Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Reconditionare Dacia 1310 "Diamantina"
Reno.ro - Forum Renault Romania > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22
maho
Ma hotarasem de anu' trecut sa-i fac "babei" o bucurie, si s-o repar ca lumea (tinichigerie + vopsitorie, complet). Normal ca dupa ce am mostenit-o de la batranu' (2009), am mai schimbat una-alta (nimic esential), + ceva imbunatatiri minore, dar nu fusese desfacuta complet niciodata, era la vopseaua originala, si "mi s-a pus pata" s-o pastrez, din mai multe motive (unul fiind si tablaria, in general mentinuta bine, in ciuda varstei).
Cateva poze mai vechi: [attachmentid=1627903561] [attachmentid=1627903562] [attachmentid=1627903563] [attachmentid=1627903564][attachmentid=1627903571] ; in primavara m-am ocupat personal de fusta fata (curatit, grunduit, vopsit): [attachmentid=1627903565] [attachmentid=1627903570] . In timp, am avut parte si de "ne pare rau, nu facem dacii", si de "nu se merita", dar si de sfaturi si contacte utile, suport moral si material. Celor din ultimile 3 categorii, le multumesc.
Luni a poposit in service (cerinta mea la intrebarea "ce vreti sa faceti cu ea?" a fost "sa ma mai tina inca doua vieti" wink.gif ), si a fost dezechipata; probleme pre-antifonare-vopsire (cunoscute, de altfel): aripile fata ruginite jos, bara fata urata ca dracu' (va fi schimbata), podeaua fata cu ceva rugina si cate-o gaura mica pe fiecare parte, puntile pline de rugina superficiala, parbrizul (cu o mica fisura) va fi schimbat (deja il am pe cel nou, Pilkington), la fel si chederul aferent, culisele/perie de geamuri vor fi schimbate, chederele de usi, posibil (inca nu m-am hotarat, ca nu-i urgent) planetarele + simeringurile... si mai vedem.
Prima zi de service, dezechiparea: pe sub aripi, nesperat de bine, la fel si locasul farurilor, nestrapunse de rugina. Podeaua fata dupa cum am spus, cea spate in general ok, usile, portbagajul, tavanul, pragurile ok: [attachmentid=1627903572][attachmentid=1627903573] [attachmentid=1627903574] [attachmentid=1627903575] [attachmentid=1627903577] [attachmentid=1627903578] [attachmentid=1627903579] [attachmentid=1627903580] [attachmentid=1627903581] [attachmentid=1627903582] . Din pacate (chiar daca-mi voi lua critici), am decis (din motive legate de ... diagrama Fe-C) ca aripile nu le voi repara, ci le voi inlocui (evident, cu Conex, care si-asa, de-abia le-am gasit - se pare ca nu se mai fabrica de vreo 2 ani, deci... wacko.gif ). Asta e, nu vorbim de o restaurare.
Maine - poimaine, ziua 2-a de poze in service.
harby ;))
Ma bucur ca i-ai facut un topic masinii si iti urez multa bafta . Nu te descuraja/enerva la spusele oamenilor care nu vad daciile decat ca pe niste simple masini ,ba chiar rable . Chiar daca aripile vor fi conex , cu putina munca vor arata bine rau. Arata bine masina ta si spor la lucru .
Stima:).
diesel_power
Fix modelul asta de dacia 1310 l-au avut ai mei pana in anul 2010 cand a intrat la remat. Ma bucur sa vad ca va mai fi un exemplar supravietuitor.
Tommi.
Succes cu proiectul si sa ne ti la curent cu pozele biggrin.gif
maho
Tuturor, multumesc.
@harby: dacia este, totusi, o masina relativ simpla (comparativ cu cele moderne), cu tehnologie din anii '60/'70, dar pe care se pot invata multe, si pe care, in caz de nevoie, o poti repara (in anumite limite) si singur, pe marginea drumului daca e nevoie.
In cazul meu, "rablã" e departe de a fi, are multe capitole la care sta f. bine (frane, directie, motor, suspensii, ...si altele), testate vrand-nevrand in trafic.
Ziua 2-a de poze in service: curatit, spalat [attachmentid=1627903668] , peticit podeaua fata [attachmentid=1627903669] , pasivizat [attachmentid=1627903670] [attachmentid=1627903671] [attachmentid=1627903672] [attachmentid=1627903673] .
O surpriza deosebit de placuta a fost modul in care au fost protejate, in timp, pragurile si ce-i pe sub ele: cu miniu de plumb, de culoare rosu-portocaliu, in poze:[attachmentid=1627903674] [attachmentid=1627903675] . Botul si locasul farurilor: "ca noi" tongue.gif :[attachmentid=1627903676] [attachmentid=1627903677] . Intre-timp am dus antifonul (Sinto Master, 9 kg). Mai vad maine care mai e situatia.
Tommi.
Vad ca stai foarte bine cu lonjeroanele.
maho
Da, pe dedesupt e in stare f. buna (pt. varsta ei), pt. ca (in afara de o protectie buna) pana in 2009 nu a fost scoasa deloc din garaj iarna, iar dupa 2009, doar cate un drum lung/iarna, urmat de o spalare aproximativa. Se poate spune ca a fost (si e) o masina pastrata. In oras prefer sa circul pe jos (din motive de sanatate), doar cand sunt nevoit apelez la ea.
razvan32
foarte bune masini. sa o faci sa iasa foarte bine . daca poti sa-i dai pe dedesubt cu grund urmat de o antifonare buna si nu mai ai probleme.
uite cum arata a mea: http://www.daciaclub.ro/DACIA-1990-t201630.html
maho
QUOTE(razvan32 @ 25 Aug 2013, 20:59)

