Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: World of Tanks
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2
L!nuX
Salutari

Cine isi pierde zilele si eventual banii jucand acest joc ?
Mentionez ca pana acum nu am investit nici un leu in acest joc .
Am deschis un topic separat de cel de gaming pentru a discuta exclusiv despre acest joc .
Eu personal is incepator , sunt la categoria 5-6

Antitant - StugIII (5 ) , Hellcat (6)
Usor : - Crusader (5)
Mediu :VK 20.01 (D)(4)
Greu :Churchill VII (6) , KV1(5)
SPG : M41 (5)

Tamango
Doar pentru postul asta te-am scos de la ignore ... nu stiu cum ai ajuns acolo smile.gif

Deci eu am tier tot ca al tau, joc cu heavy 5-6, KV-1pe care am Ace, KV1-S, Churchill 1
TD-uri am T49 si trag sa iau Hellcat-ul si Stug3. Mai am un ELC AMX si Panzer1C (tier 3 dar funny):

user posted image

Si tot ca sa ma laud, uite ce se poate face cu ratoiul:

user posted image

18 Aug 2013, 11:56:
Si inca ceva: http://www.gandul.info/reportaj/fenomenul-...-harta-11256801 smile.gif
T.rac3Er
Jocul pare interesant dar e superficial.
- In primul rand 3rd person. Lol. In cel mai bun caz sa fi oferit viziunea celui care scoate capul prin hatch-ul superior de acces, si nu la ditamai inaltimea. De aici reulta ca nu e un produs adresat jucatorilor pro ci pentru mase, pentru prostime sa se invarta cu tanculetele
- faptul ca tinta e vizibila si prin frunzaris, paduri, etc... Adica individul sta ascuns (cu un tank destroyer, de obicei fiind pozitia lor favorita) si tu il poti ochi, desi nu ai sub nici o forma unghi direct.
- precizia loviturilor e mereu la tinta dorita. ori asa ceva e anormal; eventual trebuia un skill care sa creasca in timp odata cu numarul de victorii sau in functie de raportul K/D. Degeaba ai omorat 100 de tancuri daca in aceeasi perioada ai fost omorat de 1000 de ori. Inseamna ca esti un tintas praf si abia mai ai si tu cate o lovitura norocoasa
- nu are damage zones, nu cel putin reala. sa vezi pe unu cu tancul pe rosu, sub 10% health, ca merge fara probleme e culmea tupeului. De obicei distrugerea unei senile insemna imobilizare completa

Deci, inca mai are prea mult de imbunatatit jocul. Daca in schimb ma ut la Mechwarrior Online sau Mechwarrior Living Legends, deja inteleg de ce e asa praf acest WOT, cu minim o generatie in urma MMOG-urilor de acest tip, cu razboaie intre unitati armate.

Si alte aspecte...Pacat caci mi-ar fi placut sa intru putin in atmosfera unui tank game, ca pasionat al WW2ului si tehnicii militare in general
Tamango
Tocmai asta a prins la public: il poate juca oricine, nu e asa complicat ca Mechwarriors.
Tu ai jucat WOT ? Te intreb pentru ca:

NU e 3rd person. Ai zoom, poti juca si "de la inaltime" dar ti-e imposibil sa ochesti. Ai zoom in care e si perspectiva comandantului de tank si daca il maresti ai un fel de "luneta" cu care sniperesti. La artilerie e altfel, acolo da, ai vedere de ansamblu.

Tinta da, e vizibila si prin paduri dar aici depinde de factorul de camuflaj. Mi se pare normal sa-l poti ochi prin tufis de exemplu.

Precizia nu e intotdeauna aceeasi, depinde foarte mult de arma folosita (fiecare arma are alta precizie, unele mia precise, altele nu) si de skills-urile gunner-ului sau comandantului de tank sau cine opereaza arma. Nu au aceeasi precizie un gunner cu 50% fata de unul cu 100% si ceva extra pe deasupra.

Are damage zones, observa reticului tintei cand ochesti, cateodata e rosu, verde sau portocaliu. Sunt o gramada de linkuri cu pozele fiecarui tank cu damage zones pe el, e chiar si un mod in joc in care le vezi. Iar senila se poate repara smile.gif

Intr-adevar, e mult de imbunatatit la el dar mecanica jocului e misto, parerea mea. Abia astept sa vad World of Warships. Avioanele nu-mi plac.

