Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Montare martor GPL in bord Laguna II
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Tutoriale
liman64br
ATENTIE NU SUNT RESPONSABIL PENTRU EVENTUALE PROBLEME APARUTE

Salutare , nu stiu cati dintre voi cei cu gpl stiu ca au in bord un martor pentru prezenta acestuia , eu l-am descoperit din greseala cand imi batea lumina soarelui din spate si se vedeau toti martorii din bord , neavand o instalatie originala din fabrica normal ca si martorul este dezactivat ..mai mult am constatat si lipsa ledului (la fel este si cu martorul rulota 'led lipsa")

-Pentru demontarea ceasurilor de bord am folosit tutorialul si sfatul colegului AdR!@N
-Am facut cateva teste cu diferite culori sa vad care ar putea fi alegerea cea inspirata
[attachmentid=1627903744] [attachmentid=1627903745] [attachmentid=1627903746] [attachmentid=1627903747]
- am hotarat ca ledul albastru se vede mai frumos (led de 8mm cu lupa slefuita cu smirghel) [attachmentid=1627903749]


[attachmentid=1627903750]
[attachmentid=1627903751]

-Dupa ce am montat ledul in tablou, am lipit un fir de aprox 1m (+,-) care l-am lipit in paralel pe martorul instalatiei gpl [attachmentid=1627903752] [attachmentid=1627903753]
Jan_jf
Foarte misto, cred ca ma apuc si eu de treaba asta ...
liman64br
In completare, am montat intre timp si o rezistenta de 200 ohmi deoarece noaptea mi se parea prea tare smile.gif
adrian_74
Desi am motorizare diesel, in lumina soarelui se vede chestia cu GPL (probabil parti ale ceasurilor sunt folosite si-si indiferent de motorizare), imi place ce ai facut, legat de intensitatea luminii ledului albastru, eu le-am dat cu putina hartie abraziva pana s-au matuit, atunci cand am montat prin bord.... App sunt atehnic, de aceea intreb, cablul lung de aprox 1m pe care l-ai tras de la led catre martorul instalatiei GPL, are 2 fire (cel cu izolatie gri), iar de la instalatie ai facut legatrura cu firul rosu (tras de la celalalt fir rosu) si firul albastru (tras de la firul verde!!!!?), aici nu inteleg ?!
P.S.-acum am vazut ca ai folosit smirghel, deci ramane valabila intrebarea, de asemenea in buton , ai facut o punte sau ceva de genu' asta?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.