Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cârlig remorcare
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna II
iglu
Salutare!
A instalat cineva cârlig de remorcare pe Laguna 2.1 hatchback? Trebuie data jos bara spate? Instalația electrică cum se conectează la instalația mașinii că nu mai merge ca la Dacie să cositorești papucii...
10x!
espacern
Nu trebuie sa dai bara jos,se monteaza pe sub masina destul de usor.
La instalatia electrica totul este Plug&Play cu mufe care intra in cele de origine ale masinii.
Evident la piesa de origine Renault.....la alti producatori nu stiu.

@+
boeru_laurentiu
Eu am luat unul de pe net si cand l-am montat a trebuit sa dau bara jos . Cu instalatia electrica , cum a spus si espacern , e foarte simplu !
iglu
Mai știe cineva ce dimensiune au șuruburile de montaj? Nu sunt sigur că persoana de la care l-am luat mi-a dat dimensiunile potrivite. 10x!
Radocanu
Sunt 8 suruburi de toate si 4 piulite
4 suruburi identice de 8(mm)
2 suruburi cred ca de 12 cu piulita fiecare ( prinde partea cea mare a carligului de cele 2 urechi metalice mari, care la capat au la randul lor 2 gauri, in care intra 2 suruburi de vreo 10mm aproximativ si vreo 10 centimetri lungime
Acestea se prind de lonjeronul masini care are vreo 7 cm grosime
iglu
Am tot căutat pe Internet și se pare că sunt 2 modalități de conectare a instalației electrice pentru remorcă:
- prin conectare la prizele stopurilor (soluție mai ieftină dar cu posibile probleme datorită consumului crescut);
- prin conectare la bus can (mai scumpă, mai greu de realizat, are inclus un adaptor pentru conectarea la instalația mașinii).

Întrebarea acum e unde se află conectorul de bus can pentru instalația remorcii? Am dat deoparte capitonajul din dreptul aripii stânga spate prin portbagaj și am găsit o mufă liberă. Firele de la ea pleacă spre în fața mașinii. Cred că acesta e conectorul bus can pentru remorcă.

Atașez pozele, poate știe cineva...
boeru_laurentiu
Eu zic ca te complici . Mie nu mi-a creat prombleme , si sunt vreo 4 ani ... , daca tot tie teama de consumul crescut poti sa-ti pui pe remorca becuri cu led !
Radocanu
iglu: mufa aceea este pentru modulul de alarma, nicidecum pentru remorca
Cel mai simplu, te legi direct la firele din stop... fara nici o problema, nu se intampla nimic
Nu este nici o mufa ,,bus can,, la laguna 2
iglu
QUOTE(Radocanu @ 29 Sep 2013, 10:00)
iglu: mufa aceea este pentru modulul de alarma, nicidecum pentru remorca
Cel mai simplu, te legi direct la firele din stop... fara nici o problema, nu se intampla nimic
Nu este nici o mufa ,,bus can,, la laguna 2
*



Mulțumesc mult de precizări Radocanu. Știi de unde se poate lua un +12V permanent?
Radocanu
Unde ? in fata, in spate, la mijloc ?
iglu
În portbagaj. Sau măcar în habitaclu și-l aduc eu în portbagaj (pentru un gadget). 10x!
iglu
Salutare!

Revin cu foto și instrucțiuni de montaj cârlig de remorcare pentru cei interesați.

A. Se dă bara jos demontând toate șuruburile / clipsurile din foto 1-5 marcate cu rosu:
1. șuruburi localizate in spatele stopurilor + alimentare electrică lumini număr;
2. clips localizat la colțui barei, sub pasajul roții;
3. clips localizat sub bară, pe lățimea portbagajului;
4. șurub localizat sub pasajul roții;
5. șurub sub bară, conectează bara de protecția pasajului roții.

B. Se identifică găurile de montaj din foto 6-8, marcate cu galben (șuruburi de 10, 2x lonjeroane, 4x spate):
6. vedere generală prindere spate;
7. detaliu prindere spate;
8. detaliu prindere lonjeron.

Revin și cu update pe partea electrică ASAP.
iglu
Revin cu update pentru instalația electrică. Am optat să nu utilizez conectori cu clești „vampir” care pătrund în izolația firelor și fac punte între instalația electrică a mașinii și cea a remorcii pentru preluarea semnalelor electrice. În timp vor fi probleme datorită contactelor imperfecte.

Am mers pe cositorirea firelor pe papucii triplelor spate (deși presupune mai multă muncă). Pentru aceasta trebuie scoși papucii din mufa electrică pe intră în lampa de semnalizare. În cuvinte e mai greu de explicat, dar fotografiile editate sper să fie edificatoare pentru toată lumea.
[attachmentid=1627914570] [attachmentid=1627914571] [attachmentid=1627914572] [attachmentid=1627914573] [attachmentid=1627914574]

Atașez și standardul de conectare al mufei de remorcă „12N” (există și „12S”, adițional pentru rulote cu capac alb la priza de conectare).
[attachmentid=1627914576] [attachmentid=1627914577]

Ca fapt divers, se poate vedea și unde a fost fabricată instalația electrică a mașinii.
[attachmentid=1627914581]

Se poate conecta direct la priza de remorcă, sau se poate trece printr-un universal 7 way adapter relay, rolul acestuia fiind de a prelua semanalele electrice de pe mașină. Are alimentare separată la 12V și cu semnalele de pe mașină comandă releele interne și transmite semnalele la remorcă.
[attachmentid=1627914582] [attachmentid=1627914583]

Ce nu am reușit să fac și întreb pe forum, a fost să preiau și semnalul lămpii de ceață. Pe unde vin firele la lampa de ceață, prin acele furtunașe din partea de sus a hayonului?

10x!
iglu
Nu știe nimeni pe unde trec firele pentru luminile de ceață să mă pot cupla ușor???
sfinxgo
Bună seara!
Cârligul de remorcare de la breack se potrivește și la hatchback?
Carligul trebuie sa aiba placuta de identificare pentru a nu fi necesara omologare RAR?
filip3
si eu sunt curios de omologare. am cumparat de la o licitatie din franta o Laguna 2 2007 si are carlig de remorcare, trebuie facut ceva inainte de RAR?
iglu
QUOTE(sfinxgo @ 14 Oct 2019, 21:02)
Bună seara!
Cârligul de remorcare de la breack se potrivește și la hatchback?
Carligul trebuie sa aiba placuta de identificare pentru a nu fi necesara omologare RAR?
*



Nu e echivalent între breack și hatchback.
Nici cele noi nu au toate plăcuță. Plăcuța e pusă de producător, nu e o atestare RAR pentru fiecare model produs al oricărui producător. Deși producătorii trebuie să aibă o omologare tip de la o autoritate din țara respectivă, producție de serie etc
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.