SandelBS
Jucam si eu asta acu cateva luni, dar cand am ajuns la tanc de generatia V, intram in lupta cu cele de generatie VI-VII si mereu mi-o luam dintr-o lovitura. Si nici net bun n-aveam. Dar e placut jocul...
Tamango
Sa vezi cum e cand anumite tankuri de tier 5, de ex. ELC AMX cum am eu, sunt considerate overpowered si te baga cu tier 9. Un obuz si gata, te-a ras. Singura sansa e sa faci spot ...
T.rac3Er
- cu tufisul nu e acceptabila. Sa fie conturat ala desi eu sunt dupa un tufis si ala la randul lui e cine stie dupa ce alte obstacole de genul (copaci, tufisuri, ce pot fi distruse)
- cu zonele o fi prezenta de forma, ca nu pare implementata. Degeaba zice vocea ca "senila distrusa/lovita/whatever", daca eu pot sa misc tancul din loc.
-e 3rd person caci poti vizualiza din spate, si de suuus de tot, ceea ce e complet anormal. Am zis, ar fi fost normal ca unghiul maxim sa fi fost al membrului de echipaj care iese din cupola, deci de la nivelul cupolei.

Dar, dupa cum si tu ai confirmat s-a ales versiunea easy peasy ca sa intre tot agariciul.
La MW nu se plamnge nimeni de restrictiile suplimentare, chiar confera o aura de realism mult superioara. Da, nu vor intra copiluti de 7 ani care vor si ei sa traga cu robotu, ca deh, e prea dificil si restrictiv.

Nu stiu cum e in WOT cu echilibrarea, dar in MW cu un light mech dotat corespunzator poti sa pui o lupsa suficienta, ajungand ca unii warriori veterani chiar sa doboare heavy mech cu piticanie de 30-40t, numai cu skillul lor.

Asta ar insemna sa iei un Panzer III si sa pui la pamant un IS2, pentru ca ii dai numai la senilesi apoi il flanchezi sa ii dai la motor, caci nu mai poate pleca din loc.
AlexNIT
Postez tot aici , deoarece nu mai fac topic nou ...subiectul fiind aproape acelasi .
Joaca cineva War Thunder ? Deocamdata e doar cu avioane dar in curand va fi updatat si va avea si tancuri si nave , intr-un singur joc , un fel de : WoT + World of Warplanes + WoWarships ..Mi se pare interesant , grafica e foarte buna ...Natiunile foarte bine definite ...am level 8, natiunile sunt asa : Americanii , Nemtii , Rusii , Britanicii si Japonezii ....la fiecare natiune fiind si avioane de ale aliatilor ...de exemplu la Nemti au avioane italienesti ...si un bombardier care e cu inscriptiile romaniei biggrin.gif
Tamango
Sper sa mearga pe Linux smile.gif
AlexNIT
Uite niste screenshot-uri de la urmatorul update (cel cu tancuri si nave) , e pe forumul oficial , pozele fiind postate de un Administrator Gaijin(firma ce face jocul)

http://forum.warthunder.com/index.php?/top...st-screenshots/
Diac
Eu sunt intr-un oarecare impas. Am asa : ELC AMX, VK 30.01H, KV-1, Hetzer, si A 20. Cu vk-ul sper diun tot sufletul sa termin mai repede si sa ajung la Panther, ca e rau de tot. Una din doua lovituri e ratare. La fel si cu A20 ca sa ajung la T34. Am o gramada de experienta cu KV1, insa mi-e si frica sa avansez ca cine stie de ce ozn-uri dau mai departe.Am avut si Stug III dar parca am facut treaba mai buna cu Hetzerul. Nu stiu parca ai mai multe sanse in bataliile cu tier 2,3,4.

Care-i treaba cu LTP-ul ala? Ne-am trezit cu el bonus.
r_vlad
Joc si eu de ceva vreme. Am in jur de 7k batalii jucate, trei tancuri de tier 9 (E-75, M103, T30) si multe altele de tier mai mic. Initial am inceput sa joc fiind interesat de WWII si tancuri. Acum ma atrage mai mult competitia. Este extraordinar de greu sa joci foarte bine.