Arata bine, se vede ca e ingrijita.
QUOTE(razvan32 @ 25 Aug 2013, 20:59)
sa-i dai pe dedesubt cu grund urmat de o antifonare buna si nu mai ai probleme.
*


Deja a fost data de joi cu un pasivizant-inhibitor de rugina (imi scapa numele, dar o sa-l intreb din nou pe sef) pe exteriorul podelei (inainte au fost curatite zonele afectate de rugina, dar mai bine de jumate din podea avea protectia veche intacta...), deci cu grund nu se va mai da pe acolo, doar antifon.
razvan32
e bine si asa
espacern
QUOTE(maho @ 25 Aug 2013, 21:24)
pasivizant-inhibitor de rugina (imi scapa numele,

Rustol sau Frameto......poate.

@ +
Daciotul_98
Felicitari pentru ambitia de o restaura cu toate ca stii cum zice romanu fit'ar dacia dreq sa nu te iei dupa el ,ca pentru tine numai masina ta conteaza;spunea cineva ca banii si femeile sunt trecatoare dar masina si pasiunea raman wub.gif rolleyes.gif happy.gif
Bai frate dar cati restaureaza ia sa-mi iau si eu o masina d'asta ,dar eu am pretentii la vreun 70 din arges
PS:a avut un vecin de-al meu o 1300 din 79 o masina mandra a rezistat peste 350000km cu set original si nu a suportat platforma asa ca tot mandra s-a dus pe roti in stare excelenta unsure.gif la remat tongue.gif proprietarul tot spune ca-l lasa si nu l-a lasat.... sad.gif wacko.gif
maho
De azi, proaspete: pasivizantul la interior: [attachmentid=1627903881] e vorba de Corroplex, la aplicare e alb, dupa cateva minute arata asa: [attachmentid=1627903882] , iar dupa inca ceva timp se face negru, lucios ca sticla: [attachmentid=1627903884] . Tre' sa mai duc vreo 4 kg de antifon (total 13 kg mellow.gif ), si... mi-am comandat si-o pereche de planetare (sa fie, ce plm, o viata are omu'...sau mai multe).
STORMTROOPER
Felicitari pentru proiect si multa rabdare si perseverenta sa-l duci la bun sfirsit. Astept sa vad ce iese si poate vii cu ea si pe la intilniri.
maho
Multzam'. Pare sa merga bine, pana acum sunt multumit de lucrare si de oameni. Voi veni si la intalniri (acum o sa am cu ce ma mandri si eu rolleyes.gif ), dupa ce o sa-mi revin cat de cat cu banii, ca ieftin nu e; mai mergem si la The Wall poimaine... o caruta de bani, dar merita. Noroc ca azi am reusit sa-mi repar frigiderul (se stricase ieri), ca altfel ma usca si unul de-ala...
Parca ziceai ca treci prin Bv, sper sa nu fie poimaine si joi, ca-s eu in Buc.
STORMTROOPER
Da, ziceam dar din pacate nu am mai apucat. Oricum Brasovul nu este de al sute de km distanta si cind ajung pe acolo te convoc sa-mi arati babuta finalizata. Daca pina atunci ai nevoie de ceva, claxoneaza.
mariusciprian78
Cu solutia aia se da direct peste rugina!?nu o curata si aia inainte cu ceva?pe termen lung ce se intampla cu rugina de sub solutia aia!?
maho
Se curata grosier la perie, dar intotdeauna mai ramane (ar fi fost prea simplu, daca nu trebuia curatit deloc wink.gif ). Pe termen imediat, chestia asta transforma resturile de rugina (oxid de fier) in altceva - habar n-am in ce - dar se pare ca ceva "static", care nu progreseaza. Iar pe termen lung o stopeaza cu ajutorul antifonului si vopselei, din cate-mi dau seama de pe fisa produsului. Chestiii moderne pt. noi, dracu' stie...la fel ca si ceara auto anticoroziva ixell renault, pe care o voi baga la sfarsit in cavitati (usi, praguri, lonjeroane).
catalinSV
O lucrare "CA LA CARTE" , unde se da dovada de mult profesionalism , ASA DA! , felicitari din partea mea,imi place foarte mult modul si conditiile in care se lucreaza,imi permit si eu o mica intrebare , asta e masina pe care o folositi zi de zi,sau mai aveti si alta masina ? smile.gif

