Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Primul accident -
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
abcdef9
Am un Symbol start cumparat acum un an si jumatate si in seara asta am avut un accident, am fost lovit din spate si sa spart bara.
Intrebare de incepator in problema accidentelor:
Tinand cont de faptul ca eu am CASCO la Generalii si el RCA la Allianz, ce imi recomandati sa aleg?
Vinovatul a fost el, m-a lovit din spate in timp ce eram stationat la trecerea de pietoni.
PS
Dar maine cand o sa merg unde o sa hotarasc ca potrivit (Allianz sau Generali), are loc o negociere in privinta tipului de reparatie? Adica daca o fi sarita vopseaua si de pe aripa-caroserie???
SorinCT
Studiaza atent asigurarea CASCO. Unele te taxeaza daca faci daune cu regres. Daca nu iti umfla factura eu iti recomand sa o faci cu regres in reprezentanta.
abcdef9
Asta ar fi culmea, sa refuz gratuitate de la Allianz, iar Generali sama taxeze.
Pot sa merg si la alta reprezentanta decat cea de la care am cumparat? aceea e cam departe si oricum dupa 1 an, la revizie, nu am fost la ei.
Cum adica "daca nu imi umfla factura ..."? te referi la taxa ce ar fi posibil sa mi-o perceapa?
SorinCT
Eu aveam CASCO la Groupama, cel care a cauzat accidentul RCA la Carpatica. Am ales sa fac reparatia pe CASCO cu regres si mi-au umflat factura urmatoare la asigurare pentru dauna respectiva. Unele firme te taxeaza chiar daca nu e vina ta. Te evalueaza ca fiind o persoana care "atrage necazuri" smile.gif
abcdef9
Nasol!
Dar daca merg la Generali si nu imi convine, pot apoi sa merg la Allianz? sau invers?
Tare asta, numai la chinezi o mai auzi: "atrage necazurile",
SorinCT
Discuta cu asiguratorul tau CASCO si vezi daca esti de acord cu conditiile. Reparatia se face in service-urile agreate de asiguratorul la care se face reparatia. Ti se da o lista si iti alegi ce vrei. Nu e obligatoriu sa faci in reprezentanta.
Markos
Zi mersi că are RCA la Allianz și mergi acolo, lasă casco.

Ai un spoiler spart, se schimbă și se vopsește, nu-i mare inginerie.
abcdef9
Adica ma complic fara rost daca apelez la casco, atata vreme cat el are RCA la Allinaz, asta vrei sa spui?
Markos
Da.
abcdef9
Da' stii ce ma gandeam, totusi daca merg la Allianz, apar ca ala care se infrupta din blidul lor cu miere, pe cand daca merg la casco la Generali, deconteaza acestia la Allianz (desigur riscul meu e cel evidentiat de colegul, la inceputul topicului).
Sudsemnatu
colegule, la casco se apeleaza in conditii de forta majora: e din vina ta sau ala are rca la niste prajiti: astra, euroins, carpatica.
abcdef9
QUOTE(SorinCT @ 5 Nov 2013, 23:15)
Discuta cu asiguratorul tau CASCO si vezi daca esti de acord cu conditiile. Reparatia se face in service-urile agreate de asiguratorul la care se face reparatia. Ti se da o lista si iti alegi ce vrei. Nu e obligatoriu sa faci in reprezentanta.
*


Nu observasem raspunsul tau, multumesc frumos.



5 Nov 2013, 23:45:
QUOTE(Sudsemnatu @ 5 Nov 2013, 23:40)
colegule, la casco se apeleaza in conditii de forta majora: e din vina ta sau ala are rca la niste prajiti: astra, euroins,  carpatica.
*



Am inteles, nefiind forta majora, a apela la casco e "o fortare a notei".
BZN
Accident azi, inregistrare azi, chiar ai de gand sa-ti construiesti "strategia" pe aceasta cale?
Markos
QUOTE(abcdef9 @ 5 Nov 2013, 22:34)
Da' stii ce ma gandeam, totusi daca merg la Allianz, apar ca ala care se infrupta din blidul lor cu miere
*


radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
abcdef9
Am primit informatii utile pe care nu le detineam, care e problema?
BZN
Succes!
abcdef9
QUOTE(Markos @ 5 Nov 2013, 23:48)
radmasa.gif  radmasa.gif  radmasa.gif
*


E de ras un asemenea raspuns, nu?
Nu stiu frate n-am mai avut tangenta cu asa ceva.


<span class='edit'>5 Nov 2013, 23:53:</span>
QUOTE(BZN @ 5 Nov 2013, 23:50)
Succes!
*


Mersi

<span class='edit'>6 Nov 2013, 00:03:</span>
Dar maine cand o sa merg unde o sa hotarasc ca potrivit (Allianz sau Generali), are loc o negociere in privinta tipului de reparatie? Adica daca o fi sarita vopseaua si de pe caroserie??? era cam intuneric la ora accidentului.
Shush
Aia o sa se vada la constatare.
Du-te intai la RCA, daca nu iti convine mergi pe Casco.
abcdef9
Multumesc
argon
Daca are RCA la alianz, mergi pe ala ca e okei, nu te baga la Casco-ul tau.
SandelBS
Din ultimele evenimente:

- daca apelezi la RCA ul vinovatului, soc lui de asigurari iti calculeaza cat ar fi dauna in functie de calculele lui si banii aia ti-i da. Daca te duci in reprezentanta Renault, pretul banuiesc ca e undeva la 2000 lei (1200 lei bara si 800 lei vopsirea) iar asiguratorul s-ar putea sa nu fie de acord cu suma aia umflata.