@T.rac3Er
Am observat ca iti place sa iti dai cu parerea despre orice... mai mult sau mai putin avizat. Esti pe langa in ceea ce priveste WoT.
cj98czh
QUOTE(r_vlad @ 19 Aug 2013, 09:41)
@T.rac3Er
Am observat ca iti place sa iti dai cu parerea despre orice... mai mult sau mai putin avizat. Esti pe langa in ceea ce priveste WoT.
*




radmasa.gif radmasa.gif up.gif up.gif up.gif
A l e x
"Am observat ca iti place sa iti dai cu parerea despre orice... mai mult sau mai putin avizat. Esti pe langa in ceea ce priveste WoT. "

Auzi ba Tracere ce zice asta despre tine? Cred ca e american, manca-ti-as. E Obama sub acoperire. Stiam eu ca toate dezvaluirile tale despre SUA si guvernul american nu vor scapa nepedepsite.

Ti-am zis eu sa lasi oamenii in prostia lor si sa nu le mai explici ce se intampla cu adevarat in lumea asta si cine o conduce. Numai tu stii asta, alesule, nu mai fa dezvaluiri pe un forum public, Wikileaks autohton ce esti tu, ca uite ce se intampla.

Ai pus-o frate.
L!nuX
Ca recomandare , evitati linia grea de la englezi (Churchill , Black Prince ) sunt pilaf la toate capitolele , imi pare rau ca am mers pe linia asta . M-am chinuit sa ajung la tire 6 si in lupta cu tire 6-7-8 sunt facut muci imediat . Desi sta bine pe armura are viteza melcului si un tun de tot rasul . Cei de la WG au cam stricat linia grea de la englezi . Din ce am vazut foarte bine in lupte se prezinta rusii cu KV1S- IS si nemtii .

Linia de medii si usoare de la englezi se prezinta insa foarte bine . De asemenea si TD-urile , desi SU-urile de la rusi mi se par mai bune .

Diac
TD-urile de la englezi sunt beton. Am tras eu intr-un AT8 de mi-a venit rau. Secretul este sa-l imobilizezi.

Chiar nu am putea sa facem un clan Reno? biggrin.gif
h_a_c_k_e_r
Am jucat si eu vreo 10 batalii dar nu am reusit sa omor pe nimeni. Am fixat tinta pe ei cu click dreapta si dupa ce trageam, nu ii scadea deloc din viata.
Diac
Pai intre timp o fi plecat ala de acolo. Chestia cu click dreapta nu o folosesc nici eu. Nu am priceput cum functioneaza.
T.rac3Er
colegu ai dreptate ca WOT nu am jucat, si m-am bazat pe multele sesiuni complete gasibile pe iutub.
daca gresesc atat de amarnic in aspectele prezentate cu atat mai bine pt joc, si e bine ca n-am eu dreptate in critici. smile.gif

Tamango
Chestia cu click dreapta e auto-aim. Nu e buna, e foarte imprecisa, doar cu driverul de 100% si skill-ul de Smooth Ride activat si dezvoltat, altfel e degeaba. folotiti tintirea manuala, preferabil sa va opriti din mers si sa asteptati sa se micsoreze cercul ala de pe tinta.

19 Aug 2013, 12:24:
@Diac, LTP-ul e cadou de la ei la aniversarea a 15 ani, i se spune Learn To Play smile.gif Eu l-am vandut, 173.000 credite ...

19 Aug 2013, 12:26:
@L!nux: asa e, am luat si eu Churchill 1 si e varza, mai bune sunt heavy-urile de la rusi. TD-urile de la americani sunt misto ca au turela. Cat despre ELC AMX - mi se pare cel mai bun spotter, combinat cu gun-ul maxim il poti folosi ca TD. E super-funny tanculetul ...
b76bgaarh
QUOTE(r_vlad @ 19 Aug 2013, 08:41)
@T.rac3Er
Am observat ca iti place sa iti dai cu parerea despre orice... mai mult sau mai putin avizat. Esti pe langa in ceea ce priveste WoT.
*