Stima. wub.gif
1310CL
Salutare maho !

Ma bucur enorm ca ti-ai facut topic,si ca te-ai apucat de babuta ! smile.gif n-are rost sa-ti mai zic ca abia astept s-o vad terminata,pun pariu ca iese ceva frumos,stiu ca nu esti cu tiuningu pe dacie gen spoiler,eleroane si avioane dintr-astea pe masina.

Iti urez multi bani,timp+nervi,si sanatate desigur,ca asta-i cea mai importanta !

Sa ne auzim cu bine,o sa-ti urmaresc in continuare topicul,numa' bine ! cheers.gif
cipri20
Totul e ok, doar sa nu folositi termenul de restaurare, care inseamna o lucrare la cu totul alt nivel. Spor la munca smile.gif
maho
Multumesc, din nou; echipa de la service are o parte din merite.
O folosesc 90% doar la drumuri lungi si rare, de 5-6 ori pe an, prin tara, iar
QUOTE(maho @ 25 Aug 2013, 13:00)
In oras prefer sa circul pe jos (din motive de sanatate), doar cand sunt nevoit apelez la ea.
*


E singura masina, dar nu de "zi cu zi".
Cand i-am zis sotiei cat ma costa si planetarele (Spidan),... era sa m-aleg cu o gaura in sanatate. tongue.gif
cheers.gif
@cipri20: pai am zis:
QUOTE
Asta e, nu vorbim de o restaurare.

Cunosc bine diferentele.

27 Aug 2013, 16:10:
O noua zi: cam asa arata Corroplex-ul (mai sunt zone cu rugina de dat cu el, dar intre-timp s-a terminat, tre' sa comande altul, ca nu se vinde prin magazine) dupa ce trec cateva ore de la aplicare:[attachmentid=1627904164] [attachmentid=1627904165] [attachmentid=1627904166] [attachmentid=1627904167] [attachmentid=1627904168] [attachmentid=1627904169] . S-a indreptat si usa (aveam o mica adancitura pe muchie, pe usa stanga), se va chitui + restul...[attachmentid=1627904170] . Am dus si restul de 4 kg de antifon, si cam in 2 saptamani (tre' sa astept planetarele) ar putea fi gata. Baietii au avuti ieri control de la rar, au stat de la 8 pana dupa-amiaza wacko.gif , au verificat tot, s-au uitat pana si pe etichetele aripilor de Conex, sa vada daca-s omologate icon_mrgreen.gif
Scotchguitar
Modelul 1310 nu-i atat de respectat ca si 1300...ma bucur ca rezervam si din modelul asta pt viitor biggrin.gif mare succes domnule si s-o folosesti cu sanatate biggrin.gif
mariusciprian78
solutia aia cat costa?de unde o comanzi ca as avea si eu un sasiu pe care as vrea sa il mozolesc cu ea.fertan nu ai incercat?
razvan32
frumoasa lucrare. asteptam finalul.
aditza579
Imi place mult ca inca mai bagi banii intr-o Dacie, model ceva mai rar. Daaaar, se putea un pic mai bine lucrat la suduri si la petice. Sunt prea din topor.
dacia_gpg
Coroplexu cat e coroplexu?
maho
@razvan32 & Scotchguitar: merci, cred c-o sa iasa bine.
@dacia_gpg & mariusciprian78: nu stiu cat e corroplex-ul, nu se vinde decat de catre distribuitori, in reteaua de service-uri, nu in magazine de piese auto (n-am incercat fertan, m-am lasat pe mana sefului de service, ca isi cunoaste meseria), costul intra in banii pe care i-am negociat pt. manopera + vopsea. Eu mi-am cumparat antifonul, parbriz, chedere, bara, arip, si mai urmeaza planetarele cand sosesc.
@aditza579: asa e, dar nefiind intr-o zona vizibila, nu ma deranjaza deloc. In cazul asta sunt interesat de utilitate, nu de aspect.
aditza579
Corect. Fiecare cu asteptarile pe care le are de la meseriasul care-i face masina. Eu am alte asteptari de la proiectul meu. Nu pot sa ti le impun si tie.