- la casco se deconteaza integral cat zice service-ul agreat, mai putin piesele care e posibil sa le aduca asiguratorul.

Eu as face lucrarea respectiva la reprezentanta, daca se poate.

Erai stationat sau oprit la trecerea de pietoni? E o diferenta intre ele. Sau folosesti aceeasi termeni pentru oprire la acordare de prioritate?
Shush
QUOTE(SandelBS @ 6 Nov 2013, 10:07)
- daca apelezi la RCA ul vinovatului, soc lui de asigurari iti calculeaza cat ar fi dauna in functie de calculele lui si banii aia ti-i da.
*



De unde ai scos asta ?

Nici RCA nici Casco nu o sa plateasca o factura care li se pare nesimtit de umflata, dar sigur acopera preturile din reprezentante.
SandelBS
Pai am vorbit cu portarul de la reprezentanta (alta decat Renault). Acuma ca n-o fi asa...

Tu esti sigur de ce spui? Ai avut eveniment sau stii asa de la nea Ion care si-a busit o aripa de la 1310? (fara nicio aluzie la vreun accident relatat de cineva p-aici). Daca e asa, asa sa fie cum zici tu (si sincer m-as bucura sa fie asa). eu folosesc casco cu regres pt orice, tinand cont de ponderea asiguratilor RCA la Carpatica si Euroins ( numai cu astia am avut noroc de accidente) si de tampenia cu service-ul agreat.

La allianz te lasa sa iti repari masina unde vrei (service autorizat ma refer), sau confund cu cei de la Omniasig?
Shush
Am un topic pe aici cu accidentul de motocicleta, m-au despagubit pe baza facturii, fara calcule facute de ei, fara carpeli.
E normal ca ei incearca sa iti dea cat mai putini bani, tu trebuie sa demonstrezi cu facturi ca costa cat costa. Nu esti obligat sa accepti piese SH, sau service-uri micute atat timp cat suma se incadreaza in valoarea maxima de despagubire pentru masina.
SandelBS
Mi-aduc aminte ca am citit de un accident cu motocicleta, dar nu mai stiu detalii. Oricum, nu cred ca dupa accident te-ai dus a doua zi la service, s-a facut deviz, s-a reparat si dupa 3 zile ti s-a platit suma in baza facturii. Cate luni ai tras?

La masina a vut cineva recent reparatie pe RCA cu decontare directa?

La reparatie in regie proprie, nu iti estimeaza cei de la RCA si iti dau banii inainte?



Markos
QUOTE(SandelBS @ 6 Nov 2013, 11:07)
Pai am vorbit cu portarul de la reprezentanta (alta decat Renault).
*


Ah, nu ne-ai zis ca detii informatia dintr-o sursa supercompetenta.

6 Nov 2013, 14:39:
QUOTE(SandelBS @ 6 Nov 2013, 14:28)
La masina a vut cineva recent reparatie pe RCA cu decontare directa?
*


Da, vinovatul cu RCA la Groupama, reparatie la Renault Cobalcescu (cu care au decontare directa; mai mult, au si punct de constatare acolo). Habar n-am cat a fost factura, nu m-a interesat, n-am întrebat, nu mi-a zis nimeni.
yhattori
QUOTE(SandelBS @ 6 Nov 2013, 14:28)
Oricum, nu cred ca dupa accident te-ai dus a doua zi la service, s-a facut deviz, s-a reparat si dupa 3 zile ti s-a platit suma in baza facturii. Cate luni ai tras?
*



Nu stiu el dar eu: a doua zi dupa accident m-am dus la service, s-a facut deviz, s-a reparat si dupa o luna si aprox trei sferturi s-a platit suma in baza facturii. Vinovat cu RCA la Euroins, accident in 30 ianuarie, la mijlocul lui februarie a fost gata masina, pe la inceputul lui aprilie aveam banii. Cam 4000 de lei, bara spate inlocuita, far de ceata, niste prinderi pe acolo + vopsit.
Shush
QUOTE(SandelBS @ 6 Nov 2013, 14:28)
Mi-aduc aminte ca am citit de un accident cu motocicleta, dar nu mai stiu detalii. Oricum, nu cred ca dupa accident te-ai dus a doua zi la service, s-a facut deviz, s-a reparat si dupa 3 zile ti s-a platit suma in baza facturii. Cate luni ai tras?
*



Am tras luni bune, dar nu din cauza ca am reparat unde am vrut motorul.

Caz de saptamana trecuta la o cunostinta : Renault Megane 1 (deci destul de vechi), RCA la Asirom. Cam toata partea din fata a fost schimbata cu piese noi de origine. Pagubitul nici nu a vazut factura.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.