @ 26 Nov 2013, 15:30)
din fericire pt ei că fac bani pe seama reviziilor de 60 k? Ori din fericire pt user că lantul de la reno se mai intinde și se poate rupe ... precum la jalnicul 1.2 tsi?
*




Apropo de asta, la cati km se schimba distributia? Ea are acum 130.000, dar nu prea are o evidenta a reviziilor. Pot presupune ca, fiind adusa din Olanda, pana acum s-au facut toate la timp. Mai devreme de primavara n-o sa pot face schimbul distributiei...
vand_fan_2009
Multuimesc pentru raspunsuri. Intradevar motorul e 1.2 TCE, 100 CP, iar noxele sunt 140. Am fost la RAR. Cu ocazia asta am aflat ca am o masina unicat in tara, nu au numar de omologare pentru ea si dureaza 3 zile sa-mi elibereze cartea smile.gif)

Au spus ca nu e nici una cu datele astea (motor, mase, dotari, etc). Trebuie cei de la Bucuresti (eu sunt din Brasov) sa elibereze un numar de omologare pentru ea.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.