Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ulei cutie de viteze
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio III
oclaudiu
Buna seara. Cam la cati Km se inlocuieste uleiul de la cutia de viteze ? La mine, desi am doar 43.000 Km la bord, observ ca de la o vreme intra mai greu in viteze, parca ar agata un metal. Sa fie de la ulei problema ?
man3x
si aici stai linistit si la mine face asa...doar in treapta intai
oclaudiu
Multumesc de raspuns man3x, dar , in ritmul asta, nu se strica cutia de viteze ? Deci ... e ceva normal ?
espacern
Uleiul se schimba la 120000 sau 4 ani.
Primul termen atins din cele doua este cel luat in calcul.

@+
oclaudiu
Ciudat ca m-am uitat si in cartea tehnica si nu scrie nimic de asta. Voi de unde ati aflat ?
Silk
espacern are coduri.....


Glumesc, dar ar trebui sa ai incredere in ce spune, este printe cei mai documentati de pe acest forum. Poate ca lucreaza/a lucrat in retea de service ?!?!? blink.gif
danromania2002
La Clio 3 intra 3.1-3.4 L tranself 75W80W?
danielus
Resuscitez acest topic, poate aduce cineva clarificari suplimentare. Asadar, este necesar a se schimba uleiul din CV? Masina mea are 70k KM / 11 ani si nu i-am schimbat uleiul din CV niciodata.
Daca da, poate confirma cineva ca "La Clio 3 intra 3.1-3.4 L tranself 75W80W"?
espacern
Schimb ulei nu face rau....ba din contra!
ash
Salut, astazi am schimbat uleiul la cutie, au intrat aproximativ 3 litri de tranself NFJ 75W80W.
masina are 130000km, nu am simtit nici o diferenta.
espacern
Diferenta este ca acum cutia functioneaza cu ulei nou/curat adica uzura la piese de frecare redusa....si nu ca se castiga ceva caluti!
ash
Am vrut sa spun ca nu am simtit nici o diferenta la schimbarea vitezelor, timonerie. Nu am asteptam sa "fuga mai tare". wink.gif
ursul_bipolar
QUOTE(danielus @ 2 Apr 2017, 11:16)
Daca da, poate confirma cineva ca "La Clio 3 intra 3.1-3.4 L tranself 75W80W"?
*



In JH3 intra 2.8l iar in JR5 2.5l.
never back down
[B]Buna ziua tuturor, as vrea sa va rog daca imi poate spune cineva unde se afla releul de proiectoare la un Renault clio 2 1.4 16v. Va multumesc.
Si daca nu va retin din timp prea mult as mai vrea sa va intreb, masina mea un clio 2 mai sus mentionat are 180 mii km, iar eu o am de la 170 mii, ma intereseaza cum sa bag uleiul in cutie, de scos am descoperit, dar de adaugat nu. Va multumesc. Cu respect.
Baloc Cristoff
Salut!
Ca sa nu deschid un topic nou, intreb aici, sper sa sorteze cineva dupa "new" smile.gif)
Unde pot afla cat ulei am nevoie pentru cutia manuala cu 5 trepte de pe Clio Grandtour 1.5d ?
espacern
Dupa seria VIN se poate identifica tipul/seria cutiei de viteze......si apoi gasesti si cantitatea/calitatea de ulei preconizata.
merovingian
Pot folosi pentru cutia de viteze uleiul Liqui Moly 75W80 GL5, la un Clio 3 Grandtour din 2011, benzina, 1.2, 75 cp? Multumesc mult!
grig1960
Da, este bun uleiul pentru Clio 3, 1.2, 75 CP. Intra 2,8 litri de ulei 75W80 API GL-5 sintetic sau semisintetic. Uitati-va aici: https://www.niveau-huile.com/index.php, sunt date despre toate lichidele, tip si cantitate pentru o gama larga de autovehicule: turisme, utilitare, agricole, etc.

Cu stima si drumuri bune.
75AIM
e aiurea site-ul.mie imi da la motorul meu 4.5 l de ulei cand eu in carte si la revizii am 5.5 l.la cv imi da 2.1l ceea ce nu cred.am mai mult sigur.
grig1960
Eu am verificat la masina din semnatura, cat si la celelalte pe care le-am avut, adica Skoda Octavia 1, 1,9 TDI, 110 CP si VW Touran 1,9 TDI, 105 CP, se potrivesc datele de pe site.
75AIM
ok.atentie ca elf 75 w 80 exista in 2 variante adica nfj si nfp care e mai scump.eu tb sa schimb uleiul la cutie si antigelul si sunt cam nedumerit ce sa pun la cutie.la reprezentanta au numai nfj si asa baga la toate,o fi bine asa?
Catalinmodena
E ok.La ce motor iti intra tie 5.5l ?
75AIM
QUOTE(Catalinmodena @ 31 May 2018, 19:49)
E ok.La ce motor iti intra tie 5.5l ?
*


1.6 dci 5.5l de ulei motor iar pe site-ul asta da 4.5 l.
Catalinmodena
Credeam ca zici de clio.
merovingian
QUOTE(grig1960 @ 29 May 2018, 14:54)
Da, este bun uleiul pentru Clio 3, 1.2, 75 CP. Intra 2,8 litri de ulei 75W80 API GL-5 sintetic sau semisintetic. Uitati-va aici: https://www.niveau-huile.com/index.php, sunt date despre toate lichidele, tip si cantitate pentru o gama larga de autovehicule: turisme, utilitare, agricole, etc.

Cu stima si drumuri bune.
*



Multumesc mult de raspuns! Mi-a fost de mare ajutor site-ul acela. Am comandat acum 3 litri. o sa-l schimb in toamna cand fac revizia. Chiar daca am sub 55.000 masina va implini 6 ani. Am vazut ca dupa 4 ani trebuie schimbat oricum. Si deja se simte cum agata putin schimbatorul.
cj98czh
Uleiul de cutie nu trebuie schimbat decat daca doresti tu ... conf producatorului ... rau nu ii faci daca il schimbi ..
merovingian
Pentru Clio 3 Estate din 2011, 1.2, 16v, 75cp, benzina am folosit Liqui Moly 75W-80 GL-5
Am facut schimbul dupa 6 ani si 58000km. Pot spune ca in marsarier schimba acum perfect. inainte agata si de multe ori nu intra in viteza din prima.
Aveti aici videoclipul cu schimbul de ulei: https://www.youtube.com/watch?v=PwLbRBWRlec&t=435s

Au intrat ~2.8 litri
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.