Ma bucur ca inca mai bagi banii in Dacie. Astept poze noi.
maho
QUOTE(aditza579 @ 29 Aug 2013, 23:37)
Eu am alte asteptari de la proiectul meu.
*


Nu gasesc decat asta, legat de proiectul tau... unsure.gif
Poimaine o mai vizitez p-a mea, sa vad evolutia.
danut 69-71
Ooohoho, bravo "maho" ti-ai luat inima-n dinti...vad ca ai inceput in forta, singura precizare as fi avut-o si eu legat de suduri, din pacate nu pot comanda pe portofelul altuia.
Mult succes si felicitari, au fost multe exemple si ai avut de unde sa te inspiri, daca mai ai nevoie de ceva suport tehnic, iti sunt alaturi. wink.gif
maho
Multzam', pana acum sunt multumit de baieti si de sef, cred c-o sa iasa bine.
Ce caut (si deocamdata nu gasesc mad.gif ), poate are cineva: 2 capacele transparente de plastic pt. plafoniera dreptunghiulara de deasupra usilor (model mic), cele cu picioruse, care basculeaza si actioneaza aprinderea/stingerea plafonierelor... si 2 flapsuri pt. bara spate (ale mele nu-s chiar misto).
maho
Stadiul, azi: cam 70-80% e gata pregatirea pt. vopsit (la nivel de "filler"), ritmul e mai lent, ca tre' sa stam pana ajung planetarele:[attachmentid=1627905113] [attachmentid=1627905114] [attachmentid=1627905115] [attachmentid=1627905116] [attachmentid=1627905117] [attachmentid=1627905118]
RaduWra
Arata foarte bine pana acuma. Succes in continuare!!!
maho
Merci. La final sper sa arate si mai bine wub.gif
maho
In poza 5 de mai sus, (si in realitate mad.gif ), luftul intre aripa stg. si stalp e neuniform (mai mare sus, scade in jos). "Multumiri", Conex... sa vedem cat se poate trage de aripa dinspre fata (botul masinii), ca sa nu strice linia cu capota motorului (azi inca nu era montata, era pe terminate vopsitul cu filler in locasul motorului). Mai vad poimaine...
Ov
n-am retinut, dupa ce va fi gata va fi masina de weekend si plimbari ocazionale sau masina de zi cu zi?
harby ;))
Arata bine , mi-e unul imi place . Ti-ai regalt portbagajul ? Vreun luft ne la locul lui ?
maho
Nu folosesc masina "zi de zi" (prin oras, prefer sa merg pe jos, ca am compasul mare si iute). Mai degraba varianta 1 (desi n-o scot nici macar in fiecare w/e). Are ~97k facuti.
@harby: portbagajul e ok, cu aripa stanga e o problema, sa vedem maine cum se va rezolva.
Ov
E bine atunci. Sper sa-ti iasa cat mai bine, sa ai unde s-o tii si s-o folosesti cu placere smile.gif
maho
Merci; are garaj (minimalist, fara utilitati, dar e garaj la curte).
Gata cu vopsitul si lacuitul, maine merg cu ceara anticoroziva, si sa spal motorul cat e dat jos. Inca astept planetarele... asteapta nervos.gif Aripa n-a iesit grozav, luftul e destul de mare... dar macar e cat de cat uniform; mai mult de-atat nu era loc de tras de ea spre stalp.
[attachmentid=1627905636] [attachmentid=1627905637] [attachmentid=1627905638] [attachmentid=1627905639] [attachmentid=1627905640] [attachmentid=1627905641] [attachmentid=1627905642] [attachmentid=1627905643] [attachmentid=1627905644]
bmwh548
Urat luftul. Eu poate m-as fi riscat la o pereche de aripi din dezmembrari ca sa se potriveasca bine.
maho
N-am gasit (am cautat mult) ceva acceptabil. Asta e, n-o sa castig concursuri de frumusete, dar o sa ma tina mai mult.
sspoitoru
rare sunt cazurile in care gasesti ceva bun la remat si sa mai si poti sa scoti piesa de acolo....

