Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Radiator incalzire
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Renault 4, 5, 8, 10, 11, 12, 18, 19, 21, 25 > Renault 19
vladr19
Servus! Am si eu o mica problema. Masina mea se incapataneaza sa nu bage caldura. M-am apucat azi si am desfacut cam jumatate din bord, in speranta ca am clapetele blocate.... GHINION! nu a fost sa fie asa, ci de vina este radiatorul de incalzire. Aparent e infundat. Am comandat radiatorul (daca aveti aceeasi problema nu va panicati, pentru ca este ieftin, undeva la 100 lei nou). Maine vreau sa il montez si "sa scot frigul din masina". Problema este ca nu imi dau seama cum trebuie DEMONTAT radiatorul si aici vreau sa va cer ajutorul. Daca stie cineva, daca a mai umblat sau daca macar are o idee, va rog sa ma sfatuiti si pe mine! Multumesc anticipat! smile.gif
alexr19
Eu l-am scos in felul urmator:
1. am demontat conductele din afara habitaclului, se pot identifica in spatele motorului undeva la mijlocul masinii(pozitie putin incomoda, eu m-am urcat pe motor)
2. caloriferul se extrage prin partea pedalelor. atentie la cleme

La mine atat a fost.
vladr19
Merci mult de ajutor! Am vazut abia acum raspunsul tau, din pacate. M-am chinuit destul de mult sa il scot. La fel ca tine le-am facut si eu. De atfel, era singura solutie...
alexr19
Nu ai de ce smile.gif. Ma bucur ca ai reusit.
neacsu sandel
nu este necesar sa desfaci bordul ptr a schimba caloriferul de caldura????
zeu_4u_sweety
Asta e cea mai mare dilema la R19: se desface bordul ca scoti caloriferul sau nu?
Din ce am citit pe forum si din manualul de reparatii, se spune ca trebuie sa dai bordul jos! Eu merg cu ea de 5 ani cu pierderi minore de antigel in habitaclu. Din ce am vazut eu, caloriferul ar putea fi scos prin partea pedalierului dupa ce desfaci cateva suruburi si cateva cleme, insa documentatia spune altceva.
Va rog sa ma lamuriti si pe mine cu acest aspect!
lixus333
eu unu am scos bordul pentru a scoate caloriferul,altfel nu vad cum fara sa rupi ceva pe sub bord.
john reno
Trebuie demontat bordul.ATENTIE, mai trebuie desfacut un surub sau doua (nu mai stiu sigur) din compartimentul motor, pe langa furtunele de antigel.
Zeu_4u_sweety, noi am mai vorbit la telefon. Daca vrei intro zi ne intalnim si-ti arat ce si cum, poate faci si un topic pentru colegi. Eu nu stiu daca mai pozele sa le pun aici.
Petrica Iftimie
salutare colegi!

Ma chinui sa scot caloriferul de incalzire. Nu reusesc si nu inteleg daca trebuie desfacut tot bordul sau doar consola centrala cu butoanele de comanda. Daca cineva are un manual, poze, experienta.. Va multumesc anticipat.

Caloriferul meu pierde la greu, deja e suspendat si e frig.

Ganduri bune!
bercenaru
Daca este infundat,radiatorul nu trebuie neaparat schimbat.Se poate spala cu un furtun cu presiune.In cazul meu a functionat perfect.Intai pe conducta de tur si apoi pe retur.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.