Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Procedura despagubire
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
cretu22
Acum 2 zile, la o intersectie, eu venind de pe drum cu prioritate, "celalalt" de pe drum cu STOP, nu a vazut omul semnul si a avut loc accidentul.El bmw, eu renault classic din 2003, 117500 km.
Eu fara CASCO.
La el usa dreapta spate si pragul lovite, la mine bara fata care pare rupta, un far cu sticla sparta, celalat sarit din locasul lui, aripile indoite, capota indoita.Usa dreapta fata la deschidere freaca de aripa respectiva, numarul de inmatriculare cam mototolit, suportul pentru numar praf.
Airbag-urile intacte.
Am ridicat capota si asa la ochiul lliber nu se vede nimic suspect......
Am un scurt pe semnalizarea dreapta, si nu se mai aprinde nici lumina in plafoniera - am inteles ca exista o legatura directa intre aceste 2 chestii.
E posibil ca la demontare sa fie nevoie de reparare/inlocuire si alte chestii. (detectorul din bara sigur nu mai traieste...)
Ne-am inteles pe amiabila, am scris formularul, copii dupa acte, etc.
Luni suntem programati la constatare la asiguratorul sau City Insurance.
Din foto atasate puteti sa dati o parere despre ce trebuie neaparat inlocuit si ce poate fi reparat?
Ma gandesc ca inspectorul va incerca sa dea reparatie in loc de inlocuire acolo unde considera el.
Aceasta eventuala decizie a lui poate fi contestata? Daca da, care ar fi urmarile?
Al meu Renault este utilizabil, ma pot deplasa cu el, dar parca este ceva in neregula......
Ochiometric, din fata pare deplasat sprea stanga botul masinii.

Din cate am inteles, practic, procedura ar fi urmatoarea: inspectorul de dauna face constatarea, elibereaza "documentul de intrare in reparatie", ma duc cu acesta la un service, acolo se intocmeste un deviz, care se transmite inapoi la asigurator.Asiguratorul il aproba (sper), se trece la demontare, se constata daca mai este cazul si de alte lucrari, daca da se suplimenteaza devizul, se trimite iar la asigurator, se aproba (sper) se da verde la lucrare, apoi trebuie sa astept pana trimite asiguratorul plata lucrarii la service.
Citind si eu Ordinul CSA 14/2011 ce reglementeaza situatiile de genul acesta, nu prea sunt lamurit.
Acolo spune ca trebuie sa depui cerere de despagubire (in care este specificata inclusiv suma solicitata - in cazul City), aceasta reprezentand avizarea daunei.Pai cum naiba sa specific eu suma pe care o cer fara sa stiu cat costa reparatia.Dosarul de dauna se deschide in urma acestei cereri.
Masina mea avand o vechime de peste 10 ani, este posibila o complicare a lucrurilor in situatia in care valoarea devizului atinge o suma mai importanta raportata la valoarea actuala a masinii?

Valoarea de nou a renaultului este "ultimul pret de comercializare de noual acestui tip/model comunicat de producator (adica intreaba cineva pe renault - bai nene cu cat s-a vandut ultimul megane classic in romania?) sau valoarea stabilita prin asimilare cu pretul de vanzare de nou al unor vehicule care au aspect si caracteristici tehnice similare, din productia interna ori externa" - asta ma baga complet in ceata.Ce naiba o insemna "caracteristici tehnice similare" si cine decide din ce productie?Cu ce ar putea fi echivalat megane-ul?

Din vorbe se pare ca asiguratorul are niste cataloage magice la care nu are nimeni acces si scoate el de acolo o valoare de nou.Asa este?

Deci nici o treaba cu factura de achizitie de 466.000.000 ROL (adica 12.500 euro), nimic.
Se scade din valoarea de nou uzura, calculata pe baza unor tabele din ordin, in cazul de fata aceasta fiind de 63%. (se cunosc data de intrare in circulatie si nr. km, mai putini decat media luata in considerare la stabilirea coeficientilor)

Multumiri anticipate pentru ajutor.
adi_ar
Probabil se vor inlocui placuta numar de inmatriculare, suportul, farul spart si bandourile. Restul se repara!
La constatare se vor inscrie toate reperele deteriorate vizibile. Ceea ce se constata dupa demontare, se va completa intr-o constatare ulterioara.
Parerea mea este sa nu-ti bati prea mult capul cu valoarea de nou ... etc. deoarece nu este cazul de dauna totala.
Suma totala a reparatiei si cererea de despagubire se va completa ulterior, dupa ce se face constatarea in service.
cretu22
Multumesc pentru raspuns.
Crezi ca bara se poate repara?
adi_ar
Banuiesc ca da!
Deocamdata este dislocata din suporti si are o pozitie nefireasca insa daca nu sunt rupte clemele si suportii, poate fi reparata.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.