Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: twingo motor mai mare
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Diverse > Tuning
furia_albastra
va salut baieti, sunt unul dintre fericiti posesori de twingo.Problema mea este ca motorasul este obosit la 250.000km si as vrea sa montez pe el un motor mai puternic , nu am gasit pe net dimensiuni in ampatament si de acea apelez la cei care poate sunt in cunostinta de cauza si au vechime , am gasit pe youtube o duduie care toruieste ceva de un motor de 1.8l si as avea nevoie de niste sfaturi , ideei , si cum sa fac sa montez un motor asemanantor ca cel in link , tinand cont ca nu vreau sa schimb si bordul in interior, mai bine imi montez niste ceasuri in bordul actual, + pe langa motor ce mai trebuie schimbat (ecu, si alti senzori) care trebuie schimbati.va multumesc



(aici e duduia de pe youtube)
furia_albastra
multa lume se uita nimeni nu da o parere sad.gif , chiar nu ma supar de o parere
Silk
Daca vrei doar o parere ( a mea, personala ): este un gand frumos sa incerci sa schimbi motorul, sa pui unul mai puternic, sa faci din twingoletu' tau o mica (sau mare) bestie. Dar, drumul pana vei ajunge sa realizezi asta e dfoarte complicat.

Trebuie sa ai multe aspecte in vedere : FIZIC, motorul nou sa se poata monta pe masina. Cutia de viteze, la fel. Apoi, trebuie ranfosata caroseria, imbunatatit sistemul de franare, Multe piese trebuie apoi modificate/adaptate ( evacuare-esapament, etc ).

Mai trebuie sa te gandesti la problema militiennilor : daca te opreste unul, si iti cere acte, ce-i faci ? Poti omologa motorul ? Sau dai spaga ?


Apoi, dupa ce ai raspuns la intrebarile de mai sus, sa te astepti ca sa stai cu masina mai mult in service decat sa mergi cu ea : Asta ti-o spun din experienta. Pentru 20-30km de forja ( poate nici atat, poate dupa 400m ) s-ar putea sa pierzi si 2 saptamani asteptand piese si cu masina pe rampa.

Si , in primul rand, sa te gandesti la problema banilor ! Nu costa doar fo 2-3-400 Euro, ci vei avea o surpriza de proportii !!!

Nu vreau sa te descurajez, pentru ca imi place cand vad masini "modeste" care dau fum la masini cu pretentii !!!


Gandeste-te bine inainte de a face swap, atat iti transmit.


Numa' bine !
Titus91
Ce are ea pe twingo e motor de Laguna de 1.8, acelasi bloc ca pe multe modele renault, eu fac un swap de motor la al meu 21, uitate in topicul AR 04 MAX, vezi acolo unele detalii si pe cand voi termina am sa scriu mai multe despre tot procesul, bafta.
furia_albastra
sincer nu ca ma laud , dar la 6 saptamani voi fii acasa 2, mai imi trebuie un mecanic bun si nebun, sudorul il am , si sincer as investi si 6000 euro dar sa stiu ca iese ceva sa afum cotetele din cartier, ce nu vreau sa schimb este bordul , ala imi place, in rest , scaunele din spate pleaca ca oricum nu vreau sa duc dupa mine prea multe greutati. deci de la suspensie, etriere, motor, presupun ca cutia aia de pe laguna se si potriveste daca duduia a schimbat, sincer nu vad opriri din simplul motiv ca motorul nu are serie , cea ce inseamna ca pot oricand sa ii schimb, daca in acte scrie ca nu poate fii `pansoat` sau ceva de genul, nu ma uit acum in acte, cred ca e ok ,


pe youtube am vazut ceva clipuri in care are un motor pe aspiratie/turbo,
colorix
smile.gif)) ce ai mai facut?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.