Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: consum anormal fluence 1.5dci 110cp
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Fluence
mihai-gmy
detin un fluence 2013 cu 7000km luat de nou si am un consum in oras de 8.5-9 l/100k si motorul foarte galagios mai ales cand este rece iar in afara singur in masina la 130km/h am un consum de 7.5 nu mi se pare normal cei de la reprezentanta au spus dupa ce au pus masina pe tester ca este ok ceea ce eu nu cred .
ma poate ajuta cineva cu un sfat ?
multumesc
mircea_aq
8% in Bucuresti e absolut in regula.
La viteza de autostrada nu stiu ce sa-ti zic, depinde foarte mult de conditiile meteo, mie imi variaza consumul si cu 40% intre min si maxim.
Axe
Consumul e mare, in oras eu am la 1.9dti max. 7 iar pe autostrada, la 130 un max de 6, ai aici si un filmulet cu instant-ul:
argon
Bravo, compari un megane euro 2 de 960 de kile cu un Fulence euro 5 de 1300 de kg, foarte potrivit.
roland
Salut.

Consumul declarat pentru oras este de 6, DAR daca faci drumuri scurte si cu un mers mai hotarat, vara ajungi la 7.5. Iarna e mai rau, pentru ca motorul are nevoie de mult timp pentru a ajunge la temperatura optima, drept urmare consumul poate ajunge si la 8.5 sau 9.

Pe autostrada, depinde cu cat mergi, la 130km/h (viteza reala, deci pe ceas arata ceva mai mult) mers cu cruise control sute de kilometrii, ajungi la un 6.5. Consumul declarat de 4 se obtine doar la viteze de genul 90 maxim 100 km/h.

(vezi normele dupa care producatorii calculeaza consumul).

Pe autostrada poti obtine 7.5 doar daca e la deal si ai facut consumul pe o distanta relativ mica, fix la deal.

Nu e neaparat o problema.

PS: Usor cu pedala cand e motorul rece si nu va mai fi galagios smile.gif
dumitrescuandrei
La 7k km ai pretentii la consum? Asteapta si tu pana pe la 20k si atunci vezi daca mai consuma tot atat.8 in Bucuresti e un consum normal.Pe autostrada la 130 consumul trebuie sa fie undeva la 6.
99AIM
e mult 7,5 afara,fa-i un consum plin pe plin ca sunt convins ca iese sub 6.
mihai-gmy
pentru argon mai inca acel megan este din 2007 si este e4 oricum multumesc

28 Oct 2013, 12:34:
multumesc tuturor celor care au postat ,consumul oricum este destul de mare ,acest consum este pentru mersul in constanta daca era bucuresti era altceva mai astept sa vedem ,oricum va multumesc tuturor
cuki46
QUOTE(mihai-gmy @ 28 Oct 2013, 11:29)
pentru argon mai inca acel megan este din 2007 si este e4 oricum multumesc

<span class='edit'>28 Oct 2013, 12:34:</span>
multumesc tuturor celor care au postat ,consumul oricum este destul de mare ,acest consum este pentru mersul in constanta daca era bucuresti era altceva mai astept sa vedem ,oricum va multumesc tuturor
*



consumul nu este prea anormal dpmdv...pot sa te sfatuiesc pentru somul tau de noapte sa incerci sa iti faci tu consumul...nu te baza pe CB.
Au mai fost niste baieti ce aveau probleme cu acel CB care indica mai mult cu 1.5l/100km decat in realitate (topicurile le gasesti aici pe sectiunea Fluence).
Masina mea in primii 10.000km lua 7.5 in oras si cam 5.5 in afara iar pe autostrada 6-6.5 in functie de viteza.
Acuma la 20.000km consuma cam 6.5 in oras, 4.5-5 in afara iar pe autostrada 5-6. 6 papa daca ma duc cu 150-160km/h la autostrada.
Deci se stabilizeaza dupa ce isi da drumul motorul, iar valorile cele mai bune le scoate dupa 35.000-40.000km (din spusele cunoscatoriilor).
Inca un factor este stilul de condus, din cauza filtrului de particule nu ii prea bine sa faci multi km prin oras, iar vitezele este bine sa le schimbi intre 2500-3000 in functie de posibilitati. Cel mai mult consuma daca ii dai talpa sub 2000 de ture.
gcgeorgescu
Azi am calculat bonurile . De 6 luni din iunie scriu pe bonuri km masinii . Consum rezultat 5.6%. Acum imi arata 8.0% si nu am resetat de putin peste1500km.
Atasez si o poza pt cei ce nu ma cred ca am strans atatea bonuri. Masina e 1.5 Dci 110cp. si e din 2010 2011 sa mers din ian 2011 cu ea.


Ma rog , nu pot urca poza cu bonurile , imi da eroare. O Sa incerc alta data.




http://imageshack.com/a/img921/4765/ZW7R71.jpg

Am pus-o asa, caci asa merge.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.