a iesit bine oricum.

asa luft am si eu cu aripi de "prems" brasov

STORMTROOPER
Merge bine treaba, felicitari. Acum urmeaza etapa de echipare si bibileala. Sper totusi ca ai o bara de spate cromata in stare mai buna decit cea din poze.
maho
N-am blush.gif , ca m-am c*cat pe mine pt. cateva zeci de lei, am zis ca-i suficient de valabila asta... o s-o frec cu cif sau ceva de genu', sa vad cum iese, si mai vedem ... bine c-am rezolvat cu grosul, detaliile gen scaune, plafoniera sau bara spate se pot rezolva rapid pe viitor, cand prind o ocazie. Oricum, cu ocazia reconditionarii asteia, o sa-mi ramana ceva piese, de care ma gandesc sa scap intr-un fel sau altul...
Pt. maine, la spalatul motorului, mi-am luat o solutie, "W5 Multi purpose degreaser", din Lidl, 6 lei, sa vad ce "minuni" face. Nu prea am timp si chef sa frec cu periuta si motorina...

L.E.: Nu face (minuni), din pacate...am muncit ca disperatu' vreo 4 ore, ma doare si-acu' spatele, dar s-a luat destul de putin din jeg. Probabil voi apela la o spalatorie, pt. "spuma activa":[attachmentid=1627905845] [attachmentid=1627905846] [attachmentid=1627905847] [attachmentid=1627905848] [attachmentid=1627905849] [attachmentid=1627905850] [attachmentid=1627905851] [attachmentid=1627905852] [attachmentid=1627905853]
maho
Azi a fost bagat ixell-ul in gauri: primul component doar in praguri si lonjeroane (ca nu-i "prietenos" cu vopseaua), iar al 2-lea (ceara), dupa o ora, in praguri, lonjeroane, usi, si nervuri capota motor: [attachmentid=1627906271] [attachmentid=1627906272] .
Masina a prins forma, si planetarele (dupa 2 saptamani 183.gif ) tot n-au sosit.[attachmentid=1627906281]
sspoitoru
sa pui silicon negru intre cheder si tabla dar si parbriz(sticla)
mi-am pus si eu cheder nou si ploua cu el mai rau decat ala vechi mellow.gif
si cum se contracta iarna ii mai pun cate un deget de silicon anual....

prinde forma smile.gif

bmwh548
Nu-i pune silicon ca s-ar putea sa te doara capul. Pusese taica-meu la 1300, a tinut cateva luni si pe urma se prelingea iarasi apa la ploile serioase. Bonus: siliconul a interactionat cu vopseaua.
maho
Au pus ceva (cred ca vaselina) in canalul chederului, la montaj; silicon n-am remarcat, dar nu cred ca era nevoie... la parbrizul si chederul vechi n-am avut probleme cu infiltratii pe la cheder, doar ceva picaturi, la ploile torentiale, pe langa aeroterma. App. de chederul (cu inima) si parbrizul vechi, daca le vrea cineva, se doneaza (cat e masina in service, dupa care se arunca), alaturi de o bara pusa deja la donatii.
Probabil ca in primul rand trebuie sa fie rama de tabla in stare f. buna (neteda), ca sa nu intre apa pe sub cheder si geam.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.