radmasa.gif

pai e un posesor de citroen, ratacit pe forumul reno ca a fost banat pe forumul dedicat.
Tamango
@L!nux: am incercat SPG-urile. Dupa ultimul update le-au facut praf. Aim si reload luuung, cine ma-sa sta atata timp nemiscat pe harta in plin spot ca sa apuci sa-l ochesti ? Am vandut tot ce inseamna SPG ... la 1-2 lovituri pe minut te dispera ...
aurelyan
Mai joc si eu cand am timp, am mers pe linia sovietica, am acum un T34-85, tier 6, dotat cu tunul de 85 mm. Tunurile sovietice par nesigure la loviturile la distanta mare, dar in lupta de aproape au putere de distrugere foarte mare.
Dacus_Malus
eu am asa:
Hetzer=elita
ELC AMX= elita
Grille= elita
VK3000H = elita
Hellcat = elita
mai am:
T34-85
KV1S
Panther 1
Panther 1 este un tanc foarte slab ptr. nivelul la care e pus.
Panther 1 e de nivel 7 si joaca des cu nivel 8 si 9 unde nu prea face fata.
(aviz celui care dorea sa scape de VK si sa-si ia Panther....o sa-ti fie dor de VK).
Am cont standard si nu am dat nici un euro la rusi pana acum.
Impresii:
ELC e fun de jucat cu el.
KV1S (cu ultimul tun)e formidabil daca joci cu adversari egali sau mai slabi, dar e cam varza impotriva adversarilor superiori.
Panther 1 e doar o halta spre Tiger2 si Panther 2.
Hellcatul iar e fun de jucat, daca prinzi MM favorabil. Daca joci cu adversari superiori, nu prea face fata.
T34-85 imi place mult.am ultimul tun pe el, foarte precis, si face si damage mare.
de grille si-au batut joc la update-ul 8.6, deci cam rugineste in garaj.
VK3001H e un tanc echilibrat, imi place sa joc cu el.
Hetzerul....aici e o chestie....
nu multi stiu sa joace cu el, dar mie imi place.
iti trebuie rabdare, dar obtii rezultate bune cu el.
eu joc cu tunul de 7.5 cu munitie premium=>gaurescc tot ce nimeresc.
Diac
Hmmmm, ma faci sa ma gandesc de doua ori in legatura cu VK. Mai ales ca in ultimile partide am cam facut ceva pagube. Acuma il am dotat cu tunul de 7,5 poate ca cel de 8,8 face mai mult.

Hetzerul l-am pastrat si am renuntat la Stug III. E super tare mi ales cu tunul de 10,5.
r_vlad
De cele mai multe ori cand o sa treceti la urmatorul tanc o sa vi se para ca este mult mai slab decat predecesorul. Uneori poate sa fiie adevarat dar de cele mai multe ori este din cauza ca nu stiti sa ii puneti in valoare calitatile si sa va feriti de defecte. Veti putea face asta doar dupa un numar destul de mare de partide jucate cu fiecare nou tanc in parte. Pe langa asta cu cat inaintati in tier sansele sa dati de adversari mai buni cresc. Asa ca eu as trece fara sa ma gandesc prea mult la urmatorul tanc din linie iar daca mi-ar placea cu adevarat predecesorul l-as pastra.
Din experienta mea cele mai usor de jucat tancuri grele sunt cele rusesti -> Damage mare, armura buna (de multe ori foarte buna), viteza de deplasare buna. Sunt cele mai anti-prost tancuri. Bineinteles, daca jucatorul este prost va obtine cu ele rezultate mediocre.
Tamango
Asa e ... tancurile stock mi-au facut numai nervi ... de fiecare data imi ceream scuze echipei, "sorry, i'm stock, don't count on me"
Diac
Plus ca atunci cand iei un tanc nou sau pui un upgrade, te baga cu tot felul de OZN-uri cu doua sau chiar trei generatii peste. Asa ca idee la un moment dat, ajungand la tier 6 am luat o linie germana, cea light, de la capat. Am facut prapad in tier 1 si 2.

http://www.gandul.info/reportaj/fenomenul-...-harta-11256801

Si avem si articol in presa.
h_a_c_k_e_r
Mi se pare mie sau atunci cand tii apasat pe SPACE si tragi, tinta este mai precisa?
Codrin
Ti se pare prost.
Tamango
Space e frana
h_a_c_k_e_r
Pe mine ma dispera! Am ajuns sa iau un tanc din clasa IV si trag o gramada in cate un tanc si nu ii scade deloc viata. Vad cum se duce proiectilul direct in el si NIMIC! Rahat de joc! mad.gif
cj98czh
Nu tragi tu unde trebuie biggrin.gif
h_a_c_k_e_r
Las-o incolo de treaba. Era tancul nemiscat (cred ca userul nu era in joc) si eram doar eu cu el. Am tras in el de m-am plictisit! Si nu e prima data cand observ asta.
r_vlad
O sa ai mai mult succes daca tragi in partile laterale sau in partea din spate. Vezi ca la specificatiile tunului ai caracteristica Penetration care indica teoretic capacitatea tunului tau de a penetra armura. Daca valoarea penetratiei este mai mica decat armura adversarului nu ii vei da damage. E o explicatie simplista. Daca vrei mai multe detalii citeste pe pagina wiki wot.
Diac
Dai in senila, in motor, in spate. Tunul era cel standard? Tancul inamic era tier mai mare decāt ce aveai tu?

Pe mine ma dispera altceva. Au zis ca e x5 la prima victorie. Bai nene nu stiu cum se face dar fie mor imediat in bataliile care ulterior se termina cu victorie, fie atunci cānd trag intr-o gramada de oameni si bulesc 3 - 4 tancuri, echipa tot pierde.
L!nuX
Daca tu trageai cu un tank categoria 4 intr-un KV1S de exemplu poti sa tragi mult si bine , nu cred ca ai sanse sa penetrezi , poate doar daca tragi in spatele lui .
E bine sa citesti un pic despre joc , vei invata multe , mai ales unde sa tragi intr-un tank si daca ai sanse sa penetrezi o armura .
http://taugrim.com/2013/05/31/world-of-tan...ak-spots-guide/
h_a_c_k_e_r
Despre tancul asta e vorba. M-am intalnit de multe ori cu el. Eu trageam ca nebunul in el, iar el trageam 1 singura data in mine si ma distrugea. smile.gif)
b76bgaarh
tu ce tanc ai? reno?
Diac
QUOTE(h_a_c_k_e_r @ 23 Aug 2013, 09:52)
Despre tancul asta e vorba. M-am intalnit de multe ori cu el. Eu trageam ca nebunul in el, iar el trageam 1 singura data in mine si ma distrugea. smile.gif)
*



He he he, cu Hetzerul am avut cele mai multe victorii. De aproape sparge tot.
L!nuX
@h_a_c_k_e_r cu hetzer nu te lupti din fata mai ales daca esti tire 4 , nu vei penetra armura , insa daca tragi din spate sau lateral spate vei face damage cu siguranta .
h_a_c_k_e_r
Tank-ul meu preferat este T-80 si cu acesta joc cel mai mult.
Diac
Dai in senila, il imobilizezi si apoi te duci in lateral. El sta ca fraierul si nu are in cine trage. Schema se aplica la orice AT.
http://wotguru.com/weak-spot-guide-hetzer/

P.S. T 80 e si preferatul meu.....cand joc cu Hetzerul icon_mrgreen.gif 243.gif
Tamango
QUOTE(Diac @ 23 Aug 2013, 09:38)
Pe mine ma dispera altceva. Au zis ca e x5 la prima victorie. Bai nene nu stiu cum se face dar fie mor imediat in bataliile care ulterior se termina cu victorie, fie atunci cānd trag intr-o gramada de oameni si bulesc 3 - 4 tancuri, echipa tot pierde.
*



Asa patesc si eu sad.gif
Vedeti ca e reducere la echipament, pe langa x5 la prima victorie. wink.gif
Luati-va gun-rammere, ventilations, benoacle, plase de camuflaj si ce mai vreti voi. Eu mi-am dotat deja tankurile smile.gif
Diac
'ga-mias .... strangeam bani de KV1S
Codrin
QUOTE(h_a_c_k_e_r @ 23 Aug 2013, 12:02)
Tank-ul meu preferat este T-80 si cu acesta joc cel mai mult.
*



Mai ales cand e cel mai mare pe care il ai.
Tamango
QUOTE(Diac @ 23 Aug 2013, 13:06)
'ga-mias .... strangeam bani de KV1S
*



Mai bine amani achizitionarea de tancuri noi. Mi-am pus Large-Caliber Tank Gun Rammer pe KV1-S cu 250.000 credite, la juma' de pret. Binocularul il iei tot cu atata, plasa de camuflaj 50.000. Super-oferta !
L!nuX
Poti sa le muti de pe un tank pe altu ?
Din cate stiu iti trebuie cont premium ca sa poti sa le dai jos de pe un tank .
Dar mi-as pune pe hellcat si cromwell ca mai am o gramada pana ajung la tire 7 cu ele tongue.gif
r_vlad
Nu iti trebuie cont premium. Ai nevoie doar de gold. 10, mai exact, pentru a le demonta de pe tanc.
L!nuX
defapt da , prin premium ma refeream ca tre sa dai banuti adevarati
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.